25.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מוא"ז עמק חפר

פעילי ים חופשי: קיבלו תלונות מתושבים במהלך חופשת חג הפסח על המתרחש בחוף מכמורת

לדבריהם, החניה החינמית בחוף מכמורת הוקטנה באופן משמעותי, וניתן אישור לזכיין לגבות 75 שקלים על לינה באוהל. המועצה: “זה מותר על פי חוק העזר החדש, נושא חופי הרחצה בעמק חפר עומד היום במעלה סדר היום של המועצה”

מאת: זליג אהרונוביץ , 19 באפריל 2017

לפני כשנתיים החלה מחאת “ים חופשי עמק חפר”, ובזכות אלפי הפעילים, תושבי העמק והסביבה, נרשמו שתי הצלחות משמעותיות בחוף מכמורת. ראשית, פעילות המחאה מול המועצה ומשרד הפנים, שהובילה להשגת תקציב של קרוב לחצי מליון שקלים למועצה, בכדי שיפתח חניון חינמי לצד החניון של הזכיין “בננה ביץ”, בו נגבים עשרות שקלים לרכב.

צילום: ארכיון "כוכב"

לדברי פעילי “ים חופשי”, אידן פרסם מספר פעמים בגאווה, כי המועצה הכשירה חניון חינמי, אך מסתבר שמבלי ליידע את הציבור, הוא נתן הוראה והחניון השנה הוקטן באופן משמעותי והתוצאה היא הגדלת שטח החניון בתשלום לזכיין החוף המוכרז. “יש לציין כי כל החניה החינמית הינה בשטח החוף הלא מוכרז, ובכך נשלח הציבור משלם המיסים לחופים בהם אסורה רחצה וקיימת סכנה לחייו”, טוענים פעילי “ים חופשי”, שממשיכים לפעול מול משרדי הממשלה, על מנת לקבל סיוע תפעולי גבוה יותר למועצה, בכדי שכל החניון בחוף המוכרז יהיה חינמי לטובת המתרחצים, ובהתאם לחוק הסדרת מקומות רחצה האוסר על גביית דמי כניסה או דמי חניה כנוהל עקיף בחופי הרחצה. לעיתון “כוכב” נמסר עוד, כי התושבים כועסים גם על מתן האפשרות לזכיין לגבות בקיץ, בשעות הלילה, בהיעדר שירותי הצלה.
“לפני כשבועיים פורסם, כי למרות הפרות חוזה בשנים האחרונות, זכה זכיין הבננה ביץ שוב במכרז, ומעכשיו יפעיל גם את חוף נעורים שבו נפתחה חניה חינמית בזכות פעילות ים חופשי. וזאת, כאשר גבו כניסה רק בסופי שבוע, אך מעתה יגבו דמי כניסה בכל ימות השבוע. אנו מקווים שגם שם לא הוקטן החניון החופשי”, אמר הדר פרנקו גלאור, מובילת המאבק, שמציינת כי הצלחה נוספת שנחשבה להישג משמעותי לפעילי ים חופשי היתה, הפסקת דמי תשלום על לינה באוהל שנגבו במשך שנים רבות בחוף מכמורת, בניגוד לחוזה עם המועצה, אך בידיעתה וכן בניגוד לחוק העזר של המועצה.
“על פי חוק העזר מותר למועצה, ורק למועצה ולא לזכיין, לגבות סכום של עד 13 שקלים לאוהל. במשך שנים גבו בחוף 50 שקלים ופעילות המחאה הצליחה לבטל את מס הלינה, אך בימי החג התקבלו תלונות רבות שהמועצה אישרה לזכיין לגבות בחוזה החדש סכום שערורייתי של 75 שקלים על אוהל שהבאת מהבית. מבירור מקיף שערכנו עם בכירים במועצה, וכן לפי הנכתב בפרוטוקול המליאה בחודש מרץ, גילינו שהמועצה אישרה נוסח חוק עזר חדש, אך החוק טרם קיבל את אישור משרד הפנים ואנו בספק אם יאשר המשרד גביה חסרת פרופורציה זו. בכל מקרה, אישור חוק עזר יכול לקחת זמן רב והמועצה טוענת בפרוטוקול שהיא ערכה את החוזה עם הזכיין, ‘ברוח החוק החדש’, אך למיטב ידיעתנו, בישראל לא מאשרים פעילות ברוח החוק, אלא רק בחוקים קיימים. ולכן, הגביה עודנה לא חוקית ויש לבטלה לאלתר”. פעילי “ים חופשי” מציינים כי, גם אם יינתן בעתיד אישור גביית לינה, אזי יש להתאים את המחיר למחיר הקרוב לנוכחי (13 שקל) ולא למחיר שנקבע. “להבנתנו, גם בחוף נעורים צפויה להתחיל גביה על לינה באוהלים”, אמרו
פעילי ים חופשי, שהגישו בקשה בהתאם לחוק חופש המידע, לחשוף את החוזה בין זכיין הבננה ביץ למועצה. “בשקיפות, שנוכל לפקח על המתרחש בחופים מבחינת אישורי גבייה וקיום אירועים ופעילות בחופנו”, הם אמרו השבוע.
