23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

סיכום ביניים

ארבע שנים לאחר שהתמנה לראש המועצה האזורית מגידו, מסכם איציק חולבסקי את הקדנציה הנוכחית עד כה, מגלה במה הוא גאה במיוחד וחושף טפח מתוכניות עתידיות בשלל התחומים בהם עוסקת המועצה. ויש לו גם כמה בשורות חשובות לתושבים

מאת: ניר אהרוני , 17 באפריל 2018

לאחר ארבע שנים כראש המועצה האזורית מגידו, יכול איציק חולבסקי לקחת לעצמו פסק זמן קצר לסיכום ביניים, תוך שהוא מסמן “וי” על היעדים שהושגו ומביט קדימה. “בפתח דבריי אני מבקש להביע תנחומים מכל הלב למשפחת קהלני באליקים ולמשפחת כץ בעין השופט ולהשתתף באבלן הכבד על הירצחו של נתנאל קהלני, בן ה-20, בן מושב אליקים, שהיה נער מוכשר, נעים הליכות, בן מסור וחייל מצטיין”, פותח חולבסקי את הריאיון.

צילום: ארכיון "כוכב"

“נפעמתי והתרגשתי במהלך ההלוויה, שהתקיימה באישון לילה, מהשתתפותם של אלפים, ביניהם בוגרים רבים מתיכון מגידו, שחלקם הגיעו מהיחידות הצבאיות בהן הם משרתים, כדי לחלוק כבוד אחרון לנתנאל ולנחם את המשפחה. המועצה, על כל מערכותיה ומוסדות החינוך שלה, תמשיך לדאוג למשפחה וללוות אותה באסון הכבד שפקד אותה ואת כולנו, עם הרצח המתועב של נתנאל”.

ארבעה יעדים אסטרטגיים חשובים

עם כניסתו לתפקיד, הציב חולבסקי ארבעה יעדים אסטרטגיים. היעד הראשון היה שחרור החסם על הצמיחה הדמוגרפית ביישובי רמת מנשה, באמצעות קידום מפעל ביוב ענק בהיקף של כ-50 מיליון שקל. “ללא קידום הפרויקט על ידי המועצה בהובלתי, לא ניתן היה לבנות היום בית אחד נוסף ביישובי רמת מנשה, ולכן כמובן שלא היה ניתן לקלוט עוד בנים, משפחות חדשות וחברים להרחבות. עד כה חוברו לביוב חמישה יישובים, כאשר שניים נוספים, עין השופט וגלעד, יחוברו בשנים הקרובות. מימון הפרויקט נעשה ע”י המועצה באמצעות הלוואות וקדם מימון בסדרי גודל עצומים, וכמו כן מתקדם הדיון עם היישובים על הסדרת התשלומים שלהם בפרויקט”.

צילום: ארכיון "כוכב"

היעד האסטרטגי השני היה הקמת מפעל השבת מים לחקלאות בהר. “בחודשים האחרונים הושגה התקדמות גדולה מאוד בנושא, בכך שניתנה התחייבות חשבית לביצוע הפרויקט בהיקף של 90 מיליון שקלים. בקרוב יחלו העבודות על הקמת מאגר ענק בסמוך לקיבוץ דליה. מאגר זה מהווה בסיס למפעל שממנו תתפרש צנרת לכל יישובי רמת מנשה. זהו הישג אדיר למועצה ולחקלאים”, הוא מציין בסיפוק. “הדבר יאפשר נטיעת אלפי דונם של מטעים, שישנו באופן יסודי את יכולת ההתפרנסות של החקלאים במועצה. בעניין זה חשוב לי להודות לראש המועצה הקודם, חנן ארז, למנכ”ל מי עמק יזרעאל, עודד גלזר, ולמנכ”ל מרכז חקלאי העמק, טושקו, שהיו שותפים פעילים בצוות שהקמתי לקידום הפרויקט”.
היעד האסטרטגי השלישי, שהיה חשוב במיוחד, הינו שידרוג כביש 66. “בעקבות תאונת דרכים מחרידה שהתרחשה בספטמבר 2015, בה נהרגו שתי אחיות מנצרת, בנות 10 ו-11, הקמתי מטה מאבק שפעל במשך שנה, אשר יזם הפגנות בכל הצמתים, מול משרד התחבורה בירושלים, וכן הפגנה מכוננת מול משרד התחבורה של כל תלמידי שכבת י’ במועצה. המאבק הגיע לידי מיצוי בפגישה שערכתי עם שר התחבורה בספטמבר 2016, בה סוכמו שלושה נושאים. הנושא הראשון היה השלמת תכנון הכביש לכדי ארבעה מסלולים, שניים לכל כיוון, עד סוף 2018. הדבר השני היה הקמת רמזורים בצמתים, דבר שתוכנן לביצוע בקיץ הקרוב, והשלישי היה הסטת הכביש ליד קיבוץ משמר העמק אל תוך העמק, מה שיאפשר את התרחבותם של הקיבוץ ושל מפעל תמה. אני רואה בשידרוג כביש 66 יעד חשוב מאוד לאיכות החיים של תושבי האזור, לבטיחות שלהם ולצמיחה. מיד עם תום התכנון בכוונתי לצאת למאבק על ביצוע האוטוסטרדה”.
היעד האסטרטגי הרביעי, כך מספר חולבסקי, הינו פיתוח מרחב צומת מגידו. “בנושא זה חלה התקדמות דרמטית בחודש האחרון, בעקבות החלטת הממשלה לפנות את כלא מגידו ולהקים בסמוך לו מרכז כליאה ושיקום לאומי, שיכלול ארבעה בתי כלא, ובתוכם כלא מגידו הנוכחי”.

