27.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

נשים בעולם העבודה

מיזם חדש וראשון מסוגו, המסייע לנשים לרכוש כלים מעשיים, כמו גם ידע מקצועי לקידום אישי בקריירה, קרוב לבית ובמחיר מסובסד, יתקיים ב”ירוק – מרכז יזמות עמק חפר”, בקמפוס רופין. מדובר בסדרת סדנאות מעשיות המתמקדות בסוגיות מרכזיות. מי שנחשבת לרוח החיה מאחורי המיזם היא מירי אשוח, מנהלת פיתוח עסקי בנטע – המרכז לפיתוח קריירה, שאומרת: “העובדה שגורמים מהשלטון המקומי בעמק חפר שמו לעצמם מטרה לסייע לנשים בפן הזה, היא חשיבה יוצאת דופן והשקעה בנשים באזור”

מאת: שלמה דהן , 15 בדצמבר 2017

השבוע נפגשתי לראיון אחד על אחד עם מירי אשוח. כבר בתחילת הריאיון, ברור לי שמדובר באישה עם אנרגיות בלתי נגמרות, עם רעיונות ורצון לשנות, לחדש ולעזור, בעיקר לנשים שכירות או עצמאיות.

מירי אשוח צילום: ארכיון "כוכב"

נכון להיום היא גם מיישמת זאת בעזרה של “החברה הכלכלית לפיתוח עמק חפר” והאנשים העומדים בראשה: אלון היימן, שגיא בן יואב ורעות מטרסו-מקורי, להם היא חולקת שבחים רבים על ההירתמות למען המטרה, שמתבטאת בין היתר בסבסוד נרחב ובהעמדת משאבים נוספים לצורך העניין, כמו שיווק ופרסום. “כולנו יודעים שכל אדם, בכל תחום עיסוק, גם כשהוא הכי מקצועי שיש ומוכשר מאוד בתחומו, עדיין זה רק חמישים אחוז מההצלחה. החמישים אחוז הנוספים עוסקים במיתוג עצמי נכון, בניהול משא ומתן, בתקשורת בין אישית, בניהול נכון של הזמן ועוד. ולא מדובר רק בעצמאיות, אלא גם ואולי בעיקר בשכירות”, אומרת לי מירי.
פרטי, נמקי והסביר.
“אחת התופעות שאנו נתקלים בהם ביום-יום, היא של נשים שהמומחיות המקצועית אינה החלק החזק שלהן, אך יש להן את כל שאר הכלים האחרים ולכן מתקדמות בקריירה שלהן מהר יותר. ואילו לעומתן, נשים מקצועיות ומוכשרות מאוד, שנתקעות בתפקיד ולא זזות קדימה, בגלל חוסר הידע והמיומנות בתחומים האחרים, כגון: שיווק עצמי, תקשורת בינאישית ומיתוג ראוי של עצמן, וכמובן שפועל יוצא מזה נפגע גם השכר שלהן”.

מרכז ירוק. כפר רופין צילום: הדמיה

את רוצה לומר שבארגונים לא חשבו על זה קודם?
“כמובן שיש ארגונים גדולים שבהם הארגון נותן קורסים של מיומנויות ניהול למנהלים הבכירים שלו, אך ברוב מקומות העבודה אין מענה לצורך של העובדת להתקדם”.
ואין לנשים דרכים נוספות להתחמש בידע?
“הדרך השנייה שקיימת לרכישת חלק ממיומנויות הניהול, היא לימודים באוניברסיטה, אך אלה מן הסתם הם לימודים אקדמאים שלא מתמודדים עם בעיות הפרקטיקה היומיומיות של השטח”.
אז במה אתם שונים?
“אנחנו ב”נטע” – בנינו תוכנית מרוכזת פרקטית וזולה מאוד, של שש סדנאות, שכל אחת עומדת בפני עצמה, במחיר מצחיק של -160 שקלים לסדנה, כפי שציינתי בעזרתם האדיבה של הגורמים שלעיל”.

