27.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

פרשנות / איציק אהרונוביץ: חלון הראווה של הירוקים

מכבי חיפה הציגה מול מכבי פתח תקווה את משחקה הטוב ביותר העונה. אמנם גילי ורמוט משך את כל תשומת הלב, אבל פרשן הכדורגל איציק אהרונוביץ מתלהב דווקא מנטע לביא וג'אבר עטא. לדעתו, הם אלה שמצליחים ליישם בצורה הטובה ביותר את סגנון המשחק של חטיפת כדורים ושחרורם באופן מיידי, אל התקפות המעבר והמתפרצות הקטלניות. "לא רחוק היום שנטע לביא יהיה שחקן קבוע ודומיננטי גם בנבחרת ישראל", הוא אומר

מאת: מערכת ספורט "כוכב" , 7 בפברואר 2016

 

מכבי חיפה חזרה להציג אתמול את היכולת שכל כך הרבה אוהדים ירוקים רוצים לראות. אין ספק, שאחרי תקופה ארוכה של תצוגות נפל, גילו חניכיו של המאמן רוני לוי ניצוצות וזיק של תקווה להמשך. דומה כי צירופו של גילי ורמוט לקבוצה, למרות שלא השפיע באופן דרמטי על המשחק, מוסיפה למרקם האיכותי שהקבוצה הזו יכולה להציג על כר הדשא. ואתמול, ראינו חבורה שרצה במטרה אחת, לגלות עליונות על יריבתה שרק זכתה בגביע הטוטו, אך נפלה שבי להתקפות המתפרצות והקטלניות של הירוקים. "המתפרצות של מכבי חיפה באו לידי ביטוי בצורה קטלנית", אומר פרשן הכדורגל איציק אהרונוביץ, שמציין כי זה מעט מאוד ומאוחר מדי.

פרט, נמק והסבר:

"אם רוני לוי היה משחק מתחילת העונה בסגנון משחק בו הוא קורא ליריב להגיע אליו, ועם שני מחלצי הכדורים הנדירים, ג'אבר עטא ונטע לביא, זה היה נראה אחרת והקבוצה לא הייתה ניצבת במקום בו היא ממוקמת היום. הצעירים שהרוויחו את מקומם בהרכב בצדק משחררים את הכדור מהר למקומות הנכונים ולא מפסיקים לרוץ. כמו כן, ג'אבר אף מצטרף כתומך מאחור ויוצר יתרון מספרי בהתקפה ומסכן את השער, כך שגם השחקנים המהירים שחייבים את השטח והמרחב, יכולים להגיע לרחבה ביתר קלות. בסגנון כזה, אין לי ספק שגם שכטר היה מצליח בקבוצה".

אז למה רק עכשיו זה קורה?

"בל נשכח שבתחילת העונה שיחק ניקולה דרינצ'יץ בהרכב הראשון, והוא שיחק רק לרוחב. כמו כן, אופיר קריאף, שרוני הביא אותו כדי ליישם את הסגנון שהוא רצה – לחץ בתוך שטח היריב. זה לא עבד ולכן המאמן נכשל בגדול. אמנם קריאף נפצע לרוע מזלו ונעדר לתקופה ממושכת, אבל אני חייב לומר את אמת המקצועית שלי – אין לו את האיכויות הטכניות המתאימות בקישור הקדמי".

צילום: ארכיון "כוכב"

אפשר לומר שלוי עשה בית ספר לרן בן שמעון?

"במחצית הראשונה, במיוחד ב-15 דקות הראשונות, מכבי חיפה הייתה מצוינת, במיוחד בהתקפות המעבר, שהן חצי מתפרצות והירוקים הגיעו למצבים קורצים, במיוחד אלירן עטר. השער היה באוויר, אבל רן בן שמעון הבין את זה מהר ועשה שינוי טקטי שהעלים את מכבי חיפה מהמשחק, עד כדי כך שהם היו חסרי אונים. פתח תקווה שלטה אבסולוטית ועשתה ככל העולה על רוחה במגרש, ואף הייתה קרובה לכיבוש שער מרגלי מוחמד כליבאת. אבל בכדורגל כמו בכדורגל, התקפה אחת בדקה ה-46 שהתחילה אצל טאלב טואטחה, עשתה את ההבדל והסתיימה בכיבוש שער נהדר של יוסי בניון".

