26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

שחייה

קפיצה למים סוערים

אליפות העולם ה-17 בשחייה, בודפשט הונגריה 2017, יוצאת לדרך. מערכת ספורט “כוכב” מציגה את הסופרסטארים שיקפצו לבריכה, מי ייקח בוודאות את המקומות הראשונים, מי עשוי להפתיע ומי יעשה אולי קאמבק. שלושה ימים של טירוף חושים, דרמה, מתח ואנרגיות מטורפות. תנשמו עמוק

מאת: לירן גורן , 12 ביולי 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

אליפות העולם בשחייה, ה-17 במספר, שתיערך בבודפשט הונגריה, תחל אמנם היום (שישי), אך מדובר על הטקס ועל האירועים שקשורים במים, כמו כדורמים, שחייה צורנית ועוד, כשאירועים אליהם נושאים עיניהם רוב חובבי הספורט יחלו רק ביום ראשון ה-23.7.17, ואני מדבר כמובן על השחייה התחרותית המסורתית בבריכה סגורה, שאורכה חמישים מטרים.

היום הראשון בבריכה

כדי לא להלאות אתכם בפרטים חסרי חשיבות ולהתרכז בעיקר, קיבצתי עבורכם את כל משחי הגמר ע”פ סדרם הכרונולוגי, והם יערכו בשעות הנוחות של הערב בישראל, החל מהשעה 18:30 והלאה.

חוזר לעניינים ובגדול. מק הורטון צילום: "יוטיוב"

מומלץ שתבדקו את השעות המדויקות בהמשך, כי הם טרם פורסמו לפני סגירת הגיליון. זוהי אמנם אליפות ראשונה מזה המון שנים בה לא ישחו שחיינים כמו פלפס ולוכטה, אך הבריכה עדיין מפוצצת כוכבים, אז אל לכם לדאוג כלל וכלל.
400 חופשי גברים: איזה מפגש פסגה מותח ודרמטי סידרו לנו ההונגרים על ההתחלה. האלוף האולימפי מריו, האוסטרלי מק הורטון נגד אלוף ושיאן העולם הענק הסיני המשוגע, סון יאנג, המעיד על עצמו כי הוא חוזר לעניינים ובגדול כבר עכשיו וגם לקראת טוקיו 2020, כלומר הוא מתכנן להסתער על כל התארים האפשריים.
הורטון, כזכור, ניצח אותו באולימפיאדה ממש בפיניש. ואם זה לא מספיק, אז בתווך נמצא גם פארק טאי-הוואן הדרום קוריאני הפנטסטי, אלוף העולם הטרי בבריכות קצרות, המסוגל בהחלט להפתיע את השניים.
נוכל לראות כאן אם סון יאנג חוזר להיות סון יאנג, כלומר השחיין הדומיננטי בעולם. אבל הכל פתוח. ינסו לנגוס גם הם במדליות: המקומי פיטר ברנק בעזרת דחיפה גדולה מהקהל, דטי האיטלקי וקרסניך הרוסי. צפו למים גועשים עם טריו חשמלי.

מסוגל להגן על תארו. דזטאו צילום: "יוטיוב"

400 חופשי נשים: וואן גירל שואו, כשהכוכבת הגדולה של הבריכה, קייטי לדקי, המקסימה והצנועה, כנראה השחיינית הגדולה בהיסטוריה ואולי בדרך להיות הספורטאית הגדולה בהיסטוריה, המחזיקה בשלושה שיאי עולם אישיים ועוד קבוצתיים, תסתער על הזהב באישי הראשון שלה מתוך ארבע פוטנציאליות, כשבאמתחתה 4 זהב מקאזאן 2015, ממאתיים עד אלף חמש מאות, שזה בלתי נתפס, ובשלוש האולימפיות האפשריות מריו 2016, היא תשאיר לאחרות בוודאי גלים גבוהים להיאבק בהם, כשאת הכסף והארד ינסו לאחוז חברתה לנבחרת האמריקאית, ליה הסמית, אלופת העולם בבריכות קצרות, ג’סמין קרלין הבריטית, פופובה הרוסיה ושרון וואן רוונדל מהולנד. אין לעולם להחמיץ מופע של לדקי.
4 כפול מאה חופשי שליחים גברים: צרפת, אוסטרליה, ארה”ב, רוסיה, איטליה. אלו החמש שיאבקו על המדליות. ארה”ב עלולה להיחלש מעט ללא פלפס, אך יש לה עדיין שחיינים טובים.
4 כפול מאה שליחים חופשי נשים: שיאניות העולם מאוסטרליה מול ארה”ב, קנדה, איטליה והולנד.

