18.11.19

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

יקנעם עילית

נפרדנו כך לא היתה דממה

באסיפה כללית שקיימו חברי סיעת “יקנעם הצעירה” בביתו של חבר מועצת העיר, אריק וקנין, הם ביקשו להדיח את חבר המועצה ויו”ר הסיעה, יאיר פריימן. וקנין: “אני מעמיד את עצמי כמחליפו”. פריימן: “בקשתך אינה עומדת בשום דין”. ואיך קשור לכל העניין הזה ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי? קבלו רמז: כששניים רבים השלישי זוכה

מאת: זליג אהרונוביץ , 11 באוגוסט 2017

חברי סיעת “יקנעם הצעירה” התכנסו בשבוע שעבר בביתו של חבר מועצת העיר, אריק וקנין, על מנת לדון בפירוק הסיעה לשתיים ולהדיח את היו”ר יאיר פריימן. וזאת, לאחר שבין שני חברי הסיעה התגלו מחלוקות, הן בעשייה המקומית והן במועצת העיר יקנעם.

מקים התנועה יוסי דריי, ראש העיר סימון אלפסי וחברי מועצת העיר יאיר פריימן ואריק וקנין לאחר ההישג המדהים בבחירות צילום: ארכיון "תומר פרקש"

לעיתון “כוכב” נודע, כי במפגש נכחו: אריק וקנין, יוסי דריי, עינת גרשלייפר, חיים גרשלייפר, שמואל מילבסקי ותומר פרקש. וקנין אמר לחברי הסיעה: “יש לנו אחריות ציבורית. ולכן, אני מכנס אתכם להצביע על החלפתו של יאיר כיו”ר הסיעה, ולהעמיד את עצמי כמחליפו”.

מאבק על הקרדיט

יאיר פריימן שנעדר מהמפגש שלח מכתב לוקנין, בו כתב לו: “הופתעתי לקבל את הודעתך מיום 23.07 ולגלות שבמשך 4 שנים במועצת העיר, עדיין לא למדת את החוק ופקודת העיריות. אני ממליץ לך לפתוח את החוק וללמוד את הדין שלפיו אתה מכהן במועצת העיר, אולי הגיע הזמן באמת. אם היית פועל לפי הוראות החוק, ולפחות אם היית בודק אותו, היית מגלה שבקשתך אינה עומדת בשום דין ואין שום משמעות לבקשתך”.
דומה כי וקנין וחברי הסיעה ממש לא התרגשו ממכתבו של פריימן. לדבריהם, הם ניהלו את הישיבה על פי יעוץ משפטי שקיבלו. על סדר היום: הצבעה על החלפת יו”ר הסיעה, יאיר פריימן, ומינוי במקומו את אריק וקנין. “יאיר קיבל זימון במייל וגם בוואטסאפ, קרא את ההודעה ואז הגיב לי, שהפגישה לא חוקית ושלרשימה אין תוקף משפטי, מה שבפועל לא נכון, כי אם מחר מישהו מחברי המועצה של ‘יקנעם הצעירה’ מתפטר, ועוד איך יש לרשימה תוקף משפטי”, אמר וקנין.
אתה נשמע כל כך בטוח בעצמך.
“נכון, מכיוון שאין למפלגה תקנון ומכיוון שהחוק של הרשויות המקומיות לא אומר כיצד להתנהל במצב כזה. האופציה היחידה שנשארה לנו, זה לכנס את הרשימה, להעלות את הנושאים ולתת לחברים להחליט”.
לדברי וקנין, למרות שפריימן טוען כי הוא זה שהקים את המפלגה, כדאי לשים את הקלפים על השולחן ולומר את האמת: “בפועל, הדבר היחידי שיאיר עשה, זה לרשום את המפלגה במשרד הפנים, כי זה היה בסמכותו, לקראת הבחירות. בזמן ששאר חברי הרשימה הסתובבו בעיר וניהלו קמפיין בשטח, עיקר העבודה של יאיר היתה בירוקרטיה. ‘יקנעם הצעירה’ הוקמה כתנועת צעירים בזמן ‘עופרת יצוקה’, ועשתה לא מעט למען ציבור החיילים. בעיקר כשנה לפני הבחירות של 2012”, אמר וקנין.
יצוין כי, מי שהקים את התנועה הוא תושב העיר, יוסי דריי, שיצא בזמנו בהודעה לעיתונות על כוונתו להריץ מפלגת צעירים לבחירות. אבל, חודשים ספורים לפני הבחירות, דריי החליט שמוקדם לו להוביל רשימה כזו, והציב ברשימה את פריימן כמספר 1 ואת וקנין כמספר 2. לאחר מכן גובשה הרשימה, שכאמור הצליחה להכניס שני מנדטים למועצת העיר והיתה כפסע מלהכניס מנדט שלישי. “זה שיאיר קיבל את התפקיד לעסוק בבירוקרטיה של המפלגה, לא טוען שזו מפלגתו שלו”, אמר השבוע וקנין.