ביתה הוא מבצרה

מכיוון שנשים בין אם הן עצמאיות או שכירות, עסוקות גם בדברים נוספים ומשאב הזמן הוא קריטי לגביהן, בנו ב”נטע” את התוכנית, כך שתהיה לא רק זולה, אלא גם גמישה ונוחה. משמע, סדנה פעם בחודש ל- 3 שעות, אשר מתקיימת בשעות הערב וקרוב לבית, כאמור בקמפוס ירוק, ברופין.
למעשה, כל אישה יכולה לבחור לעצמה את התחום אותו היא מעוניינת ללמוד או לחזק. אם היא מרגישה חלשה בתחום מסוים, כגון: מיתוג אישי, ניהול משא ומתן, תקשורת ביו אישית וכו’, היא יכולה לבחור לעצמה להשתתף אך ורק בסדנא הייעודית לכך.
ספרי איך זה החל לרקום עור וגידים.
“פנינו בתחילה למספר מועצות ועיריות כדי לעניין אותן, אך כמובן שעמק חפר זה הבית והיה יותר בוער לי להתחיל מכאן. לכן, ניגשתי אל החברה הכלכלית והצעתי להם להרים את הכפפה למיזם שלא היה עוד כמותו בארץ, ואני שמחה שהם הרימו אותה”.
אגב, לסדנאות מגיעות מרצות מהבכירות בשוק. חשוב לציין שלא מדובר בהרצאות, אלא בסדנאות מעשיות שכוללות סימולציות ומעניקות כלים אמיתיים לנשים להתמודד עם היום-יום.
אפשר לומר שבמקרה שלך ביתי הוא מבצרי?
“כפי שציינתי, עמק חפר זו הסנונית הראשונה שאני מאמינה שמבשרת על הבאות”.
ומה החזון שלך להמשך?
“החזון שלי הוא בעצם לעשות coppy/paste לרעיון ולהעתיק אותו לכמה שיותר מועצות בארץ. לצורך העניין אנו נעזרים גם ביועצת לקידום שוויון מגדרי של תנועת הקיבוצים והמושבים, כשהדגש בתנועה הקיבוצית היא על נשים המתמודדות בעידן ההפרטה, עם האתגר לפרנס את עצמן כלכלית, בעולם הקריירה התחרותי שאינו מוכר להן ושמעולם לא הוכשרו אליו”.
אפרופו סנונית ראשונה, זה גם בא לידי ביטוי מבחינה כספית?
“בהחלט. זה איפשר לנו לגייס את המרצות הבכירות במחירים נמוכים מאוד, ביחס לסדנאות דומות במקומות שהן עורכות בארגונים ובשוק החופשי. להבא, במועצות אחרות, קשה לי להאמין שנצליח להשיג אותן במחירים הנוכחיים”.
הסדנא הראשונה תתחיל כאמור ב-25/12/17 ושאר הסדנאות יערכו כפעם בחודש כפי. “פתחנו את הסדנאות גם לנשים מחוץ לעמק חפר, שרוצות להירשם, אך עבורן העלות היא 200 שקלים ולא 160 שקלים. ההשתתפות שלהן מותנה במקומות פנויים שנשארו לאחר שנשות עמק חפר נרשמו”, מציינת מירי, שמוסיפה עוד כי לנשות הקיבוצים והמושבים שמחוץ לעמק, העלות היא 180 שקלים, בגלל שיתוף הפעולה.
איך את מסבירה את העובדה שעד כה לא מצאו את הדרך בעיריות ובמועצות לפעילות כזו למען הנשים?
“נקודה נוספת שבערה בי והניאה אותי למהלך, היא העובדה שכמעט כל העיריות והמועצות, ללא יוצא מן הכלל, כשהן מחליטות לעשות משהו לנשים זה ישר מתלבש על משבצת ה’פאן’, כגון: טיול ג’יפים, סטיילינג או הרצאות השראה של מישהי מפורסמת ש’עשתה את זה’, סטנדאפיסטית וכו’. בעולם המודרני המתהווה, נשים עובדות לפחות בדיוק כמו הגברים, ולעיתים קרובות אף יותר. הן מקצועיות והדרישות מהן גבוהות, למרות שעדיין בגזרת השכר הן לא מרוויחות כמו גברים לצערי. הן מהוות אחוז נכבד בעולם התעסוקה. ועדין, לצערי, עבור מועצות ועיריות נשים נתפסות כ’פאן’ לעומת הגברים שהם ‘מקצועיים’. נושא זה מכעיס ומעורר שאלות: למה נשים זה פאן?! מה אין בהן שום דבר מקצועי?! אז זהו שלא”.
ספרי קצת על שיתוף הפעולה עם מנהלת העסקים.
“לזכותה של רעות ממנהלת העסקים, שעושה הכל כדי לקדם את הפרויקט ולדחוף אותו בפרסום במדיות השונות, נזקפת העובדה, שנכון להיום יותר מחצי מהמקומות בסדנאות כבר תפוסים ועוד היד נטויה. זו בעצם הלוגיקה של הפרויקט הראשון”.

