19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

קצין וג'נטלמן

סגן עדן אבוטבול מיקנעם קיבל תעודת הצטיינות ממפקד חטיבת גבעתי, בעקבות הצטיינותו כמפקד צוות בפלוגת הסיור. בריאיון לקראת יום העצמאות ולרגל הזכייה, הוא מספר על תפקידו כמפקד לוחמים בגבעתי, נזכר בתנועת הנוער “אחריי!” ביקנעם וקורא לבני הנוער להתגייס לשירות משמעותי

מאת: ניר אהרוני , 13 באפריל 2018

בטקס חגיגי, שנערך לקראת יום העצמאות, קיבל סגן עדן אבוטבול, בן 23 מיקנעם עילית, המשרת כמפקד צוות בפלס”ר גבעתי, תעודת הצטיינות ממפקד חטיבת גבעתי, על תפקודו יוצא הדופן כמפקד לחייליו.

צילום: ארכיון "כוכב"

“כשאמרו לי שזכיתי במצטיין מח”ט, הרגשתי כבוד גדול. אני מעריך את זה ומקווה להמשיך לעשות את הטוב ביותר שאני יכול ולהיות מפקד טוב לחייליי”, הוא אומר.

הכנה לקראת צבא בתנועת “אחריי!”

עדן גדל והתחנך בביה”ס אורט יגאל אלון ביקנעם, שם הרחיב את מדעי המחשב ותקשורת. הוא היה נער פעיל מאוד חברתית, ובמשך כשנתיים לקח חלק בקבוצת הכנה לצבא של עמותת “אחריי!”, כחלק מההכנה הפיזית והערכית לצה”ל. “אחריי היא תנועת נוער שהסלוגן שלה הוא ‘נוער מוביל שינוי’, המטרה היא לתת לכל נער הזדמנות שווה ולייצר לו נקודת פתיחה שווה בחיים”, מסביר עדן, שמוסיף כי התנועה מעבירה תכנים חשובים של הכנה לצבא. “עברנו אימונים פיזיים כדי להיכנס לכושר ולהגיע ליחידות טובות בצבא המלוות בתוכן ערכי. התנועה היא כמו משפחה בשבילי”, הוא מדגיש.
בין השאר הוא לקח חלק בהתנדבות ברשת גמילות חסדים בעיר, המחלקת מזון למשפחות נזקקות על בסיס שבועי. “במסגרת ההתנדבות היינו מכינים קרטונים עם מוצרי מזון בסיסיים ונוסעים לבתים עם בעיות כלכליות, שם היינו משאירים את הארגז. ההתנדבות השפיעה עלי מאוד. מצד אחד, זה עושה טוב לעזור לאנשים, אבל מצד שני, קשה לגלות שיש אנשים שנמצאים במצב כזה. היתה לי זכות לקחת חלק בפרויקט הזה”. תחביבים נוספים של עדן הם טיפוס קירות, כתיבה, ריקוד ואהדה למכבי חיפה. על העיסוק בטיפוס קירות מספר עדן: “פעם בכמה שבתות אני הולך לטפס על קירות, מדובר בספורט חווייתי ששונה ממה שעושים ביומיום וזה מה שמושך אותי, זה נותן מקום לפורקן ומהווה עבורי כיף גדול”.
לפני הצבא, עדן היה במכינת גל בעיר עכו במשך כשנה וחצי, כאשר את חצי השנה האחרונה שם בילה כמדריך במכינה. “במבט לאחור, הבחירה ללכת למכינה קדם צבאית היתה בין החלטות הטובות ביותר שעשיתי בחיי ומסמלת אירוע חיובי בכל פרמטר, מחברתי ועד השכלתי”, הוא מספר ומוסיף: “ראשי המכינות והמדריכים שלי הם אנשי חינוך אמיתיים שמשפיעים עלי עד היום, הם הטלפון הראשון שאני עושה בצמתי דרכים והם אלו שמשפיעים עלי גם מרחוק”.
למכינה הוא הגיע דרך תנועת “אחריי” בה לקח חלק. במסגרת המכינה עבר עדן תכנים כמו חיי קומונה, הכרת הארץ, התנדבות בקהילה, לימודים והכנה לצבא. על הבחירה ללכת למכינה מספר עדן: “יש משהו מאוד צנוע במכינה שפונה לכל אוכלוסיות היעד, יש בה מגוון של אנשים ממש כמו בצבא. היינו מקיימים דיונים על נושאים בוערים בחברה וזה מרתק להקשיב לכל הדעות השונות ולהבין נקודות מבט אחרות”.
על העשייה במכינה הוא מספר: “המכינה היא כמו שילוב של הכל, היינו מטיילים המון בנוסף לשיעורים מעניינים שלמדנו וההתנדבויות שעשינו בקהילה. בנוסף, היינו גם משלבים אימוני כושר והכנה מנטאלית לצבא, שעזרו לנו להתקבל ליחידות טובות ולעשות שירות משמעותי, זו היתה שנה מדהימה וחווייתית שלא אשכח”.

צילום: ארכיון "כוכב"

לאחר שסיים את המכינה, בחר עדן להישאר עוד חצי שנה כמדריך, “היה לי קשה להיפרד מהמכינה, מכיוון שזה כמו משפחה, המדריכים והחברים הם כל העולם שלך במשך שנה שלמה וקשה לעזוב אותם”, הוא מספר ומוסיף כי היה מעורב בתהליך המיונים והבחירה של החניכים לשנה הבאה אחריו. “רציתי להישאר וללוות אותם בנקודת הפתיחה שלהם במכינה ולשמש מעין אח בוגר, שיכול לעזור להם להשתלב במכינה בצורה הטובה ביותר, ולכן ביקשתי לעבור מיונים לתפקיד מדריך ונשארתי שם כחצי שנה”.

