24.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

סוד היער הקסום

יערות מנשה יזכו לעדנה מיוחדת במהלך חודש מאי, עם שני אירועי תרבות גדולים שיתקיימו במקום: פסטיבל יערות מנשה המסורתי, שיעניק לקהל במשך שלושה ימים חוויה אומנותית יוצאת דופן. וגם, תערוכה יוצאת דופן: “חיבורים במרחב”, שתציג את האומנות בין העצים. המנהל האומנותי, יואל וירבה: “השנה יצרנו תכנית שנותנת ביטוי לקולות רבים ומגוונים, תכנית עמוסה ועשירה, שכל אחד ואחת יכולים למצוא בה עניין, חיבור והשראה”. מערכת “כוכב” מביאה תמונת מצב של האירועים הצפויים בחודש הקרוב, ואת האפשרויות שיעמדו לרשות המבקרים. תבלו

מאת: אדי גל , 5 במאי 2017

עשרות אלפי מבקרים צפויים לפקוד בחודש מאי את יערות מנשה, כדי לקחת חלק בשני אירועי תרבות יוצאי דופן, שמתקיימים ביוזמת המועצה האזורית מגידו ויחברו עוד יותר בין הנוף יוצא הדופן של המרחב הביוספרי לבין התושבים, באמצע האביב והפריחה.

צילום: ארכיון "כוכב"

מדובר בפסטיבל יערות מנשה הוותיק, שמציין כבר 9 שנים לקיומו. כמו כן, תערוכה יוצאת דופן – “מתחברים למרחב” – שבמהלכה יוצבו יצירות האומנות ביער עצמו, כדי שכל המטיילים במקום, והם רבים במיוחד בתקופה הזו של השנה, ייחשפו לאומנות העכשווית. מוזיאון בלב היער בכל מובן של המילה, דבר יוצא דופן שעדיין לא נוסה עד היום, ומן הסתם יהפוך לאטרקציה מיוחדת במינה. אז מה צפוי לנו בחודש הקרוב ביערות מנשה וכמה זה יעלה לנו. לקראת נהירת התושבים מכל רחבי הארץ לתחומי המועצה האזורית מגידו, מערכת עיתון “כוכב” הכינה מדריך מיוחד לחודש הקרוב ביערות.

מה, כבר תשע?

אין ספק שעם השנים הפך האירוע לאחד מהפסטיבלים השנתיים המובילים והמרכזיים בארץ, בכל הקשור למוזיקה ותרבות רב-תחומית. הפסטיבל התשיעי במספר, מבית המועצה האזורית מגידו ובשיתוף קק”ל, יתקיים בין התאריכים 18-20 במאי, בלב אחד היערות היפים בארץ, במרחב הביוספרי רמת מנשה. במשך 3 ימים יתקיימו עשרות מופעים על גבי מספר במות ומתחמים מקבילים.
