23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

קבוצת הסיבוב

הפועל חיפה הציגה עד כה יכולת טובה מאוד שמצדיקה את המיקום הגבוה שלה בטבלה. מה הוביל את חניכיו של המאמן ניר קלינגר עד הלום, ואיך ממשיכים מכאן הלאה. וגם, למה האדומים הציגו את המשחק בחלש ביותר העונה, דווקא נגד מ.ס אשדוד. עייפות החומר?

מאת: אלי לונטל , 13 בדצמבר 2017

אלי לונטל צילום: ארכיון "כוכב"

הפועל חיפה הציגה נגד מ.ס. אשדוד את המשחק הכי חלש שלה העונה. אם במחצית הראשונה ראינו את המשחק הרגיל של הקבוצה, שאף כבשה שער נהדר מראשו של אלון תורג’מן, אז במחצית השניה זו כבר היתה אופרה אחרת. למעשה, מאז אותו משחק גרוע נגד הפועל אשקלון במחזור הפתיחה, זה היה המשחק הגרוע ביותר.

ניר קלינגר הקאמבק של העונה צילום: ראובן כהן

צריך לומר את האמת: האדומים הובילו עד למשחק זה את טבלת ליגת העל ואף הציגו כדורגל משובח לאורך כל המשחקים, אך נגד אשדוד משהו לא טוב קרה לקבוצה. נעשו המון טעויות, קבלת ההחלטות היתה לא נכונה אצל חלק גדול מהשחקנים, והנעת הכדור היתה בעיקר לרוחב ולאחור, במקום לדחוף את הקבוצה בחלק הקדמי. אין ספק שמה שאפיין עד למשחק זה את האדומים, שזה הנעת כדור טובה מאוד, תוך כדי יציאה להתקפות מעבר ומתפרצות, לא בא לידי ביטוי במשחק זה. חניכיו של קלינגר לא הצליחו ליצור יתרון מספרי וניכר כי עייפות החומר שיחקה תפקיד מרכזי.
חנן ממן לא היה במשחק. דומה כי כאשר הוא חלש, זה משליך על כל הקבוצה. ולכן, הקבוצה גם נראתה בינונית. משחקן ברמתו הייתי מצפה שיידע להוציא את עצמו ממצבים של בינוניות. כלומר, אם אתה לא מקבל מספיק כדורים לרגל, רד לאחור ונסה להיכנס טוב יותר למשחק דרך משחק ההגנה. בוא לקבל כדור, תניע את המשחק מאחור וצא משם להתקפות מתוכננות. לא יכול להיות שתתחבא בחלק הקדמי ותלך לאיבוד. כשזה קורה, אתה לא מפוקס ובתוך כך גם מאבד לא מעט כדורים, וזאת בלשון המעטה.

חנן ממן צילום: ראובן כהן

חבל שהאדומים לא ניצלו את המומנטום לאחר הבקעת השער, במיוחד לאור העובדה שהם שיחקו מול אשדוד בביתם, שהיו חייבים לצאת קדימה כדי לנסות לכבוש שער שוויון, במטרה לאגור נקודות לאור מצבם העגום בטבלה. אני בטוח שעם יותר ריכוז, אפשר היה לחזור גם עם 3 נקודות.
לתפיסתי, קלינגר צריך לשקול אפשרות גם לוותר על הבאנקר שלו באמצע, השבדי רסמוס סוייסטד. במשחקים מסוימים (כמו נגד אשדוד) כדאי להרכיב במקומו את מקסים פלקושצ’נקו, שיודע להוביל כדור וגם מאיים על השער. במקרה כזה הייתי מסיט את ראדו גינסארי לצדו של רוסלן ברסקי, כדי שהשניים ישחקו 50/50 ויתאמו ביניהם את היציאות שלהם קדימה בהתקפות המעבר. במצב כזה הלחץ יירד מממן, כי גם פלקושצ’נקו ימשוך תשומת לב מהגנת היריבה, ומי שיוכלו להגיע כטריילרים מאחור יהיו הקשרים.
בסה”כ אי אפשר לבוא בטענות להפועל חיפה. אם אני מסכם את הסיבוב הראשון, אז מגיע לכל הסובבים מחמאות. אבל, במבט אל העתיד, ברור לכולם כי הקבוצה חייבת להתחזק במספר שחקנים, כדי ליצור מצב שהקבוצה תהיה תחרותית בצמרת, עד להבטחת הכניסה לפלייאוף העליון, משם גם אפשר בהחלט לפנטז על מקום במפעל אירופאי כלשהו. זו תהיה התקדמות ענק מבחינת האדומים.
אמנם הנשיא יואב כץ יצטרך להכניס את היד עמוק לכיס, כדי לצרף שחקנים איכותיים שיוכלו להשתלב במהרה ולהשפיע, אבל כניסה לפלייאוף תבטיח לו מענקים והכנסות להם לא הורגל בשנים בהם הוא מוביל את המועדון.
חשוב לציין, כי עד כה קלינגר ממעט לשנות את ההרכב. הוא עושה כך רק במקרה של פציעה או הרחקה, ויש האומרים כי לטווח ארוך זה יפגע בקבוצה. מצד אחד זה נכון, מצד שני היררכיה ברורה וידועה מראש היא מתכון להצלחה. די אם נזכיר את השוער רן קדוש והבלם גל אראל, שהחליפו שחקני הרכב קבועים וגילו יכולת גבוהה. קלינגר לא נתן להם להמשיך בהרכב והחזיר אותם לספסל, אבל הוא הרוויח שני שחקנים שיכולים לשחק בכל רגע נתון, בידיעה שיש על מי לסמוך.
אם כך פני הדברים, יכול להיות שבסיטואציה מסוימת יגיעו שחקני רכש בחלון העברות בינואר ויקלעו לאותה סיטואציה. כאן יהיה המבחן הגדול של המאמן, שייאלץ להתמודד עם עומק בספסל, לרצות שחקנים כדי לא ליצור כאוס בחדר הלבשה, כי הקבוצה מעל כולם והאינטרסים שלה מעל הכל.

ציונים זה הכל:

ארנסטס שטקוס 6 חזר לעצמו
גבריאל תמאש 6 מנהיג מאחור
ניסו קפילוטו 5 משחק רגיל שלו
שמואל שיימן 6 בישול נהדר
רסמוס סוייסטד 5 עשה את שלו
רוסלן ברסקי 5 התרגלנו ליותר
ראדו גינסארי 4 הוחלף בצדק
חנן ממן 4 משחק שירצה לשכוח
עדן בן בסט 4 לא בא לידי ביטוי
אלון תורג’מן 6 רק בגלל הגול
———–על ספסל המחליפים———
מקסים פלקושצ’נקו 5 מעט מדי
———————————
מאמן: ניר קלינגר 5 דרוש חיזוק

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>