18.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

בחירות

קבינט הדיור אישר את יוזמת משרד הבינוי והשיכון ועיריית יקנעם לבניית מתחם מועדף לדיור ביקנעם

אלפסי: זוהי תכנית שתבטיח את עתידה של יקנעם בעשורים הבאים

מאת: ניר אהרוני , 16 באוגוסט 2018

קבינט הדיור הלאומי אישר השבוע (יום שני) את הצעת משרד הבינוי והשיכון ועיריית יקנעם לתכנון והקמת מתחם לדיור דרומית ליקנעם.
ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי, שהודיע לאורך כל הדרך שיכבד כל החלטה של קבינט הדיור הלאומי בירך על ההחלטה ואמר שזוהי החלטה מוצדקת שבאה לאחר פשרה, ולאחר דיונים מקצועיים.

רה”ע ציין שזו החלטה נכונה לאזור כולו ולצעירי העיר. רה”ע ציין בדבריו שבקבינט הדיור מובילים מדיניות לפתרונות דיור לזוגות צעירים ולמשפחות, והוסיף שההחלטה שהתקבלה טובה ליקנעם, לאזור ולעם ישראל. רה”ע הודה ליו”ר הקבינט, שר האוצר משה כחלון, ולשר הבינוי והשיכון ח”כ יואב גלנט שהאמין בצורך של יקנעם להתפתח, והוביל את התכנית ביד רמה. רה”ע הודה ליו”ר מטה הדיור הלאומי, זאב ביילסקי, לשר החקלאות, ח”כ אורי אריאל, ולכל חברי הקבינט. ראש העיר אמר שהמטרה בקידום התכנית היא להביא לבנייה חדשה לצד שמירה על הצביון של יקנעם ועל איכות החיים הגבוהה בעיר, ושהעיר תוכל להתפתח מבלי להכביד על הקיים. רה”ע הדגיש שזו תכנית שתבטיח את עתידה של יקנעם בעשורים הבאים. המתחם החדש יתוכנן ויוגש על ידי משרד הבינוי והשיכון ויכלול כ-4000 יחידות דיור שיבנו על שטח של כ-1500 דונמים באזור הדרומי של העיר. חלק מהמתחם יהיה בין פארק מבוא כרמל למושב אליקים, וחלק נוסף יהיה מדרום לעין העמק. ההצעה שאושרה מהווה פשרה בין משרדי הבינוי והשיכון, החקלאות, וקבינט הדיור הלאומי. לקבלת ההחלטה קדמו דיונים מקצועיים. כפעול יוצא של ההחלטה יקדם משרד הבינוי והשיכון בותמ”ל את התכנית שתכלול תמהיל דירות מגוון לצד שטחי תעסוקה, מוסדות ציבור, שטחים פתוחים ושימושים מעורבים. השכונה תשמור על אופי המגורים והסביבה הטבעית על ידי שימור ערוצי הנחלים ושילובם בפיתוח הנופי המשלב קטעי חקלאות וטבע עירוני. מערכת שבילי אופניים, שטחים ציבוריים פתוחים ושבילים להולכי רגל יחברו בין יקנעם לרובע החדש ויתחברו גם אל היישובים הכפריים שבסביבתה, כך שכל תושבי האזור יוכלו ליהנות ממשאבי הטבע הקיימים והתשתיות הציבוריות שייבנו. בהמשך לתכנית, תיבחן התחברות נוספת של העיר יקנעם לכביש 70 ולכביש 6 באזור מחלף עין תות על מנת להקל על מצוקת הכניסה והיציאה מהעיר. שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל’) יואב גלנט:
“בשנים האחרונות מתמודדת מדינת ישראל עם משבר דיור המחייב פעולות נמרצות ומשמעותיות. נדבך מרכזי בהתמודדות עם משבר הדיור, הינו בהגדלת היצע יחידות הדיור. בשנת המאה למדינה, צפויה אוכלוסיית מדינת ישראל לחצות את רף ה-15 מיליון אזרחים. משרד הבינוי והשיכון מתכנן ומפתח שכונות רבות במטרה לתת מענה ולספק פתרונות דיור ראויים בכל רחבי הארץ. הרחבתה של העיר יוקנעם הינה צורך חיוני לאזור ונשענת על אזורי תעסוקה וחינוך יציבים ומתפתחים. התכנית להרחבת העיר יקנעם עלית באה כתוצאה ממיצוי מלא של עתודות הקרקע בעיר מול הצורך והביקוש להתגורר בה. אחוז קטן משטחי המועצה האזורית מגידו יאפשר תוספת של כ-4,500 יחידות דיור ויביא להכפלת אוכלוסיית העיר יוקנעם עילית. כידוע, מספקת העיר יוקנעם שירותים אזוריים בתעסוקה, חינוך, תרבות, צרכנות ועוד לכל סביבתה ובכלל זה למוא״ז מגידו על מגוון יישוביה. מתכנני התכנית רגישים לצרכי המושבים אליקים ועין העמק ולפיתוחם העתידי ונעשה מאמץ מרבי בכדי לשמר שטחים פתוחים ושטחים חקלאיים במסגרת התכנית”.

