29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

עצמאים בשטח פתוח

עצמאי בכל תחום שהוא יכול לעבוד מהבית או ממשרד שהוא משכיר. לשתי האופציות יש יתרונות וחסרונות רבים, אבל ביוזמת שני אנשי הייטק מהעמק, עומדת על הפרק אופציה נוספת: לעבוד במשרד מוכן ומצויד במתחם OpenValley - באזור התעסוקה ברמת ישי. ולאופציה השלישית הזו יש הרבה מאוד יתרונות, החל מהיכולת לשתף פעולה באופן בלתי אמצעי עם החברים למתחם, ועד לקבלת חדר ישיבות לאירוע ספציפי. לקראת החנוכה הרשמית של המתחם החדש, שוחח אדי גל עם אחד משני הוגי הרעיון ומיזמי הפרויקט, אופיר דובובי, שאומר: “הרעיון הבסיסי הוא לאפשר לכל יזם להקדיש את כל זמנו ומרצו לפיתוח הפרויקט שבחר, בלי הצורך להתעסק עם ‘רעשים’ שאינם קשורים לעסק שלו”

מאת: אדי גל , 29 ביוני 2016

לעבוד מהבית או להשכיר משרד? אין ספק שזו שאלה שרבים מבעלי העסקים עוסקים בה, כמו גם מה הדרך הטובה ביותר לקדם את העסק? מן הסתם, לא מעט יזמים ואנשי עסקים, חלקם בתחילת הדרך, מחשבים היטב כל הוצאה כספית, על מנת לאפשר לעסק שלהם לנוע לכיוון הנכון. בדיוק למען שאיפה זו, תעמוד לרשות המתלבטים אופציה נוספת, שעבור חלק מבעלי העסקים תראה יותר מאטרקטיבית: השכרת מקום במיזם החדש OpenValley באזור התעסוקה ברמת ישי. המיזם החדש שיצא לדרך השבוע באופן רשמי, לאחר תקופת הרצה של מספר חודשים, מציע ליזמים, חלקם בתחום ההייטק, מקום להתחיל בו את הדרך, עד שיגיעו לאקזיט החלומי.

צילום: ארכיון "כוכב"

מתחם עבודה משותף ייאמר מיד, מדובר במתחם עבודה משותף ומעוצב, המציע לעצמאיים, יזמים, חברות הזנק, בעלי עסקים קטנים ובינוניים, לשכור משרד או חלל עבודה, תוך שהוא חוסך מהם את הצורך בהתמודדות עם הסחות הדעת הנלוות לניהול יומיומי של העסק, כגון: תשלומי ארנונה, מים, חשמל, רשת ותקשורת, תחזוקה ועוד. לצד הטיפול השוטף בעניינים אלה, הנעשה כולו במרוכז מול גוף אחד, היזמים מציעים לשוכרים, להיות חלק מקהילה עסקית יזמית צומחת.
המיזם פועל במודל של venture builders, אקו-סיסטם למיזמים וסטרטאפים, המבוסס על יזמים ואנשי מקצוע מתחומים שונים, הפועלים במתחם עבודה משותף ומקיימים ביניהם רישות עסקי הדדי, ממנו צומחים מיזמים ורעיונות חדשים.
מאחורי המיזם החדש עומדים שני תושבי העמק, שיש להם רקע וידע בתחום היזמות: אופיר דובובי ויוסי אקרמן. אחרי זיהוי הצורך וגיבוש האסטרטגיה, המיזם יצא לדרך. דובובי: “הרעיון התגבש בתחילת 2015, פחות או יותר מתוך החוויה שלי. פגשתי אז מספר רב של יזמים שמקורם בצפון: עמק יזרעאל, חיפה, גוש שגב, זכרון וכו’. אלו מביניהם שהצליחו לגייס מימון ראשוני, רובם ככולם ‘חלמו’ על מעבר לתל אביב או הרצלייה פיתוח. הסיבות לכך הן בעיקרן קירבה למימון ההמשך שמגיע בדרך כלל מקרנות השקעה ומשקיעים פרטיים. הסיבה השנייה והחשובה באמת, הוא הצורך שלהם להיות חלק מאקו סיסטם יזמי, להיות חלק מקהילת יזמים ולעבוד בסביבה מפרה עם ה’וויב’ הנכון. בשלב זה פניתי ליוסי אקרמן והצעתי לו להקים את OpenValley, מתחם עבודה משותף ליזמים, סטארטפיסטים ועצמאיים, שפועלים בעולמות אלו. הרעיון היה להקים מרכז אשר לא ירד ברמתו העיצובית מכל מרכז דומה בעולם, בו תינתן האפשרות ליזמים לפעול ולצמוח, כאן בעמק, עם כל העזרה והסיוע שניתנת במסגרת החברות במתחם, שמהווה בית לכל מי שעוסק ביזמות באשר היא, לאו דווקא טכנולוגית”.
יש מודל כזה שראיתם מול עיניכם בארץ או בחו”ל, כשחשבתם על המיזם?
“ישנם מספר סוגי מתחמים בעולם שפונים לצורך של מתחם עבודה משותף. הוותיק הוא Regus. כמו כן, WeWork הינה רשת עולמית גדולה ומצליחה, MindSpace שלאחרונה יצאה מתל אביב לברלין ו- SOSA שגם היא יצאה מת”א ללונדון. מה שמאפיין את המתחמים הללו, הוא שהם מתמקדים בערים גדולות ובעיקרם הם עסק נדלנ”י שמשכיר משרדים. בחרנו להתמקד בפריפריה, על מנת ליצור אקו סיסטם שיאפשר לחברות לבסס עצמן ולייצר מקומות עבודה. כמו כן, הדגש הוא על מעגלי התמיכה במיזמים השונים הבאים לידי ביטוי במנטורינג, נטוורקינג וחבילות תמיכה מוחשיות, כגון: עזרה משפטית, ראיית חשבון, הנגשת מימון וכו’”.

