21.11.19

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

יקנעם עילית

קהילת יוצאי אתיופיה: עשרה הורים סיימו קורס הכשרה מיוחד של הסיירת

במסגרת ההכשרה, ההורים למדו על מאפייני גיל ההתבגרות, השפעות ההרסניות שיש לשימוש בסמים ובאלכוהול, תפקיד ההורה בחברה המודרנית, כישורי שיח עם בני הנוער ועוד

מאת: אדי גל , 9 בדצמבר 2016

עשרה הורים בני הקהילה האתיופית ביקנעם, סיימו לאחרונה קורס הכשרה מקיפה לסיירת הורים. בטקס סיום הקורס, בירכה מנהלת המרכז לפיתוח והעצמת הקהילה, שושי זהבי, את משתתפי הקורס. היא הביעה את התרגשותה מלקיחת האחריות הקהילתית של ההורים, מהאכפתיות שלהם מבני הנוער, ומנכונותם להתמודד עם האתגרים העומדים בפניהם.

צילום: ארכיון "כוכב"

“המרכז עובד מזה כשש שנים עם יוצאי אתיופיה”, אמרה זהבי שציינה כי: “בשנה האחרונה אנו עדים לניצנים של אחריות אישית וקהילתית מצד בני הקהילה, שבאה לידי ביטוי בהקמת קבוצות, וביניהן קבוצות של סיירת הורים, פורום הורים בשכונת ‘נוף לכרמל’, ואנו רואים שמסתמנות קבוצות נוספות שצועדות בכיוון זה”.
לעיתון “כוכב” נמסר, כי במסגרת ההכשרה, ההורים המתנדבים הגיעו לשנים עשר מפגשים ולמדו, בין היתר, על מאפייני גיל ההתבגרות, השפעות ההרסניות שיש לשימוש בסמים ובאלכוהול, תפקיד ההורה בחברה המודרנית, כישורי שיח עם בני הנוער ועוד. בהמשך, יקבלו ההורים עוד הרצאות וסדנאות נוספות, בהן ירכשו כלים רלוונטיים ויתמקצעו בין היתר בעזרה ראשונה. בנוסף לכך, הם יקיימו מפגשים שונים, לרבות עם קצין נוער במשטרה ועוד. בקורס ההכשרה עסקו ההורים רבות בתפקידם כהורים ומנהיגים בקהילה. כמו כן, הם למדו על הדרכים בהן ניתן לגשר על פערי התרבות והדורות.
יצוין כי, במסגרת פעילות הסיירת, ההורים מסתובבים בפארקים השונים ברחבי העיר, בגינות, בשכונות השונות, ובמקומות נוספים בהם יש ריכוזים של בני נוער. הם מקבלים תגובות חמות ואוהדות מבני הנוער ומהצעירים שאותם הם פוגשים בסיורים. “להורי הסיירת”, מדגיש רכז הסיירת, מוגס דינקו, “מחויבות לניהול שיח עם בני הנוער, סיוע לנוער במניעת התנהגות מסוכנת, יצירת סביבת בילוי בטוחה עבורם בשיתוף עם שאר הגורמים בעיר, ועוד”.
ראוי לציין כי, סיירת ההורים החדשה נולדה בעקבות תופעת השימוש באלכוהול וסמים בקרב נוער וצעירים. תופעה זו, מובילה להתנהגות מסוכנת ומסכנת, וההורים, בני הקהילה מתקשים להבין ולהתמודד עם תוצאות ההתנהגויות של בני הנוער, שמובילות בין היתר להיתקלויות עם המשטרה, דבר שפוגע ביכולתם של בני נוער להתגייס לצבא ולבנות את עתידם. בשל כך, החליטו ההורים לעשות מעשה, לקחת אחריות ולהיות חלק מהפתרון, ודרך הקורס לרכוש ידע שאין ברשותם.
מתנדבי הקהילה מייחסים חשיבות רבה לקורס ולהתנדבות. בן העדה ומתנדב בסיירת, סנבט מקונן, מתאר את פעילות הסיירת כהזדמנות של הקהילה, להחזיר לעצמה את הסמכות ההורית ואת המיומנויות ההורית ש”התבלבלו” עם העלייה לישראל.
הסיירת החדשה פועלת בערבי שישי ותפעל בחופשות השונות לאורך השנה כולה. קורס ההכשרה נערך בשיתוף עיר ללא אלימות והמרכז לפיתוח והעצמת הקהילה.
ראש העיר, סימון אלפסי: “פעילות הסיירת של קהילת יוצאי אתיופיה היא חיונית וחיובית, ואני שמח לראות שלהורים אכפת והם נרתמים לסייע”.
מנהלת תכנית ‘עיר ללא לאימות’, אפרת נל: “מזה כשלוש שנים אנו עובדים בנחישות לצרף הורים יוצאי העדה האתיופית לסיירת ההורים העירונית. תהליכים אלה ידעו עליות ומורדות, בעיקר לאור קשיי שפה ותקשורת. לשמחתנו, שיתוף הפעולה עם מרכז לפיתוח והעצמת קהילה, הניב את המודל של סיירת השכונות, בה הם מתגוררים. המטרה בעתיד, היא לשלב את שתי הסיירות – העירונית וסיירת השכונות – לסיירת אחת מאוחדת וגדולה, תחת מטרייתו של רכז סיירת ההורים העירונית, משה פסחוביץ’. שתי הסיירות עובדות תוך סנכרון ושיתוף פעולה מלא. גאווה לעיר שאלה תושביה”.

עוד כתבות בתחום יקנעם עילית

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>