26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

על כלבים ואנשים

ספורט חדש ואטרקטיבי לכלבים ובעליהם החל לפעול באזור עמק חפר, “אג’יליטי”. מי שעומד מאחורי המיזם החשוב הזה, היא יעל חזן, שאומרת: “הכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם, בל נשכח זאת”

מאת: זליג אהרונוביץ , 5 באוגוסט 2017

עמוק בתוך עמק חפר, הנחשב לאזור שופע בכלבים על שלל הסוגים, מתפתחת לה תרבות ספורט מיוחדת, ששמה דגש ליחסים בין כלבים לבעליהם. את הספורט הזה מובילה ומקדמת, יעל חזן, סטודנטית לביולוגיה בטכניון, בחיפה, שהביאה את הפעילות לתוך עמק חפר ופתחה דלת חדשה לבעלי הכלבים ולכלבים באזור.

צילום: ארכיון "כוכב"

השבוע, ניסיתי לבדוק איתה על מה מדובר בעצם. “אג’יליטי הינו ספורט נפלא לבעלים שרוצים לעשות פעילות מיוחדת עם כלביהם”, אומרת חזן, שמציינת כי הכלבים חוזרים עייפים ומרוצים מכל שיעור. “אפשר לראות בקלות כמה הם נהנים”, היא ומספרת לי איך מתנהל המועדון. “אנחנו דוגלים בניתוב מוטיבציה של הכלבים, אין כפייה כלל”.
מה זה אומר בעצם?
“אם הכלב אוהב לשחק בכדור, או שהוא מוכן לעשות ‘טריקים’ בשביל חטיף או נקניקייה, את הרצון הזה, את המוטיבציה הזו למזון או למשחק, אנחנו יכולים לקחת ולנתב אותם למשחק האג’יליטי. אנחנו נלמד את הכלב לעבור את המתקנים ואתה תרוויח כלב שנהנה מ’העבודה’ שלו, כלב עייף. בכך, גם תשפרו את התקשורת עם הכלב שלכם”.
למי מהכלבים מתאים להשתתף בפעילות כזו?
“כל כלב, מכל גזע, יכול לעשות אג’יליטי. זה לא מיועד רק לכלבי רועים. גם כלבים מעורבים יכולים להשתתף וליהנות מהפעילות המשותפת עם הבעלים”.
מאיזה גיל אפשר להתחיל?
“כל גור שעבר את כל החיסונים שלו, מוזמן להגיע לשיעורים. כלומר, כבר מגיל שלושה חודשים ניתן להתחיל להגיע ולמעשה להשתתף בפעילות”.

צילום: ארכיון "כוכב"

מה צריך להביא לשיעורים?
“ניתן להביא רצועה, קולר שטוח (לא דוקרנים או חנק), משחק אהוב של הכלב וחטיפים טעימים עבורו. כמו כן, קערת מים והרבה מצב רוח, שזה הכי חשוב”.
היכן אתם מקיימים את הפעילות?
“המועדון שלנו נמצא במושב אומץ, בעמק חפר”.
באילו ימים אתם פועלים:
“בימי ימי שלישי בין השעות 20.00-22.00 וביימי חמישי בין השעות 19.30-21.00. אבל הפעילות העיקרית שלנו מתקיימת בימי שבת בבוקר, בתקופת החורף ובשעות הערב בקיץ”.
כמה אנשים משתתפים בקבוצה?
“הקבוצות שלנו הן קבוצות קטנות ואינטימיות, שנועדו ללוות את הבעלים וכלביהם, על מנת ללמד אותם את רזי הספורט. הקבוצות מכילות בין ארבעה לחמישה אנשים”.
וכמה זמן נמשך השיעור?
“כל שיעור הוא שעה וחצי, שכוללת את הוצאת/הכנסת הציוד. על המשתתפים להגיע עשר דקות לפני תחילת השיעור, על מנת לעזור או להישאר כמה דקות אחרי השיעור, כדי להחזיר את הציוד.
מה פירוש השם אג’לטי?
“פרוש המילה אג’יליטי היא זריזות באנגלית. ואכן, הספורט הזה מדגים בצורה הטובה ביותר זריזות של הנוהג ושל הכלב”.
פרטי, נמקי והסבירי.
“על הכלב לעבור מספר מכשולים ומשוכות, כפי שנוהגים בקפיצות ראווה של סוסים. זה מהווה מודל חיקוי לספורט זה בהתאמה לכלבים. כמו כן, כל מסלול מכשולים מורכב ממספר אלמנטים, אשר מסודרים בזה אחר זה, הן בקו ישר והן בפניות, בכל פעם בסדר שונה, דבר המעלה את רף הקושי של הספורט”.
יצוין כי, המכשולים במסלול רבים ומגוונים: משוכה, נדנדה, גשר, מנהרה גמישה, מנהרה רפויה מבד, חישוק, שולחן, שרוול, קפיצה למרחק, הליכה על קורה.
בכל אירופה ספורט כלבני זה נחשב לאחד הענפים הגדולים ביותר, וברוב המדינות יש מספר אירגוניים לספורט, כשלכל ארגון יש חוקים משלו. “בארץ הספורט מוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות והחוקים על פיהם אנו מתאמנים הם חוקי ה-FCI”, אומרת חזן.

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

מיהם הכלבים הבולטים ביותר?
“לרוב, הגזע שבולט בתחום זה הם כלבי הבורדר-קולי, שנראה כאילו הספורט הומצא עבורם. הם זריזים, הם ממוקדי מטרה והם שומרים על קשר עין עם הנוהג שלהם. והכי חשוב, הם ‘מתים’ על קפיצות, חידות ואתגרים”.
ראוי לציין כי, הרועים האוסטרלים גם הם מככבים בספורט, אבל לרוב ניתן לראות אותם בתחרויות אזוריות בחו”ל. הם פחות נוטים להגיע לרמות הבינלאומיות, בעיקר בגלל שהמבנה שלהם מסיבי יותר משל הבורדר, ועקב היות האג’יליטי ספורט שבוחן הן זריזות והן דיוק, הם לרוב אינם מצליחים להגיע לרמתם של הבורדר קולי הקלים יותר. עם זאת, ניתן לראות את כל גזעי הכלבים משתפים בספורט בהצלחה ונהנים מכך. שכן, הספורט מחזק את הקשר של הכלבים עם הבעלים בפעילות מהנה ומשותפת. “הכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם, בל נשכח זאת”, מסכמת חזן.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>