29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

ספרים רבותי ספרים

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים. לקראת הפסח אנו מביאים לכם מהספרים החדשים לקראת הפסח

מאת: זהר נוי , 4 באפריל 2018

חנויות הספרים התארגנו החודש על שפע של ספרים חדשים ויצאו במבצעים מיוחדים לפסח. ניתן אף להשאיל את הספרים בספריות הרבות הפזורות ברחבי הארץ. מתח ורומנטיקה תמיד יעניינו, יצאו החודש הרבה ספרי מתח מתורגמים או מקור. המלצות ספרים חדשים. בתחילת אפריל חל יום השואה וההיסטוריון עו”ד יורם פרי בוחן משפטית והיסטורית את המהלכים שקדמו למשפטי נירנברג, את הסוגיות המשפטיות שעמן התמודדו השופטים ואת המשמעויות והלקחים שעלינו לתת עליהם את הדעת.

צילום: ארכיון "כוכב"

העבר חוזר לרדוף אותה
“מאתרת הילדים” מאת רנה דנפלד הוא סיפור מותח, מצמרר וקורע לב. לפני שלוש שנים נעלמה מדיסון כשיצאה עם הוריה לבחור עץ לחג-המולד ביערות אורגון. היא אמורה להיות בת שמונה היום – אם היא שרדה. הוריה הבטוחים שמישהו חטף אותה, פונים בייאושם אל נעמי, בלשית פרטית עם כישרון יוצא דופן לאיתור ילדים שנעלמו.

מאתרת הילדים מאת רנה דנפלד צילום: ארכיון "כוכב"

נעמי, הידועה הן על ידי המשטרה והן על ידי ההורים שאת ילדיהם גילתה בעבר כ”מאתרת הילדים”, היא תקוותם האחרונה. חיפושיה לוקחים אותה אל היערות הקפואים והמסתוריים של צפון-מערב ארצות-הברית, ובה בעת מחזירים אותה אל עברה שלה – עבר המורכב מרסיסי זיכרונות בלבד. היא מסוגלת להיכנס אל מוחם של ילדים כמו מדיסון, כי היא עצמה הייתה פעם ילדה שנעלמה. במהלך חיפושיה אחר מדיסון, נתקלת נעמי בטיפוסים שונים החיים בעיירות הקטנות באזור, חלקם ציידים קשוחים, חלקם סוחרי עורות ערמומיים, ולומדת להכיר את ההיסטוריה של המתיישבים הראשונים, על הקשיים שחוו והמחירים שנאלצו לשלם כדי לשרוד בארץ קשה זו. אך על מי מהתושבים אפשר לסמוך, ומי מהם יוביל אותה אל המלכודת? הסיפור מסופר לסירוגין דרך קולה של נעמי ודרך קולה של מדיסון, הילדה הנעלמת. (מאנגלית: דפנה לוי, הוצאת דני ספרים. 267 עמודים)

מעורר מחשבה
“13 דקות” הוא מותחן פסיכולוגי מאת שרה פינבורו. גם אם תחשבו שהצלחתם לפענח את התעלומה שרה תמשוך את השטיח מתחת לרגליכם. זהו מותחן עכשווי המערב נערות מתבגרות, רשתות חברתיות ובריונות. על פני השטח זוהי תעלומה שבה נערה נמצאת בנהר הקפוא על סף המוות ומוחזרת לחיים, אך מתחת לפני השטח זהו ספר הבוחן את הדינמיקה הסבוכה של חיי נערים מתבגרים, ובמובן הזה זהו ספר עמוק מאוד ומעורר מחשבה. אומרים שכדאי להחזיק את החברים קרובים ואת האויבים קרובים יותר, אבל כשאת נערה מתבגרת, לפעמים קשה להבדיל ביניהם.

