22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

ציונים זה הכל

רוני לוי הגיע העונה למכבי חיפה בקול תרועה רמה. הנשיא יעקב שחר אף הדביק עליו תווית והציג אותו כרכש הכי טוב שביצע המועדון בקיץ. אבל, המציאות מראה שהעונה הזו היא כישלון אחד גדול, בטח לאור העובדה שהקבוצה לא הצליחה לדגדג את חבורת הצמרת. פרשן הכדורגל איציק אהרונוביץ מסכם, ואומר: “לרוני לוי יש הזדמנות לתקן ואני מציב לו רף, לזכות באליפות הפלייאוף העליון. אם הוא יצליח במשימה זו, הוא יציל לעצמו את העונה והקריירה. זו גם תהיה הוכחה שהוא יכול להחזיר עטרה ליושנה, בעונה הבאה”. וגם: מי השחקן המצטיין, מי הפתיע ומי אכזב. ואיזה ציון קיבל נטע לביא?

מאת: מערכת ספורט "כוכב" , 7 במרץ 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

העונה הסדירה של ליגת העל הגיעה לסיומה. זה בדיוק הזמן המתאים לקחת פסק זמן, בכדי לסכם את מה שעבר על מכבי חיפה עד כה. הירוקים שהצליחו להשתחל לפלייאוף העליון, התמקמו לאחר הניצחון בדרבי, במקום הרביעי, המוביל בסיטואציה מסוימת לאירופה. כמו כן, הקבוצה עלתה לחצי גמר גביע המדינה, מה שמותיר טעם טוב להמשך העונה.

הנתונים מצביעים כי מכבי חיפה השיגה העונה רק 10 ניצחונות, 8 תיקו ו-8 הפסדים. יחס השערים עומד על 25-33 ובאמתחתה 38 נקודות בלבד, כאשר היא מרוחקת מבית”ר ירושלים (מקום השלישי) ב- 13 נקודות.

הכישלון הגדול של הקבוצה הוא בכך שהיא מרוחקת מהמקום הראשון ב-25 נקודות. עם תקציב כל כך גדול זו בהחלט אכזבה גדולה, ואפשר היה לצפות שאם הירוקים לא מתמודדים על האליפות, לפחות שיהוו פקטור ויקראו תיגר על מכבי תל אביב והפועל באר שבע, בטח על הירושלמים.

יוסי בניון. דחף את הקבוצה צילום: יוסף הירש

פרשן הכדורגל איציק אהרונוביץ, אומר: “זה אחד הכישלונות הכי גדולים בהיסטוריה של המועדון, בליגה הסדירה. לרוני לוי יש הזדמנות לתקן ואני מציב לו רף, לזכות באליפות הפלייאוף העליון. אם הוא יצליח במשימה זו, הוא יציל לעצמו את העונה והקריירה. זו גם תהיה הוכחה שהוא יכול להחזיר עטרה ליושנה, בעונה הבאה”. וגם, אהרונוביץ מחלק ציונים לשחקנים ולמאמן. כמו כן, הוא מכתיר את השחקן המצטיין, את המאכזב, את המפתיע ואת התגלית. קבלו את הנתונים, מהסוף להתחלה.

01

אכזבה גדולה. למרות שיש לו נתונים מרשימים והוא השוער הראשון של נבחרת סרביה, מאז שחזר מהניתוח הוא נראה אובד עצות וחסר בטחון. על הקרקע הוא חלש מאוד, בגובה הססן מאוד. וזה השוער שמכבי חיפה שדרגה לו את השכר באופן משמעותי. אם המועדון יוכל לשחרר אותו בהפסד כספי מינימאלי, עדיף שזה יהיה שעה אחת קודם. אני ממליץ להביא במקומו את אופיר מרציאנו, מבלגיה. נכון שהוא לא משחק בתקופה האחרונה, אבל לטעמי הוא שוער הרבה יותר טוב ממנו. כך יתפנה גם מקום לשחקן שדה זר נוסף, שיוכל לשדרג את הקבוצה.

02

ההתנהגות של הקהל כלפי משומר גובלת בשערורייה. לדעתי, אין כזה תקדים בעולם. כשהוא עושה טעות בקבלת ההחלטות שלו, האשמה היא רק בקהל, שבכל הזדמנות מתגרה בו ומוריד לו את הביטחון. אבל, אייל הוא חזק מאוד מנטאלית ועושה את העבודה שלו על הצד הטוב ביותר. לכן, כל המאמנים בעשר השנים האחרונות, שהיו במכבי חיפה, נתנו לו את חולצת ההרכב. וכך גם בנבחרת ישראל. אני ממליץ לקהל שבמקום לתסכל את משומר, שיעודדו אותו. כך הוא יוכל להפיק מעצמו הרבה יותר.

