23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

עיניים פקוחות לרווחה

קבוצת רוכבי אופניים “גלגלאור” משלבת בתוכה חברים עיוורים ורואים. בימים אלה מנסים חברי הקבוצה, הפועלים בהתנדבות מלאה, להשיג מימון לרכישת אופניים נוספים, על מנת לאפשר את שילובם של עיוורים נוספים בקבוצת הרכיבה מוטי גנון, תושב נשר, שמוביל את הפרויקט: “אנו יוצאים לרכיבות, לפחות פעם בשבוע, בקיץ ובחורף קשה לתאר את השמחה והאושר שנותנת הפעילות המשותפת, לאנשים שראייתם ניטלה מהם”. שאפו

מאת: זליג אהרונוביץ , 18 בספטמבר 2017

“גלגלאור” היא קבוצת רוכבי אופניים המשלבת בתוכה חברים עיוורים ורואים. רובם תושבי נשר, קרית טבעון ויישובי הסביבה. בימים אלה מנסים חברי הקבוצה הפועלים בהתנדבות מלאה, להשיג מימון לרכישת אופניים נוספים על מנת לאפשר את שילובם של עיוורים נוספים בקבוצת הרכיבה.

צילום: ארכיון "כוכב"

הרוח החיה מאחורי קבוצת הרוכבים הוא מוטי גנון, תושב העיר נשר. “אנו יוצאים לרכיבות, לפחות פעם בשבוע, בקיץ ובחורף. קשה לתאר את השמחה והאושר, שנותנת הפעילות המשותפת, לאנשים שראייתם ניטלה מהם”, מספר גנון.
איך הקמת את קבוצת “גלגלאור” והגעת בכלל לתחום רכיבת האופניים והסיוע לבעלי מוגבלויות?
“במקצועי אני עובד בהתקנה של מערכות רפואיות בבתי חולים ומוסדות. קבוצת ‘גלגלאור’ היא הקבוצה השלישית של רואים ועיוורים אשר הקמתי”.
פרט, נמק והסבר.
“בעבר הקמתי שתי קבוצות רואים ועיוורים, במסגרת של עמותות שונות. אחד הדברים שהפריעו לי היה שבמסגרות הקודמות, העיוורים נדרשו לשלם עבור ההשתתפות. על מנת לפתור זאת, הקמתי את קבוצת גלגלאור”.
אותה גברת בשינוי אדרת?
“הייחוד של קבוצה זו, היא שכל הפעילות היא בהתנדבות מלאה וללא שום תשלום. אף אחד מהעיוורים אינו צריך להוציא שקל מכיסו, על מנת להשתתף. המתנדבים אף דואגים להסיע את העיוורים למקומות המפגש, ולהחזיר אותם הביתה בתום הפעילות”.

מתכננים רכיבה באירופה

הקבוצה החלה כגרעין קטן של מתנדבים. כיום היא מונה מעל 12 רוכבים מתנדבים מנוסים ברכיבת שטח. “יחד איתי מתנדבים אברי, איל, נחי, עידית, אורן, אופיר, ירום, נעם ואחרים”, אומר מוטי.
ספר על משהו יוצא דופן בפעילות שלכם.
“מלבד הפעילות השבועית השוטפת, אנו משתדלים לגוון ולנסוע למקומות חדשים. כך למשל, יצאנו לאחרונה לרכיבה באזור אצבע הגליל. כמו כן, הקבוצה מתכננת טיול אופניים בבולגריה, ואף מתעתדת להשתתף בספורטיאדה באילת שתערך בחודש אוקטובר 2017”.
יצוין כי, קבוצת “גלגלאור” פועלת במסגרת “בית חינוך עיוורים” בירושלים, וחברה ב”התאחדות הישראלית לספורט הנכים”. לדברי גנון, בקבוצה חברים אנשים מכל המגזרים: עולים חדשים, עולים ותיקים, ילידי הארץ, יהודים וערבים. “אפשר לציין כי אחד הדברים היפים שנוצרו בקבוצה, הוא הקשר החם בין האנשים, אינטגרציה ויחסי חברות נדירים”.
ואיך זה בא לידי ביטוי?
“אנו יוצאים לרכיבות, לפחות פעם בשבוע, בקיץ ובחורף. קשה לתאר את השמחה והאושר, שנותנת הפעילות המשותפת, לאנשים שראייתם ניטלה מהם, לעיתים באופן טראגי”.
איפה אתם רוכבים?
“הרכיבות שלנו מתבצעות בדרך כלל באזור הכרמל, העמקים ויקנעם, כאשר מסלול טיפוסי הוא באזור ה-30 ק”מ”.
על פניו זה נשמע לא קל ואף מורכב גם עבור המדריכים וגם עבור העיוורים.
“המתנדבים שלנו הם רוכבים מיומנים, בעלי ניסיון רב ברכיבת שטח. יפתיע לדעת, עד כמה גם העיוורים, מרגישים בהבדלים בין אזורים ותוואי שטח שונים, ועד כמה הגיוון במסלול חשוב להם”.
יש היערכות שונה לרכיבה?
“אנו משתמשים באופנים טנדם, שהינם אופנים מיוחדים בעלי שני מושבים, באמצעותם בעלי לקויות הראיה יכולים להשתתף בחוויית הרכיבה”.
כמה אופני טנדם יש לכם כיום?
“כיום יש לנו 5 זוגות אופנים, אשר נתרמו על ידי גופים וחברות. תהליך קבלת תרומה מגופים אלו הוא ארוך ומייגע. החלום שלנו הוא להגיע לפחות ל- 10 זוגות אופנים. אנו מקווים כי באמצעות פלטפורמת ‘גיוס המונים’, נוכל להגיע ליעד שלנו בזמן קצר. אנו מודים מראש ונותנים את כל אהבתנו, לכל מי שיתרום לנו”.