היום השני בבריכה

100 מטר חזה גברים: האלוף העולמי והאולימפי, הבריטי המוצק, אדם פיטי, ינסה לשמר את העליונות, כשמאיימים עליו סגנו בשני האירועים שהוזכרו, שוודאי חולם על הזהב, קמרון ואן דר בורג מדרום אפריקה, חברו לנבחרת רוס מורדוך, שישמח לשפר עמדות, וכך גם הרוסי המצוין, מורוזוב, קודי האמריקאי, קוך הגרמני וסקוצ’ולי האיטלקי. פיטי ראש בראש עם ההולנדי, כאמור על הזהב.
50 פרפר גברים: אחד השחיינים הצבעוניים והטובים בעולם השחייה, צ’אד לה קלו, הדרום אפריקאי, שהוא גם האלוף הטרי בבריכות קצרות, ינסה להתפוצץ עם המון עוצמה ואפילו בחמישים הוא מסוגל גם להגיח ברגע האחרון לקו הסיום, בעודו מסתכל הצידה עם הראש במטרים האחרונים. לא צפוי בעליל, כשאביו המזוקן מעודד מן הצד בארוגנטיות מלאת קסם אישי, אותה הוא הוריש גם לבן.
ג’וזף סקולינג, האלוף האולימפי המפתיע מסינגפור, במרחק הכפול, ירצה אולי לנסות את מזלו בספרינט הפרוע. אלוף העולם הצרפתי פלורן מנודו הגבוה והמחוטב, ינסה לשמור על התואר מקאזאן, ניקולס סאנטוס הברזילאי סגנו משם, בהחלט מסוכן, כשינסו לעלות על הפודיום גם קונארד צ’רניאק הפולני, טום שילדס האמריקאי ודיוויד מורגן האוסטרלי.

תכבוש את הבריכה. קייטי לדקי צילום: "יוטיוב"

אם סקולינג מתעתד לשחות, אזי יש לנו טריו ההופך לקוורטט, יחד עם סנטוס הברזילאי. מים רותחים ועם לה קלו ואביו בקהל, תמיד יש אקשן פול טורבו.
100 פרפר גמר נשים: הגאווה ההונגרית ואחת השחייניות הגדולות בעולם, קטינקה הוסו, במשחה הראשון שלה באליפות, ואתם כבר מבינים איזה רעש מחריש אוזניים יהיה שם.
האלופה האולימפית העולמית ושיאנית העולם, שרה שסטרם השוודית, לא מתכוונת להתרשם מכל הטררם הזה, והיא בפירוש תהיה מאוכזבת מכל מדליה פרט לזהב.
קלאס וורל האמריקאית מסוכנת אף היא, כשפני אולקסיאק הקנדית, ריקקו איקיי היפנית, דנה ולמר האמריקאית, יאנט אוטסן השכנה הסקנדינבית של שסטרם, ולו יינג הסינית, ינסו אף הן לשאוף אוויר פסגות בצבע כלשהו. משחה חזק.
200 מעורב אישי נשים: זה לא ממש אנושי, אבל שוב תצא מחדר ההלבשה האלילה המקומית, אם יהיה לה בכלל זמן להתקלח, מיס קטינקה הוסו, לכל תרועות הצופים המשולהבים, במשחה שבו היא מחזיקה בכל התארים החשובים כולל שיא העולם.
שיבון-מארי אוקונור, הבריטית, תנסה להצר את צעדיה, כשבדבוקה אני יכול לדמיין גם את שלשות האמריקניות: איסטין, דיראדו וקוקס,. כמו כן, גם את קנקו ואנטבה היפנית. כל אלו מלבד שיבון-מארי אוקונור, בהחלט עלולות לזכות בכסף ובארד, כשאוקונור עלולה לעשות אולי חיים קשים לקטינקה.