עקב הביקוש הגובר לכרטיסים, הפסטיבל יתרחב השנה מהבמות ועד למתחם הקמפינג, כאשר בין המתחמים והמופעים יקשטו את היער מגוון מופעי חוצות תיאטרליים וצבעוניים, ברוח פסטיבלי הרחוב, כשהיער משמש לתפאורה ולבמה. יצוין כי, המוזיקאים המובילים במדינה יגיעו אף הם להשתתף באירוע. כמו כן, הפקות מקור ושיתופי פעולה מיוחדים יעלו לראשונה בפסטיבל. בנוסף, מופעי חו”ל ממגוון ארצות ותרבויות יתארחו ביער. לדברי המארגנים: “היוצרים החדשים והמבטיחים ביותר בתקופתנו יתגלו על הבמות. כמו כן, ישתלבו אירועים ומיצגים רב תחומיים מעולם האמנות הפלסטית ואמנויות הבמה, הרצאות, סדנאות ופעילויות לגדולים ולקטנים”.
ערב יום העצמאות שוחחתי עם יואל וירבה, המנהל האמנותי של האירוע. כשאני שואל אותו מהיכן הם שואבים את ההשראה לאירוע, הוא עונה נונשלנטית: “מהטבע. בשיח הסביבתי נהוג לדבר על חשיבות המגוון הביולוגי (Biodiversity) ובהתאם אנחנו מעודדים את המגוון האנושי והתרבותי”.
פרט, נמק והסבר.
“השנה יצרנו תכנית שנותנת ביטוי לקולות רבים ומגוונים, תכנית עמוסה ועשירה, שכל אחד ואחת יכולים למצוא בה עניין, חיבור והשראה”.
אז מה צפוי למבקרים?
“היער יארח את המופעים הכי מקצועיים, מוקפדים ומהנים בארץ, יחד עם אמנים מסקרנים שאולי עוד לא נחשפתם אליהם, מופעים מעולים מחו”ל, אמנות חדשנית, ניסיונית, כנה, מאתגרת, מעוררת מחשבה, בקצב מהיר ועם המון גרוב.
נשמע מרתק, מה זה עושה לכם ברמה האישית?
“אנחנו שמחים על ההזדמנות לתת במה ליוצרים מדהימים, להפגיש בין אנשים ולהעניק חוויה אמיתית”.
אז מה יוצג בפסטיבל השנה?
“קודם כל מופעי מוזיקה, שיתופי פעולה מיוחדים והפקות מקור, במרכזם מספר מופעים מבית משפחת בנאי: אביתר בנאי במופע להקה לרגל האלבום החדש, בשילוב החומרים המוקדמים והאהובים. נועם בנאי עם הפקת מקור לפסטיבל: מופע משותף עם הלהקה של אביו מאיר בנאי ז”ל (שנפטר השנה), כולל חומרים של מאיר בשילוב שירים מאלבומו החדש.
ספר על שיתופי הפעולה המיוחדים לפסטיבל?
“באטרינג טריו עם אסתר רדא, גלעד כהנא עם מאלוקס. כמו כן, אורפנד לנד ואורח מיוחד, במסגרת הופעה יחידה השנה בארץ וחגיגות 25 שנים ללהקה. בנוסף, יעל דקלבאום & women peace ensemble עם הפקת מקור לפסטיבל, בהמשך לצעדת תפילת האמהות, תנועת כח נשי ותיקון עולם של נשים ממגזרים שונים מהארץ ומהעולם על במה אחת בשלוש שפות, עברית אנגלית וערבית. וגם, KIM עם מיקה שדה בהרכב חדש, ג’נגו במופע לקראת אלבום חדש, AnnaRF עם ליאורה יצחק, ההרכב הישראלי שמטריף את תורכיה עם הזמרת וההצלחה המקומית.

