26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

קבוצה של קלינגרים

הפועל חיפה נמצאת לאחר המחזור השני במקום חלומי. אחרי הניצחון 0:2 על מכבי פתח תקווה, לאדומים יש חמישה שערי זכות, שער חובה אחד, והם ממוקמים בצמרת הטבלה. חניכיו של המאמן ניר קלינגר נראים טוב, רואים שהקבוצה מאוזנת, הקבוצה נראית כמו שהמאמן שלה היה כשחקן

מאת: אלי לונטל , 30 באוגוסט 2017

אלי לונטל צילום: ארכיון "כוכב"

פתיחה כזו מאוד מעודדת את כל הסובבים את המועדון, אך צריך לומר את האמת: למאמן ניר קלינגר לקחת זמן להפנים כי אם הוא רוצה להצליח השנה עם הקבוצה, הוא חייב לזנוח את הרעיון לשחק בשיטה של 3 בלמים, שני שחקני כנף והשאר כבר ידוע.

שינה שיטה. ניר קלינגר צילום: ראובן כהן

מאז משחקי גביע הטוטו בהם התעקש על שיטה זו, ולאחר המשחק הראשון בליגה, כשראה שזה לא הולך, ייאמר לזכותו שהוא ביצע את השינוי הנדרש ועבר לשחק עם קו אחורי של רביעייה, מה ששינה את פני הקבוצה כליל. בשיטה זו האדומים הרבה יותר קלילים ונגישים לכדור, ולכן התוצאות לא איחרו לבוא.
ואיך זה בא לידי ביטוי? די אם ניזכר במהלכי כדורגל מבריקים שהובילו לכיבוש השערים. ראינו קבוצה תוססת, כל התקפה בצבע, המהלכים מתוכננים ומבוצעים על הצד הטוב ביותר, תוך כדי הנעת כדור נאה, יציאה להתקפות מעבר מסודרות עם מסירות כפולות וכדור ברשת.
לא עוד כדורים טועים, לא עוד בעיטות סתמיות מרחוק, אלא כדורגל טקטי ומחושב, לצד יצירתיות של החלק הקדמי המעולה שיש לקבוצה, בדמותם של חנן ממן, עדן בן בסט והמוציא לפועל החדש של האדומים, אלון תורג’מן.

המנהיג של הקבוצה. חנן ממן צילום: ראובן כהן

אי אפשר להתעלם מהעובדה, שכאשר קבוצה מגיעה למשחק כאנדרדוג, יותר קל לה מול היריבה. ועכשיו, כשהאדומים מסתכלים על היריבות מלמטה, הם חייבים לקחת בחשבון את המשחקים מול הקבוצות מהלבל שלהם. משמע, חניכיו של קלינגר חייבים להיות עם הרגלים על הקרקע, להישמר מהתקפות מתפרצות, לשחק מסודר ולהמשיך לעקוץ בזמן.
כולי תקווה שהם יידעו לנצל את החוזקות שלהם במשחקים מול הקבוצות הנחשבות למרכז טבלה ומטה, כדי להתברג העונה בפלייאוף העליון. האדומים חייבים להפנים כי ניצחונות על קבוצות הצמרת הן בגדר של בונוס ואסור להם להסתנוור מכך, כי כדי לעמוד ביעד הנכסף, הם צריכים לאסוף את הנקודות מול הקבוצות הקטנות.
ובחזרה למשחק עצמו: השינוי שביצע קלינגר במערך האחורי, אילץ אותו לפנות משם את המגן השבדי ראסמוס סטאלן (חלש מאוד בעמדה זו) למרכז המגרש, בתפקיד הקשר האחורי. פתאום גילינו שחקן אחר, בעל יכולות, כנדרש משחקן זר. הוא היה מאוד דומיננטי, סגר נכון ולא נתן שהכדור יעבור בין שניים. כמו כן, הוא עזר לרוסלן ברסקי בקישור ויחד הם היוו קישור דפנסיבי סביר ביותר, מה שלא ראיתי במשחק הראשון.
המרוויח העיקרי מהמעבר לרבעיה אחורית הוא דור מלול, שחזר לעצמו והפגין את יכולתו הטובה מהמעבר. כך גם הדברים אמורים לגבי שמואל שיימן שגילה שיפור יחסי, אך אני מצפה ממנו ליותר.

פתח טוב את העונה. עדן בן בסט צילום: ראובן כהן

ובחזרה להתקפה: מי שעושים את ההבדל הם עדן בן בסט וחנן ממן, שמתופקדים על הכנף. היכולת האישית שלהם מאפשר לעשות פעולות חיוביות ואיכותיות, לשחק על הקו או לחדור לאמצע, לבשל ולהבקיע. לגבי בן בסט, מדובר בשחקן שיודע לשלב במשחקו גם הגנה וגם התקפה, מה שמסייע לאדומים להיות ביתרון מספרי בהגנה (יורד לחפות ולסגור) וכמובן בהתקפה. לתפיסתי, ואני חוזר ואומר זאת שוב, ממן הוא האקס פקטור של הפועל חיפה. לצדו, מקסים פלקושצ’נקו חייב לשחק כי הוא מוסיף נדבך חשוב של איום לשער, הצטרפות מאחור אל תוך הרחבה וכיבוש שערים, כפי שעה במשחק מול מכבי פתח תקווה ובמשחקים בעונות שחלפו.
טיפ לאדומים: לאחר הפגרה הקבוצה תפגוש את בני יהודה. מוקש לא קטן, במיוחד עם המאמן שלה יוסי אבוקסיס, טקטיקן משכמו ומעלה. ראינו מה הכתומים שחורים עשו באירופה, מה הם עוללו למכבי חיפה. ולכן, קלינגר חייב לשחק בנשק של הקבוצה מהשכונה, כלומר סגירה הרמטית בהגנה והשתלטות על מרכז השדה, חטיפת כדורים ויציאה להתקפות מעבר ומתפרצות, שם יש להם את הכלים להכריע את המשחק.

ציונים זה הכל:

סטקוס ארנסטס 6 בטוח ויציב בשער
דור מלול 6 הציג את יכולתו מהעבר
גבריאל תמאש 6 אלגנטי ומנהיג
ניסו קפילוטו 6 שומר על רמה טובה
שמואל שיימן 5 עדיין דרוש שיפור
ראסמוס סטאלן 6 קשר מתאים לו
רוסלן ברסקי 6 משתפר ממשחק למשחק
ראדו גינסארי 6 ניצוצות של איכות
חנן ממן 7 השחקן החשוב בקבוצה
עדן בן בסט 7 מלא אנרגיות חיוביות
אלון תורג’מן 7 חלוץ אמיתי לאדומים
——-על ספסל המחליפים——-
מקסים פלקושצ’נקו 6 שחקן להרכב
—————————-
מאמן: ניר קלינגר 7 הפנים ויישם 4-3-3

 

 

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>