קנאה וחוסר פרגון

דומה כי לאריק וקנין יש הרבה בבטן על יאיר פריימן. “מאז נסיעתי לגרמניה ביחד עם ראש העיר סימון אלפסי, יאיר לא מפסיק לטעון שסימון ‘קנה אותי’, שסימון גרם לסכסוך בינינו. יאיר מפיץ את השמועה הזו בכל מקום ובכל הזדמנות, אך הוא מתעלם מרשימה של דברים שנעשו, וחשוב לי לספר עליהם”.
פרט, נמק והסבר.
“קודם כל, לפני הנסיעה לגרמניה, יאיר הציב לי אולטימטום שאם הוא לא מצטרף לטיסה, אסור לי לטוס. זה אבסורד. כיצד אפשר לשתף פעולה כצמד, אם הוא לא סומך עליי? כאשר יאיר טס לחו”ל מטעם העירייה, אני דרשתי לטוס יחד איתו? חד משמעי לא, פרגנתי לו”.
ומה קרה כשחזרת מהנסיעה?
“לאחר חזרתי מגרמניה, הרגשתי שיאיר מנסה בכל הכח להביא לפיצוץ בינינו, אך לא הצלחתי להבין למה”.
אתה מצליח להבין מה הוביל אתכם למצב הנוכחי בו אתם נמצאים?
“רק לאחר שהוא הודח בהסכמתו מתפקיד יו”ר היחידה לחיילים משוחררים, הצלחתי לחבר את הנקודות ולהבין שהוא למעשה רץ לפוצץ את הכל, בעיקר מכיוון שנשאר בלי תפקיד ביד שהוא יכול להתהדר בו, ולא מרצון אמיתי של עשייה”.
וקנין טוען כי פריימן התמנה לתפקיד יו”ר היחידה לחיילים משוחררים, על אף שהוא הציע קודם את התפקיד ליוסי דריי. אבל, דריי העדיף שיאיר יבצע את התפקיד, מכיוון שהוא חבר עירייה וכולם באמת חשבו שיעשה את העבודה נאמנה.
ובכל זאת, מה השתבש?
“לאחר שגילינו כמה דברים שלא אהבנו בלשון המעטה, הודענו ליאיר שזה לא יכול להמשיך ככה, ושאנחנו ניגשים אל סימון אלפסי ביחד איתו, כדי לקבל החלטה, אחרי שנקבל החלטה בינינו, ביחד איתו”.
אתה יכול להסביר לקוראים איך כל זה התנהל מתחת לרדאר התקשורתי?
“ביחד עם יאיר הוחלט שהוא מפסיק לכהן כיו”ר היחידה לחיילים משוחררים ויוסי יתמנה במקומו. דריי הסכים להתמנות, בתנאי שזה לא ילווה בכתבות על המינוי, מכיוון שרצה לעשות עבודה שקטה, וגם בכדי לא להציג חוסר יציבות בסיעה”.
ומאז בא לציון גואל?
“להפתעתנו הרבה, מספר שבועות לאחר שיאיר כבר לא היה בתפקיד, הוא טען בפני ראש העיר שהיחידה לחיילים זה בזבוז כספי ציבור”.
וקנין טוען כי מאז פריימן הספיק “להתהפך” מספר פעמים ובין השניים נוצר קרע שלא ניתן לאיחוי. “לאחר שהוא הגן עלי בגין שמועות שהופצו נגדי, הוא התחיל לדבר עם אנשים ביקנעם והאשים אותי באותם דברים שהגן עליי. הוא מספר לאנשים שאני מושחת, וכל זה כשאנחנו עדיין חברי מועצה ביחד”, אמר וקנין.
וזה היה האות לפרידה ביניכם?
“כמה שבועות לאחר מכן הופתעתי לראות בעיתון של הסופ”ש, שיאיר החליט על דעת עצמו לצאת לאופוזוציה. הוא לא התייעץ איתי, אפילו לא פנו אליי לתגובה מהעיתון. במהלך חד צדדי הוא החליט על יציאה לאופוזיציה, מה אנחנו חיים בדיקטטורה?”.

