23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

נשים למען נשים

יום האישה הבינלאומי הפך מזמן לאחד מהתאריכים הבולטים בלוח השנה, תאריך שרוב הרשויות המקומיות מקפידות לציין בפעילות מגוונת ואיכותית. ככל שהשנים חולפות, כך מתחזק הצורך לתת ביטוי אמיתי לנשים, שמעורבות יותר ויותר בכל תחומי העשייה. מה שהחל כיום בעל צביון פוליטי-סוציאליסטי, הפך לחג של כולן ושל כולם בעצם. מערכת “כוכב יזרעאל” מביאה את היומן המלא של פעילות הרשויות בעמק, בנושא מעמד האישה, ביום המיוחד הזה ובכלל. אז איך חגגו ביקנעם? איזה פעילויות התקיימו בטבעון? מה עושות נשות רמת ישי עם ליהי לפיד? וגם: איך חוגגות הנשים של המועצות האזוריות בעמק יזרעאל, מגידו וזבולון

מאת: אדי גל , 10 במרץ 2016

זה התחיל לפני שנים רבות כאירוע סוציאליסטי למען הנשים, שנחגג בעיקר במדינות הקומוניסטיות של מזרח אירופה. אבל מי זוכר היום את ההיסטוריה הישנה, מי זוכר שפעם חצי עולם היה קומוניסטי או סוציאליסטי? ה-8 במרץ נרשם בלוח השנה של רוב מדינות העולם, כיום הצדעה למין הנשי ולתרומתו הענקית לחברה ולקהילה, בכל תחומי החיים.
גם בארץ מתקיימת לאורך כל השנה, פעילות נרחבת בנושא נשים. החל מפעילויות למניעת הטרדות מיניות, וכלה בפעילויות להעצמת נשים. מה עושות הרשויות בעמק בתחום הנשים? מהן מתכננות לעשות בעתיד? לקראת יום האישה הבינלאומי, הכין עיתון “כוכב” מדריך לנושא מעמד האישה, ואיך מקדמים אותו הרשויות בעמק.

צילום: ארכיון "כוכב"

יקנעם: אירוע רב משתתפים

נושא הנשים ביקנעם מזוהה יותר מכל עם המשנה לראש העיר, לאה פדידה, המכהנת גם כיו”ר אגף החברות במפלגת העבודה. בשבוע שעבר צוין בעיר יום האישה הבינלאומי באירוע ענק, בו השתתפו כ- 600 נשים וגברים מכל רחבי הארץ, במעמד יו”ר המפלגה ח”כ יצחק (בוז’י) הרצוג, חברות כנסת מסיעת העבודה, ויו”ר נעמת ארצית, גליה וולך. בתוכנית: פאנל “נשים פורצות דרך”, שהתקיים בבית ספר אורט אלון, בהנחייתה של המורה אור שלו. בפאנל התארחו ח”כ סתיו שפיר, יועצת רה”מ ורד סוויד, ודיאנה אשכנזי מנהלת תעשידע מחוז צפון. את היקנעמיות ייצגו לאה פדידה וסימה ניסלבאום, מנהלת מחלקת החינוך.
נשות הפאנל דנו בעשייה ציבורית כדוגמה להעצמה נשית, כשכל אחת מהמשתתפות ציינה את השינוי שהובילה בתחום פעילותה הציבורית. הנשים הציגו את הדרך שלדעתם יש לקדם, על מנת להעלות את המודעות להתייחסות מגדרית שווה בכל תחומי החיים והעשייה, עד להגעה לשוויון מגדרי מלא. בקהל ישבו תלמידים שהיו מרותקים ואף קיימו דיון מרתק עם משתתפות הפנאל. לאחר מכן, הוקרן סרט נשים מובילות במרחב הפוליטי. כמו כן, הנשים חתמו על אמנה והתחייבות של המפלגה, לקדם שוויון זכויות לנשים.
ביקנעם ציינו השנה את יום האישה הבינלאומי, בסדרה של אירועים בסימן העצמה נשית, אותם מוביל מתנ”ס יקנעם והוועדה לקידום מעמד האשה, בראשות פדידה. ראש העיר, סימון אלפסי, הגיע לתמוך ולפרגן. באירוע המרכזי שהתקיים תחת הכותרת “צוחקות, שרות ומדברות על הכל” – במהלכו התקיים פאנל נשים ואירוע מוסיקאלי עם אורנה דץ, שבהמשך ראיינה ואירחה את דורין אטיאס (מתכניתו של גיא פינס) שדיברה על סטיילינג נשי. כמו כן, ליהי לפיד הרצתה על איך “להיות אישה בעידן המודרני”. בנוסף, דינה אור העלתה את מופע הבידור שלה – “זה יגמר בצחוק גדול”. ולסיום: הזמרת המיתולוגית רותי נבון, שהפליאה במיטב שיריה היפים. יצוין כי, האירוע אורגן והופק ע”י מתנ”ס יקנעם ומרכז גאיה להעצמת נשות העיר, בהובלתה של דבורה שטוקמן, רכזת תחום נשים במתנ”ס.

