22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

ערב של כוכבים

מכבי חיפה דרסה את הפועל אשקלון בדרך לניצחון מוחץ 0:5 בסמי עופר. אבל מעבר לתוצאה ולטקטיקה, רנה מולנסטיין מוכיח כי הוא גם יודע להסתדר עם כוכבים, תשאלו את אלירן עטר, שהמאמן ההולנדי החזיר לו את שמחת החיים

מאת: זליג אהרונוביץ , 31 באוקטובר 2016

מכבי חיפה הצליחה ליצור מומנטום לאחר הניצחון הגדול על מכבי תל אביב. הקבוצה פגשה אמנם יריבה חלשה ואנמית, אך ידעה לנצל זאת עד תום ומחצה את הפועל אשקלון, שרק רצתה שהמשחק יסתיים. מאמן אשקלון, יובל נעים, סיכם את המשחק במשפט אחר: "הבדל של עשר רמות בינינו". והוא צודק לחלוטין. דומה כי מה שהיה בעבר, כבר לא יהיה. זהו, נגמרו משחקי הנפל נגד קבוצות התחתית שהיו מגיעות לסמי עופר ועושות לירוקים את המוות. סוף סוף הקבוצה הצליחה לחבר ניצחון שני ברצף, ומי אחראי על כל זה? המאמן רנה מולנסטיין.

שער נהדר. סאן מנחם צילום: ראובן כהן

שני בלמים בלבד: המאמן ההולנדי הפתיע את באיי האצטדיון כשהציב מערך שעד כה לא נראה בסמי עופר. דומה כי מולנסטיין עשה שיעורי בית, ולכן החליט כי אין לו צורך ברביעייה אחורית. הוא נתן לדקל קינן וגרי קגלמאכר את המושכות מאחור. למעט פעמיים בהם עברו את קינן כאילו הוא לא היה במגרש, האשקלונים כלל לא הגיעו לרחבה, וזו בהחלט הייתה החלטה טובה של המאמן.

משחק האגפים: מולנסטיין ויתר על שני מגנים לטובת משחק אגפים. מצד ימין עיסמאיל ריאן, מצד שמאל מריו מוסא. לגבי ריאן, הרי שמדובר בהפתעה ויש כאלה שרואים בו את המגן הימני הבא של הקבוצה. אבל לטעמי, עד שזה יקרה יחלוף זמן רב, מאחר ולריאן את הבסיס ההגנתי לתפקיד זה. כשחקן אגף שמגיח בשקט מאחור הוא פנטסטי, וכדורי הקרוס שלו מהווים בעיה לכל הגנה. אין ספק שהיכולת שהפגין והבישול הנהדר לגליינור פלט, מקנים לו מקום של כבוד ברוטציה.
לגבי האגף השמאלי, אחרי משחק טוב של מוסה נגד מכבי תל אביב, הוא פתח בהססנות וגם נפצע. מי שהחליף אותו היה סאן מנחם (ההברקה של מולנסטיין נגד מכבי תל אביב) שנכנס טוב מאוד למשחק ואף כבש שער יפהפה. גם ריאן וגם מנחם ריווחו את המשחק לקווים, בהתאם להוראות של מולנסטיין, שלא הפסיק להדריך אותם במהלך המשחק, על מנת שיבצעו את הוראותיו בהתאם לתוכנית המשחק. בתכל'ס, שני שחקני אגף שאחראים באופן ישיר לשער הראשון ולשער השני, מי צריך יותר מזה בכדי להבין שיש לקבוצה יכולת ורסטילית בהתקפה.

השחקן המצטיין. גליינור בלט צילום: ראובן כהן

בעל הבית באמצע: רבים ביקרו את גילי ורמוט מאז הגיע למכבי חיפה. היו כאלה שאף ניסו להראות לו את הדרך החוצה. אבל גילי, שחקן על בכדורגל הישראלי, הוכיח לכולם שעדיין יש לו הרבה מה לתת לירוקים. בשקט האופייני לו, עם יכולת וירטואוזית וכדרור ייחודי לו, ורמוט הופך להיות המנוע של הקבוצה מבחינה התקפית, שחקן שקובע למעשה את קצב המשחק, משנה כיוון, הולך קדימה, בקיצור עושה את מה שהוא רוצה על המגרש. נגד אשקלון הוא גם כבש בפנדל, לאחר שחברו הטוב אלירן עטר (אליו נגיע בהמשך) פירגן לו.

קיבל פרגון מעטר. גילי ורמוט צילום: ראובן כהן

השחקן המצטיין: גליינור פלט נעלם מהרדאר במשחקים האחרונים. אמרו שזה בגלל בעיות אישיות, שאולי הוא יעזוב בינואר. אבל כשמולנסטיין הציב אותו בהרכב, הוא ידע מראש את מה הוא אמור לקבל ממנו במשחק זה. זה התחיל בבישול השער הראשון למנחם שקבע 0:1, המשיך בשער נגיחה לאחר הגבהה מצוינת של ריאן שקבעה 0:2, אחר כך הוכשל ברחבה ואת הפנדל בעט פנימה עטר וקבע 0:3, ולאחר מכן סחט פנדל נוסף אותו הבקיע כאמור גילי ורמוט שקבע 0:4. מה עוד אפשר לבקש מחלוץ שאחראי באופן ישיר לארבעה שערים, משחק נפלא עם הגב, מפנה שטחים לחברים, משחק בנגיעה אחת וגם כובש. פשוט משחק מושלם.

עבודה מנטלית. מולנסטין ועטר צילום: ראובן כהן

ערב עם כוכב: אלירן עטר אמנם כבש שני שערים במשחק, אחד בפנדל כאמור והשני בדחיקה מקו השער, לאחר ששובל גוזלן מסר לו כדור בדרך ל-0:5 סוחף. אבל, צריך לומר את האמת. זה לא היה משחק טוב של עטר, הוא איבד המון כדורים, נכנס למערבולות ודומה כי ניסה בכח לחזור ליכולת שמאפיינת אותו כל כך. ייאמר מייד, עטר הוא פנטזיסט, ולכן הוא גם מרשה לעצמו לעשות דברים מיוחדים עם הכדור, דבר ששחקנים אחרים לא יכולים להרשות לעצמם לעשות. לדעתי, וכאן מגיעות מחמאות לרנה מולנסטיין, המאמן מאפשר לו להביא את עצמו לידי ביטוי גם אם זה לא כל כך מסתדר לו, גם אם הוא מאבד כדורים, גם אם הוא לא מדויק. החיבוק המנטלי הכל כך חשוב הזה לשחקן, יוציא ממנו הרבה בעתיד. כך מתייחסים לכוכב של קבוצה בכל מקום בעולם. לא על כל טעות לגעור בו, לא על כל איבוד כדור לעשות לו פרצופים ולהביע חוסר שביעות רצון בסימוני ידיים על הקווים. מאמן שנותן אמון מלא בכוכב שלו, יקבל החזרים בריבית דריבית, ועטר עוד יראה את זה בהמשך.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>