להפוך תחביב למקצוע

ראוי לציין כי, הפרויקט השני רץ כבר 3 שנים. “עשינו אותו בעבר גם ברעננה וגם אצלנו ב’נטע’, והוא נקרא: ‘גם שכירה גם עצמאית’. בתור אחת שמלווה יעוץ שיווקי ליזמיות כבר שנים רבות, וייעצה לעשרות נשים, נתקלתי לא פעם ולא פעמיים בנשים שכירות שבאו ואמרו לי: ‘אני נורא רוצה להקים עסק, אבל אני מתה מפחד’. ואז עלתה לנו ב’נטע’ השאלה המתבקשת, האם אפשר לשלב? להיות גם שכירה וגם עצמאית? וכך נולד הקורס הזה. אנו אומרות לנשים אלו, אל תוותרי על המשרה שלך כשכירה ועל הביטחון התעסוקתי הכרוך בכך, אך במקביל בואי קחי את הכישורים, כישרון, ידע או תחביב שלך ותמנפי את זה להכנסה כספית נוספת. כמעט כל תחום יכול להפוך למקור הכנסה בניהול נכון”.
תני דוגמא של אישה שהגיע וביקשה להפוך תחביב לעסק.
“באות נשים שאומרות אני יודעת ואוהבת לבשל. תמיד המשפחה והחברים שמקיפים אותי מחמיאים לי ושואלים למה אני לא הופכת את זה לעסק? יש גם עורכות דין שכירות שאומרות למדתי והתמחיתי בתחום ‘איקס’, אך אני יכולה גם לעסוק בתחומים אחרים בענף, שאין סתירה ביניהם לבין מה שאני עושה היום, אז למה שלא אעסוק בזה כעצמאית ואוסיף הכנסה לעצמי”.
אפשר לומר שזה סוג של תוכנית מגירה?
“היום בעידן המודרני אנחנו דור של ‘גם וגם’, כי עם כל הכבוד למקום העבודה שלך כשכירה, את לעולם לא יכולה לדעת מה ילד יום. ולכן, חשוב לפתוח את הראש לאופציות נוספות”.
תוכלי לפרט קצת על הקורס?
“בשמחה. הקורס הזה כולל 6 מפגשים רצופים, אחת לשבוע, והוא עובד בשני רבדים במקביל לאורך כל המפגשים. הרובד הראשון עוסק יותר בחלק הרגשי, בחוזקות של האישה, בחזון, בחלומות שלה, בדרך בה היא מנהלת את הזמן בתור שכירה/עצמאית/אמא/פנאי, בחסמים ובפחדים שלה כיצד היא מתנהלת נכון עם כסף ועוד. ברוב המקרים, נשים שהיו שכירות מתקשות לתמחר את עצמן, מתוך התפיסה שהשעות שהיא בבית היא ממילא שם. ולכן, זה לא צריך להיות מתומחר”.
ואיפה את נכנסת לתמונה?
“למעשה, כאן נכנס התפקיד שלנו, ללמד אותן את חשיבות התמחור הנכון ואיך הופכים תחביב למקור הכנסה. הרובד השני הוא בעזרת אנשי מקצוע מומחים מתחומים שונים, אשר מגיעים לכל אחד מהמפגשים ומלמדים את החלק המקצועי בכל תחום, כגון: רואה חשבון שמדריך על מיסוי ועל הדרך הנכונה לשלב בין שכירה לעצמאית מבחינת הרשויות ומבחינת מדרגות המס. כמו כן, מומחית בשיווק שמלמדת כיצד לשווק את עצמך בזמן מוגבל ובתקציב מוגדר. בנוסף, מומחית בתמחור והמחרה המלמדת כיצד לתמחר נכון כך שיישאר גם רווח בסוף החודש. לסיום הקורס, מישהי שעברה בעצמה את התהליך מספרת על הקשיים, האתגרים וההצלחות”.
יש גם תרגולים בשטח?
“לאורך כל הקורס המשתתפות עושות ‘שיעורי בית’. בסוף התהליך הן יוצאות עם ‘תכנית עבודה’ מסודרת וברורה, מה עליהן לעשות צעד אחר צעד, על מנת להתקדם למטרות שהציבו לעצמן.
מה את רואה בעיני רוחך כהצלחה?
“המטרה אינה שכולן יצאו מהקורס ויפתחו עסק עצמאי. המטרה היא, ואני מדגישה זאת לאורך הקורס כולו, כמסר לנשים: בואי תבדקי מה החלום שלך מצריך, מה הפוטנציאל שלו ומה הסיכונים, ותקבלי את ההחלטות שלך מתוך ידע”.
את בטח מודעת לכך שיהיו נשים שלא יימשו את עצמן עם תום הקורסי.
“חשוב להבהיר, שגם לנשים שיחליטו בסוף הקורס לא לממש את החלום בכלל או בנקודת הזמן הזו, זה בסדר. עדין הן יודעות שמה שהניע אותן להחלטה זה ידע מוסדר ולא חשש שמקנן בתוכן ויוצר תסכול לאורך זמן”.

