20.07.19

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

ספרות

קריאת כיוון

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים. חנויות הספרים התארגנו החודש על שפע של ספרים חדשים ויצאו במבצעים מיוחדים לחגים. ניתן אף להשאיל את הספרים בספריות הרבות הפזורות ברחבי הארץ. מתח ורומנטיקה תמיד יעניינו, יצאו החודש הרבה ספרי מתח מתורגמים או מקור. המלצות ספרים חדשים. אן-מארי מיטראן ביססה את ספרה הנוגע והמרגש “מוזיקה רוסית” על נישואיה הראשונים ליהודי ששרד את השואה בתור ילד. הם הביאו שני ילדים לעולם והנישואים נמשכו שלוש שנים בהן היא חיה לצד אדם המצוי בטראומה מהמלחמה. היא הרגישה שהיא חווה דרכו את הפחד, הסבל ואלו הדהדו עד עמקי נשמתה

מאת: ניר אהרוני , 6 בספטמבר 2018

בכל בית יש ילד עורך דין שעושה על ההורים שלו את הסטאג’ ויש את זה ששופך את המיץ בשנייה שהעוזרת סיימה לנקות, וזה שהחדר שלו מבולגן ולא מבין למה צריך לסדר. מי לא רצתה לזרוק את הסוודר של הבעל, זה שהוא שומר מגיל 16 בארון, דרך החלון וגם אותו, לפעמים וגם את אמא שלו, מי לא שאלה… איפה החלום ואיפה המציאות?! ואיך מסתדרים עם כל הדבר הזה שנקרא משפחה?! הצילו! אז שנייה לפני שאתם קופצים מהספנייה- אשת התקשורת והעיתונאית לימור סימון איגדה את כל הרגעים האלה בדיוק לספר.

צילום: ארכיון "כוכב"

“יומניקו” כולל סיפורים קצרצרים ומצחיקים על משפחה, זוגיות, הורות (כל הורה צריך הורה – זמין בחופשים), חברות, נשיות (כל אישה צריכה.. והרבה צריכה) והחיים. הספר נולד בפייסבוק ויצא לאור דרך גיוס המונים וזוכה לתהודה רבה מצד הקוראים שרואים בו את עצמם בתוך הסיפורים. נדמה כי הכותבת חיה בבתים של כולנו ומתעדת את כל הרגעים הקטנים בהומור שגורם רגע לעצור ולהביט על החיים טיפה אחרת. כל הרגעים המעצבנים של החיים, אלה שמוציאים אותנו מהדעת כהורים, אחים, חברים, ילדים, בני זוג ועוד, מוגשים בזווית אחרת שהופכת את כל האירועים האלה ליותר נסבלים. (ספרי ניב, 295 עמודים)

צילום: ארכיון "כוכב"

האם היא נמצאת בסכנה?

“האחות” מאת לואיז ג’נסן, הוא מותחן פסיכולוגי מרתק. הספר מתחיל בהווה, כשגרייס מתיוס בת ה-25 חופרת ומוציאה קופסה שהיא וחברתה הטובה ביותר צ’רלי קברו באדמה לפני עשר שנים. היא לא מתארת לעצמה שהיא תהיה לבדה כשהיא פותחת את הקופסה. היא מוצאת שם מעטפה ורודה שצ’רלי הכניסה פנימה ממש לפני שהן קברו את הקופסה. היא לא יודעת מה יש במעטפה, אך היא מקווה שתמצא בפנים תשובות לכל שאלותיה – שאלות שעליהן צ’רלי לא יכולה לענות, כיוון שהיא מתה ארבעה חודשים קודם לכן. מילותיה של צ’רלי בפעם האחרונה שראתה אותה עדיין רודפות אותה. כשגרייס יוצאת לחפש אחר אביה של צ’רלי, נכנסת לזירה אנה, בחורה הטוענת שהיא אחותה של צ’רלי. עבור גרייס, מציאתה של אנה היא כמו מציאת בת משפחה חדשה, ולא עובר זמן רב עד שאנה הופכת להיות בת בית בביתם של גרייס ושל החבר שלה דן. אבל משהו אינו כשורה. דברים מתחילים להיעלם, דן מתחיל להתנהג מוזר וגרייס בטוחה שמישהו עוקב אחריה. האם הכל בראש של גרייס? או האם, ככל שהיא מתקרבת לגילוי האמת אודות צ’רלי ואנה, גרייס נמצאת בסכנה איומה? (מאנגלית: דנה שחף, הוצאת דני ספרים, 376 עמודים)

צילום: ארכיון "כוכב"

