22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

על שפת הנחל

פסטיבל יערות מנשה, שחוגג השנה עשור לקיומו, יתמקם השנה על גדות נחל הקיני, ייפתח ביום חמישי, ה-31.5. מאז שנוסד הצליח הפסטיבל להפוך לאחד האירועים הגדולים והמרכזיים בעולם האמנות בישראל ולמוקד עלייה לרגל של שוחרי תרבות בכל הגילאים מכל רחבי הארץ. הפסטיבל שהיה חלומם של צעירים תושבי האזור התחיל בשנתו הראשונה מקהל של 100 איש, צמח, התרחב וצפוי לאכלס השנה כעשרת אלפים איש בשטח הירוק של יער הקיני, ליד קיבוץ מגידו. מערכת "כוכב" מביאה לכם תמונת מצב של האירועים הצפויים ואת האפשרויות שיעמדו לרשות באי הפסטיבל, צאו לבלות

מאת: ניר אהרוני , 10 במאי 2018

לאורך השנים אירח הפסטיבל אמנים מהשורה הראשונה מכל תחומי התרבות – מוזיקה, מחול, תיאטרון, ספרות, שירה ואמנויות רחוב.
גם השנה הפסטיבל יוצא בתכנית מרשימה במיוחד – במשך שלושה ימים יופיעו בבמות השונות להקות ומוזיקאים, יוצרים מדוברים ומבטיחים והפקות מקור איכותיות. במופעים המוזיקליים המיוחדים ישולבו אושיות תרבות מובילות, מופעים רב תחומיים וחוצי ז'אנרים, תיקלוטים וג'אמים מאורגנים וספונטניים. לאורך הפסטיבל יתקיימו מגוון סדנאות, לילדים ומבוגרים, בנושאים רבים ומגוונים: טבע, רוח, בריאות, אמנויות, יצירה והפעלות שונות. מתחם הפסטיבל יקדם את הבאים בעבודות אמנות השזורות בנופי היער של אמנים מהאזור ומרחבי הארץ.

צילום: רן פרץ

בנוסף יציע הפסטיבל מגוון מתחמים, קמפינג, דוכני אוכל ודוכני מכירה שונים.
שינוי מיקומו של הפסטיבל השנה, שיתמקם על גדות נחל הקיני, מאפשר התרעננות במעיינות ובנחל הסובבים את הפסטיבל במהלך סוף השבוע, כמו גם כניסה ישירה מהחניון לפסטיבל ללא צורך בהסעות למתחם הפסטיבל.
בין המופעים השנה ניתן למצוא את אהוד בנאי במופע לרגל 30 שנים ל"אוהד בנאי והפליטים", רמי פורטיס, הראפר המצליח טונה, מופעי מקור מיוחדים לפסטיבל כמו מופע "סולידריות" – סיסטם עאלי מארחים את עלמה זהר, לירון עמרם, לונא אבו נסאר, שאנן סטריט ועוד. מופע "חופש הביטוי" – קין והבל מארחים את זאב טנא, טל פרידמן ועוד. הקולקטיב, שי בן צור, נגה ארז, מאיה בלזיצמן ומתן אפרת, דניאלה ספקטור מארחת את איה זהבי פייגלין, אפרו בגדאד – מופע מיוחד של יאיר דלאל, יוסי פיין, בן איילון ואבטה בריהון. מאיה יוהנה, ישראלים / פעולה / סקס (מאור כהן), יוסי בבליקי, AvevA מארחת את גל דה פז, שני פלג, החלוצים ועוד…
בנוסף, הפסטיבל שתמיד אהב לארח אמנים מחו"ל גם השנה יארח מספר הרכבים חדשים ומעניינים מרחבי העולם בהם Killin H8 (ניו יורק), OPMOC (בלגיה), Electric Turtles (ברלין).
מעבר למופעים המוזיקליים ייהנו באי הפסטיבל גם ממבחר מופעים מעולם התרבות הרב תחומית – להקת המחול פרסקו, מופעי תיאטרון מדוברים דוגמת "חיתוך. דיבור" – ההצגה זוכת פרס עכו של נטע ויינר וסתיו מרין, ערב שירה בהשתתפות רוני סומק, עמנואל לוי, נעמי חשמונאי ואחרים.
רשימה מרשימה של אמנים פעילים מתחומי המועצה האזורית מגידו: אושיק ניזרי (יקנעם מושבה) עם להקתו פרענק, אילון צור (משמר העמק) עם להקתו תוהו, עומר גושן (רמת השופט) עם "בעל פה" ועם "גחליליות", להקת סומסום עם חברים מיקנעם המושבה, להקת המחול של תמר לרנר (דליה), ינאי לב אור (משמר העמק) ומשפחתו בסדנאת אקרו ובאלאנס, הטרקטור בארגז החול הצגה של תיאטרון איזורי מגידו ועוד…
הפסטיבל הוא פסטיבל לכל המשפחה ומייחד גם השנה מתחמים והופעות לקהל זה. בילוי בפסטיבל מאפשר למשפחה לחוות תרבות איכותית, תוך יציאה לטבע ולהיחשף למגוון הופעות וחוויות המותאמות לגילאים השונים.

