29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

עטר מוביל את הקטר

כבר שנים רבות שמכבי חיפה לא ראתה את המקום השני בטבלת ליגת העל, בשלב כזה של העונה. על השינוי בסטטוס של הקבוצה - מאנמית לכזו שנותנת את הטון במשחק - אחראים בעיקר שני שחקנים שעושים העונה קאמבק ענק: גילי ורמוט ואלירן עטר, שלא מפסיק לכבוש ונראה מצוין. אז מיהו השחקן המצטיין בניצחון 0:2 על כפר סבא. וגם: מה חושב המאמן רנה מולנסטיין על שחקני הספסל

מאת: זליג אהרונוביץ , 20 בנובמבר 2016

מכבי חיפה חזרה השבוע לצמרת ליגת העל, לאחר שבמשך שנים רבות דשדשה בשלב כזה של העונה, ובמועדון היו עסוקים במחשבות על החלפת הצוות המקצועי. אבל זהו, לא עוד. חניכיו של המאמן רנה מולנסטיין, הבינו כי השינוי שחל על כל המועדון, מחלחל אל רגליהם, ובעיקר אל ראשם. השינוי המנטאלי, האווירה החיובית, חדר הלבשה חזק, הם רק חלק מהסממנים שמובילים העונה את הירוקים לתהליך שעשוי להחזיר אותם בסוף העונה הנוכחית לקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי.

האקס פקטור. אלירן עטר חוגג עם חבריו את כיבוש השער הראשון צילום: ראובן כהן

ביתי הוא מבצרי: מכבי חיפה ארחה את הפועל כפר סבא והראתה לה החל מהדקה הראשונה מי בעל הבית באצטדיון, שהכיל במשחק זה 23824 אלף צופים, רובם אוהדי הקבוצה. 30 דקות נפלאות סגרו את סיפור המשחק, 0:2 לירוקים, משערים שכבשו אלירן עטר וסאן מנחם. יצוין כי, אלמלא שני כדורים שפגשו את הקורות, לאחר בעיטות של גילי ורמוט, בתוך הרחבה ומחוץ לה, נמנעה תבוסה קשה לאורחת מהשרון, עוד במחצית הראשונה. דומה כי כח ההרתעה שב לצד הירוק, ולכאורה, כפר סבא הפסידה את המשחק עוד כששחקניה היו באוטובוס, בדרכם לאצטדיון סמי עופר.

הגנת ברזל: מה לא נאמר על משחק ההגנה השערורייתי של הירוקים בשנים האחרונות? והם הרוויחו את זה בצדק. אבל הנה, כולם רואים שאפשר גם אחרת והקבוצה לא ספגה 5 משחקים ברציפות, למעשה מאז משחקו הראשון בהרכב של השוער הצעיר, עומרי גלזר. אין ספק שהקרדיט מגיע לכל חוליית ההגנה, אבל גם לקשרים האחוריים שמונעים משחקני היריבה להגיע לקו האחורי, ובטח שלא לתפוס במתפרצות את דקל קינן האיטי, שבמתכונת הנוכחית ובשיטת המשחק של הקבוצה, מגלה יציבות ומספק את הסחורה.

 

מנע שער בטוח. דקל קינן צילום: ראובן כהן

נקודת התורפה: אמנם הקישור האחורי עושה את עבודתו נאמנה בחילוץ כדורים, אך מבחינה התקפית אינו תורם מאום. קמיל ואצק ונטע לביא שורפים שטחים, מחלצים כדורים ועושים עבודה נהדרת בסגירות ובחיפוי הדדי, אך הם לא יוצאים מספיק קדימה בכדי להוות איום על השער מהקו האחורי. נגד כפר סבא הם אף לא בעטו בעיטה אחת לשער, מה שמונע מהקבוצה להיות ורסטילית ומגוונת מחוץ לרחבה, כמו שעושה הפועל באר שבע.

השחקן המצטיין: שוב הוכח מה המשמעות של שחקן כמו גרי קגלמאכר למועדון הירוק. השחקן שרוני לוי לא רצה כי המנג'ר תור קרלסן הביא אותו בניגוד לדעתו, עושה חייל. המגן/בלם/קשר מראה משחק אחר משחק באיזה מנהיג מדובר. בכל מקום על המגרש הוא נותן למעלה מ-100% ומגלה יציבות. שחקן מהיר וורסטילי, בלתי ניתן לעבור אותו ובעיקר ראש גדול, שנותן הרבה שקט וביטחון לחבריו בקבוצה.