יגיעו אומנים מחול

יואל וירבה, המנהל האמנותי של האירוע, מציין שרשימת האומנים נרחבת במיוחד, וכוללת את: לולה מארש שנמצאים לקראת אלבום חדש, Garden City Movement ומגיעים ליער באמצע סיבוב הופעות בינלאומי מצליח. כמו כן, Music from the Blue Desert עם יוסי פיין, בן איילון וליאור רומנו, שמנגנים גרוב מדברי בהפקה מיוחדת לפסטיבל ומארחים את חיים לרוז ורקדניות גנאווה. בנוסף, אלון עדר במופע לרגל אלבום חדש. וגם, אלי מגן (אחרית הימים) שיופיע עם חומרי הסולו ואחרית הימים, רועי ריק (הקולקטיב) במופע השקת פרויקט המחווה לפבריציו דה אנדרה, להקת The Girls, הסופרגרופ של שרון קנטור עם אדם שפלן ורם אוריון במופע יחיד בארץ. כמו כן, גל דה פז בסולו אקוסטי, טליה אליאב שרה ברברה, להקת אוזו בזוקה עם הסולן אורי כנרות וההרכב Midnight Peacocks לרגל אלבום חדש, הילה רוח, הפוסי של לוסי, ועדת חריגים, Orgonite & Bemet , MaYor, ספוטניק היי-פיי, משה בן יוחנה עם בעז כהן, איתמר גוב ארי, Dirty Fly , Orly & Yagel, ארז דסקל, אלן מון, Square to Check , Z-Quest, לטאות מנשה – הבמה הפיראטית ברוקנ’רול פרוע, JonZ ועוד. בפסטיבל תהיה גם נוכחות מוגברת של אומנים מחו”ל: OPMOC (בלגיה), JMO (סנגאל/שוויץ) The Roaring 420’s (גרמניה) ומארק רשקו בלוז בנד (ארה”ב).
אמנם המוסיקה תתפוס מקום נכבד בפסטיבל, אבל יהיו בו גם מופעי תיאטרון, מחול ואמנות רב-תחומית, כאשר גולת הכותרת: “חיבורים במרחב”, תערוכת אמנות-אדמה שנוצרה כתוצאה של סימפוזיון אמנים ארציים, בשיתוף אמנים מקהילות ואדי ערה ומגידו. כמו כן, להקת ורטיגו במופע “אחת אחת ואחת”, בעיבוד מותאם יער למופע החדש והמדובר. בנוסף, דרך המיתר – מוזיקאית ותעלולן בסרטים עם מופע ריקוד בוטו יפני על חבל באוויר. וגם, פורפליי- תיאטרון איתלור. להקת המחול של ליאת בן דרור וניר גל במופע חדש, גרביטאס עם אופיר יודלביץ’, ומופע מחול ג’ודוקא עם הקרדנית אביגיל רובין.
ויש גם תכנים לילדים: בייבי אוריינטל לייב, אוהל קרקס עם מופעים, סדנאות קרקס וג’אגלינג, “הופעה חיה” – מופע שירי חיות היתוליים. וגם, גן שעשועים לילדים באווירת עשה זאת בעצמך וחיבור לטבע, סדנאות יצירה ועוד.
ובנוסף לכל אלה, סדנאות, הרצאות ואירועים, כמו: סדנאות מוזיקה בשיתוף בית הספר רימון, מנחים: ערן צור, דורון רפאלי (טררם, אטרף). ג’אם ג’אז עם רונן שמואלי. “רדיקלים חופשיים”: סדרת שיחות על שינוי חברתי, זכויות אדם, סביבה, ותרבות. אקו פואטיקה עם אגי משעול, סבינה מסג ומשוררים נוספים בערב קריאת שירה וסדנאות נוספות.
מארגני הפסטיבל ציינו כי: “פסטיבל יערות מנשה הוא חלום מקומי שהפך למוסד ארצי, כשפסטיבל קטן בטבע, ביוזמת צעירים תושבי מועצה אזורית מגידו, הפך למוקד עלייה לרגל. “מדובר באירוע שנתי ארצי אליו נוהרים המונים מכל רחבי הארץ. המרחב בו מתקיים הפסטיבל זכה להכרה בינלאומית והוכרז על ידי הרשות העולמית לשמורות ביוספריות של אונסק”ו, ובאמצעות המועצה פועל לשילוב בין הפעילות האנושית של תושבי האזור והמטיילים, לבין שמירת הטבע ופיתוח בר קיימא”.
ראוי לציין כי, הפסטיבל נולד מתוך אידאולוגיה זו, במטרה להרוות את הצמא לתרבות אמנותית ומוזיקלית של תושבי האזור, יחד עם חשיפת פנינת הטבע המקומית והתרבותית לקהל רחב ככל הניתן מהארץ כולה. הפסטיבל מתקיים מדי שנה במעבי היער המרשים, שמוסיף תפאורה טבעית קסומה ומרגשת לכל האירועים המתקיימים בחיקו. “מדי שנה גדל הפסטיבל ומוסיף במות, אמנים, מתחמים ותכנים. הפסטיבל פותח את שעריו לעוד ועוד שוחרי תרבות, משימה המוכתרת בהצלחה בכל שנה מחדש, עם מכירת כל הכרטיסים מראש לאלפי מבקרי הפסטיבל. אך למרות גדילתו המטאורית של הפסטיבל, הגרעין הארגוני שלו עודו מושתת על אותם יזמים מקוריים, הפועלים להצלחתו מדי שנה, באווירה משפחתית מחד ובהפקה מקצועית ומוקפדת מאידך”, אמרו המארגנים שציינו כי הפסטיבל הוא אירוע ציבורי, המתקיים לרווחת הקהל שוחר התרבות, שלא למטרות רווח.

צילום: ארכיון "כוכב"

“הפסטיבל מדגיש את הוויית החופש, התרבותיות והמגוון, לקהל ורסטילי מכל רחבי הארץ. כל אחד יכול למצוא בו מענה: ממוזיקה פופולארית ועד מוזיקה אלטרנטיבית, ממופעי ילדים ועד מופעים לנוער, לצעירים ולילדים ברוחם, מופעים מעולם המוזיקה או מעולם המחול והתיאטרון, תערוכות או הרצאות. אפשר לבוא לנוח או לטייל, להיות צופה מהצד או לקחת חלק פעיל באירועים, במופעים ובסדנאות, מדי שנה, במזג האוויר הנהדר ובחיק הטבע”, הדגישו המארגנים.