צילום: רן פרץ

צילום: רן פרץ

כבכל שנה ילדים עד גיל 12 נכנסים חינם. ולאורך כל הפסטיבל יפעל גן שעשועים שמח וטבעי, עם נדנדות, ארגז חול, סדנאות יצירה וצוות ידידותי. הופעות ילדים מגוונות כגון סיפורים מארץ קולילי – אגדות ושירי ילדים (קרחת יער, שישי 10:30), שעות סיפור עם שרון קנטור (המעגל, שישי 17:00 ,11:30) וסיפור ושיר של מיריק שניר עם תהין שניר (המעגל, שבת 11:00), תזמורת הטבחים – תאטרון רחוב מוזיקלי (שישי אחה"צ), טרזן לילדים – הצגה מאת אמנון ברי המתרחשת בצמרות העצים של הפסטיבל, Junk&Beat נגינה בחומרים ממחוזרים (קרחת יער, 10:00 שבת) סדנאות משותפות להורים וילדים מתחם ג'אגלינג מקצועי להתנסות חופשית ועוד אירועים רבים ומעניינים לכל המשפחה.
כדי שכולנו נהיה רגועים – כל ילד שנכנס לפסטיבל מקבל צמיד עליו ירשמו ההורים שם ומספר טלפון.
מועצה אזורית מגידו, אשר בתחומה ובהובלתה מתקיים פסטיבל יערות מנשה, שמה לה למטרה לשמור על הטבע, לחבר בין האדם לטבע ובין אדם לאדם. רוח הפסטיבל ואופן ניהלו והתרחשותו מייצגים את כל הערכים האלה וגאים בהגשמתם.

צילום: רן פרץ

הפסטיבל נולד במטרה להרוות את הצמא התרבותי של תושבי האזור, במקביל לחשיפת פנינת הטבע המקומית והאמנותית לקהל רחב ככל הניתן, המגיע לפסטיבל מכל רחבי הארץ. משימה המוכתרת בהצלחה בכל שנה מחדש, עם מכירת אלפי כרטיסים מראש.
אך למרות גדילתו של הפסטיבל, הגרעין הארגוני שלו עדיין מושתת על אותם יזמים מקוריים, לצד שורה ארוכה של שוחרי תרבות נוספים שחברו בדרך, וגרעין ארגוני עצום של תושבי האזור, דבר הייחודי לפסטיבל בסדר גודל כזה. יזמיו המקוריים, האחים יואל ונתי וירבה ממשמר העמק, הפכו עם השנים למנהלים ומנהלי התוכן של הפסטיבל.
יואל, המנהל האמנותי: "בשנה העשירית, יותר מתמיד, אנחנו ממשיכים להיאבק על התרבות החופשית, ממשיכים ליצור מרחב מכבד לאמנות ולקהילה, לתת מקום לקולות מגוונים להיפגש, לתקשר ולצמוח יחד".
נתי וירבה החליף לפני כשנתיים את נחמיה להב כראש מחלקת התרבות של המועצה.
נתי וירבה: "הפסטיבל מקדם השקפה חברתית-תרבותית שרואה רחוק, שרוצה לפתח, ששואפת להיות משמעותית גם למקום עצמו וגם באופן רחב. אנחנו שותפים למהלך חשוב שקורה בתרבות בעשור האחרון. המבט מופנה לתרבות העצמאית, אולי כתגובת נגד למסחור של המיינסטרים. אנחנו נותנים במה למוזיקה שנוצרת על ידי מגוון של יוצרים במגוון סגנונות. התחושה היא שמשהו נפתח".
ועוד רבים מבני הקיבוצים שעל ההפקה כבר מספר שנים:
עומר דיין, הוגה ומייסד ג'אם ארמגדון שהחל על הבמה של הברנדייס בעין השופט ועבר לבמה גדולה משלו ביער, מנהל את התוכן בבמה הזו מזה עשור, עוד מתחילת הדרך, ומארח אמנים מובילים מכל רחבי הארץ.
את הקופות מנהלת ביד רמה ואכפתיות אין קץ כבר עשור שלם אפרת פלגי מגבעת עוז.
ערד חכים (רמת השופט) מנהל משרד ואחראי רכש, איציק איילון (טבעון) מנהל ההפקה, סיון טרון מקיבוץ גלעד היא מפיקת האמנים, משה (מוסא) גבאי שנותן יד בפסטיבל כבר עשור בתפקידים משתנים בשטח, במודיעין ובניהול האמנותי של במות שונות (השנה בבמת העץ).

מידע חיוני לבאי הפסטיבל

כרטיס לשלושת ימי הפסטיבל 380 ש"ח.
כרטיס לשישי שבת 310 ש"ח.
כרטיס יומי: חמישי 190 ש"ח, שישי 210 ש"ח, שבת 120 ש"ח.
כרטיס לחמישי שישי לשומרי שבת 300 ש"ח.
לבאים לפסטיבל אפשר לנווט בוייז ׳פסטיבל יערות מנשה. במקום חניה מוסדרת וקרובה לפתח בקמפינג.
מתחם הפסטיבל יפתח ביום חמישי בשעה 14:00. הקהל יוכל להנות מצל העצים שבשטח הפסטיבל.
בפסטיבל כבכל שנה יהיו דוכני אוכל ושתיה מסוגים שונים וכן דוכני מכירה של תכשיטים, בגדים ועוד.
הקמפינג השנה בחינם ויהיה בשדה שמול הפסטיבל ויהיה בחלקו מוצל.
קמפינג משפחות יהיה יותר מוצל וקרוב לאיזור הבישול והמקלחות.
אתר הפסטיבל: www.yearot.com
קניית כרטיסים באתר: www.yearot.com/home/doc.aspx?mCatID=72
תוכנית הפסטיבל: www.yearot.com/home/doc.aspx?mCatID=92&icID=205

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>