גליינור פלט. המספרים מדברים צילום: יוסף הירש

03

כמגן ימני היו לו עליות וירידות. זה נראה לפעמים כאילו שהוא משחק ללא חשק. לדעתי, הוא לא אוהב את התפקיד ואני חושב שתפקיד הבלם הרבה יותר מתאים לו. בסה”כ היכולת שלו היתה פושרת, הן כמגן והן כבלם. בתקופתו של מרקו בלבול, דגני היה מספר 1. ולכן, אני ממליץ לו לבדוק מה קרה לו העונה.

 

dekel

עונה מצוינת לדקל, ששיפר את נקודת התורפה שלו היחידה כבלם והיא המהירות. הוא הצליח לעשות זאת בגלל חוכמת המשחק שלו והפלייסינג הטוב שלו. לכן, הוא לא נתקל בקשיים של מהירות לאורך כל העונה. בל נשכח את השערים החשובים שכבש העונה, שזה בונוס גדול לקבוצה.

 

05

מי שצפה בדרבי, ראה בלם חדיר ביותר שעוברים אותו בקלות. הוא עושה טעויות של טירון. בנוסף, מדובר בכדורגלן איטי מאוד לתפקיד זה. כמו סטויקוביץ, עדיף שישחררו אותו ויפה שעה אחת קודם.

 

06

הציג עליות וירודות. לא היה יציב ותקופה ארוכה שיחק באי חשק. מעבר לכך, הוא ניחן בכישרון התקפי גדול. כתוצאה מכך, לפעמים הוא לוקח על עצמו יתר על המידה, מה שפוגם במשחק ההגנה שלו.

נטע לביא. בוסקטס הישראלי צילום: יוסף הירש

07

כבר המצאתי לו את הכינוי בוסקטס הישראלי, ולא בכדי. להבין את המשחק בגיל כל כך צעיר ברמה כזו גבוהה, זה ייחודי לשחקנים בודדים. למשל, טל בנין שיחק כך כשעלה לבוגרים וראינו לאן הגיע, כך שאני צופה לו עתיד גדול ומבחינתו השמים הם הגבול.

 

08

התחיל את העונה בקול ענות חלושה, כמו כל הקבוצה. בקרדיט המחודש שקיבל מרוני לוי, הוא הוכיח ממשחק למשחק, לעצמו ולכולם, לאיזה רמה גבוהה הוא מסוגל להגיע.

 

09

מהרגע שקיבל את המפתחות מרוני לוי, בחודשיים האחרונים, דחף את הקבוצה למספר ניצחונות והוכיח כמה המאמן טעה לגביו.

 

10

עונה מאכזבת שבגללה מצא את עצמו על הספסל, ובצדק. אני בטוח שגם הוא מאוכזב מהיכולת שלו, כיוון שהכישרון שלו לא תואם את הרמה שהציג עד כה.

 

11

הבלחות מפעם לפעם. זה לא מספיק בכדי להוביל את הקבוצה קדימה. בגדול, מאז שהגיע לקבוצה הוא לא עונה על הציפיות. לי אין ספק, שהוא יכול להביא מספרים הרבה יותר טובים ממה שסיפק עד כה. חייב לשפר את התנהגותו, במיוחד אחרי הפסדים.

 

gel

בשבילי הוא הפתעה גדולה, המספרים מדברים בעד עצמם. אמנם הרבה דברים שהוא עושה לא כתובים בסטטיסטיקה, אבל חובה לציין שהוא תורם בעזרה וחיפוי, במיוחד ליוסי בניון.