צילום: ארכיון "כוכב"

חולבסקי מוסיף, כי פרויקט זה, אותו החל להוביל ראש המועצה הקודם, חנן ארז, משקף את חזון המועצה לפיתוח מרחב צומת מגידו בתחומי הכלכלה והתעסוקה, הביטחון, התיירות ושימור הטבע. “הפרויקט יכלול את מרכז הכליאה, מתחם תיירות בשטח כלא מגידו הנוכחי, שבמרכזו ייעשה שיחזור של בית התפילה הקדום עם רצפת הפסיפס ושיחזור מצודת הטיגרט, חשיפת מחנה הלגיון הרומי השישי בשדה סמוך, שיקום נחל הקייני כמוקד טיול ותיירות, והקמת אזור תעשייה ותעסוקה יהודי-ערבי במעבר הגבול סאלם”, הוא מגלה. “בחודשים האחרונים עסקתי באופן אינטנסיבי בפגישות עם שרים רבים בממשלת ישראל, במטרה להציג בפניהם את התוכנית שלנו, לקראת ישיבת הממשלה שאישרה את הקמת מרכז הכליאה. התוכנית כולה – ומרכז הכליאה במיוחד – חשובים למועצה מבחינה אסטרטגית וכלכלית, בהיבטים של ארנונה, תעסוקה ופיתוח כלכלי, והם שווי ערך להקמת אזור תעשייה”.
אלו דברים חשובים נוספים עשית במהלך הקדנציה הנוכחית?
“שלושה תחומים מרכזיים בחיי הקהילה, בהם מיקדנו פעילות מואצת, הם תחומי החינוך, התרבות והספורט. ראשית, בהובלתה של קרין שטרן, השקענו משאבים רבים בבינוי ובפיתוח. הקמנו מלר”ת אמנויות חדש בתיכון מגידו וסיימנו להרחיב את ביה”ס עומרים. כמו כן, בימים אלו אנו מתחילים בבניית אולם ספורט בעומרים בעלות של 10 מיליון שקלים, וכמו כן אנו פועלים להרחבת ביה”ס פלגים, ובשנה הבאה ייבנה בית ספר חדש בקשת התקווה. כמו כן, ביצענו בנייה ושיפוץ של גני ילדים ברוב יישובי המועצה”.
לדבריו, פרוייקט מרכזי בחינוך, ברמה הפדגוגית, הינו גיבוש תפיסת החינוך הביוספרי, שהוטמעה כבר בבתי הספר היסודיים ונמצאת בתהליך הטמעה גם בגנים ובחטיבה. “זהו מהלך חשוב ויסודי בתפיסת החינוך של המועצה, שמכניס מימדים של יצירתיות, מקוריות וחיבור לקהילות, למורשת האזור, לטבע ולסביבה. תפיסת החינוך הביוספרית היא אחד התוצרים המשמעותיים והחשובים של המרחב הביוספרי, שבמהותו מייצר הזדמנויות לתפיסות פורצות דרך בתחומי חיים רבים”.