“הצוות הוא כמו משפחה”

באפריל 2014 התגייס עדן לקורס חובלים, וכעבור כחצי שנה בחיל הים החליט לחתום על טופס הפסקת השתתפות ועבר לשרת בפלוגת הסיור בחטיבת גבעתי, אליה הגיע בנובמבר 2014. בפלוגת הסיור עבר עדן את מסלול ההכשרה, עליו הוא מספר: “ההכשרה מאוד פיזית עם מפקדים שדורשים המון מבחינת משמעת וסטנדרטים, אבל הם בני אדם מדהימים שאפשר לדבר איתם ולהרגיש פתוח. היה לי צוות מאוד מגובש ומאוחד. כל דבר קשה הפכנו למצחיק וברגע של קושי תמיד היה מי שיבוא ויעזור להתמודד, אנחנו בקשר עד היום והם חברים שלי לכל החיים”.
בתום ההכשרה יצא עדן לקורס מפקדים, שלאחריו שימש סמל צוות, “היה לי תפקיד משמעותי והרגשתי שמה שאני עושה חשוב”, אומר עדן, שכעבור חודשים ספורים יצא לקורס קצינים, שבסיומו קיבל צוות משלו. על היציאה לקורס הוא מספר: “בזכות המפקד שלי, שדחף אותי קדימה, החלטתי לצאת לקורס קצינים, אני שמח מאוד על ההחלטה, קיבלתי הזדמנות לבדוק איך דברים נראים מאחורי הקלעים ואני מודה לו על כך”.
כקצין המפקד היום על לוחמים, מאמין עדן שלוחמים נבנים בהכשרה וממשיכים להתעצב כלוחמים, בעיקר בבגרות שלהם וברצינות כלפי המקצוע. “דרישות לנורמות ולהרגלים נכונים הן חובה, וחשוב שיהיו מפקדים דומיננטיים בנושא הסטנדרטים הללו”, הוא אומר. “השריטה שלי היא ‘זמן אימון מקצועי’, שעבורי הוא קודש, ושם מתנתקים מצחוקים וציניות, כולם נדרשים להיות 150 אחוז בתוך האימון בכל פרמטר, רק כך משיגים את היעדים יחד כצוות”.
עדן שם דגש גם על האווירה בצוות וחשוב לו שהחיילים שלו יאהבו את מה שהם עושים: “חשוב לי שהחיילים יגיעו ביום ראשון שמחים לצבא, כי הצוות שלהם הוא כמו משפחה, אני רוצה שהם ירגישו חלק מהצוות ושיהיה להם חשוב לעשות את התפקיד שלהם בצורה הכי טובה שאפשר. אני מאמין שחיילים שטוב להם הם חיילים טובים יותר, לכן חשוב לי שהם יאהבו את התפקיד וייתנו את המקסימום בכל משימה אליה יידרשו”.
בעתיד הקרוב מיועד עדן לעבור לתפקיד סגן מפקד סיירת, ועם הזמן הוא גם החל לחשוב על קורס מפקדי פלוגות ועל הארכת השירות. “אני מרגיש שאני טוב במה שאני עושה ורואה בזה שליחות, אני רוצה להמשיך ולתרום למדינה, כי אני יודע שאני יכול. מעבר לחשיבות שאני רואה בהמשך השירות שלי, זה גם תורם להתפתחות האישית, אני מרגיש שזה הנתיב הנכון כרגע בחיים שלי”.
על שירותו הצבאי עד כה מספר עדן: “אני זכיתי לשרת עד עכשיו עם מפקדים מעולים, היו לי חיילים מעולים, החוויה שלי מהשירות מאוד טובה ואני משתדל תמיד לבוא בגישה חיובית ולהסתכל על השירות כמשהו משמעותי. אני מאמין שכשרואים את החשיבות בתפקיד ומבינים למה הדברים צריכים להיעשות, גם השירות הופך לטוב יותר. ברור לי שאני פה כדי לתרום למדינה ולכן אני אתמודד עם כל מה שאני צריך לעשות כדי לדאוג לביטחון האזרחים, אני רואה את הטוב במה שאני עושה ונותן לעצמי תחושה טובה שאני נמצא במקום טוב ועושה את הדבר הנכון”ץֹ.

מה יש לך לומר לכל המתגייסים החדשים?

“אני רוצה שהם יבואו בגישה חיובית. לדעתי, מי שיכול לעשות שירות קרבי, צריך לבוא ולתרום מעצמו. יש היום המון מחשבה אצל צעירים מה ישרת אותם בעתיד ואני מאמין ששירות צבאי משמעותי, מעבר לתרומה הגדולה למדינה ולשמירה על ביטחון האזרחים, גם תורם המון להתפתחות האישית. אני בהחלט קורא למתגייסים להגיע ליחידות הקרביות, מכיוון שיש צורך באנשים טובים שמבינים את החשיבות שבשירות בתפקיד קרבי, כאלו שמוכנים לבוא ולתרום מעצמם”.
איך אתה מסביר את העובדה שדווקא אתה מכולם קיבלת תעודת הצטיינות?
“אני חושב שראו בי אדם שמשתדל לעשות הכי טוב בכל משימה שהוא מקבל, אני רואה את החשיבות בעבודה שלי ואוהב את מה שאני עושה. בנוסף, אני מאמין ביחסי אנוש טובים ומנסה תמיד לייצר אווירה נעימה בכל מקום אליו אני מגיע. חשוב לי שלחיילים שלי יהיה טוב ושהם יאהבו לקום בבוקר”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>