18.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

עם ממן חלש ובלי בן בסט, הפועל חיפה היא כמו עדר ללא רועה

נגד עירוני קרית שמונה, הפועל חיפה נתנה את משחקה הגרוע ביותר העונה. אז מה היו הטעויות של ניר קלינגר? איפה נכשלו צמד הבלמים של הקבוצה? ולמה האדומים צריכים להיזהר ממשחק הליגה הקרוב נגד עכו?

מאת: אלי לונטל , 24 בינואר 2018

אלי לונטל צילום: ארכיון "כוכב"

הפועל חיפה שיחקה משחק שני ברציפות באיצטדיון סמי עופר, ונחלה הפסד שני ברציפות, הפעם נגד עירוני קרית שמונה, במה שאפשר להגדיר כמשחקה החלש ביותר עד כה העונה.

צילום: ראובן כהן

להערכתי, המאפיין הגדול ביותר של החולשה הכללית, ואני מתכוון גם למאמן ניר קלינגר, היה בהכנה לפני המשחק. במשחק הזה, הפועל חיפה ויתרה על מרכז המגרש, ואמרתי זאת גם לאחר המשחק נגד בית”ר ירושלים. היא לא היתה דומיננטית וגם לא הצליחה ליצור ולעצור את קרית שמונה במרכז המגרש ולצאת להתקפות המעבר הידועות שלה. כל חוליית הקישור, ללא יוצא מן הכלל – שברוב המחזורים עד כה היתה כל כך דומיננטית ואיכותית – היתה הפעם חלשה מאוד, אנמית ולא אגרסיבית, ולכן קרית שמונה שלטה במשחק ללא עוררין.
אפשר לומר שסוף סוף ניתן היה לראות איפה הפועל חיפה מפגינה חולשה, כאשר חוליית הקישור לא הצליחה לעצור במרכז המגרש את הקבוצה היריבה, שהגיעה המון פעמים מול הבלמים. באחד על אחד, הסלביינק מקרית שמונה עשה בית ספר לשני הבלמים גבריאל תאמאש וניסו קפילוטו. מהר מאוד התברר שהמהירות שלו אינה תואמת את המהירות של שני הבלמים, שבדרך כלל היו מאוד מתואמים עד כה השנה, עם משחק ראש טוב והמון ביטחון, אבל בכל הקשור לאחד על אחד ולמהירות, שניהם לא מספיק טובים מול שחקנים כמו החלוץ של קרית שמונה.
האורחים הצליחו להביך את הפועל חיפה דרך מרכז ההגנה ושני הבלמים, וצריך להודות על האמת: האדומים הפסידו רק 2:0, וזה היה יכול בקלות להיגמר גם 4:0 ו-5:0.
פרט לשני הבלמים, גם צמד המגינים לא הצליחו להחזיק את הכדור ולצאת קדימה, ואפשר היה לראות שלא היה שיתוף פעולה ביניהם ובין חוליית הקישור. בעניין זה חשוב לציין, כי הקשר חנן ממן נמצא בירידה מזה תקופה ארוכה, והדבר משפיע מאוד על יכולתה של הקבוצה. ממן נחשב לברומטר של הפועל חיפה ומי שהביא אותה לתקופות כל כך יפות. ברגע שהוא טוב, גם הקבוצה טובה, וכך גם ההיפך. אם נוסיף למשוואה הזו גם את החלוץ עדן בן בסט, הרי שאפשר לומר שבמובן מסוים, הקבוצה חסרה את שני השחקנים החשובים שלה – בן בסט היה פצוע על הספסל וממן היה חלש על המגרש. מדובר בשני השחקנים המובילים והדומיננטים בקבוצה, שיכולים לעשות את השינוי, ובלעדיהם הפועל חיפה נראתה כמו עדר ללא רועה.
ואם כבר ממן, חשוב לומר עליו דבר נוסף: הוא לא נטל חלק במשחק הגביע נגד הפועל עכו, וסביר להניח שלא ישחק נגדם גם בשבת. הפועל חיפה צריכה להביא מישהו במקומו ויהיה עליה ללמוד לדעת להסתדר בלעדיו.

