29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

קבוצה מפוספסת

הפועל חיפה פספסה את ההזדמנות האחרונה שהייתה לה להתברג בפלייאוף העליון, לאחר ההפסד 0:1 לבני סכנין בסמי עופר. לטעמי, זה היה משחק מאוד מאוד פחדני מצד הצוות המקצועי של האדומים, שלא הצליחו להפתיע את הקבוצה מהמגזר. וגם, קצת על יושר אישי מצדו של המאמן דני גולן

מאת: אלי לונטל , 8 בפברואר 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

הפועל חיפה שיחקה בצורה שבלונית נגד בני סכנין, באשמת המאמן דני גולן, שלא הצליח להעז בכדי לנסות לנצח. יש מצבים בהם המאמן צריך להפתיע ולקחת סיכונים על מנת ליצור יתרון, גם במחיר של לספוג שער, אבל לא בבית ספרו של קואוץ’ גולן.

משחק טוב שלו. דור פרץ צילום: ראובן כהן

הפועל חיפה תפסה את חניכיו של יוסי אבוקסיס ביום לא טוב. די אם נבחן את יכולתו של השחקן המצטיין שלה, ג’ורג’יניו, שלא בא לידי ביטוי במשחק זה. מנגד, הכח המניע של האדומים העונה, חנן ממן, היה מתחת לרמתו הרגילה. למעשה, הוא מגלה חולשה במשחקים האחרונים וכנראה זה משפיע גם על שטף המשחק של הקבוצה.

שיתרכז בהתקפה. עדן בן בסט צילום: ראובן כהן

מספר דברים הפריעו לי במשחק זה: לא אהבתי את תפקודו של עדן בן בסט בקו שמאל, שאמור לעשות את הכניסות פנימה אל מרכז הרחבה, אך בדקות רבות נאלץ לסגור הגנתית את האגף שלו, כך אמורים הדברים גם לגבי אדילסון באייה. שניהם עושים המון עבודה הגנתית וזה מצוין עבור הקבוצה במערך של 4-5-1, אבל כששניהם אמורים להגיע למצב איום על השער, הם מאבדים מהכוחות שלם, מהפוקוס מול השער, כך שיכולתם נפגמת ברגעי ההכרעה. די אם ניזכר בשני מצבים אליהם הגיע בן בסט, אך כשל בקבלת ההחלטות מול השער, כי אין לו את השקט, אין לו את קור הרוח, אין לו את החדות על מנת ליירט כדור אל הרשת. זה בעוכריי הקבוצה ועל כך צריכים לתת את הדעת בצוות המקצועי. בן בסט צריך לקבל מעט משימות הגנתיות, גם אם זה יבוא על חשבון משחק ההגנה הקבוצתי, על מנת שבזמן אמת יגיע מול השער עם אנרגיות וביטחון, כדי לכבוש.

חייב לרדת לספסל. אדילסון באייה צילום: ראובן כהן

קשה להבין שבכל פעם שהפועל חיפה מגיעה למצב בו היא יכולה לפרוץ קדימה, היא חוזרת לאחור ומשהו מתפספס. וזה בדיוק מה שקרה לה בשבת האחרונה.
ולכן, נשאלת השאלה: לאן נעלם המשחק ההתקפי הטוב של הקבוצה? לא ברור לי איך זה שהמאמן לא מצליח להוציא יותר משחקני ההתקפה. כמו כן, למה גולן לא מעז יותר, מדוע הוא לא נותן לשלומי ארביטמן הזדמנות אמיתית, במקום לדשדש בדקות האחרונות של המשחק. לדעתי, המשולש שכולל את ארביטמן, לאלא ובן בסט, יכול לשחק ביחד ולהוות ראש חץ גרעיני לכיוון שער היריבה, וכדאי למאמן לנסות את זה.
בנוסף, לשלוח את באייה לספסל, כי הוא לא בדיוק מספק את הסחורה. אפשר לנצל אותו יותר טוב אם יעלה במהלך המחצית השנייה ויוסיף מהירות לחלק הקדמי, בכדי לנצל את העייפות של הגנת היריבה, לשנות את המשחק. כך תוכל הקבוצה לצאת להתקפות מעבר ומתפרצות, במטרה ליצור מצבי הבקעה, לאיים על השער, לכבוש. דבר שמאוד חסר לה לאחרונה.

חייב לחזור לעצמו. חנן ממן צילום: ראובן כהן

ולגבי החילוף של ג’וליו סזאר, שבמקומו נכנס לירן סרדל בדקה ה-80. אני מנסה לשבור את הראש כבר יומיים, מנסה להבין את פשר החילוף הזה. ואני שואל את דני גולן: מה בדיוק חשבת לעצמך שביצעת את החילוף הזה? איך חשבת שזה ישפיע על המשחק? מה היה ההיגיון? אולי חשבת שסרדל ילך קדימה וייתן פס לגול, יבקיע שער, מי יודע. או שרק רצית לשמור על תוצאה מאופסת ולכן הכנסת אותו כדי לעבות את מרכז המגרש. לדעתי, זה היה חילוף הזוי, פחדני, אולי פופוליסטי.
גולן חייב להבין שאת החילופים הוא צריך לעשות בהתאם למהלך המשחק ולא להגיע איתם מהבית. למה להחליף את לאלא בארביטמן? הרי אם שניהם ישחקו ביחד, כל אדם שיש לו קצת הבנה בכדורגל יכול להבין איזה מחץ יהיה בהתקפה.

