25.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

קבוצה בלי מאמן

מי שצפה לאחר משחק הניצחון של מכבי חיפה 0:2 באשקלון, בראיון שהעניק המאמן רנה מולנסטיין לתקשורת, לא ידע אם לבכות או לצחוק: זו היתה בדיחה, או שזה היה עצוב מאוד? לדעתי, זו היתה בדיחה עצובה כי האיש מנותק מהמציאות, עושה צחוק מעצמו, מעליב את האינטלגנציה של אוהדי הקבוצה בפרט ושוחרי הכדורגל בכלל. וגם, מה צריך לעשות כדי לקחת את הדרבי

מאת: איציק אהרונוביץ , 8 בפברואר 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

ל”הולנדי המעופף” שעומד על הקווים במועדון הכדורגל מכבי חיפה, יש מזל שיש כמה שחקנים בקבוצה שלא זקוקים להוראות שלו (אם יש כאלה בכלל) כי הם מקצוענים, ותיקים ויודעים מה עליהם לעשות במצבים כאלה או אחרים במשחק. אני מתכוון לגילי ורמוט, אניס אלושי (לפחות במחצית הראשונה) וגארי קגלמאכר, שעומד על המשמר ההגנתי של הקבוצה.

שחקני מכבי חיפה במהלך אימון צילום: ראובן כהן

צריך לומר את האמת: במשחק זה, מכבי חיפה הביכה את עצמה כקבוצה ורק במזל רב היא לא ספגה. אשקלון הגיעו למספר מצבים קורצים, כדור ננעץ במשקוף, סאן מנחם (שהיה טוב) הציל גול בטוח מקו השער, והיו גם עוד אינספור מצבים מול אוהד לויטה ההססן וחסר הביטחון. אבל ייאמר לזכותו, שלמרות כל זאת, הוא גם הציל שער בטוח.
לדעתי, חוסר הביטחון של השוער שחזר זה מכבר מפציעה, נובע מהמשולש שכולל את: הולמר אוילפסון, מארק ואליינטה ונטע לביא, החלשים להחריד. לגבי הבלם האיסלנדי, בשלב זה אני לא רואה איפה הוא יותר טוב מדקל קינן, וזה אומר דרשני, מבחינתי לפחות. הוא מסורבל עם הכדור, כבד, איטי וגמלוני. די אם ניזכר במסירה לאחור, שכמעט גרמה לשער שוויון. יכול להיות שהוא עדיין לא התאקלם? לגבי ואליינטה, תמיד טענתי שהוא לא בשר ולא חלב. ולכן, ממנו אני אף פעם לא מצפה לתצוגות נפלאות.

אכזבה מתמשכת. רנה מולינסטיין צילום: נועם מורנו באדיבות "one"

האכזבה הכי גדולה שלי היא מנטע לביא. כקשר אחורי אני כבר לא מצפה ממנו שיעשה משהו אפקטיבי ומועיל כשהכדור נמצא אצל חבריו לקבוצה. אבל כשהכדור עובר ליריב, להיות כזה נרפה והססן? לתפיסתי, זה היה צריך להדליק נורה אדומה לקברניטי המועדון. ולכן, אני לא מתפלא שלויטה חסר ביטחון.
אפשר לחשוב נגד מי מכבי חיפה שיחקה. בל נשכח שמדובר בהפועל אשקלון, הקבוצה הכי גרועה בליגה, ואני אומר את זה בלי לזלזל בחניכיו של המאמן יובל נעים. להבקיע פעמיים משני פנדלים, אין לירוקים ממה להתלהב, בטח לא להתחבק, להתנשק, כאילו הרגע הם זכו בגביע או באליפות. למזלם, היה בסגל סוף כל סוף את אלירן עטר, שנכנס לשדה המשחק ושינה אותו מקצה לקצה. אבל מבחינה קבוצתית של כדורגל, הירוקים רחוקים מלגלות יכולת של קבוצה מאומנת ומתורגלת. ההיפך הוא הנכון.
מולנסטיין התבטא ואמר בתקשורת: ‘סוף סוף אנחנו מתחילים לראות את הדברים שאנחנו עובדים עליהם באימון’. אבל איך שזה נראה, הם לא עובדים על שום דבר. למעשה, מכבי חיפה היא קבוצה ללא מאמן. מעניין מי עובד על מי. אני בטוח שאם רנה היה מאמן קבוצה בינונית בליגת העל, בוודאות הוא היה מוריד אותה ליגה. בתכל’ס, מולנסטיין מחייך והאוהדים בוכים, מולנסטיין ממשיך לחייך והקודקדים נבוכים, מולנסטיין מחייך כל הדרך אל הבנק, ואת ינקל’ה שחר שוב עקצו.