צילום: ארכיון "כוכב"

שני יזמים עם חזון

אז מי הם שני האנשים שעומדים מאחורי הרעיון?

יוסי אקרמן כיהן כנשיא ומנכ”ל אלביט מערכות. הוא עבד בחברה 31 שנה, כשב-17 מתוכן הוא עמד בראשה. אקרמן, המתגורר בבית לחם הגלילית, מגיל צעיר, תרם רבות לצפון גם כהיותו מנכ”ל ונשיא אלביט, בכך שהתעקש לפתח את אלביט במקומות רבים בצפון: בקריית שמונה, כרמיאל וכמובן בחיפה.
לאחר פרישתו מאלביט, לפני כ-3 שנים, קיבל אקרמן החלטה לעשות משהו לטובת הצפון. לדבריו, צפון מוצלח זה צפון שתורם לחוסן הלאומי של המדינה. הוא בחר שתי דרכים יזמיות/ ציוניות, אך שונות: חקלאות, באמצעות נטיעת 3000 עצי זית והפקת שמן זית איכותי. והדבר השני, הקמת OpenValley בכדי לאפשר ליזמים ולחברות הזנק להתפתח ולצמוח כאן בעמק, תחת קורות המתחם. אקרמן מעורב היום במספר פעילויות התנדבותיות במספר עמותות, כולן בצפון.
ואילו אופיר דובובי, יזם וותיק, גם הוא תושב העמק, מאלוני אבא, שימש בתפקידים בכירים במספר חברות גדולות, כגון: אמדוקס ונייס מערכות. הוא היה ממקימי חברת Kaminario שיושבת ביקנעם, אך בשנים האחרונות הוא משקיע בסטארטפים ומלווה חברות הזנק רבות. בנוסף לפעילותו במיזם החדש, אופיר מלווה מספר חברות הזנק. כמו כן, פעילויות עסקיות שונות בתחומים מגוונים. בנוסף, דובובי פעיל כמנטור במספר עמותות חברתיות.
אגב, שותפים נוספים לפרויקט מתחילתו, הם גלעד וויצמן, תושב נופית, רו”ח במקצועו, ומיקי סגל, שלפני כשנה חזר למקום עבודתו באמדוקס. את OpenValley מנהלת כיום הדס דרור, תושבת קרית טבעון.
אז מה הרעיון הבסיסי של המיזם ואיך הוא פועל ביום יום?
אופיר: “הרעיון הבסיסי הוא לאפשר לכל יזם להקדיש את כל זמנו ומרצו לפיתוח הפרויקט שבחר, בלי הצורך להתעסק עם ‘רעשים’ שאינם קשורים לעסק שלו. בנוסף, לקבל תמיכה וליווי בתהליך המורכב הזה. ישנן בגדול שתי אלטרנטיבות אשר עומדות בפני יזמים: לעבוד מהבית, שזה אתגר גדול בפני עצמו מבחינת שמירה על פוקוס ובדידות עסקית, או לשכור משרד/ יחידת דיור באזור. כאן צריך לקחת בחשבון חוזה שכירות ארוך טווח (שנה/ שנתיים), ערבויות ובטחונות, עיצוב וריהוט המשרד, אחזקת מטבחון ואבזורו, ניקיון, מיסים וכו’. כל אלו הם הסחת דעת משמעותית שיש לה מחיר כבד על עסק צעיר. הרעיון לאפשר לכל יזם להגיע עם הלפטופ שלו ולהתחיל לעבוד. הכל כבר קיים עבורו: משרד מרוהט, חדרי ישיבות מאובזרים, מטבח מדוגם, סלון גדול וכו’. המקום מאובטח 24/7, מתוחזק עם כל הצרכים של ניהול משרד. כמו כן, אנחנו מאפשרים גמישות מלאה עם החברים שמצטרפים לשורותינו: ישיבה ב- Open Space על בסיס של כרטיסיה, משרדים בגדלים שונים ע”פ הצורך, וכל זאת בלי שום התחייבות ארוכת טווח, אלא על בסיס חודשי מתחדש. בנוסף, אנו מאפשרים לגופים חיצוניים, כגון חברות שונות, להתארח אצלנו על בסיס יומי ולהשתמש בחדרי הישיבות שלנו, כדי לקיים בהם ישיבות מנהלים, סדנאות ועוד”.
