20.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

נקודה למחשבה

מכבי חיפה לא יכלה לבני יהודה החלשה, אז מה צפוי לה מול מכבי פתח תקווה בגביע? התשובות בפנים. וגם: על תפקודו של מארק ואליינטה כקשר אחורי, מי השחקן שממגנט אליו את הצופים ומי צריך להמשיך לשבת על הספסל. חומר למחשבה עבור המאמן ההולנדי

מאת: איציק אהרונוביץ , 2 בינואר 2017

צילום: ארכיון

כשהגעתי במוצאי שבת שעברה לאצטדיון סמי עופר, נכנסתי היישר לאולפן של רדיו חיפה, דקות ספורות לפני תחילת המשחק. חבריי ל"פאנל" שאלו אותי מה צפוי להיות במשחק? ואני, עניתי בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים: היום תהיה הפתעה, אמרתי. הם הוכו בתדהמה ואני חייכתי. ציינתי שההפתעה היא שמכבי חיפה תנצח סוף סוף בבית, אך הפעם טעיתי בגדול.

כבש שער נפלא. גיל ורמוט צילום: ראובן כהן

לדעתי, זה שהירוקים יצאו בתוצאת תיקו זה לעג לרש, וצריך להגיד את האמת: לבני יהודה היו בקושי 11 שחקנים לפתוח בהרכב. הם תפרו טלאי על טלאי ועשו הסבת תפקידים על מנת למלא את השורות. חובה להזכיר, כי בני יהודה נחשבת לאחת הקבוצות החלשות בליגה ויש לה את הסגל מהגרועים בליגה.
שוחחתי עם המנהל המקצועי יצחק שום לאחר המשחק, והוא אמר לי: "חמישה שחקנים חדשים יהיו בהרכב של הכתומים לאחר פתיחת מועד חלון העברות". ומבחינתי, זה אומר דרשני אל מול אוזלת רגלם של הירוקים במשחק זה. ולכן, אני מציע לקברניטי המועדון הירוק לא להתלהב מאינספור המצבים אליהם הגיעה הקבוצה, נתון אותו הם התגאו להציג לאחר המשחק, כי היריבה היתה ברמה של תחתית הליגה הלאומית.
לא פלא שהשליטה של הירוקים היתה אבסולוטית וחניכיו של רנה מולנסטיין הגיעו למצבים מצוינים, שיחקו בהתלהבות רבה ובקצב טוב, במיוחד במחצית הראשונה.
חובה לציין את קמיל ואצק שהיה בתנועה בלתי רגילה לכל אורך המשחק, חיפש את חבריו לקבוצה בכל מצב והשפיע הכי הרבה על מהלכי הקבוצה בשתי המחציות. כמובן שגם גילי ורמוט הנהדר, עליו אני כותב ואומר תחת כל עץ רענן את דעתי במשך זמן רב, למרות שהוא נעלם לפרקים מהפריים. אבל, בכל פעם שהכדור מגיע לרגליו של גילי, הוא ממגנט את הצופה אליו ועושה קסמים עם הכדור, כך גם הגיע שער המשווה במבצע ורמוטי טיפוסי.