צילום: ארכיון "כוכב"

לעיתון “כוכב” נמסר כי, בהמשך החודש צפויות עוד שפע פעילויות סביב שבוע האישה הבינלאומי, ביניהן תחרות צילום נשים שעורכת מגמת התקשורת של בית ספר “אורט אלון”, שתוצג בתיאטרון ובאשכול פיס. כמו כן, יריד נשות עסקים בשיתוף קניון G. בנוסף, לקראת סוף החודש תתארח בעיר גלית יצפאן, שתרצה על החיים עם הפרעת קשב וההתמודדות עמה.
“נשות יקנעם הן דוגמא ומופת לנשים שידן בכל. תרומתן לעיר, לחברה ולקהילה היא רבה. לנשים יש יכולות גבוהות, הן יודעות לפעול גם בסמכותיות וגם ברוך הנדרש. אין ספק שיקנעם התברכה בנשים יוצרות ופורצות דרך. כראש העיר אני מקפיד לקדם נשים, ואני גאה שלמעלה מ- 70% ממנהלות האגפים והמחלקות בעירייה הן נשים. אני מודה ליו”ר הוועדה לקידום מעמד האישה, לאה פדידה, על פעילות עשירה במשך כל השנה לטובת נשות העיר. תודה מיוחדת לדבורה שטוקמן ונשות העיר, על התרומה למען העיר”, אמר סימון אלפסי.
“גם השנה אירועי יום האישה הבינלאומי ביקנעם מאגדים בחובם יצירה ועשייה נשית, שמטרתם להעלות לשיח הציבורי את קידום המגדר הנשי בכל תחומי החיים. וגם, כמובן, לחגוג עם אלו שבדרך כלל דואגות לכל העולם, פרט לעצמן. אני מבקשת להודות לראש העיר, סימון אלפסי, התומך ומבצע הלכה למעשה שוויון מגדרי בפעילותו לאורך כל השנה כראש הרשות. כראש הוועדה לקידום מעמד האישה, אני פועלת להמשיך ולקדם את הטמעת הראיה המגדרית, בכל העשייה העירונית שלנו, כולל פעילויות השונות במערכת החינוך, מתוך הבנה שעלינו מוטלת האחריות לעצב את נשות העתיד”, אמרה לאה פדידה.

צילום: ארכיון "כוכב"

ובכן, נשאלת השאלה מהן התוכניות ביקנעם, בנושא נשים בשנה הקרובה? פדידה ציינה כי תתקיים תוכנית העצמה לנשים, שפותחה על מנת לקדם ולעודד חשיבה ועשייה יזמית בקרב נשים, המעוניינות לקדם תכניות בעיר. התוכנית דינאמית ומשלבת דיונים קבוצתיים, תרגילים וסימולציות, המשקפים מגוון רחב של סוגיות ברמה האישית והעבודה בצוות, תוך מתן כלים להתמודדות אפקטיבית. “אנו שמים דגש על היבטים יישומיים, לצד פרקטיקה ומיומנויות לפיתוח פרויקטים ותכניות ביקנעם, תכנית שתהיה בת עשרה מפגשים”, ציינה פדידה.