צילום: ראובן כהן

לגבי משחק הגביע נגד הפועל עכו, בסך הכל הקבוצה עשתה מה שצריך, שיחקה די מסודר, ניצחה 1:2 ועלתה לרבע הגמר. קלינגר ביצע להערכתי חילופים מאוחרים ולא נכונים, והיום הוא מכה על חטא, וגם אמר זאת במסיבת העיתונאים, שלא ריענן את הקבוצה במשחקים בהם היה יכול לתת לשחקני הספסל 20, 30 ו-40 דקות. אם היה עושה חילופים רבים יותר במהלך העונה, עם רוטציות גדולות יותר, השחקנים היו יותר רעננים, ואז גם היתה מלחמה גדולה יותר על חולצת ההרכב. גם מקסים פלקושצ’נקו עדיין לא מצליח להחליף את ממן או לעשות דברים שיעזרו לקבוצה, אם זה בפס עומק, דריבל או דאבל פס. חורה לי ששחקן כמו סער פדידה לא נמצא בסגל, וטוב שהוא קיבל דקות במשחק הגביע, מכיוון שמדובר בשחקן היחיד שהיה יכול להיכנס ולעשות שינוי התקפי. במשחק הגביע, קלינגר הכניס את סרדל בפיגור 1:0, וכשאתה נמצא בפיגור, עדיף להכניס כוח התקפי, או לעשות שינוי התקפי, ואני לא חושב שזה מה שהיה יכול לעזור להפועל חיפה. דבר נוסף הוא שגל אראל צריך בעיניי לקבל יותר קרדיט, אם זה בקישור, והוא גם מסוגל להבקיע שערים.
כשאנו מסתכלים קדימה, אין ספק שהפועל חיפה תצטרך לרענן את השורות, ואני מקווה שהיא תעשה זאת בשבועיים הקרובים, ובין השאר תביא שחקן אחר במקום חנן ממן, לו היא צריכה לתת ללכת.
ועוד מילה לגבי משחק הגביע. זה חשוב מאוד שהקבוצה עלתה לשלב רבע הגמר, מכיוון שיש לה עוד משהו להיאחז בו העונה, מעבר כמובן לשאיפות הרגילות שלה, שהן להגיע לפלייאוף העליון, להיאבק על מקומות 4-3 ולהגיע לאירופה. אני מקווה שכבר בשבת הקרובה, שוב נגד עכו, אפשר יהיה לראות אותה משחקת כדורגל אטרקטיבי. מניסיון העבר שלי ככדורגלן מזה שנים רבות, אני יודע שקשה מאוד לנצח פעמיים את אותה קבוצה בהפרש של ארבעה ימים, ולכן אני צופה שמשחק הליגה נגד עכו יהיה מאוד לא פשוט, ואני מקווה שהפועל חיפה תצלח אותו בשלום.

ציונים זה הכל:

ארנסטס שטקוס 5 היה חוסר אונים.
דור מלול 4 משחקו החלש יותר.
גבריאל תאמאש 4 משחק שירצה לשכוח.
ניסו קפילוטו 4 לא הצליח להתרומם.
שמואל שיימן 5 השתלב בחולשה הכללית.
רסמוס סוויסטד 4 לא מצא את עצמו.
רוסלן ברסקי 4 לא חילץ ולא מסר.
מקסים פלקושצ’נקו 5 הרבה עבודה ללא תפוקה.
ראדו גינסארי 4 משחק לא מדויק ומפוזר.
חנן ממן 4 ממשיך בירידה.
אלון תורג’מן 5 מנסה ולא מצליח.
לירן סרדל 5 (מחליף) לא הצליח לשנות.
————————————–
ניר קלינגר 4 חילופים לא נכונים ומאוחרים.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>