שלוש עשרה דקות מאת שרה פיינרו צילום: ארכיון "כוכב"

נטשה לא זוכרת כיצד היא הגיעה אל לב הנהר הקפוא באותו לילה, אבל היא יודעת דבר אחד – זאת לא היתה תאונה והיא לא ניסתה להתאבד. שתי החברות הכי טובות שלה מתנהגות מוזר, ונטשה פונה אל בקה, החברה הטובה שהיא “זרקה” לפני שנים כאשר היא עצמה הפכה לפופולרית, כדי שתעזור לה לגלות את האמת. היא בטוחה שחברותיה אוהבות אותה, אבל האם זה אומר שהן לא ניסו להרוג אותה? ככל שהפרטים מתחילים להתבהר, הן עבורה והן עבור הקורא, הופכת העלילה סבוכה ומפותלת יותר עד לסופה המפתיע. (מאנגלית: חגי שור, הוצאת דני ספרים, 416 עמודים)

קובץ סיפורים מקוריים והומוריסטיים
“מה שאת רוצה” מאת אגי רגנר הוא קובץ של 16 סיפורים מקוריים, מקסימים והומוריסטיים, שבהם יכולה הסופרת ‘הכול יכולה’ להגשים לגיבור את חלומו הנסתר והפרוע ככל שיהיה, סוג של חלום שלרוב רק ילדים מרשים לעצמם לעוף איתו.

מה שאת רוצה מאת אגי רגנר צילום: ארכיון "כוכב"

ולי שואה שהגשימה את חלומותיה, נשואה באושר לרופא, גרה בבית עם גינה ויש לה בן ובת מוצלחים. ביום שהבן הודיע על חתונה עתידית לבחירת ליבו האושר שלה היה אין סופי עד לרגע שהופיע הענן השחור. אין לה רשימה, אין לה משפחה להזמין לחתונה. שידור חי ומקרי בטלוויזיה נותן לה רעיון מקורי להגשים חלום של משפחה גדולה שלעולם לא הייתה לה. ‘סיפור פשוט על עולם אכזר ומסוכן’ זה סיפור על הדור המבוגר ועל ‘המיכשוריזצייה’ שמשתלטת על חייו. ‘חופש אמיתי’ הוא נובלה-פנטזיה שבו הגיבור בשנות הארבעים לחייו, עייף מהמטלות היום יומיות של הגבר המודרני שחולם לצאת מהגוף של עצמו בעיקר כדי לא לשמוע יותר את אשתו ירדנה עם הבקשות וההערות האין סופיות שלה. סיפורים נוספים: הניקיון מהשטן, חופש אמיתי, הקופאית, חיזור בהזמנה, להיות או לא להיות, מרק עגבניות, הגירוד. (הוצאת אלונים, 309 עמודים)

האם אלוהים ישרוד את המדע?
“מקור” הוא מותחן מעולה חדש שכתב דן בראון, מגדולי סופרי המתח בעולם, מחבר ‘צופן דה וינצ’י’.

מקור - דן בראון צילום: ארכיון "כוכב"

רוברט לנגדון, גיבור ספריו הקודמים, מגיע לבילבאו לרגל אירוע שעתיד לשנות את פני המדע לעד – מיליונר נודע שעשה את הונו בתחום העתידנות מציע תשובה מהפכנית ושנויה במחלוקת לשתי שאלות בסיסיות הנוגעות לקיום האנושות. כשהאירוע משתבש, לנגדון בורח לברצלונה כדי לפרסם את התגלית. יחד עם אוצרת המוזיאון הוא יוצא למסע מסוכן, שבו עליהם לפענח סיסמה מוצפנת שתחשוף את סודו של המיליונר המהפכני. הצמד מנסה לנווט את דרכו בנבכי ההיסטוריה הסודית ונאלץ להימלט מאויב עוצמתי, שיעשה הכול כדי להשתיק את התגלית. נתיבם הרווי סמלים חידתיים יוביל אותם בסופו של דבר לעימות חזיתי עם אמת שלא תיאמן. (מאנגלית: אסף שור, הוצאת כנרת זמורה, 540 עמודים)

“גאווה ודעה קדומה” בגרסת המאה ה- 21
“שידוך חלומי” מאת קרטיס סיטנפלד הוא גרסה רומנטית משעשעת ומלאת דמיון לספרה האהוב ביותר של ג’יין אוסטן, “גאווה ודעה קדומה”. גם מי שאהב את הקלאסיקה המקורית וגם מי שלא פגש בה עדיין, לא יוכל שלא להתענג על ספרה רב הקסם של סיטנפלד, בכיכובה של משפחת בנט המעניינת. חמש הבנות למשפחת בנט היו אמורות להתחתן כבר מזמן. ג’יין הבכורה, כמעט בת ארבעים, החליטה לבסוף להפסיק לחכות ובחרה בתרומת זרע.

