21.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

ניר קלינגר פתח נגד סכנין בהרכב גרוע שכמעט ועלה לו במשחק

למרות הניצחון החשוב על בני סכנין, שהבטיח להפועל חיפה את ההשתתפות בפלייאוף העליון, הקבוצה הציגה משחק נרפה, בעיקר במחצית הראשונה, ורק בזכות אלילת המזל, לא פיגרה 2:0 במחצית. אז מה צריך לעשות כדי שוורמוט לא ייעלם ליותר מדי דקות? למה הקבוצה לא מצליחה להגיע למצבים בהתקפות מסודרות? ואיך זה ששני המגינים הפכו לבאנקר ההתקפי של האדומים?

מאת: אלי לונטל , 6 בפברואר 2018

אלי לונטל צילום: ארכיון "כוכב"

הפועל חיפה עברה משחק קשה מאוד באיצטדיון “סמי עופר” נגד בני סכנין בשבת שעברה, ובשורה התחתונה, הצליחה לקחת את מלוא הנקודות, שזה הדבר החשוב ביותר. יחד עם זאת, חשוב להיות אובייקטיביים ולנתח את המשחק בצורה מפוכחת, כדי להבין מה בדיוק היו הטעויות, איך הקבוצה לא תחזור עליהן בעתיד ומה הדברים הטובים שהיא עשתה במשחק הזה, אותם יש להמשיך גם במשחקים הבאים. במחצית הראשונה של המשחק, אפשר לומר שאלילת המזל היתה עם הפועל חיפה. אומרים שהמזל הולך עם הטובים, וכנראה שזה נכון במקרה הנוכחי, מכיוון שהאדומים עושים עונה טובה מאוד והמזל היה איתם גם הפעם.

גל אראל. השפיע וכבש צילום: ראובן כהן

ניר קלינגר עלה למשחק בהרכב לא מאוזן, שלטעמי, אסור היה לו לעלות איתו, ואתן לכך מספר דוגמאות. מאמון קשוע, שב-4-3 משחקים קודמים רשם מעט מאוד דקות, משהו כמו 10-8 דקות, חזר אחרי פציעה וכבר פתח בהרכב. ראשית, לדעתי הוא לא היה צריך לפתוח במשחק הזה, ואם כבר לפתוח – אז למה לא באגף שמאל, כפי שתופקד במשחקים בהם נטל חלק בעבר? במקרה כזה, איבנצ’יץ’ היה משחק כחלוץ מס’ 9, באמצע. בעיניי, מדובר בטעות כפולה, מכיוון שנכון לעכשיו ובכושרו הנוכחי, קשוע אינו ברמה של ליגת העל, ואם הוא כבר משחק, הוא היה צריך לעשות זאת בתפקיד אחר.
שנית, לירן סרדל – שבכל המשחקים האחרונים היה מצוין כשנכנס כמחליף, פתח הפעם בהרכב, והיה בינוני מאוד. שחקן נוסף שפתח בהרכב הוא הרכש החדש ריקי מיטרבסקי, שהחליף את סויסטאד. בעיניי, מדובר ביותר מדי שינויים לעומת המשחק הקודם. וכל זאת אני אומר כאשר בספסל היה לקלינגר את מקסים פלקושצ’נקו, גל אראל ועדן בן בסט. אמנם בן בסט היה מיועד מלכתחילה לשחק 30 דקות ולהיכנס כמחליף, ואת זה אני מבין, אבל איך זה שגל אראל ומקסים פלקושצ’נקו ממתינים בספסל, בעוד מיטרבסקי פותח? הפתרונות למאמן. זה אומר שקלינגר רצה לשחק דפנסיבי וששחקני הקישור יעשו הגנה, אלא שכל זה לא הצליח להם, בוודאי שלא במחצית הראשונה. בפועל, הפועל חיפה לא הצליחה להחזיק בכדור, גילי ורמוט – במשחקו הראשון מאז שחזר – נעלם ולא היה במשחק כלל ב-20 הדקות הראשונות, ולמעשה, לא היה מי שישחק איתו ויהיה “עזר כנגדו”.

