29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

דעות

צניחת המטבע הטורקי: ממלחמת עולם למלחמת סחר

מאת: הרב ד”ר מיכאל לייטמן , 30 באוגוסט 2018

הסערה סביב ההידרדרות המהירה של כלכלת טורקיה שולחת גלי הלם ברחבי העולם הפיננסי. על רקע החרפת היחסים בין טורקיה לארה”ב וכתוצאה מהכרזת טראמפ על הכפלת המכסים על פלדה ואלומיניום, עלול משבר היחסים לגרור את המערכת הבנקאית והפיננסית האירופאית למשבר חובות חדש-ישן. פוטנציאל הנזק הכלכלי הישיר וההיקפי גדול, אבל אסור שיאפיל על התמונה הגדולה החדשה.

הלירה הטורקית שמתרסקת צילום: מערכת "כוכב"

לעינינו מתרחשת מלחמת עולם טכנולוגית ופיננסית במהדורה מודרנית. כיום די בניתוק יחסים בינלאומיים כדי לגרום לאוכלוסיות שלמות בנות מאות מיליונים להגיע לחרפת רעב. “בעל הסולם” ראה בעיני רוחו עולם אחר, מאוחד, וכתב עליו לפני כמאה שנה במאמרו “השלום בעולם”: “אין להעלות על הדעת את האפשרות לעשות סדרים טובים ומאושרים בדרכי שלום במדינה אחת, כאשר לא יהיה כן בכל מדינות העולם, וכן להיפך. כי בתקופתנו אנו, כבר מקושרות המדינות בהספקת משאלות החיים, כמו היחידים במשפחתם בתקופות הקדמוניות. ולפיכך אין לדבר ולעסוק עוד, מסדרים צודקים המבטיחים שלום מדינה או אומה אחת, אלא רק משלום העולם כולו. כי טובתו ורעתו של כל יחיד ויחיד בעולם תלוי ומדוד במידת טובת היחידים שבכל העולם כולו”.
שוק הסחר העולמי, שהיה שוק חופשי במשך עשרות שנים, נסגר דה-פקטו. סין לא תוכל להמשיך להשתמש ביתרות המזומנים הגבוהות כדי לקנות נדל”ן או חברות ענק ברחבי העולם. בעקבות בלימת ההתפשטות הסינית וההגמוניה שלה בסחר העולמי, השלל יתחלק בין המעצמות האחרות: ארה”ב, אירופה, ברזיל וחברותיהן.
ארה”ב, בניגוד מוחלט למדיניות הפסיבית שאפיינה אותה בשנים האחרונות, עומדת נחושה והפעם לוקחת יוזמה. הצירוף הזה של הכלכלה הגדולה בעולם שחזרה להיאבק על האינטרסים שלה, יחד עם הנהגה שאיננה מהססת להפעיל את עוצמתה הכלכלית והמדינית, כבר מקנה לארה”ב הישגים, למרות שעוד מוקדם לסכם כיוון שמלחמות הסחר בעיצומן.
שתי המדינות אשר בולטות ביכולתן לצאת ממלחמת הסחר העולמית כשידן על העליונה הן ארה”ב וישראל. לשתיהן יתרון טכנולוגי מובהק, יזמות, כושר המצאה ומקוריות שמניבים פירות מסחריים וכלכליים שהעולם חושק בהם. ההכרעה הכלכלית היא בקרב המוחות, זה מה שהעולם המודרני צריך, וזהו היתרון המובהק של ישראל וארה”ב ביחס לשאר השחקנים בזירה.
המערכה הראשונה של המלחמה צפויה להגיע לשיאה לקראת אוקטובר. מועד החזר ההלוואות העצום שנטלה טורקיה מתקרב לחדלות פירעון. ואז, או שהרפובליקה הטורקית תיאלץ לנקוט בצעדים דרמטיים כמו שמיטת חובות או שהיא תיטול הלוואות יקרות במיוחד ממדינות ומגופים פיננסיים. האם בשל כך יוכל טראמפ להכריז על ניצחון? האם כתוצאה מכך ישראל תשגשג? האם שווקי העולם עלולים להיגרר למשבר כלכלי נוסף?
בעולם גלובלי אין מנצח אחד. בעולם מקושר מתקיימת תלות הדדית הדוקה בין כל הגורמים במערכת מבלי שיוכלו להשתחרר או להתנתק ממנה. התלות ההדדית הזו שמרבית השחקנים השותפים מסרבים להתחשב בה, משמעותה שאין לפנינו משחק סכום אפס, שבו הרווח של גורם א’ הוא בהכרח ההפסד של גורם ב’, אלא דווקא שכולנו יכולים להרוויח ביחד או… להפסיד ביחד. אין אופציה שלישית.
____________________________
ד”ר מיכאל לייטמן (PhD) מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66. לפרטים על מסלולי הלימוד של מכללת “קבלה לעם” התקשרו לטלפון 1-700-509-209.

עוד כתבות בתחום דעות

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>