יצוין כי, השטח הכולל של המתחם ברמת ישי משתרע על כ-750 מטר מרובע ויכול לאכלס עד כ-125 איש. כיום, המקום מלא כ-70% וזה כולל בערך 25 מיזמים שונים. בעיקר חברות טכנולוגיות שונות וכן מספר נותני שירותים עם קורלציה לעולם היזמות. בין החברות שכבר במתחם: אפליקציות Pazu ,Matis,Musketeer ,SpeedApp חברת הסייבר Unbotify, חברת הביוטכנולוגיה Geneproof, חברה בתחום החינוך ומנהיגות- Idea. כמו כן, עובדים במקום מספר מפתחים בתחומים שונים וכן יועצים עסקיים שונים.
עד כמה הישיבה ביחד מעודדת קשרים בין העסקים בתוך המתחם? נוצרו כבר קשרים ויש כבר דוגמאות של שיתופי פעולה?
“כמובן, וזה חלק מהותי ביצירת קהילה עסקית יזמים, אשר באופן טבעי מחוללת עסקים דרך הקשר והקרבה הפיזית בין המיזמים השונים. אין יום שבו לא מועלות שאלות שונות מקרב היזמים לפורום המשותף של חברי הקהילה, משאלות טכנולוגיות, עסקיות או תפעוליות. ניתן להצטרף גם לקהילת OpenValley ולקבל את הדיוור שלנו בתחומים שונים, גם בלי לשבת פיזית אצלנו”.
מה ייחשב בעיניכם הצלחה ואיך תמדדו אותה?
“כשיצאנו לדרך הגדרנו את מדד ההצלחה שלנו באופן מאוד ברור: מידת ההצלחה של המיזמים שמצטרפים אלינו. אם נצליח לעזור ולתרום להצלחת היזמים שבחרו להצטרף אלינו, זאת ההצלחה האמיתית שלנו”.
עד כמה המועצה שותפה לחזון שלכם?
“השקענו רבות בבחירת המיקום ובחנו אלטרנטיבות רבות. השיקול המרכזי בבחירה הסופית שלנו הוא היותה של רמת ישי מרכז מסחרי חזק עם בתי קפה, מסעדות, בנקים, דואר וכו’. חברה שבוחרת להתמקם אצלנו נהנית ממגוון השירותים שהאזור מציע, והכל במרחק הליכה. תכניות הפיתוח העתידיות של המקום מראות שהוא יהפוך למרכזי עוד יותר עם פיתוח כביש 6 ואזורי התעשייה מסביב. כשפנינו עם התכניות שלנו לראש המועצה, עופר בן אליעזר, הוא שמח מאוד על בחירתנו והציע לעזור בדרכים שיווקיות שונות. הצענו לקיים אצלנו אירועים קהילתיים שונים הקשורים העולם היזמות”.
אתם חושבים על עוד מיזמים דומים בארץ או בחו”ל?
“כמובן. בחזוננו נתרחב ונקים עוד סניפים במקומות אחרים בפריפריה. בימים אלו אנו בוחנים מספר אלטרנטיבות נוספות בצפון. בשאיפה שנצליח להוכיח כי ניתן לפתח יזמות אמיתית בפריפריה ולייצר אקו סיסטם מתאים עבור היזמים, כך שיצליחו לגייס מימון עבור הפרויקטים השונים ולהצמיח אותם לכדי חברה משמעותית. אם נצליח, בהחלט ניתן לצאת מגבולות המדינה, כי אתגר הפריפריה הוא לא בעיה ישראלית בלבד, אלא קיים בכל מדינה מתקדמת”.
ואיפה אתם, המייסדים, רואים את עצמכם בעוד עשר שנים?
“בפרויקטים דומים אשר תורמים לפיתוח הצפון ולעשייה חברתית משמעותית”.