ריח של שרף אורנים

“חיבורים במרחב” הינו מיזם אמנות חדש, שיחנך בתחילת חודש מאי ובמרכזו “מוזיאון יער” ראשון מסוגו בישראל, בשביל המטיילים המסומן ליד יער הקיבוצים במרחב הביוספרי רמת מנשה שבאזור מגידו, בסמוך לאנדרטת “בני הקיבוצים” הוותיקה.
במהלך שלושה ימים של סימפוזיון, יצרו 6 אמנים מובילים עבודות אמנות מחומרי היער, בטכניקות שונות של אמנות סביבתית. אמני תערוכת “חיבורים במרחב” יקבלו עזרה ויעבדו בשיתוף אמנים נוספים מתנדבים מהאזור. כאמור, את המהלך מובילה המועצה האזורית מגידו, ושותפים לו: קק”ל, משרד התרבות ושגרירות ארה”ב בישראל. כמו כן, בסיוע גבעת חביבה במסגרת שותפות בין מועצה אזורית מגידו ומועצה מקומית מעלה עירון.
את ה”תערוכה הראשונה” אוצר יואב טריפון, ובכוונת היוזמים להפוך אותו לאירוע רב-שנתי. במהלך שלושת ימי הסימפוזיון (9-11 ב;מאי) מוזמן הציבור הרחב להגיע ליער הקיבוצים, לפגוש את האמנים ביצירתם, ואף להתנסות בעבודה בחומר, כחלק מהליך יצירת המיצגים השונים. “מוזיאון היער” החדש יחנך ביום שישי (12 במאי) בשעה 10:00 בבוקר באירוע חגיגי, בהשתתפות האמנים ויכלול גם הופעות מוזיקה.
איציק חולבסקי, ראש המועצה אזורית מגידו: “מוזיאון היער החדש שיקום יצור מוקד משיכה חדש וייחודי לתיירים ולמטיילים במרחב הביסופרי וחלק מנוף המרחב. המיזם מבטא את החיבור שלנו לערכי הטבע והנוף, מייצג את ערכי המרחב הביוספרי, והינו ביטוי נוסף מוחשי לשיתוף הפעולה הפורה והחשוב עם מועצה מקומית מעלה עירון”.
יצירות האמנות של “חיבורים במרחב” המתוכננות יוצגו בשטח היער במטרה להוות מוקד משיכה לקהל המטיילים: רגלי, ג’יפים, סוסים וכמובן רוכבי האופניים המדוושים בשבילי המרחב הביוספי רמת מנשה. יצוין כי, את “חיבורים במרחב” יזמו יואל ונתי וירבה, שעומדים גם מאחורי ההצלחה של פסטיבל המוזיקה “יערות מנשה”.
יואב טריפון, אוצר התערוכה: “תערוכת ‘חיבורים במרחב’ היא ניסיון ליצור אמירה משותפת של קבוצת אמנים להתייחסות שלנו לסובב אותנו: לטבע, לנוף, למאזן האקולוגי, להיסטוריה, לריח ולטקסטורות השונות של היער והסביבה. יש לנו שאיפה להגיע אל קהל חובבי האמנות בישראל, מעבר להנעמת זמנם של המטיילים בתוואי השביל, במטרה להציג להם אמנות עם ריח שרף אורנים, אמנות שנוצרה בלעדית בעבור אתר המוזיאון (SITE SPECIFIC) היוצרת תנועה במרחבי הטבע”.
בקבוצת האמנים המובילים את “חיבורים במרחב” נמצאים: ראניה עקל מכפר קרע, דורון פדות מעין הוד, גיא כץ מעופר, נובויה ימג’וצי מעין הוד, טניה פרמינגר מארסוף קדם ועבד חושיה ממזרח ירושלים. אליהם כאמור יצטרפו בהתנדבות: אסיל אגבאריה, אמנון להב, מיטל סעדון, מג’די חלבי, עזיזה זעלאן, פאטמה זעלאן, שורוק אגבאריה, דבורה פלטניק, איילת כהן, ענבר פנינה דיאמנט, ישי דרור, טובה זמל, אירה חייט, גלעד דקל, ארז לביא, סונדוס לחאם, שיבלי עיסא וג’נאת אמארה.

מידע חיוני לבאי הפסטיבל

פסטיבל יערות מנשה יפתח לקהל הרחב החל מיום חמישי ה-18.5 אחר הצהריים, ויינעל ביום שבת ה-20.5, לפנות ערב. מחיר כרטיס: 350 שקלים ובמכירה מוקדמת (עד גמר המלאי) 300 שקלים. בשבוע הפסטיבל ובקופות (אם ישאר): 370 שקלים. מחירי כרטיסים יומיים: חמישי – 150שקלים / שישי- 180שקלים / שבת 100שקלים / שישי-שבת: 280 שקלים. כניסה לילדים: עד גיל 12 הכניסה חינם. קמפינג בסיסי בחינם, קמפינג משודרג בתשלום.
למידע נוסף על רכישת כרטיסים מראש, על כל סוגי הכרטיסים, הסעות, דרכי הגעה, זמנים, קמפינג, ושאלות נוספות, ניתן להיכנס לאתר הפסטיבל בכתובת: www.yearot.com

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>