היום השלישי בבריכה

200 מטרים חופשי גברים: הערב יתחיל במשחה יוקרתי, כי יש כאן חבורה די קטלנית, שלא יכולה לחכות כבר לשריקת הזינוק מרוב מתח.
האלוף האולימפי האניגמטי והמפלצתי, סון יאנג, הסיני, שכבר אמרנו שהוא שוב מגיע לכאן עם ציפיות בשמיים. כמו כן, פארק טאי-הוואן, הדרום קוראני, המוכשר, אלוף העולם הטרי בבריכות קצרות. ואילו ידידינו, צ’אד לה קלו, הדרום אפריקאי, שאמנם טוב יותר בפרפר אך בהחלט תמיד מסוכן וגם מכניס מתח בהתנהלות מתריסה, ממש לפני הזינוק. וגם, אלוף העולם הבריטי המפתיע דה אז, ג’יימס גאי, אם יהיה בכושר של לפני שנתיים. תוסיפו לזה את קרסניך הרוסי ופול בידרמן שאיני יודע אם יגיע. בגדול, עוד משולש עם פוטנציאל לקרב עקוב מדם, כשג’יימס גאי או קרסניך, עלולים ללחוץ עליו עוד יותר. מים מסוכנים או דגל שחור, כבר אמרתי?
1500 נשים חופשי: עוד מופע חלומי משוער של שיאנית העולם המופלאה, קייטי לדקי, ואני לא רואה מישהי שתוכל לסכן אותה. על הכסף והארד יאבקו בעוז ובסיבולת גבוהה, האמריקניות סמית’ וטוויצ’ל, בויל מניו זילנד, קיאה מלוורטון השכנה מאוסטרליה, קרלין הבריטית, והמקומית קפש, שתרכב על האנרגיות של הקהל.

ינסה לשמר את העליונות. אדם פיטי צילום: "יוטיוב"

100 גב גברים: אלוף העולם המכהן, לרקין האוסטרלי, הראה סימנים של חזרה לכושר טוב באליפות העולם בבריכות קצרות, שנערכה לאחרונה בווינזדור. וזאת, אחרי אולימפיאדה מאכזבת מבחינתו. יישבו לו על הווריד: האלוף האולימפי מרפי, וחברו לנבחרת דיוויד פאלמר. כמו כן, הסיני המצוין, שיו ג’יאיו. עלולים לחטוף מדליות איכשהו, גם לאקור הצרפתי, ושבסוב הרוסי. גריוורס, עד כמה שאני יודע, פרש. אך הם חוזרים לפעמים החברה הללו.
נשים מאה מטר חופשי גמר: משחה יוקרתי ומרתק, פתוח לחלוטין. הקנדית אולקסיאק והצרפתית מנואל, שתי האלופות האולימפיות המכהנות בצוותא, כמובן חזק בתמונה.
האלופה האולימפית מ-2012 בלונדון, היא היפיפייה ההולנדית, קרומוווידיויו, המראה סימנים עיקשים לקאמבק. היא מסוכנת ועם המון מהירות, כוח וניסיון. ואם זה לא מספיק, אז ישנה גם אלופת העולם מאוסטרליה, ברונטה קמפבל, ואת אחותה קייט, ואת חברתן לנבחרת, אלופת העולם הטרייה בבריכות קצרות, אלמסלי, כששרה שסטרם הוורסטילית, אורבת לכולן בלי למצמץ בכלל. משחה פגזי.

המשחה היוקרתי ביותר

100 מטר חופשי גברים: הכל פתוח, שלא כמו באתלטיקה בשנים האחרונות, בואך בולט. אלוף העולם, דזטאו הסיני, בהחלט מסוגל להגן על תארו. ביליס מליטא מאיים אף הוא, וכך גם מקאבוי מאוסטרליה וחבריו לנבחרת: צ’אלמרס וד’אורסוניה. שיורה מיפן גם הוא אינו קוטל קנים, טימרס מבלגיה עלול להפתיע וניתקן אדריאן הוותיק מאד לא צפוי. מקבץ של אפשרויות.
לסיכום, נזכיר גם את לסלו צ’ה המקומי הוותיק והמעוטר, שאולי תהיה זו האליפות האחרונה (אם אכן יתחרה ונראה לי שכן) שלו.
הכוכבים הגדולים שאמורים לספק את הניצוצות, הם קייטי לדקי המופלאה, כאמור, קטינקה הוסו שתבעיר את נשמתם של בני עמה, וסון יאנג הרוצה לחזור ובגדול, כשמולו ניצב כאמור הדרום קוריאני המופלא, פארק טאי-האוון, וכן גם מק הורטון. שסטרם השוודית גם היא עלולה להוות שוס לא קטן ומגוון.
אז שבו לכם ותיהנו מהביצועים הנהדרים בבריכה, ואני בטוח שההונגרים יארחו נהדר וידגימו ספורטיביות ומקצוענות למופת.

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>