קרית טבעון: פעילות ברוב השנה

מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים והממונה על נושא מעמד האישה במועצה המקומית קרית טבעון, רבקה גרפינקל, ציינה לקראת יום האישה הבינלאומי, כי  במסגרת העבודה השוטפת, המועצה מטפחת את מעמדה של האישה, כאישה, כאם ומפרנסת, וכחברה בעלת זכויות שוות. לדבריה: “במועצה המקומית קרית טבעון נשים נמצאות בתפקידים ניהוליים, ורבות מהן ממלאות משרות ציבוריות בכירות, כמו גם בעמותות השונות הקיימות בקהילה. אנו פועלים לביטחונן ושלומן של הנשים, ובעת הצורך, מטפלים בנשים שנפגעו מינית או מאלימות פיזית ואו מילולית. בעזרת מתנדבות בקהילה, אנו מפעילים את המועדון החברתי לנשים, בו מתקיימות פעילויות שונות ומגוונות להעצמת הנשים”.

צילום: ארכיון "כוכב"

במסגרת הפעילות, קבוצה של נשים החלה ללמוד השנה באוניברסיטה פסיכולוגיה, כלכלה ומשפטים. וכל זאת, על מנת לקדם את הנשים ולפתוח להן דלתות בהמשך הדרך, לפרנסתן ולהעצמה אישית. “קיימנו יום כיף בקהילה לאימהות וילדיהן, על מנת שיחוו יחד פעילות נעימה וחיובית. בנוסף, המועצה מאפשרת לנשים לעבוד גם במשרות חלקיות, על מנת שתוכלנה למלא גם את תפקידיהן כאמא בבית. לסיום, חשוב להדגיש כי המועצה מוקירה את העובדות הסוציאליות, שברובן נשים, ומציינת את תרומתם לחברה ביום העו”ס הבינלאומי”, אמרה גרפינקל.

רמת ישי: העצמה לנשים

סיגלית בראזני, יועצת למעמד האישה ברמת ישי, סבורה כי תפקידה של היועצת למעמד האישה ברשות המקומית, הוא לדאוג לייצוג נשי הולם בארגון בכלל ובכל צמתי קבלת ההחלטות בפרט. לעודד ולכוון לשוויון מגדרי, ולהטמיע את החשיבה המגדרית ע”י העמדת אפשרויות והזדמנויות בתחומים השונים. “אנחנו, ברשות המקומית ברמת ישי, מאמינים בכוח ובאנרגיה, בחשיבה וביצירתיות הנשית. אנו בטוחים שאיוש משרות ותפקידי מפתח ע”י נשים, תורם לארגון הן חברתית-ארגונית והן תפקודית. ברמה הפרקטית, נשים ברשות המקומית ברמת ישי מהוות 74% מעובדי הרשות ו-60% מההנהלה הבכירה”, אומרת ברזאני שמוסיפה עוד כי: “בכל שנה אנו מקיימים אירועים, כנסים ומופעים להעצמת הנשים. השנה, לרגל יום האישה הבינלאומי, נקיים “שישי נשי”- יום פינוק, העשרה והעצמה לציבור נשות רמת ישי והסביבה. אירוע שמאגד בתוכו שלל פעילויות, החל מסדנת אימון לשינוי חיובי בחיים, סדנת סטיילינג, דוכני טיפולים וארוחת בוקר עשירה. והשיא: ליהיא לפיד בהרצאתה “להיות אישה בעידן המודרני”- יום גדוש בפעילויות, בו נעשה פסק זמן מהכל ונפרגן לעצמנו. במהלך השנה המתנ”ס שהינו הזרוע הביצועית של המועצה המקומית לתרבות ופנאי, יקיים עוד פעילויות העצמה לנשים. בשנה הקודמת נהנו עובדות המועצה מיום כיף לכבוד יום האישה הבינלאומי ויצאו לטיול בעקבות נשים “גדולות” בת”א”.
ומה צפוי במהלך השנה הקרובה? לדברי בראזני: “השנה תוקם מועצת נשים שתכלול פורום של נשים, שיגביר את המעורבות הנשית הקהילתית, יעמיק את הידע והמודעות המגדרית, ויעודד מנהיגות נשית”.