איתי שכטר. לא תרם כלום צילום: יוסף הירש

על ספסל המחליפים

בעקבות העונה המתסכלת והתוצאות הלא טובות, רוני לוי נאלץ להתמודד גם עם פציעות של שחקנים, היעדרויות בשל כרטיסים צהובים ואדומים, עונשים שהטיל על שחקנים בגלל עבירות משמעת, או התחשבנות כזו או אחרת. לדבריו, הוא היה חייב לנקות את השטח בכפר גלים, להביא דפוסי עבודה חדשים, לשנות את הגישה בכדי שחדר ההלבשה יהיה שמח. “אם בתחילת העונה ראינו שחקנים שמגיעים כמה דקות לפני האימון, היום אנחנו רואים שהשחקנים מגיעים שעה וחצי לפני כל אימון. אין מוסיקה ושש בש, יש עבודה קשה ומשמעת עצמית. אנחנו נותנים להם את כל הכלים המקצועיים בכדי לעבוד ולהשתפר, כל אחד באופן אישי, במסגרת המועדון. אני שמח שהם מגלים רצינות, ואני מאמין שזה בסופו של דבר מה שמביא גם את התוצאות”, אמר לוי, במסיבת העיתונאים לאחר הדרבי. ובחזרה לציונים: לאורך העונה היו גם מספר שינויים שביצע המאמן לאור האמור לעיל. אהרונוביץ ממשיך לנמק, להסביר ולהמליץ לצוות המקצועי, כמו גם לשחקנים, איפה כדאי להם להיות בעונה הבאה.

 

13

החליף את סטויקוביץ ועשה את עבודתו על הצד הטוב ביותר. הוכיח למערכת שאפשר לסמוך עליו ושהוא לא נופל מהשוער הסרבי. לדעתי, הוא אפילו עולה עליו ואם רק היה מקבל הזדמנות הוגנת לשחק לאורך זמן, במתכונת של מי שטוב יותר משחק בהרכב, אני בטוח שהיה מפתיע את כולם.

 

14

במשחקים שהוא שיחק הציג יכולת לא רעה בכלל, לעונה ראשונה שלו בליגת העל. צריך ללמוד להתקיף נכון, אבל זה כבר עניין ששייך לצוות המקצועי. לדעתי, מדובר בשחקן מאוד מוכשר עם נתונים פיזיים נהדרים, שיכול להחליף את טאוטחה בקלות.

 

15

מיעט לשחק. חייב לעבור למועדון אחר, בכדי לצבור ניסיון כפי שעשה בעבר דקל קינן, שעבר בזמנו לבני סכנין ונתניה, וחזר למועדון בגדול. אמנם חבשי עשה זאת בעונה שעברה, אך חזרתו למועדון העונה הוכיחה כי הוא חייב לשחק בכדי להשתפר.

רוני לוי. מצליח בגביע המדינה צילום: יוסף הירש

16

זה שהוא פרש לאחרונה מכדורגל, מוכיח שהציון מיטיב עימו.

 

17

הגיע בקול תרועה רמה, עשה רושם של שחקן שהולך להיות בורג מרכזי. אבל, חוץ מלחץ בשטח היריב והמון התלהבות ואגרסיביות, לא תרם כלום. כששני השחקנים הצעירים שתפסו את מקומם בהרכב (לביא וג’עבר), קשה לי מאוד לראות אותו חוזר להרכב.

 

18

כישלון גדול נוסף של רוני לוי. התייר הפולני כנראה אוהב את החיים בארץ, במיוחד את תל אביב, כי הוא גר שם. מקצועית, לא תרם מאומה. למעט, המשחק מול הפועל עכו בסמי עופר, בו הבקיע שער. לדעתי, היה מתוסכל במכבי חיפה, כי מאז שבניון לקח את המשחק עליו, הוא נדחק לפינה תרתי משמע. יצוין כי, גם בתחילת העונה כשהוא שיחק במקום שהוא אוהב, התפוקה שלו היתה נמוכה.

 

19

קיבל המון הזדמנויות, יותר מכל הצעירים שיושבים על הספסל. יחסית לכישרון ולצפייה ממנו, הוא לא סיפק את הסחורה. אבל, לי אין ספק שבעתיד הוא יהיה הרבה יותר טוב. ראוי לציין כי, שחקנים כדוגמת שחר הירש, שובל גוזלן, קובי מויאל ואחרים, מיעטו לקבל דקות משחק, ולכן אי אפשר היה לתהות על היכולות שלהם לאורך העונה. כמו כן, אביחי ידין, אלון תורג’מן ואיתי שכטר, שעזבו את המועדון בחלון העברות, לא תרמו כלום לקבוצה. הציון שלהם 4.

 

20

רוני יודע שהעונה הזו היתה כישלון אישי שלו בבחירת הזרים, במיוחד ואלינטה, אוברניאק ודריניצ’יץ’. הקבוצה שברה שיאים שליליים תחת הדרכתו. בל נשכח שחמישה משחקים ראשונים הירוקים לא הבקיעו שער. כמו כן, הקבוצה הציגה משחקים ברמה ירודה, גם מבחינה טקטית. הכניסה לפלייאוף העליון והמקום הרביעי בליגה הסדירה, המתיקו במעט את הגלולה המרה. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מההצלחה שלו במסגרת הגביע, ועל זה אני מעניק לו את הציון 7.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>