שמחת המאמן. היה קשה צילום: ראובן כהן

די אם נזכיר שחלוץ סכנין הגיע לשלושה מצבים של 100 אחוז גול דרך מרכז ההגנה מול השוער, ולא הצליח להבקיע, ולכך יש להוסיף עוד מצב של שלומי אזולאי, שהגיע 7 מטרים מול שטקוס ולא הצליח להבקיע. הפועל חיפה היתה צריכה לרדת במחצית בפיגור 2:0, ורק בנס זה הסתיים בתיקו מאופס. בשידור ברדיו לפני המשחק אמרתי שעם ההרכב הזה הפועל חיפה תפסיד את המשחק, ובמזל היא לא הפסידה אותו כבר במחצית הראשונה.
במחצית השנייה ראינו הפועל חיפה שונה לגמרי. איך זה קרה? עדן בן בסט נכנס והתחיל לווסת את המשחק, ופתאום היה עוד שחקן שהשתתף בהנעת הכדור, ולאחר מכן נכנס גל אראל, ופתאום ראינו את הקבוצה מתקיפה ויוזמת. גילי ורמוט וגל אראל הניעו כדור בצד ימין, יחד עם המגן דור מלול, ואז גם הגיע השער המיוחל. בשער ראינו כניסה לעומק של אראל, מה שסרדל לא עושה באותה רמה כמוהו, וראינו הפועל חיפה אחרת לגמרי, שבזכות השינוי שנעשה וגם כמובן בזכות לא מעט מזל, הצליחה לנצח את המשחק.
כעת אני רוצה לגעת בחילופים של קלינגר, ובעיקר במה שאני קורא החלפת השחקנים ממשחק למשחק. בסגל הקבוצה יש שחקנים – והגיע הזמן לומר זאת – שגם במשחק מסודר מסוגלים להבקיע שערים ולהגיע למצבים, במיוחד כשיש עכשיו שחקן יצירתי כמו ורמוט. אם ליד ורמוט יהיו שחקנים כפלקושצ’נקו, אראל, גינסארי וברסקי – שיודעים להניע כדור – הפועל חיפה תצליח להגיע למצבים גם בהתקפות מסודרות. אי אפשר לבנות את המשחק רק על טקטיקה אחת, שהיא הסתגרות ויציאה למתפרצות במשחק מעבר. במשחקים נגד אשקלון, אשדוד, בני יהודה ואפילו קרית שמונה – הפועל חיפה היתה צריכה גם ליזום ולא רק להתגונן, והיא לא הצליחה לעשות זאת, ואת זה קלינגר חייב לשנות, אחרת הפועל חיפה לא תצליח להגיע ליעדים ולמטרות שהיא הציבה לעצמה, שזה באופן ברור וחד-משמעי להגיע לאירופה.
לקראת סיום, אי אפשר שלא לציין שני דברים נוספים, אחד גרוע והשני מצוין. ראשית, כל המצבים של סכנין במשחק הגיעו דרך מרכז ההגנה, ואני מדבר על צמד הבלמים קפילוטו ותאמאש, כאשר גם הקישור הדפנסיבי לא היה מספיק טוב והסגירות לא היו טובות. היו לא מעט מקרים בהם הבלמים לא סגרו את שחקני היריב, ורק במזל זה לא נגמר בשערים של סכנין.
והדבר השני: היתרון הגדול של הפועל חיפה הוא שהקבוצה מתקיפה עם שני המגינים שלה, מלול ושיימן, שנמצאים בכושר מצוין. מלול בישל שער, וגם שיימן כמעט בישל שער, כאשר הגביה כדור מצוין לבן בסט, ורק התעופפות נהדרת של השוער קנדיל הצליחה להציל גול של 100 אחוז. אין ספק ששני המגינים של הפועל חיפה הם הכלים ההתקפיים הטובים ביותר של הקבוצה.
בשורה התחתונה, הפועל חיפה נמצאת בדרך הנכונה, 3 נקודות מהמקום הראשון ועם אפשרות להגיע למקום השני או השלישי, דבר שיבטיח לה את אירופה. הכל יהיה תלוי באיזה כושר היא תגיע לפלייאוף העליון, שהובטח לה בעקבות הניצחון נגד סכנין, ובאיזה כושר כמובן יגיעו גם הקבוצות הנוספות.
לא נותר לנו אלא לקוות שנוכל לראות עוד הרבה משחקים טובים ב”סמי עופר” עם המון קהל, כאשר הפלייאוף העליון מובטח והפנים גם לגביע המדינה, לצמד המשחקים נגד מכבי חיפה בדרבי המסקרן.

ציונים זה הכל:

ארנסטס שטקוס 7, מצוין, משרה ביטחון.
דור מלול 6, בישול לשער.
ניסו קפילוטו 5, יותר מדי טעויות.
גבריאל תאמאש 5, פחות מרמתו.
שמואל שיימן 6, נמצא בכושר מצוין.
ריקי מיטרבסקי 5, בסדר למשחק ראשון.
לירן סרדל 5, לא מספיק טוב.
גילי ורמוט 6, נקודת אור בקישור.
ראדו גינסארי 7, השחקן הטוב במגרש.
יוסיפ איבנצ’יץ’ 6, התאמץ והשקיע.
מאמון קשוע 4, חלש מאוד.
—–על ספסל המחליפים—–
גל אראל 6, השפיע על המשחק וכבש.
עדן בן בסט 6, מנהיג אמיתי.
————————————–
ניר קלינגר 5, הרכב לא מאוזן וחילופים מאוחרים.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>