שידוך חלומי מאת קרטיס סיטנפלד צילום: ארכיון "כוכב"

אחותה ליז, עיתונאית תוססת, תקועה כבר שנים ברומן עם גבר נשוי שלא הולך לשום מקום. מארי שקועה בלימודיה. החבר של לידיה עושה רושם מסתורי, וקיטי עסוקה מדי בצביעת בהונותיה ובדיאטת הפליאו שלה. חמישתן נמצאות תחת קורת הגג (הקורסת והמרקיבה) של בית הוריהן בגלל מחלת הלב של מר בנט, ובאופן כללי יוצאות מדעתן. אלא שגם סינסנטי הלא זוהרת זוכה לעתים למעט אבק כוכבים. לעיר מגיע צ’יפ בינגלי, רופא צעיר, ולא פחות חשוב – הרווק הנחשק מתוכנית הריאליטי “שידוך חלומי”, ולצדו דארסי, החבר העשיר והמתנשא שלו. בזמן שרומן מבטיח וענוג נרקם בין ג’יין לצ’יפ, בין ליז לדארסי עפים ניצוצות. (מאנגלית: גיא הרלינג, הוצאת כנרת זמורה, 480 עמודים)

לעולם לא מאוחר לתקן טעויות
“כאילו אין מחר” מאת תומר קרן, הוא הזמנה לחלום, לבנות עולם מקביל שבו אפשר להחזיר את הגלגל לאחור. עולם שבו יש מקום לחרטות כי לעולם לא מאוחר לתקן את הטעויות שלנו. בגיל 58 לוקה ישראל שטרן, נשוי ואב לשתי בנות, בדום לב. לאחר שנקבע מותו, בזמן שעובדי חברה קדישא שוטפים את גופתו הוא פוקח את עיניו ורואה בתוך המים את בבואתה של מכשפה אינדיאנית שפגש בילדותו בפרו. המכשפה נותנת לו הזדמנות לחזור למשפחתו בתנאי שיבצע שלושה מעשים טובים שיגרמו לשינוי משמעותי בחיי הקרובים לו.

כאילו אין מחר מאת תומר קרן צילום: ארכיון "כוכב"

התקופה שהוקצבה לו היא תשעה חודשים בדיוק בהם עומדות לרשותו שלוש זהויות שיתחלפו ביניהן מידי פעם. ההחלפה בין הזהויות אינה בשליטתו והיא נקבעת לפי מידת הנחיצות של אותה זהות באותו הרגע. המכשפה הזהירה אותו כי “אסור לך בשום פנים ואופן להסגיר את זהותך האמיתית”. הקוראים מוזמנים לעבור עם ישראל את המסע הגורלי ובדרך לשאול את עצמם מה הם היו עושים לו ניתנה להם הזדמנות חד פעמית להציל את חייהם? במי היו נעזרים? למי היו מושיטים יד? מה היו המילים האחרונות שהיו משמשות אותם כדי להיפרד מהעולם הזה ומיקיריהם? (הוצאת “הנשר הלבן”, 123 עמודים)
רומן מתח רפואי
“פשעים בלבן” מאת ד”ר אילנה רבאו-פרידמן הוא הוא רומן מתח רפואי. בספר שישה סיפורים שעלילתם מתרחשת בין כתלי בית החולים בו לומדים ובהמשך עובדים גיבורי העלילה. עלילת הפרק הראשון של הספר שנקרא “שתיקת המתים” החלה בשנת הלימודים הראשונה. במסגרת לימודי האנטומיה מנתחים הסטודנטים גופות. אמנון הפנה את תשומת לבו של דורון, בן זוגו לנתיחה, לצלקת קטנה ועדינה מתחת לפטמה השמאלית של גופת הגברתן המקועקע שניתחו.

פשעים בלבן מאת אילנה רבאו צילום: ארכיון "כוכב"

דורון התייחס בזחיחות להערותיו של אמנון, אולם כשמתגלות גופות נוספות עם ממצאים דומים, מתגייסת קבוצת סטודנטים לעזרת אמנון ודורון בניסיון להבין פשר “ניתוחים פלסטיים” אלה. בסיפור “סחר איברים”, שיתוף פעולה חוצה גבולות בין מוסקבה ותל-אביב גורם למותם של חולים חפים מפשע. הסיפור “המחלקה הכירורגית” מספר על רופאים שמוכנים לרמוס אחרים ובסופו של דבר לבצע מעשים “פליליים” כמו לזהם את ניתוחי הקולגה כדי שניתוחיהם יהיו מוצלחים יותר. הסיפור “רפואת טרור” מתרחש בחלקו בקפריסין וכוללת גם פעולת חיסול של המוסד. בסיפור “רפואה תעופתית” לצד פעולות חילוץ נועזות, מתרחשות עבירות מפתיעות. את הספר מסכם הסיפור “המחלקה הפסיכיאטרית” בראשותו של פרופ’ דוידי שמציג את סיפור תעלומתה של אמנית שאושפזה בכפיה ולבסוף התאבדה. (הוצאת “ספרי ניב”, 285 עמודים)