לדבריהם, טרם התקבלה תגובת מנכ”לית המועצה ומבירור שערכו התגלה להם, כי למרות שהבטיחו בועדת חופים כי במכרז החדש סכום הכסף לא יהווה פקטור מרכזי, נמסר להם כי מינימום הגשת הצעה למכרז עמד על סכום של 900 אלף שקלים. פעילי ים חופשי שהיו גם בועדת חופים במועצה, הדר פרנקו ועמוס גפנן, מספרים כי כל הזמן עלתה בקשה לפרט סכומי הוצאות והכנסות מהחופים על ידי חברי המועצה, אך המידע לא נמסר. “נכון להיום, אנו יודעים כי במשך שנים רבות המועצה מקבלת סכום של כמיליון שקלים מזכיינים, ועוד תוספת מתקציב המדינה, אך לא ברור מה נעשה עם הכסף ובמיוחד שנציגי הזכיין מספרים שהם נדרשו לשיפוץ החוף על חשבונם, בסך של כמיליון וחצי שקלים. אנו מבינים כי בסכומים כאלה חייב הזכיין להרוויח, וחשים כי המועצה מתירה לזכיין פעילויות על חשבון טובת הציבור. עוד נדגיש כי, דרשנו מהמועצה שעד שיתקבל אישור להגדלת סכום התפעול מהמדינה לטובת החופים ופתיחתם לכלל הציבור, מצופה כי ראש המועצה יתיר לתושביו זכאות חינמית לחופים, כולל לבית ינאי, כפי שעושים כל ראשי המועצות והערים שבתחומם חופי ים. לתושבים נמאס ממס הים והנחות במנויים לא מספקות ומכעיסות, שכן זוהי גישה לפיה מי שמגיע מדי פעם לחופים, ייאלץ לשלם עשרות שקלים או לבחור חוף אליו הוא רוכש מנוי”.
בהתייחס לחוף בית ינאי, המחאה הארצית נמשכת. לפני החג שוב הורה שר הפנים לרשות הטבע להפסיק את הגביה בחניה. הרשות דורשת פיצוי במיליונים ושר האוצר הוא שיכריע לאחר החג בסוגיה.
מהמועצה האזורית עמק חפר נמסר בתגובה כי: “נושא חופי הרחצה בעמק חפר עומד היום במעלה סדר היום של המועצה, ולא ניתן לתת מענה הולם לשאלות בנדון מבלי לראות את התמונה הכוללת. המועצה האזורית סיימה לאחרונה הליך מכרזי להפעלת שני חופי הים, במכמורת ובנעורים, ע”י אותו הזכיין. במכרז זכתה חברת דוקטורי (בננה ביץ’) אשר הפעילה בשנים האחרונות את החוף במכמורת. הזכיין מחויב לכללים ומפרטים רבים במסגרת ההסכם עליו חתם עם המועצה. בין השאר, הוא מחויב לשפר את המצב הפיזי של המלתחות, השירותים ושאר התשתיות בחופים”.
דובר המועצה, חיים אלטמן, הוסיף עוד כי: “בימים אלה החלו העבודות לשדרג את השירותים השונים בחופים, עפ”י המפרטים בהסכם ובפיקוח גורמי המועצה והחברה הכלכלית. המועצה מצידה הסירה את המבנים הבלתי חוקיים שהוקמו בחוף נעורים ע”י המפעילים הקודמים. במקביל, בימים אלה מקודמת הקמת מגדל הצלה חדש ובטיחותי בחוף נעורים. כמו כן, מקודמת תכנית עתידית לארגון מחדש של חוף מכמורת, לטובת הנופשים, השוחים, המשייטים ואחרים”.
מהמועצה נמסר עוד כי: “מליאת המועצה האזורית אישרה לאחרונה חוק עזר חדש ומודרני לחופי הים. זאת ועוד, החניונים החינמיים בחופי מכמורת ונעורים ימשיכו לשרת ללא תשלום את באי חופים אלה. השרות החינמי הזה מביא אתו גם לא מעט אתגרים כמו ‘התנחלויות’ של קרוואנים, זוהמה וסכנות בטיחותיות. עם כל האתגרים הללו מתמודדת המועצה, בשעה שמשרד הפנים טרם הבטיח לה את תמיכתו. הישג נוסף לכבוד עונת הרחצה הנוכחית הינו הנחה של 50% על עלות המנוי לחניה בחוף בית ינאי, המנוהל ע”י רשות הטבע והגנים. מנוי שנתי לרכב ראשון של משפחה מעמק חפר יסובסד השנה עוד יותר ע”י המועצה, כך שיעלה 190 שקלים. מנוי לרכב שני יעלה 60 שקלים”.
במועצה הדגישו כי על פי חוק העזר החדש מותר לזכיין לגבות עד 75 שקלים לאוהל עבור שהיית לילה, וזאת עבור השירותים השונים הניתנים בלילה, כמו: תאורה, מלתחות, מקלחות, מים, בטחון, שירותים, ניקיון ופינוי אשפה. “המועצה פועלת בשקיפות מלאה וכל מעשיה פתוחים וגלויים לציבור. בזכות זאת, היא זוכה מדי שנה בפרסי הצטיינות מטעם משרד הפנים”, נמסר מהמועצה.
לגבי טענות פעילי “ים חופשי”, נמסר מהמועצה כי: “הם פנו לקבל את פרטי המכרז דרך חוק חופש המידע, וכך אכן יהיה. הים הינו חלק משמעותי ממרקם החיים בעמק חפר. ולכן, המועצה רואה חובה וגם זכות להנגיש אותו לתושבים ולאורחים בצורה מכובדת, נקייה ושווה לכל נפש. יחד עם זאת, דואגת המועצה לכך שהחופים יהיו נכס ציבורי ולא נטל ציבורי”.

עוד כתבות בתחום מוא"ז עמק חפר

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>