מי סכסך בין השניים

דומה כי יאיר פריימן לא התרגש יתר על המידה מהמפגש אותו אירגן אריק וקנין. “אתה מוזמן להיפגש עם מי שאתה רוצה ולדון במה שאתה רוצה, אך אם היית בודק, היית מגלה שלרשימת המועמדים אין שום מעמד ביחס לבחירת ראש הסיעה וראש המפלגה. אני הקמתי את המפלגה ולכן ניסיונותיך לשנות זאת הם מגוחכים”, כתב לו פריימן, והוסיף עוד כי: “מכאן, שבקשתך תמוהה ואתה ממשיך לפעול בניגוד לחוק ובניגוד להחלטות הסיעה מטעמה אתה מכהן באופן אופורטוניסטי והזוי. אני ממליץ לך לזמן לפגישה את ראש העירייה, סימון אלפסי, וסיעתו ‘יקנעם שבלב’, כי בחודשים האחרונים בחרת להצביע בניגוד לדעת סיעת ‘יקנעם הצעירה’ והנך מצביע יחד עם סיעת ‘יקנעם שבלב’ ולפי הוראתו של ראש העירייה, סימון אלפסי. לפיכך, אני ממליץ לך לכנס את סיעת ‘יקנעם שבלב’ ולהעביר שם איזה החלטות שאתה רוצה. אני מאחל לך הרבה הצלחה בהמשך הדרך”.
וקנין מסר בתגובה כי: “הוא טוען שסימון סכסך בינינו, הוא טוען שנתנו לו סכין בגב, תוך כדי שהוא מתעלם לחלוטין מכל מה שציינתי. הוא טוען שאני אופורטיוניסט. למרות שזה מקומם, מדובר באיש שהגיע ל’יקנעם הצעירה’ בזכות מאבק הגז, וככה גם מיתגנו אותו לציבור. אך תקופה קצרה לאחר שנבחר למועצה התנתק המגע בינו לבין מחאת הגז. לאורך כל הקדנציה הוא פועל לפקוד אנשים ל’ליכוד’, אבל בבחירות 2015 עשה עבודת שטח למפלגת ‘כולנו’ ואף ניהל קבוצות בוואטסאפ בנושא. פריימן קופץ מהאופוזיציה לקואליציה ואז שוב לאופוזיציה, ואף יוצא בהצהרות על דברים שהוא בעצמו תמך בהם. ועכשיו, הוא רוכב שוב על גל המחאה החשוב של הקונדנסט, אך בפועל, המטרה ברורה לכל מי שמכיר אותו”.

פריימן עלה להתקפה

יאיר פריימן מסר בתגובה כי: “הניסיון לטעון טענות בקשר לנסיעה לגרמניה הזוי ושיקרי כאחד. לא גרמניה ולא המצאות, אלא התנהלות של וקנין לא תקינה בלשון המעטה ואף מעבר לכך. אני מתפלא שוקנין סיפר לך סיפורים מאגדות הגרמנים. אני המלצתי לאלפסי לקחת את וקנין לגרמניה. אילו ראש העיר היה מציע לי לנסוע איתו לגרמניה, הייתי מסרב, שכן כנכד לניצולי שואה וכמי שקרא לבן שלו על שמו של הסבא שהציל את משפחתי מציפורני הנאצים ימח שמם וזכרם, קשה לי מאוד הביקור במדינה זו. ולכן, נסיעת 'חוויה' עם ראש העיר לגרמניה, לא באה בחשבון”.
פריימן הוסיף עוד כי: “כל טענותיו של וקנין בנושא רחוקות מן המציאות. ההפך הוא הנכון. וקנין פנה אליי והתלונן בפניי שאין לו כסף לנסוע לחו”ל, ושזה לא פייר שראש העיר לוקח לחו”ל את צחי דקל מהאופוזיציה, ושהוא הציע גם לרונן שפירא לנסוע (שלא הסכים) ואילו הוא מהקואליציה לא מוזמן. ריחמתי עליו ולכן פניתי לראש העיר בפגישה אישית בינינו וביקשתי ממנו לקחת את וקנין. כך אכן קרה.
לגבי טענתו של וקנין, על נסיעתו לחו”ל מטעם העירייה, אמר פריימן כי: “יש לציין שאני מעולם לא השתתפתי באף אחת מן המשלחות של העירייה, וראש העיר לערים תאומות של יקנעם, בניגוד לרוב חברי המועצה. אני נבחרתי לייצג את ישראל במשלחת של השלטון המקומי לדרום קוריאה. ולכן, המשלחת שבה אני השתתפתי הייתה של השלטון המקומי ולא של העירייה”.
לגבי הטענה כאילו וקנין לא ידע מדוע פריימן מנסה ליצור פיצוץ איתו, אמר פריימן כי: “הוא ידע כן ידע. הרי הוא קיבל את ההודעות בדבר הבעיות בהתנהלותו בהפועל יקנעם, ואף הוא וחברי העמותה יצאו מקבוצת הווטאספ שלנו ומחקו אותי מן הקבוצה, אחרי שהבהרתי להם שאני לא מוכן לשתף פעולה עם התנהלותם. אכן יש לי בעיה עם התנהלותו של וקנין הקשורה לעמותת הפועל והקמת עמותה על עמותה והעברות כספים בין היתר בקרב עובדי עירייה או החברה הכלכלית”.
פריימן הוסיף ואמר עוד כי: “לגבי ‘הדחתי’ כביכול כיו”ר היחידה לחיילים, מדובר בתפקיד התנדבותי שמילאתי בהתנדבות מלאה, למען חיילי יקנעם, ובתיאום עם ראש העיר ומנכ”ל העירייה. בשום מקרה לא הודחתי מתפקיד זה וכל טענה שבדבר היא שקר ועילה ללשון הרע”.