ישנן בנות בעמק חפר

המיזם החדש והחלוצי יסייע לנשות עמק חפר להכיר ולממש את הפוטנציאל האישי והייחודי שלהן בעולם העבודה. מטרת המיזם, שנקרא “להתקדם בדרך שלך – פרויקט ייחודי לנשים בעמק חפר” ופונה לשכירות וגם לעצמאיות, הינה לקדם ולהעצים נשים בתחום העסקי-מקצועי, להעניק להן את הכלים לפתח את הקריירה שלהן, להתקדם ולשבת סביב שולחן ההחלטות ולקדם עסקים משלהן.

שגיא בן יואב צילום: ארכיון "כוכב"

הסדנאות ייפתחו החל מסוף דצמבר 2017 וייערכו בשעות הערב, במטרה לאפשר לכמה שיותר נשים מהאזור להשתתף וליהנות מההכשרה.
מדובר ביוזמה משותפת של ארבעה גופים, ביניהם: מנהלת העסקים של עמק חפר, שהינה חלק מהחברה הכלכלית לפיתוח עמק חפר ופועלת במסגרת המועצה האזורית; קידום מעמד האישה מ.א. עמק חפר; היחידה לקידום שוויון מגדרי בתנועה הקיבוצית, בתנועת המושבים ובמרכז המועצות האזוריות; ונטע – המרכז לפיתוח קריירה, ארגון ללא כוונת רווח המסייע לנשים לממש את שאיפותיהן המקצועיות, שמנחות מטעמו יעבירו את הסדנאות.
יצוין כי, כל סדנה תתקיים אחת לחודש בין השעות 18:30-21:30 ב”ירוק – מרכז יזמות עמק חפר”, בקמפוס רופין. הראשונה מהן, שתעסוק בניהול זמן אפקטיבי, תיפתח ב- 25 בדצמבר. אחריה יתקיימו סדנאות בנושאים: משא ומתן, מיתוג אישי לשכירות ולעצמאיות, ניהול שיחות קשות, איזון בין עבודה לבין חיים פרטיים ותקשורת בינאישית. נשים שתהיינה מעוניינות בכך, תוכלנה להירשם ולהשתתף בסדנה אחת, בחלק מהסדנאות, או בכולן. ההרשמה מתבצעת דרך אתר נטע – המרכז לפיתוח קריירה.

הילית בן צבי צילום: דוברות התנועה הקיבוצית

ממנהלת העסקים של עמק חפר, נמסר כי: “מנהלת העסקים עמק חפר פועלת כל העת על מנת להעניק כלים, ידע וסיוע לעסקים קיימים בעמק חפר, ולעידוד הקמת עסקים חדשים. השנה בחרנו לשלב כוחות עם קידום מעמד האישה במ.א עמק חפר ועם נטע – המרכז לפיתוח קריירה, בכדי לתת לנשות עמק חפר את ההזדמנות לרכוש כלים ולחזק מיומנויות שיסייעו בפיתוח הקריירה. כל זאת, במטרה להמשיך ולייצר הצלחות רבות של נשים בזירה העסקית. להתפתחות אישית ועסקית, לכל אחת בתחומה ועיסוקה, באם היא שכירה, עצמאית או בעיסוק משולב. המנהלת תמשיך לפעול לטובת כלל העסקים בעמק חפר וכן לחיזוק נשות עמק חפר בזירה העסקית”.
הילית בן צבי, מנהלת היחידה לקידום שוויון מגדרי בתנועה הקיבוצית, בתנועת המושבים ובמרכז המועצות האזוריות, הוסיפה כי: “חשוב לנו לתת לנשים כלים מעשיים לעסק הפרטי ובנוסף לאפשר יצירת עבודה רשתית זאת בכדי לייצר גם השפעה אזורית”.
זליג אהרונוביץ

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>