12.11.19

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

יקנעם עילית

קהילה קונסרבטיבית: חנוכת בית והכנסת ספר תורה מעוררים ויכוח ביקנעם

בעקבות מחאת תושבים, ראש העיר סימון אלפסי ביקש לקיים אירוע שקט וצנוע. יו”ר קהילת “אוהל מנשה”, דנה פאר: “אין מדובר בפרובוקציה ואין לנו עניין להיכנע ללחצים”

מאת: זליג אהרונוביץ , 5 בספטמבר 2017

חנוכת בית והכנסת ספר תורה של קהילת “אוהל מנשה” – קהילה צעירה של התנועה המסורתית (קונסרבטיבית) שהוקמה ביקנעם עלית, התקיימה בשעה טובה, אתמול, אחרי מועד סגירת הגיליון.
האירוע כלל הבאת ספר תורה למבנה החדש, ברכות של שותפים לדרך ונציגי הקהילה, דבר תורה, שירי הללויה והודיה, ברכת שהחיינו, ברכה לילדים, שירת התקווה וסעודת מצווה.

הבית הקהילתי של "אוהל מנשה" צילום: ארכיון "כוכב"

יצוין כי, בשנת 2006 בנתה התנועה המסורתית, בשיתוף עם עיריית יקנעם עלית, הסוכנות היהודית וקרן ראסל ממיאמי, מבנה בן שתי קומות לשימוש קהילה מסורתית בעיר.
אלא שעם סיום הבנייה, לא הייתה בנמצא קהילה מסורתית בעיר והבניין הועבר ע”י ראש העיר, סימון אלפסי, לשימוש של קהילה אחרת (אורתודוכסית), עם הבטחה כי כאשר תהיה קהילה מסורתית בעיר, יוחזר לה הבניין, או מבנה שווה ערך.
ראוי לציין כי, בחודש אוגוסט 2013 הוקמה קהילת “אוהל מנשה”, כקהילה מסורתית בעיר. אבל לדברי גורמים בקהילה, ראש העיר סירב להשיב את הבניין שהובטח לקהילה החדשה. לדבריהם, מטעם התנועה המסורתית, בשיתוף עם הסוכנות היהודית והפדרציה היהודית באטלנטה, העיר התאומה של יקנעם ותומכת נלהבת של הקהילה, נעשו מאמצים מול גורמי העירייה לטובת מבנה לשימוש קהילת אוהל מנשה.
בשיחה לעיתון “כוכב”, סיפרו השבוע חברי הקהילה, כי מאז 2013 התקיימו פעילויות קהילת “אוהל מנשה” במקומות שונים בעיר, לרבות בבתים פרטיים שנידבו חברי הקהילה ומקומות שהושכרו בתשלום. לבסוף, קיבלה הקהילה מהעירייה מבנה יביל, קטן יותר, במיקום פחות מרכזי, שאינו דומה לבניין דו-קומתי המקורי שנבנה בשנת 2006, אך הקהילה החליטה להסכים לכך, לאור השתדלותו של ראש העיר והכרה במצוקת מבני ציבור פנויים וראויים בעיר.
המבנה הוקם בין גן ילדים לבית כנסת של חב”ד. אולם, חנוכת המבנה החלה לעורר התנגדות בקרב תושבים ביקנעם, שכתבו על כך בקבוצות הפייסבוק של העיר. וכך כתב אחד התושבים: “מי יכול להסביר איך נפתח בית כנסת רפורמי ביקנעם? תושב אחר כתב: “אנו מקיימים ישיבת חירום, חייבים למחות ולזרז את הפסקת פעילותם במקום. אנחנו קוראים לכל מי שאש התורה ושהשם בוער בליבו להגיע ולתמוך ולהציע הצעות, איש בל יעדר. בשעה 21:00 בבית הכנסת אור הגאולה”.
אגב, הפוסטים זכו לתגובות נגד של תושבי העיר, שקראו “לקבל מגוון דעות ואמונות”, או “שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה ויתפלל איפה שהוא רוצה”.
לאור הפוסטים המנוגדים, התקשר ראש העיר אל דנה פאר, יו”ר קהילת אוהל מנשה. הוא ציין בפניה כי תושבים הגיעו אליו לשיחת חירום ומחאה. כמו כן, ביקש ממנה לקיים אירוע שקט וצנוע, מבלי להעליב ולפגוע ברגשות התושבים מסביב, כהגדרתו.
דנה פאר, יו”ר קהילת “אוהל מנשה”, אמרה השבוע כי: “אנו מתכוונים לחנוך את המבנה החדש שהוקצה לשימוש הקהילה, ולהכניס ספר תורה. אנחנו לא עושים דווקא לאף אחד ונוהגים כמנהג התנועה והיהדות שאליהן אנו משתייכים. ראש העיר הוא זה שבחר את מיקום המבנה, ועל דעתם של נציגי חב”ד בעיר, שלא רצו לעבור למקום אחר שהוצע להם. בכוונתנו לחגוג את האירוע המשמח והמרגש כמתוכנן. אין מדובר בפרובוקציה ואין לנו עניין להיכנע ללחצים”.
מעיריית יקנעם נמסר בתגובה כי: “לאחר שקהילת אוהל מנשה פרסמה הזמנה לחנוכת בית הקהילה, פנו לראש העיר נציגים רבים מהקהילה הדתית, והגיעו אליו רבני היישוב לרבות רב העיר, סגן ראש העיר דני סירי, חבר מועצת העיר אברהם איבגי, ויו”ר המועצה הדתית, שהביעו את התנגדותם הנחרצת לפתיחת בית הקהילה, והכנסת ספר תורה למקום. ראש העיר עושה בימים האחרונים מאמצים רבים ופועל בדרכי נועם, לשכנע את כל הגורמים לא להקצין עמדות ולשמור על ההרמוניה שמאפיינת את יקנעם ותושביה מאז ומתמיד, ושנבנתה בעמל רב”.
מהעירייה נמסר עוד כי: “ביקנעם מכבדים גם את מי שלא מסכימים איתו. כפי שראש העיר דיבר עם הרבנים ועם הקהילה הדתית, כך הוא שוחח עם דנה פאר ואמר לה שהוא מכבד אותה ומבקש שהאירוע יהיה בצנעה, מבלי לפגוע ברגשותיו של הציבור הדתי. ראש העיר מאוד מוקיר, מעריך ומכבד את רבני היישוב, שגם אם לא הסכימו איתו, הם קיבלו בהבנה. ראש העיר לא ישקוט ויעשה הכל על מנת למצוא דרך ששני הצדדים יחיו בשלום”.

עוד כתבות בתחום יקנעם עילית

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>