26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

עם תוצאות אי אפשר להתווכח

מכבי חיפה תארח ביום ראשון את מוליכת הטבלה, האלופה בשלוש השנים האחרונות, מכבי תל אביב. הצהובים מגיעים בישורת האחרונה של משחקי הפלייאוף לשיא יכולתם, עם סגל שחקנים איכותיים ועם אקספקטור בדמותו של מלך שערי ליגת העל, ערן זהבי. פרשן הכדורגל איציק אהרונוביץ סבור שאפשר לעצור את הקטר הצהוב ומסביר איך אפשר לעצור את הסקורר: “הירוקים חייבים להעביר לו מסר שאם הוא רוצה להבקיע במשחק זה, יהיה עליו לבעוט ממרחק של 25-30 מטר. אם הוא יעשה כן ויבעט לחיבורים, נעשה לו סטנדינג אוביישן“. קבלו את המפתחות להצלחה

מאת: איציק אהרונוביץ , 14 באפריל 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

מפתח מספר 1: להצלחה במשחק מול מכבי תל אביב זה שילוב בין שני סגנונות: הראשון, ללחוץ את מכבי תל אביב בשטח שלה ולגרום לה לשחק רק על כדורים ארוכים, מה שיגרום לכך שלהגנת חיפה יהיה יתרון מספרי והשחקנים יהיו עם הפנים לכדור, מה שיקל עליהם לקרוא את המהלך הבא במשחק.

נראה אותו מבקיע מ-25 מטר. ערן זהבי צילום: באדיבות אתר הספורט ONE

יש לציין, שהחוזקה של מכבי תל אביב זה במרכז השדה, כשהם מניעים את הכדור בצורה אבסולוטית ועל עיור ולכן, אסור למכבי חיפה להתבטל מול הקישור הצהוב וכפי שציינתי לגרום להם לשנות את סגנון המשחק שאותו הם כל כך אוהבים ונוח להם. השני, אם יש מצב שהקבוצה לא מצליחה מפעם לפעם לעשות לחץ בשטח היריב, והיריב מצליח להניע את הכדור בין שלושה שחקנים, שחקני הקבוצה חייבים במהירות לחזור לעמדות המוצא ולמחצית המגרש שלהם, במטרה ליצור מרחק סביר ביותר בין הבלמים והחלוצים של 25 מטר. במצב כזה, ההגנה הקבוצתית תהיה טובה ואפשר יהיה לחפות אחד על השני בגלל הקרבה בין החוליות.
מפתח מספר 2: היות והצהובים לוחצים בשטח היריב ולא נותנים לפתח את המשחק, ומנסים לחטוף את הכדור כמה שיותר קרוב לשער היריבה שלהם, הסכנה תהיה ברורה ומיידית.
ולכן, הנעת הכדור של הירוקים חייבת להיות על בטוח, במיוחד לשחק על המגינים, כאשר הם נמצאים על הקווים. כמו כן, הנעת הכדור בתוך מרכז המגרש צריכה להיות מהירה ומדויקת, אחרת כל איבוד כדור ימצא את השחקנים כשהם לא בעמדות מוצא, מה שיקל על השחקנים המצוינים של מכבי תל אביב, לעשות פעולות התקפיות שיסכנו את שערו של אוהד לויטה, שיחליף את דטויקוביץ המורחק. בל נשכח שערן זהבי צריך חצי מטר של ספייס ולא יותר.
אפשרות נוספת לצאת מהפלונטר היא, לשחק ארוך על הגוף של גליינור פלט, כדי שיוכל לשמור על הכדור כי הוא עושה זאת מצוין ולחכות להצטרפות של שחקני המעבר, במצב כזה חיפה אמנם מוותרת על הקישור, אבל זה יהיה הרבה יותר יעיל ופחות מסוכן לשערה.
מפתח מספר 3: כולם יודעים מה יכולתו הפנומנלית של ערן זהבי בכיבוש שערים. היות והתנועה שלו ללא כדור הופכת אותו לקטלני ברחבה, הירוקים חייבים לשים לכך לב בכדי לסגור לו את כל נתיבי החדירה לרחבת ה- 16. הכוונה היא שבכל שני מטר, אחד מהשני, תהיה צפיפות ירוקה שתמנע את הסתננותו של הסקורר הצהוב. הכי חשוב לשים לה מבחוץ כלפי פנים. די אם נזכיר את השער שכבש נגד חיפה במשחק הראשון בבלומפילד, כשעשה תנועה אלכסונית נגד קינן וולינטה והקדים אותם במירוץ לכדור ובנגיעה אחת בעט שטוח לפינה הקרובה של הסרבי שלא הגיע לכדור. רוב שעריו נכבשים בדרך דומה. הירוקים חייבים להעביר לו מסר שאם הוא רוצה להבקיע במשחק זה, יהיה עליו לבעוט ממרחק של 25-30 מטר. אם הוא יעשה כן ויבעט לחיבורים, נעשה לו סטנדינג אוביישן.

אוהד לויטה. צריך להיות מפוקס צילום: ארכיון "כוכב"

מפתח מספר 4: האיזון אותו רוני לוי מחפש והוא מדבר עליו כל כך חודשים רבים, שהגיע לפתע במשחק מול באר שבע בטוטו טרנר והיה מצוין מבחינה הגנתית, נמצא מתחת לאף של המאמן. בגלל שהקבוצה שינתה את סגנון המשחק שלה, אף שחקן בהגנת חיפה לא היה מופקר, כולם היו ממושמעים, מאורגנים, אגרסיביים ושיחקו עם המון אגו. דומה כי השחקנים אמרו לעצמם, אנחנו בכל זאת במכבי חיפה, יש לנו את הכבוד שלנו. ובצד ההתקפי, ראינו כי הירוקים יצאו להתקפות מעבר ומתפרצות מסוכנות, שרק בנס ובסיועו של שופט המשחק לא נכבשו שערים נוספים לזכות חיפה, משחק אותו יכלה לנצח.
מפתח מספר 5: אסור לשחקני הקבוצה להתלהם ולהתפרע מבחינה התקפית, כי זה מה שקורה למכבי חיפה בחמש השנים האחרונות. במצב כזה, הקבוצה מאבדת את האיזון בצד ההגנתי. ולכן, כל מתפרצת וחצי לכיוונו של לויטה יכולה להסתיים עם כדור ברשת. אם ניקח בחשבון את האיכות של מכבי תל אביב, ואם כל השטחים שיהיו להם כתוצאה מכך, זה יכול להיגמר בתבוסה. מוגש כחומר מחשבה לצוות המקצועי, לשחקנים, להנהלה וגם לאוהדים, שכל כך רוצים לראות קבוצה דומיננטית והתקפית, במשך כל דקות המשחק. לצערי הרב זה לא עובד במכבי חיפה, כי אין לה את האיכות לסגנון משחק כזה. אני אומר את זה כבר במשך חמש שנים. לתפיסתי, אם הקבוצה תביא את התוצאות הטובות בסגנון המשחק שאני מדבר עליו, בסופו של דבר אף אוהד לא יוכל להתווכח עם הדרך והתוצאות. וגם בעלי הבית יהיו מרוצים.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>