יומן אהבה-מחלה
“אם את כותבת אל תמחקי” מאת גלית אבגי-כהן הוא יומן אהבה-מחלה מרגש ונוגע, ספר אמיץ של אישה אמיצה שרואה לעומק את הגבר שאהבה נפשה כשהוא נאבק על חייו. הספר מעלה שאלות על חשק, תשוקה, אהבה, מלחמה מתישה במחלת הסרטן ועל ההחלמה שנמצאת בקצה החשכה.

אם את כותבת אל תמחקי מאת גלית אבגי כהן צילום: ארכיון "כוכב"

בשפה פשוטה ומלאת רבדים גלית מתארת באומץ כיצד נושרות הקליפות, כמה עוצמתי הוא בליל הרגשות וכמה סבוכה היא ההתמודדות הגדולה והקשה לחוד וביחד. גיבורי העלילה הם גבר ואישה בשנים הבוגרות של החיים, חברים טובים, בקשר מאוד מיוחד ועדין, אמיתי, כן, פתוח וכואב. הוא מתאר בעצם רגעים, הרבה רגעים בתוך קושי – בתוך עולם שחרב. איך צומחים משם? איך נשארים בחיים? איך מפחדים לאבד? מהמוות? כמה שכול אפשר בבת אחת להכיל בנפש, בגוף. המסרים בספר הם רבים. החל בהתמודדות עם שכול, מחלות קשות, אהבה תוך כדי, כאב, משיכה, הערכה, ויתור, קשר, מערכת יחסים, ניצחון, טלטלות ותנודות במחלה. נשאלת השאלה איך מחזקים בן אדם קרוב לך כשהוא משתנה לך מול הפנים – מוותר, מתייאש נאטם, רע בכוונה ובפנים אוהב מאוד? איך משמרים חברות כזאת? בורחים הולכים או נשארים לתמוך. (הוצאת ספרי ניב, 164 עמודים)

צילום: ארכיון "כוכב"

מעודד אכילת ירקות בריאים
“מה לחשה החסה לסבתא” מאת אסנת גרינברג, עוסק באחד הנושאים החשובים ביותר שנמצאים על סדר היום של הורים  – התזונה של ילדיהם בכלל, ומידת האהדה שהם מגלים לאכילת ירקות בפרט. ספר זה מעודד את הילדים בהומור ובחן לאכול ירקות בריאים ומבקש לסייע להורים שילדיהם לא מגלים אהדה רבה לאכילת ירקות, לשנות את המצב. הספר נפתח בתיאור ארוחה שגרתית שמגישה סבתא לשלושת נכדיה הקטנים כל אימת שהם מבקרים אותה. אך הכותבת מספרת לקוראים הצעירים כי פעם אחר פעם, נזנחים הירקות שסבתא מגישה לילדים והם לעולם אינם טועמים מהם.

מה לחשה החסה לסבתא מאת אסנת גרינברג צילום: ארכיון "כוכב"

בספר יש שלושה גיבורים מבין הירקות: החסה, העגבנייה והפלפל. כל אחד מהם מייצג טיפוס שונה, אולם שלושתם רוצים להעניק לילדים את המתנות שלהם – הוויטמינים והמינרלים שיש בהם. המספרת מאנישה את הירקות בספרה. היא מעניקה להם חיים, תכונות אופי, רצונות וחששות – ממש כפי שיש לכל אחד מאיתנו. הנכדים בסיפור, כמו גם הקוראים הצעירים, יכולים להזדהות עם הרגשות האנושיים של הירקות ולהגיב אליהם. הספר הכתוב בעברית יפה וקולחת, מנוקד ומתאים הן לקריאה משותפת של הילדים עם מבוגר והן לקריאה עצמאית של ילדי ראשית הקריאה. (איורים נפלאים: ויטלי מינין. הוצאת אוריון, עמודים לא ממוספרים)