כובש שער הניצחון בטירוף. עידן שמש צילום: ראובן כהן

ודבר נוסף: עד כה נמנעתי מלהביע את דעתי על הסיטואציה בה מאמן ובנו משתפים פעולה באותה קבוצה. כיבדתי את רצונו של המאמן, שבראיונות הראשונים ביקש לא לכלול אותם כמקשה אחת. אבל די, זה בלתי אפשרי ואני חייב לומר את האמת שלי, גם אם היא לא נעימה למאמן, לשחקן, למשפחה. ואני שוב שואל אותך דני גולן: מה חשבת לעצמך שהכנסת את בנך עידן ל-3 דקות אחרונות של המשחק, במקום שמואל שיימן המגן השמאלי. האם זה בכדי שיהיה רשום שהבן של גולן שיחק השנה מספר משחקים גדול יותר, גם אם זה שתיים או שלוש דקות למשחק? או שאולי חשבת שהבן שלך יבקיע את השער המיוחל. אכן שאלות נוקבות, שכולי תקווה שהמאמן ייקח אותן לתשומת לבו וינהג כראוי במשחקים הבאים, כי טובת הקבוצה היא מעל כל חשבון אישי.

לדרבי חוקים משלי

ובמעבר חד למשחק הדרבי, מול מכבי חיפה בסמי עופר. יש לי כמה רעיונות להציע לצוות המקצועי ולתפיסתי האדומים חייבים לעלות עם שיטה חדשה ומיוחדת: במערך של 5-2-1-2 ואני אפרט: בשיטה זו, כל חלוץ ירוק, כמו עומר דמארי או פטים עזמי (עם יפתח בהרכב) יקבל שמירה הדוקה, מה שיאפשר לשני המגינים, דור מלול (ימין) ושמואל שיימן (שמאל), לשחק יותר גבוה וקדימה, במטרה לתקוף בעת הצורך וגם להגן ולחכות לגארי קגלמאכר או לסאן מנחם, שמן הסתם ירצו להתקיף באגפים בהם הם מתופקדים. כך תוכל הפועל חיפה לשתק את משחק האגפים של מכבי ולנטרל את משחק המעבר.

ניהול משחק פחדני. דני גולן צילום: ראובן כהן

במרכז, המאמן חייב לתפקד את ג’וליו סזאר ודור פרץ, כאשר חנן ממן אמור לשחק לפניהם, בכדי להוות סכנה לשערו של אוהד לויטה, בהצטרפות שלו מאחור, מה שעשה כבר בהצלחה העונה ואף הבקיע שערים. ובחוד, שניים מתוך השלושה: ארביטמן, לאלא, או בן בסט. ולא משנה את מי המאמן יעדיף בהרכב, כי כל אחד מהם שווה את זה. לדעתי, בשיטת משחק כזו, האדומים יוכלו להפתיע את הירוקים ולקרוא עליהם תיגר.
חשוב מאוד גם לקחת בחשבון את משחק הגובה הידוע לשמצה של האדומים. ולכן, פלטהוייזן חייב להיות ערני בכל עת שמגביהים כדור לרחבה, כי ההגנה שלו עושה במכנסיים במרחב האווירי. ייאמר לזכותו של השוער, שהוא מגיע למשחקים גדולים וזה דבר טוב עבור חבריו.
האדומים חייבים להיות אגרסיבים בכל חלקי המגרש, במטרה לזכות בכל קרב מגע, בכל כדור. אם לא יעשו כך, היכולת הטכנית הטובה של מכבי תבוא לידי ביטוי וזה מה שינצח להם את המשחק.
כמו כן, השחקנים חייבים להביא איתם משהו מהבית, כי מדובר בדרבי. ולכן, שחקנים דוגמת בן בסט, ממן ולאלא, למודי ניסיון במאבקים מסוג זה, חייבים להיות בפוקוס מול השער, בכדי לנצל את המצבים שאני מאמין שהקבוצה תגיע אליהם.
כמו כן, לנסות לסחוט עבירות באזור רחבת ה-16. כל כדור עונשין שיפסק לזכות האדומים יהווה איום רציני על שערו של לויטה. ממן בועט מצוין כדורי עונשין, כך גם בן בסט.
וטיפ לסיום: לחץ על בלמי מכבי יוביל אותם להעיף כדורים למעלה, מה שיקל על האדומים להשתלט על הכדור ולצאת להתקפות מסוכנות.

ציונים זה הכל:

פיט פלטהויזן 5 יש לו חלק בשער
דור מלול 5 מתקשה לגלות יכולת טובה
ניסו קפילוטו 5 לא ארגן את ההגנה בגול
ברונו פניירו 6 משחק נשמה והקרבה
שמואל שיימן 5 לא מתקיף מספיק באגף
ג’וליו סזאר 6 נותן את המקסימום שלו
דור פרץ 6 החזיק את אמצע המגרש
חנן ממן 5 מאכזב ומגלה יכולת חלשה
אדילסון באייה 4 רק הגנה, חלש בהתקפה
מהארן לאלא 5 משתדל אך זה לא מספיק
עדן בן בסט 5 חסר ריכוז ברחבת ה-16
——————————
מאמן: דני גולן 4 לא משפיע בחילופים

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>