אז היתרון של מכבי חיפה פירק את קונספציית המשחק של המאמן שאותו אתה מגדיר כמספר 1 בארץ?

"ברור. כשמכבי חיפה עשתה מתפרצת בדקה ה-47 והכפילה את התוצאה, חניכיו של בן שמעון איבדו את הדרך ואת המבנה הקבוצתי הטקטי. הם ניסו לחזור למשחק, התפרעו מבחינה התקפית והיו מופקרים מאוד מבחינה הגנתית. במצב כזה, הירוקים יצאו למתפרצות שפירקו את מכבי פתח תקווה".

אי אפשר להתעלם מהיכולת הטובה שהציג גליינור פלט, שביקרת אותו רבות לאחרונה.

"לפלט יש איכויות כשהוא משחק עם הגב לשער, אך עד כה שחקני הקבוצה לא הצליחו להשכיל את זה. ברגע שהם הבינו כי הם יכולים להביא לידי ביטוי את הפרמטר הזה לסגנון המשחק ההתקפי, והתחילו למסור לו את הכדורים כשהוא בעמדת מוצא כפיבוט, הוא החזיר להם את הכדור ופינה שטח. כך הוא בישל ליוסי בניון את שער היתרון, ובשער השני הוא מסר לבניון שבישל לעטר. ככל שהשחקנים יתרגלו את המהלכים האלה באימונים, זה יבוא לידי ביטוי באופן שוטף במשחקים. פלט שחקן מוגבל כשהוא בצפיפות והופך למסורבל, מה שפוגם בשטף של משחק הקבוצה, לכן חייבים לנצל את יכולתו לשחק עם הגב ליריב".

אחד השחקנים שמצליח להתברג בהרכב הראשון ולהוות פקטור בקבוצה הבוגרת הוא דווקא השחקן הפחות נוצץ של מחלקת הנוער, נטע לביא. מדובר בשחקן בעל אופי יוצא מהכלל, מנהיג מלידה, שבנוער שיחק הן כבלם והן כקשר. ייאמר מייד, לביא לא היה באור הזרקורים, אך תמיד עבד קשה ונתן את כל כולו למען הקבוצה, מה שהוביל אותו גם לאימוני הקבוצה הבוגרת, שם הוא צד את עינו של המאמן רוני לוי, שנתן לו את ההזדמנות ומשם זה כבר היסטוריה.

האם זכור לך שחקן צעיר שקיבל את חולצת ההרכב הראשון וכל כך מצליח להשפיע במשחקו על מהלכי הקבוצה, ואני מתכוון לנטע לביא?

"האמת היא שבכל משחק אפילו שלקבוצה לא הולך והיא מפסידה, אני לא יכול שלא להפסיק להתלהב מהילד הזה. לי לא זכור שכדורגלן שעלה מהנוער של מכבי חיפה (עדיין בגיל נוער) מבין את המשחק ברמה כזו גבוהה. ואני מתכוון לשני הכיוונים: מצד אחד, הוא משחרר את הכדור מהר לעומק ולא מסתבך בכלל. ומצד שני, הוא מסוגל לעבור שחקנים לעומק, בועט לשער היריב (יכול יותר) ופשוט מנהיג מלידה. מה שאני הכי אוהב אצלו זה את הרצון הכביר לקחת את הכדור מרגלי היריב, את האגרסיביות שלו. אפילו שקומתו היא לא מי יודע מה גבוהה, הוא מנתר יפה לגובה וזוכה בכדורים. בנוסף, יש לו יכולת לזהות מהר את ההסתבכויות של חבריו לפני שהן קורות, והוא תמיד מוכן ומזומן להתנפל על היריב, כדי להרוויח את הכדור. החיפוי שלו מושלם, במיוחד לג'אבר עטא. לפי איך שאני רואה את העניינים לגביו, לא רחוק היום שנטע לביא יהיה שחקן קבוע ודומיננטי גם בנבחרת ישראל. ולגבי המשחק מול מכבי פתח תקווה, הוא היה חלון הראווה של הקבוצה".