צילום: ארכיון "כוכב"

מוא”ז מגידו: מונעים הטרדות

הממונה על מעמד קידום מעמד האישה במועצה אזורית מגידו, היא שרית תאנה, שהיא גם מנהלת את מחלקת השירותים החברתיים במועצה האזורית. “זו השנה הרביעית שהמועצה מקדמת את נושא ממונות למניעת הטרדה מינית בישובים”, אומרת שרית, שמציינת כי המענה לצורך זה נולד בפורום נשים של הישובים ומובילות אותו אניה אנגל מיקנעם המושבה (בהתנדבות), בליווי מחלקת השירותים החברתיים.
יצוין כי, מועצה אזורית מגידו פיתחה מודל ייחודי של שיתוף פעולה בין מחלקת הרווחה עם הממונות ביישובים. מדובר בעשרים ממנות בעלות הכשרה מלוות את הנושא ביישובי המועצה”.  תאנה ציינה כי בשיבה שהתקיימה בשבוע שעבר, התארחה שרי ברו, רכזת שלוחת העמקים של מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית. “שיתוף הפעולה עם המועצה מעורר השראה ואינו ברור מאליו”, אמרה ברו.
שרית תאנה: “התחום הוקם מראשיתו במועצה אזורית מגידו. נוצרה קבוצה מחויבת ומשמעותית, בהובלה מקצועית ומסורה של אניה. אני מאד גאה על התוכנית ועל כך שיש מענה לנשים במועצה אזורית מגידו. גם בתחום זה אנו שואפים להכשיר מתנדבות, שיצטרפו לצוות של קו סיוע למוטרדים”.
ועוד פעילות נשים מתוכננת: במחצית השנייה של 2016, יפתח קורס “מנהיגות את המחר”, בהובלת התנועה הקיבוצית, תנועת המושבים ומועצה אזורית מגידו.

מוא”ז עמק יזרעאל: התנהלות פיננסית

במועצה האזורית עמק יזרעאל מתקיימת ברוב ימות השנה פעילות מגוונת בנושא מעמד האישה. כך, למשל, נפתחו השנה שני מחזורים של קורס ‘פמיננסי’ – התנהלות כלכלית לנשים והעמקת ההבנה של כל הנושאים הקשורים לכסף שלך ולעצמאות נשים. כמו כן, התקיים     קורס גישור לבעלות תפקידים ומנהלות לשכה במועצה וביישוביה, להטמעת שפת הגישור.
במסגרת יום המאבק באלימות נגד נשים, נערכו לכלל העובדים מפגש חוויתי להעלאת המודעות. במועצה גם מתכננים סדרה של אירועים ליום האישה.
ומה התוכניות לשנה הקרובה? במועצה ציינו כי מתוכננת פתיחת קבוצות ריצה לנשים, הקמת פורום נשים ביישובי המועצה, פתיחת סדנה “סבתא בג’ינס” ועוד.

מוא”ז זבולון: נשים בעד דו קיום

מנהלת מחלקת התרבות במועצה האזורית זבולון, הלן בוטנסקי, ציינה השבוע כי לקראת יום האישה הבינלאומי יושם דגש על העצמה נשית ודו קיום, אירוע אחד משותף לערביות ויהודיות. כמו כן, במשך כחודשיים נקיים סדנאות והרצאות סביב העצמה נשית, כשבסיומו פתיחת תערוכה “אישה חוזקה בציר הזמן”. בוטנסקי הוסיפה עוד כי: “בנוסף, נפיק אירוע בידור וכייף לנשים היהודיות, שיכלול: מופע נשים, דוכני מכירה וכיבוד”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>