 

 

אי אפשר לעבור אותו. גרי קגלמאכר צילום: ראובן כהן

המנוע והאקס פקטור: אלירן עטר נעדר חמישה חודשים מהמגרשים, אך מאז שחזר, הוא מראה מה יש לו ברגלים. וכשזה מסתר לו גם בראש, מבחינתו השמים הם הגבול ואוהדי מכבי חיפה יכולים רק לפנטז מה הוא יראה בהמשך העונה. כך גם הדברים אמורים לגבי גילי ורמוט, שבכל פעם שהכדור מגיע לרגליו, משהו קורה על כר הדשא. הוא מניע את משחק הקבוצה, קובע את הקצב, משנה כיוון, מבשל שערים ואף מאיים על השער. אין ספק שגילי ייתן גם מספרים העונה.

על ספסל המחליפים: מכבי חיפה הציגה מחצית שניה חלשה. למעשה, השחקנים לא הזכירו במאום את מה שקרה במחצית הראשונה וכפר סבא אף יצאה להתקפות נגדיות שהביאו אותה למצבי כיבוש. אפילו הקהל הירוק החל לאבד את הסבלנות ודרש שינוי. אבל, חייבים לומר את האמת, השחקנים שנכנסו לשדה המשחק: פיראס מוגרבי, שובל גוזלן ועיסמאיל ריאן, היו חלשים ולא הצליחו להביא שינוי, למעט דקות ספורות בהם חזרו הירוקים לשלוט בקצב המשחק, ולמצב מצוין של רועי קהת, שמקרוב בעט לגופו של השוער.

שער שני העונה. השחקנים חוגגים עם סאן מנחם את כיבוש השער השני צילום: ראובן כהן

אין פרות קדושות: המאמן רנה מולנסטיין מתכונן לכל משחק בפני עצמו ומתאים את ההרכב הראשון לפי תפיסת עולמו. מצד אחד הוא הרוויח את סאן מנחם שאף אחד לא ספר אותו בתחילת העונה, מצד שני הוא נקלע לסיטואציה בה שחקני ספסל שממעטים לשחק מתחילים לחשוב על חודש ינואר.

אפשר היה לראות על פניהם של גליינור פלט ועטא ג'עבר את חוסר שביעות הרצון שלהם כאשר חזרו לספסל, לאחר שהבינו כי לא ישותפו במשחק. הלחישות של השניים מאוזן לאוזן, כאשר היד שמסתירה את השפתיים אמרה את הכל, מסבירה כי השניים לא מרוצים וזה בלשון המעטה. נשאלת השאלה: האם המאמן או המערכת צריכים לתת על כך את הדעת? לדבריו של המאמן, כל שחקן שנמצא בסגל הוא חשוב ומשמעותי. "פלט הוא חלק מהסגל, אני יכול להרכיב רק 11 שחקנים ויש לי 3 חילופים, והיום גליינור לא נכלל בהם, זה הכל", אמר מולנסטיין בסיום המשחק. מה שבטוח, בעונה כל כך ארוכה כולם יקבלו את ההזדמנות שמגיעה להם, סבלנות לא תזיק להם במקרה זה וחובת ההוכחה עליהם, אלא אם הם מעדיפים לקבל דקות משחק אצל קבוצות קטנות.

מחובר לשחקנים. רנה מולנסטיין חוגג את הניצחון צילום: ראובן כהן

 

ציונים זה הכל:  

עומרי גלזר 6 בטוח ויציב

גרי קגלמאכר 7 מנהיג מאחור

דקל קינן 6 מנע שער בטוח

מארק ואליינטה 5 עשה את שלו

מריו מוסה 5 לא תמך מספיק

נטע לביא 6 חייב לבעוט לשער

קמיל ואצק 6 שרף שטחים

סאן מנחם 6 רק בגלל הגול

רועי קהת 5 בישל שער לעטר

גילי ורמוט 6 המנוע של הירוקים

אלירן עטר 6 האקס פקטור

 

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>