תגובת עיריית יקנעם

על הנסיעה לגרמניה: "במסגרת אירועי 25 שנים לברית ערים התאומות בין יקנעם לויל בגרמניה, יצאו בהזמנת ראש עיריית ויל, ראש העיר סימון אלפסי וחבר מועצת העיר אריק וקנין, לביקור בעיר התאומה ויל, במטרה לייצג את יקנעם באירועים שנערכו בהשתפות כל בכירי עיריית ויל, ובכירי הערים שלהן ברית ערים תאומות עם ויל. לויל הגיעה גם משלחת תושבים מיקנעם (שיצאו במימונם האישי). במהלך האירוע הוזמן ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי, להכיר את ראש העיר המקומי החדש, במטרה לחזק עוד את הקשר המצוין בין שתי הערים. הקשר עם ויל החל במשחק כדורגל, וחבר מועצת העיר, אריק וקנין, שמשמש יו"ר רשת מרכזי הספורט, הצטרף לביקור במטרה להביא גם לחיזוק קשרי הספורט. במהלך האירוע המרכזי קיבל סימון אלפסי תעודת הוקרה על תרומתו הרבה לחיזוק הקשרים בין יקנעם לויל. כפועל יוצא של הביקור הזה, צפויה להגיע ליקנעם בעוד כחודשיים, משלחת מויל בראשות ראש העיר לביקור גומלין".
על הנסיעה לקוריאה: "כפי שוקנין נסע לגרמניה, גם חבר מועצת העיר, יאיר פריימן צורף בשנת 2014 בהמלצתו של ראש העיר, ובמימון העירייה, למשלחת ביוזמת השלטון המקומי, לדרום קוריאה. גם נסיעתו של וקנין, וגם זו של פריימן, וגם אחרות דומות, הן במטרה לחזק את הקשרים עם ערים תאומות, לחפש ולהוביל שיתופי פעולה שיתרמו לרשות ולתושביה".
על התערבות אלפסי: "נציגי סיעת 'יקנעם הצעירה' נבחרו למועצת העיר בבחירות האחרונות. לאחר הבחירות נכנסה הסיעה לקואליציה יחד עם חבר מועצת העיר, יורי מגנר, שפרש בהמשך מהאיחוד. ראש העיר לא נכנס לחילוקי הדעות בסיעת הצעירים, ומצופה מהם שכמו שהם ניהלו בעבר סיעה יחד, שיידעו להסתדר ביניהם עם הבעיות שלהם. ראש העיר ניסה מספר פעמים, וביקש גם מפריימן וגם מוקנין, לשבת ולמצוא את הדרך להמשיך ולפעול יחד".
על היחידה לחיילים: "ראש העיר העלה את נושא היחידה לחיילים משוחררים בשל אי תפקודה של היחידה, ובישיבה בהשתתפותו ובהשתתפות יאיר פריימן, אריק וקנין ויוסי דריי, החליטו פריימן, וקנין ודריי, לאור דברים שונים שעלו, ובהסכמתו המלאה של יאיר פריימן, שפריימן ייקח כמה צעדים אחורה, ולא יתערב בניהול היחידה, ויוסי דריי יהיה זה שמעתה ינהל אותה על מנת לא לסגור אותה. וזאת, עד לקבלת החלטות אחרות, לרבות סיום החוזה עם בעל הנכס ממנו הושכר המשרד עבור היחידה. הקמת היחידה הייתה חלק מהסכם קואליציוני, וגם בחירתו של פריימן ליו"ר היחידה הייתה כחלק מיישום אותו הסכם".
ראוי לציין כי, היחידה לא נסגרה, אלא עברה לפעול במרכז הצעירים. "ליחידה מונתה רכזת שממומנת ע"י העירייה ומשרד הביטחון, והיא פועלת למען החיילים והחיילים המשוחררים, ועושה עבודה מצוינת. היחידה תמשיך לפעול ולשרת את החיילים ואת החיילים המשוחררים של העיר, שהם גאוות היישוב", נמסר מעיריית יקנעם.

עוד כתבות בתחום יקנעם עילית

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>