להשתמש בכוח הדמיון
ספר הילדים “בואו נגיד ש..” מאת איתן סוסנקו משתמש בכוח הדמיון. לפעמים נדמה כי הכוח הכי חזק של ילדים הוא כוח הדמיון. הוא מאפשר להם להתקדם מתוך אמונה שהכול אפשרי וגם לעיתים לברוח למקומות רחוקים כשהמציאות פחות נוחה להם. סוסנקו, רותם את הכוח הזה בספר כדי לסייע להם להשתמש בו כדי לקדם אותם לעבר מטרות שונות שיציבו לעצמם. השימוש במשחק תפקידים, גירוי הדמיון והרחבת הגבולות מחזקים ומפתחים את יכולת ההפנמה ואת היכולת לפתח דו-שיח ומניבים פרות בכל מערכת יחסים, במיוחד בכאלה המלוות בקונפליקטים או ביחסי מרות – כל זאת ללא שימוש בכלים של שכר ועונש וללא צורך בסמכותיות, במנהיגות ובכריזמה.

בואו נגיד ש.. מאת איתן סוסנקו צילום: ארכיון "כוכב"

העמוד הראשון של הספר מכניס את הילדים לעולם שלו בעזרת השימוש במשפט (שיחזור על עצמו בהמשך): “בואו נגיד ש…”, משפט שנדמה כי כל הורה לילדים צעירים שומע מהם מדי פעם. מחבר הספר לוקח את הילדים יחד איתו למסע בעולם הדמיון, באופן שיאפשר להם באמצעות משחק לבנות מחדש סיטואציות שונות מחיי היום יום שלהם וללמוד מהן את התנהלותם בעתיד. (איורים נפלאים: טלי עמית. הוצאת ספרי ניב, עמודים לא ממוספרים).

למגר את לגיון המלאכים המרושע
“מלאכים של אש” מאת ל”א וות’רלי הוא השני בטרילוגיית הפנטזיה לבני נוער, הרפתקת מתח מסחררת וסיפור אהבה עוצר נשימה. המלאכים בספר הם ישויות ממימד אחר, העוברות למימד שלנו כשמקור האנרגיה ממנה הם ניזונים מתחיל להידלדל. כדי לשרוד, הם ניזונים מהאנרגיה של בני האדם ובכך גורמים להם מחלות קשות ובמקרים קיצוניים אפילו מוות.. רק לווילו יש הכוח למגר את לגיון המלאכים המרושע המאיים על בני האדם, אך המלאכים מוכנים לעשות הכול כדי לעצור בעדה. לצידה של ווילו עומד אלכס המסתורי והיפהפה – קוטל מלאכים מיומן ואהובה האחד והיחיד.

צילום: ארכיון "כוכב"

ווילו ואלכס נמצאים במנוסה, ועקבותיהם מובילים אותם למקסיקו סיטי, שם הם חוברים לקבוצה נמלטת של קוטלי מלאכים שאותם מנהיגה קארה האקזוטית, אהובתו לשעבר של אלכס. בהיותה של ווילו מלאכית למחצה, נוהגים בה קוטלי המלאכים בחשד ומהססים לקבלה לשורותיהם. היא מרגישה בודדה כפי שלא היתה מעולם… אך אז היא פוגשת את סבסטיאן. הוא חיפש אחריה כל חייו – כי גם הוא מלאך למחצה כמוה. אך כיצד יגיב אלכס למראה הכימיה הנוצרת ביניהם? והאם הם יצליחו לשלב כוחות ולעמוד מול מתקפת המלאכים המתקרבת? (מאנגלית: חנה בן-צבי גורן, הוצאת דני ספרים. 519 עמודים).

להיאבק באיתני הטבע
“סירת מבטחים” מאת פיליפ פולמן הוא הספר הראשון בסדרת “ספר האבק”, סדרת פנטזיה נהדרת לבני נוער. למלקולם הסקרן יש חוש בלשי – הוא שם לב לכל פרט ומקשיב לכל שיחה המתקיימת בפונדק של הוריו שעל גדות נהר התמזה. באחד הטיולים בסירה האהובה שלו הוא מוצא הודעה מוזרה על חומר סודי ושמו “אבק” ומנסה לגלות למי היא מיועדת.