לדרבי חוקים משלי

בשבת יגיעו הירוקים לסמי עופר, למשחק דרבי שממנו אין דרך חזרה, כי גם האוהדים הנאמנים לא יקבלו תוצאה אחרת מלבד ניצחון, ויכולת טובה. אם מכבי חיפה תהיה שקופה ולא תביא משהו מרענן ומפתיע, זה לא ייגמר טוב מבחינתה. הירוקים חייבים להפסיק לשחק בקווים ישרים, השחקנים צריכים להיות מתופקדים במקומות הנכונים. והכי חשוב, מי שצריך לעלות בהרכב שיעלה בלי חשבונות כאלה ואחרים, לדוגמא אלירן עטר.
בנוסף, לביא צריך לרדת לספסל, קמיל ואצק חייב לשחק כקשר אחורי. אלושי כ-50/50 ומי שישלים אותם הוא גילי ורמוט, שמתחילת העונה תמיד טוב וכשהכדור אצלו ברגלים יוצאים דברים מעניינים, וזה בטח שלא קשור להוראות של המאמן. ובהתקפה, זנטי ועטר חייבים לשחק באגפים, כשעומר דמארי רק בשפיץ. נקודה.
מבחינתי, איש המפתח במשחק זה הוא אלושי. אני מצפה ממנו שיפתיע באספקטים שונים של המשחק. הוא אמר לי במסיבת העיתונאים שהוא שחקן שמשחק מבוקס לבוקס. האמרה יפה מאוד, אך צריך להוכיח שיש דברים בגו. ולכן, אני מצפה לראות את זה בפעולות, בתוך המגרש.

רואים שהוא שחקן. אניס אלושי צילום: ראובן כהן

מצא חן בעיני שאלושי זמין לקבל את הכדור בכל מקום במגרש, ללא חשש משום סיטואציה (לחץ של היריב) והוא מניע את הכדור לעומק, מחפש לתת פס בין שניים, כדי לפרק את הלחץ של היריב. אבל, זה לא מספיק לקבוצה כמו מכבי חיפה. אלושי חייב לסיים 90 דקות עם לפחות ארבע בעיטות לשער. כמו כן, עדיין לא ראיתי ממנו כדורי עומק לחלוצים, בין בלם למגן. או כדור לתנועה של חלוץ מרכזי, או לחפש דאבל פס, בכדי להתפנות לאיום על השער. והכי חשוב, שהוא יהיה הערך המוסף, כשחקן שיצטרף להתקפה מעמדת ה-50/50 לעבר החלק הקדמי באופן קבוע, כמעט בכל התקפה, כמובן ע”פ התזמון של המהלכים. ודבר נוסף, הוא חייב להגיע אל תוך הלב של רחבת היריבה, בכדי לנצל ריקושטים ולסיים מהלכים מול השער, כפי שעושים שחקנים בעולם כבר מספר שנים.
לגבי קגלמאכר, שאני מאוד מחזיק ממנו וכולם יודעים זאת, אני מאוד מאוכזב ממנו לאחרונה. משהו כבה אצלו. זה ניכר עליו במשחק ההגנה שהוא לא כתמול שלשום וניתן לעבור אותו, מה שהיה בתחילת העונה כבלתי אפשרי. כמו כן, הוא לא יוצא לתמוך בהתקפה ואינו מייצר הרתעה מהקו הימני, כפי שאמור לעשות מגן ימני.
הגיע הזמן שנראה את מכבי חיפה יוצאת קדימה תוך כדי משחק מאורגן, כששחקנים ירצו לקבל את הכדור ויהיו זמינים אליו. בשביל זה צריך תנועה חכמה ומצד שני לשחק קרוב ליריב, ללחוץ אותם בשטח שלהם, עמוק בשטח שלהם. כמו כן, להיות אגרסבים ולעלות עם התלהבות ותשוקה. ללא כל מה שמניתי, יהיה קשה מול הפועל חיפה, כי יש להם שחקנים טובים בכל עמדה, שיודעים היטב מה לעשות עם הכדור כשהוא ברגליהם. בל נשכח שיש להם מספיק שחקני הכרעה, כדי להכאיב מאוד למכבי חיפה. טיפ לסיום: הפועל חיפה חלשה סדרתית במשחק הגובה ההגנתי.

ציונים זה הכל:

אוהד לויטה 5 מפלס הביטחון בירידה
גארי קגלמאכר 5 צריך לחזור לעצמו
הולמר איולפסון 4 בינתיים זה לא זה
מארק ואליינטה 4 פרווה ושום דבר
סאן מנחם 7 הסאן זרחה עליו 90 דקות
נטע לביא 4 הציפיות ממנו הסתיימו
אניס אלושי 6 בלט ורואים שהוא שחקן
גילי ורמוט 6 לא מעורב מספיק במשחק
עמית זנטי 5 ממשיך ביכולתו הטובה
עומר דמארי 5 עדיין לא בכושר משחק
פאטים עזמי 5 רק בזכות ההכשלה עליו
————-מחליפים————-
רועי קהת 4 שיפסיק לעשות פרצופים
אלירן עטר 7 עשה את השינוי המיוחל

מאמן: רנה מולנסטיין 4 אכזבה מתמשכת

שחקני מכבי חיפה חוגגים ניצחון צילום: נועם מורנו באדיבות "one"

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>