המועצה האזורית מגידו תערער נגד החלטת קבינט
הדיור לגזול את קרקעות המושבים עין העמק ואליקים

חולבסקי: “זה לא הסוף אלא רק תחילת המאבק. זה טרור נגד החקלאות”

בעקבות החלטת קבינט הדיור מהיום לגזול את קרקעות המושבים עין העמק ואליקים שבשטח המועצה האזורית מגידו ולהעבירם לעיריית יקנעם עלית, מתכוונת המועצה להגיש ערעור בממשלה ואם הוא לא יתקבל תוגש לאחר מכן עתירה בבג”ץ כנגד ההחלטה. פגם חמור נפל בהחלטה אשר התקבלה ברוב של 3 מול 2 בלבד, כאשר מכתבי השרים המתנגדים השוהים בחו”ל לא נספרו.

הפגנת התושבים בעקבות החלטת קבינט הדיור צילום: יעל ברניר

לאחר מאבק עיקש וחסר תקדים אותו ניהל ראש המועצה איציק חולבסקי, מאבק אשר הצליח לגרום לדחיית ההחלטה בכשנה, החליט היום קבינט הדיור כצפוי לקבל את ההצעה לגזול את קרקעות המושבים הוותיקים לטובת העיר יקנעם עלית. הדיון לווה בהפגנה של תושבי ועובדי מועצה רבים אשר קראו לשרים הבודדים שהגיעו לישיבה להתנגד להצעה של משרד השיכון. כעת מתכוונת המועצה להגיש ערעור על ההחלטה לממשלה באמצעות אחד השרים ואם הדבר לא יצלח, אזי המועצה תגיש עתירה לבית המשפט העליון, דבר אשר יגרור דיון משפטי ארוך. ראש המועצה האזורית איציק חולבסקי אמר היום לאחר ההחלטה: “זהו סוג נוסף של טרור חקלאי עימו אנו מתמודדים מדי יום. זאת החלטה חמורה מאד של קבינט דיור ושל שרים שהיו אמורים להגן ולסייע להתיישבות ולחקלאות. מדובר בהתנקשות במועצה ובמושבי עין העמק ואליקים בידי אנשים מנותקים, יהירים וביריונים”. למרות זאת, כאמור, חולבסקי אומר כי מבחינת המועצה מדובר רק תחילת המאבק: “המועצה לא רואה בהחלטה סוף פסוק אלא תחילתו של מאבק ארוך בו ננקוט באמצעים ובכלים רבים כדי לשנות את ההחלטה הרעה הזאת, החלטה שנולדה בחטא ותיקבר קבורת חמור. אנו הולכים למאבק משפטי וציבורי ארוך ועיקש והתכנית של משרד השיכון לא תביא לבנייה בשטח. הדבר היחיד שהיא תביא ובעצם כבר הביאה לו, זה הריסת מרקם החיים המשותף בין יקנעם עלית לתושבי המועצה האזורית מגידו”.
כזכור, בעקבות התנהגות עיריית יקנעם עלית, החליטו לפני שלושה שבועות, חברי מליאת המועצה האזורית מגידו לנקוט בשורת צעדים ובתוכם דרישה להגדלת חלקה באזור התעשייה ‘מבוא כרמל” המשותף למגידו, יוקנעם עלית, דלית אל כרמל, ועוספיה ודרישה לפתוח את כל ההסכמים הנוגעים לאזור התעשייה על מנת לדון בהם מחדש. בנוסף החליטה המועצה לדרוש חלק משמעותי מהכנסות אזור ההיי טק של יקנעם עלית וכן דרשה מראש המועצה האזורית עמק יזרעאל לבטל את ההסכם של מועצת עמק יזרעאל עם יקנעם עלית על פיתוח אזור התעסוקה המשותף בסמוך לתחנת הרכבת כפר יהושע ולהכניס במקום יוקנעם עלית את המועצה האזורית מגידו ואת המועצה המקומית טבעון כשותפים חילופיים. בעקבות החלטת הקבינט יצאו בהמוניהם בערב תושבי המושבים עין העמק ואליקים שבמועצה אזורית מגידו ביחד עם ראש המועצה איציק חולבסקי להפגנה בסמוך לכניסה לאליקים במחאה על החלטת קבינט הדיור לגזול מהמושבים קרקעות ולהעבירם ליקנעם עלית, דבר שיעצור את התפתחות המושבים. הכביש נחסם לסירוגין ובמקום נוצר עומס תנועה. חולבסקי אמר:” ההחלטה השערורייתית של קבינט הדיור הינה אות קין על ראשם של השרים שקיבלו אותה. התפתחות המושבים עלולה להיעצר בגלל גחמות פוליטיות , נדלניו”ת ואישיות מצד שרים ועסקנים פוליטיים. נמשיך במחאות ונערער לממשלה ואם יהיה צורך גם לבג”ץ בנושא ולא ניתן לבנות בשטחי החקלאות שלנו”.

עוד כתבות בתחום בחירות

לכל הכתבות בקטגוריית בחירות >>>