תרומה חשובה לעיוורים

סבטלנה גורביץ, תושבת נשר, חברה בקבוצת הרכיבה. עבורה העיוורון הוא כבר מזמן לא מגבלה. מזה כ-3 שנים שהיא עובדת בתור מרכזנית בעיריית נשר, מכווינה כל תושב למחלקה הנכונה, מנתבת שיחות טלפון לשלוחות המתאימות, ונותנת מענה יעיל ואדיב לפניות התושבים.
בפגישה שקיימתי עם ראש העיר נשר, אבי בינמו, הוא סיפר לי כי סבטלנה היא אחת העבודות החרוצות ביותר בעירייה. “עיריית נשר מעודדת את שילובם בעבודה של אנשים בעלי צרכים מיוחדים. אני רואה בכך זכות גדולה, שגם אנשים טובים נקלטים בעירייה, משתלבים במעגל העבודה, ולוקחים חלק פעיל במתן השירות לתושב.
ספר קצת על סבטלנה, מה מייחד אותה?
“היא האור שלנו. היא מקבלת את פניהם של העובדים ושל התושבים שמגיעים לקבל שירות בבניין העירייה, ועושה עבודה נפלאה. אני שמח שהיא עוסקת גם בשעות הפנאי בפעילות ספורטיבית אתגרית וחשובה”.
כאמור, סבטלנה אינה מסתפקת בישיבה על כסא במשרד, והיא רוכבת כל הדרך במסגרת “גלגלאור", קבוצת הרכיבה. “קבוצת האופניים ‘גלגלאור" שאני חברה בה ממוקמת בנשר, ובה רוכבים אנשים עיוורים”, אומרת סבטלנה.
ומה זה עושה לך ברמה האישית?
“עבורי הרכיבה היא סוג של חופש והוכחה שאפשר להתמודד ולנצח כל אתגר בחיים. לפני מספר ימים יצא לפועל פרויקט של מנהל הקבוצה, מוטי גנון, תושב העיר. הפרויקט נקרא: ‘עיוורים ורואים רוכבים ביחד’, דרכו אנו מנסים לחפש תרומות, כדי לרכוש אופני טנדם חדשות. מטרת הפרויקט, להשיג מימון על מנת לרכוש עוד אופניים ולהגדיל את הקבוצה. כך נוכל להיענות לבקשות של עיוורים נוספים, שהיו מאד מעוניינים להצטרף”.
אלא שעלות כל זוג אופניים היא 18,900 שקל, סכום לא מבוטל. “אנו מבקשים”, ציין גנון, “להוסיף לפחות שני זוגות אופניים לשני רוכבים חדשים. כמובן שאם נצליח לגייס יותר, נוכל להוסיף עוד רוכבים. אם יהיו לנו עודפים, נשקיע אותם בחידוש ותחזוקה של האופניים הקיימים”.
אוקיי, אז איפה תורמים?
“ניתן לפנות אלינו בכתובת האינטרנט: http://goo.gl/wWUkRE או באמצעות אתר giveback.co.il. חשוב לציין, שכל הפעילות בקבוצה מתבצעת בהתנדבות מלאה, והתרומה תשמש אך ורק לצורך רכישה ותחזוקה של הציוד”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>