צילום: ארכיון "כוכב"

ראשי הרשויות הגיעו להתרשם ומפרגנים

ראש מועצת רמת ישי, עופר בן אליעזר, ביקר בשבוע שעבר במתחם openvalley והתרשם מהמיזם הייחודי. בן אליעזר נפגש עם היזמים, יוסי אקרמן ואופיר דובובי. הוא איחל להם בהצלחה לרגל פתיחת המתחם המרשים. הפגישה התקיימה לאחר שהמתחם החל בפעילות לפני מספר שבועות, כאשר ביום שלישי הקרוב, ב-5 ביולי, יתקיים במקום אירוע פתיחת הקיץ. בן אליעזר הבטיח כי המועצה תמשיך לסייע לקידום מיזם חשוב זה. הוא הודה להם על שבחרו ברמת ישי כ”אכסניה” לפעילות חשובה זו. כמו כן, סיפר על התכניות העתידיות לפיתוח אזור התעסוקה.
בן אליעזר ציין בפגישה, כי מועצת רמת ישי משקיעה בשנים האחרונות למעלה מ-10 מליון שקלים בשדרוג אזור התעסוקה וחיזוקו כאזור בילוי ומסחר מרכזי בצפון. לאחרונה השלימה המועצה, ברחוב חורש האלונים, בו נמצא המתחם, את הסדרת הרחוב: סלילת הכביש, הקמת אי תנועה, תאורה והסדרת תחנת אוטובוס בעלות של קרוב למיליון שקלים.
עפר בן אליעזר: “אני מברך את אופיר, יוסי ושותפיהם לפרויקט החשוב הזה, ששמו להם למטרה ליצור כאן בעמק את כל התנאים המיטביים לפריחה ושגשוג של מיזמים מסוגים שונים, כך שלא ייאלצו לעזוב למרכז, אלא יקבלו במקום אחד את כל השירותים והתמיכה הנדרשים לקידום העסק שלהם, ויבססו כאן תשתית עסקית הדדית, שתוביל ליצירת שיתופי פעולה עתידיים עם שכניהם למתחם ועם גופים נוספים באזור. ברור לי, שמדובר בהזדמנות מצוינת עבור רבים מתושבי רמת ישי, העמק והצפון כולו. אנו, במועצת רמת ישי, נמשיך לסייע בקידום פרויקטים מסוג זה, שהם צעד נוסף בהפיכת העמק שלנו לעמק הסיליקון הישראלי”.
השבוע הגיעו גם ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר, וצוות הנהלת המועצה, לביקור מעורר השראה במתחם. “אנחנו מברכים על הפעילות החשובה הזו, השארת הילדים שלנו באזור. זו מטרה חשובה ואתם עושים כאן חלוציות, ממש כמו חלוצי העמק לפני שנים. אתם מעניקים לכל יזם מעטפת וגיבוי, ובטחון כדי שיוכלו לרוץ קדימה”, אמר בצר.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>