השפיע על כל מהלך המשחק. קמיל ואצק צילום: ראובן כהן

חוגגים את שער השוויון. שחקני מכבי חיפה צילום: ראובן כהן

הצלע השלישית שהיתה אמורה לתת את הפאנצ' ליין בדרך לניצחון היה אלירן עטר, שהיה חלש מאוד, לא מאופס, לא מפוקס ולא מרוכז, שלא לומר מפוזר. אמנם הוא לא לוקח יותר מדי על עצמו ורוצה יותר מדי, אבל לפעמים כשרוצים יותר מדי לא יוצא דבר. זה היה המשחק הכי גרוע שלו העונה, ולא בפעם הראשונה. אני מקווה מאוד בשביל חבריו, שזו גם תהיה הפעם האחרונה.
הוצאתו של נטע לביא מההרכב מוצדקת לחלוטין, וכפי שציינתי במאמרים האחרונים שלי, ניתן היה לראות כי הוא לא מתאים לשחק כקשר אחורי. כנראה שגם המאמן ההולנדי הבין את זה, למרות שלקח לו זמן, אבל מוטב מאוחר מאשר לעולם לו.
תפקודו של מארק ואליינטה בתפקיד זה לא הפתיע אותי כלל. לא פעם טענתי בעבר שעדיף שישחק בקישור, מאחר שיש לו טכניקה גבוהה, בגלל הזמינות שלו לקבל את הכדור מהקשת האחורית בכל מצב, ובגלל מבנה גופו ורגליו הארוכות, שמסייעות לו להגיע לכדורים. בעתיד הוא גם צריך לשפר את נושא חילוץ הכדורים מול שחקנים איכותיים יותר, מקבוצות טובות יותר, ואני משוכנע שהנתונים הגופניים אותם הזכרתי, יסייעו לו. כמו כן, משחק הראש המצוין שלו יכול להוות תחנה ראשונה לעצירת הגבהות של היריב, לפני שהכדור יגיע לכיוון הבלמים.
ואליינטה הוכיח גם במשחק זה כי יש לו חוכמת משחק, ולמה אני מתכוון: בהרבה רגעים של המשחק הוא תפקד כבלם שלישי, כאשר גרי קאגלמאכר וסאן מנחם הפכו להיות שחקני כנף לכל דבר. ולכן, השליטה של מכבי חיפה היתה אבסולוטית בהרבה דקות של המשחק. השילוב בין השיטה של השלושה בלמים לבין הרביעייה האחורית היה מצוין, ואף הפתיע אותי.

יתרון טוב לקישור האחורי. מארק ואליינטה צילום: ראובן כהן

לאורך כל התקופה שואליינטה שיחק כבלם קטלתי אותו לא פעם ואמרתי שהוא לא מתאים, כי הוא אינו מספיק מהיר לתפקיד זה. אני חושב שטוב יעשה המאמן אם ישאיר אותו בהרכב בתפקיד זה, במקומו של נטע לביא, שלא יזיק לו לשבת תקופה מסוימת בספסל, בכדי לצבור כוחות מחודשים, על מנת לחזור רענן יותר לתפקיד ה- 50/50, שלדעתי שם יבוא לידי ביטוי הכי טוב, כפי שעשה בעונה שעברה.
בשבת תגיע לסמי עופר מכבי פתח תקווה, ונשאלת השאלה האם היא תשלח את הירוקים לים? על הנייר ובטבלה המלאבסים הרבה יותר טובים מהירוקים. הם ממושמעים וטקטיים, אבל הם לא בני יהודה. חניכיו של קובי רפואה מאמינים בעצמם שהם מסוגלים לנצח בסמי עופר. יש להם שחקני הכרעה כמו גידי קניוק ורומן מיחאי, שכבר הוכיחו שהם ווינרים. זו קבוצה מאוזנת להפליא שמשחקת כדורגל מודרני, ולא מפחדת מאף קבוצה בליגה הישראלית. ולכן, אם מכבי חיפה רוצה לעבור לשלב הבא, היא צריכה להתכונן כאילו היא עולה לשחק מול מכבי תל אביב, או הפועל באר שבע. רק בדרך הזו של התלהבות, משמעת טקטית, אגרסיביות ואלירן עטר מפוקס, למכבי חיפה יש סיכוי לעשות זאת.
אם הקבוצה תהיה מופקרת התקפית, היא תהיה גם חשופה הגנתית, במיוחד הבלמים דקל קינן ואבו עביד (שלתדהמתי מולנסטיין ציין שהיתה לו הופעה טובה) שלא יוכלו לתת מענה לפתח תקוואים, שיכאיבו חזק לאוהדים הנפלאים של מכבי חיפה.

ציונים זה הכל:

עומרי גלזר 5 היה משועמם
גרי קגלמאכר 5 עדיף כבלם
דקל קינן 5 משחק לא רע
איאד אבו עבייד 4 לא מתאים
סאן מנחם 5 עשה את שלו
מארק ואליינטה 6 טוב כקשר
יניב בריק 5 משחק סביר
קמיל ואצק 6 בכל המגרש
גילי ורמוט 7 שער נפלא
רועי קהת 4 מחמיצן כרוני
אלירן עטר 3 לא מפוקס

רנה מולנסטיין 5 עשה שינוי

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>