ספר האבק 1 סירת מבטחים מאת פיליפ פולמן צילום: ארכיון "כוכב"

עד מהרה הוא נשאב לתוך מזימה אפלה ולמאבק מסוכן בין מחתרת מדענים לשלטון הקנאי של המגיסטריום. עוד ועוד דמויות חשודות מגיעות לפונדק: לורד עזריאל המסתורי, ז’רר בונוויל המצמרר, סוכני ממשל מאיימים. כולם מתעניינים בדבר אחד: תינוקת קטנה ושמה ליירה, שהובאה אל המנזר הסמוך. מלקולם לא יודע למה התינוקת חשובה כל כך, אבל ברור לו שהיא זקוקה לעזרתו. כאשר שטפון נורא מאיים להטביע את הכול, מלקלום מבין שהוא חייב להביא את ליירה לחוף מבטחים, גם אם לשם כך יאלץ להיאבק באיתני הטבע ובכוחות גדולים עוד יותר. (מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת כנרת זמורה, 415 עמודים)

שיעור יוצא דופן
“הכיתה המקפצת” מאת ד”ר עיינה פרידמן הוא סיפור המתרחש בחדר הטבע בבית ספר. הסיפור כתוב בשפה מחורזת ומנוקדת, המתאימה לגיל בית ספר יסודי, ובו נפרש בפני הילדים אורח חייהם של בעלי חיים שונים. חדר הטבע מהווה רקע לסיפור ואפשרות להעמקת הידע על בעלי חיים בטבע, (ואף להבהיר נושאים שונים השייכים לתחום ההישרדות – כגון חוק ההכבדה הקיים בעולם החי, בו דווקא הזכרים בולטים בצבעוניותם ובמאפיינים נוספים, במטרה לשאת חן בעיני הנקבות, שיבחרו בהם ויעמידו איתם צאצאים. גיבור סיפורנו הוא צפרדע עליז, שחומק בניתור אל מחוץ למיכל הזכוכית שבכיתה, לתדהמת המורה לטבע ותלמידיה. התלמידים מקפצים בעקבותיו, שמחים ועליזים על התפנית יוצאת הדופן המתרחשת בשיעור. בעקבות קולות הצהלה, נכנסת המנהלת והמורה מסבירה לה מדוע הפך שיעור הטבע, לפעילות אירובית קלילה, בה כל הילדים מקפצים ומחקים את דילוגי הצפרדע הסורר.

הכיתה המקפצת מאת עיינה פרידמן צילום: ארכיון "כוכב"

בשפה קולחת ובהומור, מצטייר לעיני הקוראים שיעור יוצא דופן המתרחש בחדר הטבע והמורה השומרת על קור רוח, עד להשבתו של הצפרדע אל מיכל הזכוכית. כמה שימחה יכול להכניס בעל-חיים לתוך תהליך לימוד שיגרתי. כמה עליצות ומצב-רוח טוב מביא עימו יצור קטן שכזה. (איורים: הילה דאבי. הוצאת אוריון)

ידע ועניין צילום: ארכיון "כוכב"

אלפיים שנות שירה על השפה העברית
“עורי שפת עבר” היא אנתולוגיה בעריכתה של ד”ר לאה צבעוני, המוגשת בצורת אלבום מהודר וכוללת שירים, פואמות, פזמונים ושירי ילדים. היא פותחת בשיר ששרו אבותינו על נהרות בבל, “איך נשיר שיר ה’ על אדמת נכר”, ממשיכה ב’ספר יצירה’, שנכתב לפני כאלפיים שנה, ודרך הפייטנים, משוררי ימי הביניים, ההשכלה, התחייה והיישוב – מגיעה עד ימינו. זהו מסע מרתק בן אלפי שנים ביצירתם של מאות משוררים, אשר בבוא יומם הותירו לדורות הבאים משא של כמיהה, געגועים, תקוות, בכי ומרורים ושאלות על מהות החיים ועל מהות הקיום שלהם, של דורם ושל עם ישראל, על גורלה של שפת הקודש, שפת עבר. את כולם צירפה וצָרפה לאורך ההיסטוריה אהבת העברית. באנתולוגיה זו משתתפים 547 משוררים ומתרגמים ו-870 שירים ששוררו על העברית בלשונות רבות ונכתבו בכל השפות שעם ישראל דיבר ודובר בתפוצותיו: רובם בעברית, רבים ביידיש, ויש גם שירים בערבית יהודית, אנגלית, צרפתית, גרמנית, ספרדית, פורטוגלית, סלובקית, תאג’יכית.