צילום: ג'ו לוציאנו

ועכשיו פני הקבוצה לגביע המדינה, משם תבוא הבשורה?

"לפי הטבלה שתי הקבוצות שוות ביכולתן, למרות שמכבי חיפה הרבה יותר איכותית עם שחקנים הרבה יותר טובים. אני חושב שהקבוצה חייבת להמשיך לשחק באותו סגנון (כפי שנכתב בפתיח) ששיחקה מול פתח תקווה, במיוחד שברבע הגמר יש משחקי גומלין של בית וחוץ. לירוקים יש יתרון, כי המשחק הראשון יהיה בבלומפילד ולכן זה מתאים לסגנון המשחק, כי בני יהודה חייבת לנצח את המשחק בביתה, כדי להשאיר לעצמה סיכוי במשחק השני. בפועל יוצא מכך היא תהיה חייבת להתקיף בכדי לכבוש, מה שעשוי ליצור את השטחים והמרחבים להם זקוקה חיפה, בכדי לצאת להתקפות מתפרצות וקטלניות, כדי להכריע את המשחק כבר ביום שלישי הקרוב".

לקבוצה יש מספר משחקים בתוך פרק זמן קצר, איך לדעתך רוני לוי חייב להשתמש ברוטציה?

"ראשית הוא חייב לתת ליוסי בניון מנוחה, למרות שהוא השחקן הטוב ביותר של הקבוצה העונה. היות ומארק וליאנטה נפצע, זה נותן לאייל משומר (היה לו משחק טוב מול פ"ת) את הסיכוי לחזור ולשחק בעמדת המגן הימני בהרכב הראשון, כאשר דגני יוסט לעמדת הבלם שהוא כל כך אוהב. כמו כן, השלישייה המרכזית שסיימה את המשחק צריכה לפתוח, ואני מתכוון לפירס שיצטרף ללביא וג'אבר בהרכב הראשון. לדעתי, שחקנים כמו פירס ומשומר יכולים להביא לידי ביטוי את הרעב והמחוייבות שלהם להצלחת הקבוצה".

לא אמרת כלום על גילי ורמוט, איך אתה רואה את ההשתלבות שלו בהמשך?

"הוא חייב לשדרג את הקבוצה, במיוחד מול הגנות צפופות ומאורגנות, כי הוא שחקן בלתי צפוי. אם הוא יביא לידי ביטוי את היכולות האמיתיות שלו מהעבר, מכבי חיפה תשתפר בפרמטר שכל כך היה חסר לה, כי במשך מספר שנים הקבוצה מתקשה לפצח הגנות צפופות. יכול להיות שבפרמטר זה ורמוט יהיה שובר שוויון. אבל, אני מציע לרוני לוי להשתמש בו בחוכמה ולא לתת לו לפתוח נגד בני יהודה, מהסיבה שהוא לא שיחק הרבה זמן. בלחץ של משחקים ורמוט עלול להיפצע ומהר, כי הוא מועד לפורענות בכל הנוגע לפציעות. לא יקרה כלום אם הוא יעלה ויתרום את חלקו בחלק השני של המשחק".

נותרו עוד מספר משחקים במאבק על הפלייאוף העליון, אתה רואה שם את מכבי חיפה נאבקת על כרטיס לאירופה?

"שני המשחקים הקרובים, הן בגביע והן בליגה, יקבעו את דרכה של הקבוצה בשתי החזיתות. אני מקווה שהיא תעבור את בני יהודה בגביע וזה יותיר לה סיכוי גדול מאוד לקבל כרטיס לאירופה, גם אם בליגה היא לא תצליח בסופו של דבר לעשות זאת. בנוסף, ניצחון על בית"ר ירושלים במשחק הליגה בקרוב, יגדיל את האחוזים להן שיעור".

 

איציק אהרונוביץ צילום: ארכיון "כוכב"

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>