צילום: ארכיון "כוכב"

תחום נוסף בו הוא גאה הינו התרבות. “בהובלתו של נתי ויירבה, מתקיימת תנופה גדולה בפעילות התרבותית, שמתבטאת ביוזמות וביצירה מקורית מגוונת, כמו פסטיבל יערות מנשה, שחוגג השנה עשור ויתקיים בפעם הראשונה באזור נחל הקייני. זהו אירוע מדהים בקנה מידה בינלאומי. בנוסף, יש את פרויקט ‘חיבורים במרחב’, מעין מוזיאון יער, כאשר מדובר בסימפוזיון אמנות ואדמה, בשילוב אמנים ערבים ויהודים, שמתרחש ביער זו השנה השנייה. כמובן שיש גם אירועים רבים נוספים, כמו מופעי קיץ ביישובים ואירועי תרבות בחורף במהלך ימי החנוכה, אירועים שכבר הפכו למסורת. סהרנה בעין העמק, פסטיבל זמר ים תיכוני באליקים ותיקון ליל שבועות ברמות מנשה, הם רק חלק מהעשייה המגוונת והאיכותית. בנוסף, שיפוץ אולם התרבות עומד לקראת סיום, ואני גאה בקידום ובשידרוג המשמעותי, שנעשו בסכום כספי גבוה, דבר שיאפשר לתושבי המועצה ליהנות ממרכז תרבות איכותי, מודרני ואינטימי”.
מה לגבי תחום הספורט?
“בהובלתו של אריאל ירון, הפעילות הספורטיבית במועצה האזורית זוכה לתנופה גדולה, יפה ומרשימה, במסגרת החוגים ושעות הפנאי של ילדים ונוער, וכן במסגרת אזורית למבוגרים, בריצות ליל ירח, מירוצי אופניים וניווטים. ביצענו השקעה חסרת תקדים במתקני ספורט וחנכנו מגרש כדורסל מקורה באליקים, המיועד לשרת את בית הספר קשת התקווה ואת אנשי המושב. כמו כן, סיימנו שיפוץ והצללת מגרש בביה”ס עומרים, הקמנו גג ויציע במגרש ברמות מנשה, שידרגנו מגרש כדורגל בשומריה, ערכנו שידרוג משמעותי ומקיף של מגרש כדורגל בתיכון מגידו, כמו גם קירוי ושיפוץ מגרש בעין העמק. בנוסף, שידרגנו אולמות כדורסל בתיכון מגידו ובפלגים. בעתיד מתוכננת הקמתו של מגרש כדורגל סינטטי בפלגים, קידום תאורה בשביל המרובע והקמת שבילי אופניים והליכה מדליה ומרמות מנשה אל שביל המרובע”.
מה הדברים המרכזיים שעשית במסגרת החיים המשותפים עם התושבים הערבים המתגוררים באזור?
“מתוך אמונה ששכנות טובה אינה מסתיימת בקשרים עם חברים ביישובי המועצה, פתחנו ערוץ של שיתוף פעולה עם מועצה מקומית מעלה עירון. בנובמבר 2014 חתמתי על הסכם שיתוף פעולה עם מעלה עירון, בליווי גבעת חביבה. במסגרת זו הוקמו צוותים משותפים רבים, בהשתתפות תושבים משתי המועצות, בתחומי אמנות, סביבה, שטחים פתוחים, פיתוח כלכלי, תשתיות, חינוך ועוד. הצוותים נפגשים, יוזמים ומתכננים מהלכים ופרויקטים משותפים, וממש בימים אלה מתבצע פרויקט יפהפה בנחל מיסקע, שעובר בסמוך למושירפה, זלפה וגבעת עוז”.

מאבקים סביבתיים מסביב לשעון

אחד הדברים בהם מתגאה חולבסקי במיוחד הוא המאבקים הסביבתיים שהמועצה האזורית יזמה או שותפה להם. אחד מהם הינו המאבק נגד הקמת שדה תעופה בעמק יזרעאל. “הקמנו מטה משותף, פעיל ודינמי, ובכוחות משותפים עם התושבים ועם רשויות נוספות באזור, הצלחנו לחייב את המדינה ואת מוסדות התכנון לבדוק ולשקול ברצינות את חלופת הקמת שדה התעופה בנבטים. כמובן שמוקדם מאוד לחגוג עדיין, אך יש לציין בחיוב את שינוי המגמה, הצטרפות הרשויות בדרום ואת התגייסות הציבור באזור למאבק בדבר שמאיים לשנות באופן בסיסי ויסודי את אופיו ומהותו של האזור”.

