23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

בריאות

עלייה בפניות למרפאות בריאות הנפש של כללית על רקע מצוקה נפשית לקראת החגים

ד”ר טטיאנה זלוז’ין מנהלת שירות בריאות הנפש של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי: “השנה, הבעיות מחמירות בשל סמיכות חופשת הקיץ לחופשת החגים”

מאת: ניר אהרוני , 13 בספטמבר 2018

צוות המטפלים במערך בריאות הנפש של כללית, נתקל בימים אלה בגל פניות של אנשים שנקלעים למצוקה נפשית לקראת חודש החגים הצפוי וכן חלה החמרה במצבם הרגשי של מטופלים,בשל חרדות ולחצים הקשורים בחג ובחופשה הממושכת. חופשת החגים השנה מתחילה כמעט ברצף לחופשת הקיץ ולכן חלק מהבעיות המתעוררות כרגיל בהקשר זה מחריפות עוד יותר.

ד"ר טטיאנה ז'לוז'ין צילום: צביקה מינקוביץ

ד”ר טטיאנה ז’לוז’ין, מנהלת מערך מרפאות בריאות הנפש של כללית במחוז: “אנו מכירים תופעה בה בחגים חלה עליה בפניות של אנשים לקבלת סיוע נפשי, על רקע החופשות הממושכות. בעקבות הרפורמה בבריאות הנפש גברה המודעות לנושא והונגש השירות במסגרת המערך המורחב שהפעילה כללית במחוז. לכאורה, חופשות וחגים הינם תקופה שמחה ואופטימית, אך יש להן גם היבטים בעייתיים עבור חלקים גדולים מהאוכלוסיה”.
במימד החיובי, החג הממושך הוא הזדמנות לנוח מהעבודה, לקיים מפגשים של המשפחה המורחבת, לבלות עם המשפחה או עם החברים, לטייל בארץ ובעולם, לשכוח מצרות ומחובות היומיום.
אולם, למי שמסגרות החיים השונות אינן קלות עבורו או אינן מנוהלות כפי שצריך, הרי שאותם יתרונות עלולים להפוך לקשיים. כך למשל, יציאה לחופש היא בעייתית עבור כל מי שהעבודה משמשת עבורו מפלט מקשיים בתחומים אחרים. יציאה לחופש מעמתת את כולנו עם התחום החברתי והמשפחתי, כך שעבור אנשים שחיי הזוגיות או המשפחה שלהם אינם מספיק מסודרים, עלול למצוא עצמו במפגש עם החלק הלא נעים, כמעט בלית ברירה. בנוסף, מדובר בחג מאד משפחתי וחברתי וזה טוב עבור מי שיש לו מערכת תומכת כזו. אך אנשים אשר איבדו לאחרונה בן משפחה קרוב ירגישו בחסרונו בצורה הרבה יותר בולטת בחג, כאשר המשפחה מכונסת. במקרים בהם בן המשפחה שהלך לעולמו היה דמות דומיננטית במשפחה הרחבה, הרי שכל המפגש המשפחתי עלול להתערער או לא להתקיים עקב היעדר המנהיגות המשפחתית לה הורגלו. הבעיה כאובה גם עבור אנשים עריריים, מי שאין להם משפחה או חוג מכרים ועל כן מתקשים להשיב לשאלה הישראלית כל כך: “אצל מי את/ה בחג? ”אז תחושת הבדידות רק מחמירה. כמו כן, גוברים חיכוכים משפחתיים על רקע המחלוקת היכן לקיים את ליל הסדר וארוחות החג. בעידן שלנו, כאשר יש יותר ויותר גרושים ומשפחות מורכבות מנשואים שניים, מתחדדות עוד יותר המחלוקות עם מי והיכן יציינו הילדים את החג. לחצים נפשיים מסוג זה, מציינת ד”ר ז’לוזי’ין מכללית, עלולים לבוא לידי ביטוי בצורות שונות ומשונות. בחלקן יתקל רופא המשפחה אליו יפנה המטופל עם תלונה ישירה על דכדוך וחרדה או שהדבר יתבטא בעקיפין בתלונות על כאבי בטן וראש, לחץ בחזה, עליה בלחץ הדם ועוד. במקרים היותר קיצוניים, או כשיש כבר תחלואת נפש מטופלת ומאוזנת בשיגרה, היא תוחמר והפנייה הינה למרפאה לבריאות הנפש. הקשיים מתבטאים לעתים גם במערכות יחסים בין בני המשפחה, בזוגיות, בתיפקוד מיני, בעימותים בעבודה מול הכפיפים או מול המנהלים. אלו הן תופעות של הפנייה בלתי מודעת של כעסים או תסכולים כלפי הגורמים הלא נכונים וביטוי עקיף לחרדה קשה שמתעוררת אצל רבים ואין לגיטמציה חברתית להביאה לידי ביטוי. על כן, חשוב שהצוותים הרפואיים, גם במרפאות ראשוניות, יהיו ערים לאפשרות שמדובר בביטוי גופני או התנהגותי של מצוקה נפשית.
צוותי כללית מודעים לתופעה ונערכו לסייע לפונים הרבים שכבר החלו לפנות בשל מצוקות המתעוררות לקראת החג. מנסיוננו, מציינים בכללית, גל שני מופיע, לאחר החג, בעקבות קונפליקטים וקשיים שמקבלים בולטות במהלך החופשה.

עוד כתבות בתחום בריאות

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>