צילום: ארכיון "כוכב"

השירים נכתבו בארצות אסיה ואירופה, בצפון אפריקה, באמריקה הצפונית ובאמריקה הדרומית, כולם בלשון המוצא. יש שתורגמו בידי משוררים ויש שמובא לצידם התרגום המילולי שורה אחר שורה. (הוצאת צבעונים, 484 עמודים)

משפטי הזיקית
“משפטי הזיקית – משפטי נירנברג” מאת ההיסטוריון, עו”ד יורם פרי, בוחן משפטית והיסטורית את המהלכים שקדמו למשפטי נירנברג, את הסוגיות המשפטיות שעמן התמודדו השופטים ואת המשמעויות והלקחים שעלינו לתת עליהם את הדעת. המחבר מעוניין לשים זרקור רב עוצמה על הליכים, על עובדות היסטוריות ועל משמעותן של שבעים ושלוש שנים שחלפו מתום המלחמה. הספר סוקר משפטים נוספים נגד פושעים נאצים שהועמדו לדין במסגרות אחרות מחוץ לנירנברג, ואשר מהם ניתן ללמוד על ההתמודדות הרופסת של המעצמות, וכן של גרמניה עצמה, עם תפיסת הפושעים הנאצים והעמדתם לדין. צביעותן של המעצמות לאחר המלחמה ובמשפטם של הפושעים הנאצים היא נקודה שחורה בהיסטוריה העולמית ובמשפט הבין-לאומי.

משפטי הזיקית מאת יורם פרי צילום: ארכיון "כוכב"

המחבר כותב על ההיסטוריה שהובילה לקיומם של המשפטים ועל ריפיון המעצמה האמריקאית לתפוס את הפושעים הנאצים, את המהירות לסיים את המשפטים בטרם נלמדו הפרטים, את אי מיצוי עונשם של כל הפושעים הנאצים. הוא מספר על הדו פרצופיות האמריקאית שהעבירו לארה”ב מאות מדענים נאצים כדי לשרת את תכנית החלל האמריקנית אל מול תכנית החלל הרוסית. ספר חובה למי שרוצה ללמוד על ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה, על שואת העם היהודי ועל המרדף אחר הפושעים הנאצים. (הוצאת ספרי ניב, 296 עמודים)

סיפורים מחדר האימון
“דלת חדשה נפתחת – סיפורים מחדר האימון” מאת דני בן-יעקב, כולל קובץ של שלוש עשרה סיפורים אמיתיים המוצגים בגוף ראשון שמאפשרים לראשונה הצצה נדירה אל תוככי האימון והתבוננות מיוחדת על דרך עבודתו של המאמן (COACHER) עם מאומניו. תקראו איך מלכדים משפחה מסוכסכת בתוך עסק משפחתי, איך הצליח שי להזדקף בחייו האישיים כמו עץ הברוש, מדוע זקוק כל אחד מאיתנו למראה שתשקף את עצמנו, מה מרוויחים כשמפתחים סבלנות וסובלנות ואיך ברכת “’בוקר טוב” משפרת את איכות חיינו.

דלת חדשה נפתחת מאת דני בן יעקב צילום: ארכיון "כוכב"

בדרכו הישירה ובשפתו המיוחדת מתאר המחבר חוויות שעבר בשני עשורים של תהליכי אימון והוא מאפשר גם לכם, לראשונה, “להיכנס לראשו” ולהבין מה הוא רואה ועל מה הוא חושב בעת האימון. הסיפורים כתובים בשפה קלילה וקולחת וסוחפים אתכם אל תוך אירועים ומצבים המוכרים לכולנו בחיי היומיום, אם כי מזוויות מעט שונות ומאתגרות. במהלך הקריאה תחשׂפו לתובנות מעוררות מחשבה ולשינויים מופלאים שאירעו לאנשים בתהליך האימון. כל פרק בספר ירתק אתכם וישנה את תפיסתכם. תקבלו תובנות רבות ומחכימות שיניעו אתכם לפעולה ולהצלחה. גם אתם מוזמנים לבחור את הדרך הפרטית והייחודית שלכם לשינוי, לשיפור ולהצלחה, וזאת בעזרת דפי עבודה עצמית בסוף כל פרק. (הוצאת המחבר, 189 עמודים.
dannycoach.co.il/book-landing

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>