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

מאבק נוסף בו משתתפת המועצה האזורית הינו הכוונה להקים מיכלי חירום לאיחסון קונדנסט באתר חגית. “זו סכנה שעדיין מרחפת עלינו”, מדגיש חולבסקי. “בקיץ 2014 הצלחנו להביא להחלטה שהטיפול בגז ייעשה בים ולא ביבשה. זהו הישג חשוב מאוד, שמגשים את המטרה העיקרית של המאבק, וגם במאבק ציבורי זה אני חוזר ומשבח את התושבים, שהיו מעורבים ושותפים לפעילות מטה המאבק שהקמתי במועצה”.
מאבק נוסף הינו הסטת קו 400, במסגרתו אמור לעבור במרכז המועצה קו מתח מרכזי של חברת החשמל, במסלול גלעד-ג’וערה-הזורע. “במאמץ גדול הצלחנו לשכנע את המועצה הארצית לתכנון ובנייה למקם את הקו מדרום לשטח האש”, הוא אומר בסיפוק.
דבר נוסף שחולבסקי הציב לעצמו כמטרה, הינו הגדלת מקורות כספיים למועצה ופיתוח כלכלי. לשם כך מונה לראשונה מנכ”ל חברה כלכלית במשרה מלאה ועצמאית, כאשר לתפקיד נבחר אייל רום. “החברה הכלכלית מובילה השנה שני פרויקטים גדולים מאוד”, מתייחס לכך ראש המועצה. “האחד הינו ביצוע התשתיות בהרחבת עין העמק בהיקף של כ-50 מיליון שקל, והשני עוסק בהתייעלות אנרגטית בכל יישובי המועצה, בהיקף של כ-10 מיליון שקלים. פרט לכך שותפה החברה בקידום פרויקט תחבורה ומסחר בצומת אליקים, פרויקט תיירות ומורשת בג’וערה והפרויקט האסטרטגי במרחב צומת מגידו”.

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

חולבסקי מדגיש כי הוא גאה מאוד בעשייה המגוונת והאיכותית, כמו גם בעמידה בהבטחות אותן נתן במהלך מערכת הבחירות הקודמת, ובהן הכפלת תקציבים שוטפים ותקציבי הפיתוח ליישובים. “יש לי שתי בשורות לבשר לתושבי המועצה ערב יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל”, הוא אומר. “הבשורה הראשונה, שמיועדת לצעירי המועצה, הינה שבעקבות בקשת המועצה וביקורה של השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, במועצה האזורית בקיץ האחרון, קיבלנו בימים אלו אישור להקמת מרכז צעירים במועצה, במימון משמעותי של המשרד לשוויון חברתי. המרכז יחל לפעול בחודשים הקרובים ויעסוק במגוון גדול של נושאים, ואני רואה בכך בשורה נהדרת לצעירים במועצה.
“הבשורה השנייה היא שקיבלנו סוף סוף, בעקבות לחץ כבד שהפעלנו על החטיבה להתיישבות, אור ירוק לצאת לדרך בכל הקשור להקמת הרחבה של 143 יחידות דיור בעין העמק. את פרויקט הקמת תשתיות ההרחבה מובילה החברה הכלכלית של המועצה וזו בשורה נפלאה לחג לתושבי עין העמק ולמועצה כולה”.
ומילה לסיום?
“חשוב לי לומר עד כמה אני גאה בצוות המנהלים והעובדים של המועצה, שעושים עבודה נפלאה, איש-אשה בתחומו, ומשרתים את הציבור במסירות, מחויבות ומקצועיות. הישגים גדולים וניהול מאבקים כל כך מאתגרים, ניתנים לביצוע רק בעבודת צוות ובהנהגה ערכית ומחויבת, המגדירה חזון וסדרי עדיפויות ויודעת להתמקד בנושאים החשובים לתושבים ולאזור, וברוח זו פועלת המועצה וכל עובדיה. אני רוצה לסיים באיחולי יום העצמאות שמח לכל אחד ואחת מתושבי המועצה והאזור כולו”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>