המעטפה הזאת חייבת להיפתח

“מכתב שנשכח” מאת קתרין יוז הוא רומן מרגש ומטלטל על אהבה אמיתית, על החמצות כואבות ועל האפשרות לתיקון. טינה קרייג לא מוותרת על התנדבות שבועית בחנות הצדקה לבגדים משומשים. במנצ’סטר של שנות השבעים, זהו מקום המפלט היחיד שלה מהבית בו שוכב בעלה מעולף בסלון אחרי עוד לילה של שתייה לשוכרה. כאשר טינה מסדרת את הבגדים שהונחו בשקית מחוץ לחנות, היא מוצאת מעטפה חתומה בכיס מקטורן. היא שמה לב שהמעטפה אמנם מבוילת, אך אין עליה חותמת, המכתב מעולם לא הגיע ליעדו. למרות ההיסוס הראשוני, טינה מרגישה שהמעטפה הזאת חייבת להיפתח. התאריך שבראש המכתב מעיד שנכתב בתקופה סוערת ומורכבת בהיסטוריה של בריטניה: השנה היא 1939 והימים הם ימי מלחמת העולם השנייה. בחור בשם בילי כתב לאהובתו כריסי מכתב שללא ספק היה משנה את חיי שניהם. אך מדוע הוא לא נשלח? טינה מבינה מייד שהיא מוכרחה לאתר את כריסי ולמסור לה את המכתב, גם אם באיחור של יותר משלושים שנה. טינה מקווה שהרפתקה בלשית כזאת תספק לה הסחת דעת ממצוקותיה שלה, ועדיין לא מבינה שהמכתב עומד לשנות ללא היכר גם את מסלול חייה. (מאנגלית: נורית לוינסון, הוצאת מודן, 307 עמודים)

צילום: ארכיון "כוכב"

עליה לפעול במהירות

“למצוא אותה” מאת ליסה גרדנר הוא ספר מתח מרתק בסדרת הבלשית די-די וארן. שבע שנים חלפו מאז שפלורה, תלמידת קולג’ תמימה וחסרת דאגות, נחטפה בחופשת האביב. במהלך 472 ימים היא למדה שיעור מחריד על היכולת האנושית לשרוד. אחרי ששרדה בנס, מנסה פלורה להתרגל לחיים נורמליים, אם אפשר להגדיר ככה בחורה שבחדר השינה שלה יש קיר מלא בתמונות של נשים נעדרות שכנראה נחטפו. יום אחד נקראת הבלשית די-די וארן לזירת פשע ומוצאת שם אישה ערומה כפותה לצד גופת גבר. מהר מאוד מתברר שפלורה היתה בקשר עם כמה מהחשודים הפוטנציאליים. האם פלורה טמנה מלכודת לחוטפים פוטנציאליים? האם היא קורבן או נוקמת חסרת מעצורים? אבל אז פלורה עצמה נעלמת, ודי-די נאלצת לבחון את האפשרות שמישהו אכזרי בהרבה אורב בסמטאות בוסטון ובמרתפיה. מישהו שהפעם לא יאפשר לפלורה להימלט. היא חייבת לפעול במהירות, להתגבר על הקשיים האישיים שלה ולמצוא אותה. (מאנגלית: אסף שור, הוצאת כנרת זמורה, 416 עמודים)

צילום: ארכיון "כוכב"

החיפוש אחר הזהות

“שיגע” מאת ש .פ. ז’ולייט הוא רומן עתיר סמלים, קולח, ומפתיע, הספוג בניחוחות ובקולות אותנטיים ממחוזות שרגל אדם לא דרכה בהם. זהו ריאליזם קסום, המוהל יסודות פנטסטיים ביסודות מקראיים, ורוקע ומשבץ לתוכו מעשיות, מיתולוגיה ופילוסופיה. למן הפסקה הראשונה יישבה הקורא בצלילים, בריחות ובקולות מעולם אחר. במדינה לא נודעת ושמע שיגע מתהלך לו עירום עלם ושמו פרא. במסע שמתחיל בחיפוש זהותו מוצא פרא מכתב תמוה אשר ישנה את חייו ויחשוף בפניו גילויים מרתקים על אודות העולם שמעבר לעולמם הכאוטי של השיגעים. במהלך מסעו פוגש פרא שלל דמויות צבעוניות וחווה מצבים אבסורדיים, עובר תהליך רגשי מורכב ומתפתח, ומגבש תוך כדי תנועה את תפיסת עולמו ואת אמונותיו. במקביל לנושאים אישיים אשר נוגעים לגיבור, כמו: חיפוש אחר תחושת שייכות, גיבוש זהות ופריצת גבולות ומגבלות – “שיגע” עוסק ומעלה שלל נושאים המתקשרים למסעו ובתוכם: מפגש האדם עם תרבות, אמנות ואקדמיה, מקום הכסף בחיי האדם, משמעות החיים, ניצול עובדים בחברה המודרנית וההכרח לעטות מסכות תוך ביטול האותנטיות של האדם. הספר נכתב בהשראת ילדותה של המחברת, שנולדה באירן ועלתה ארצה בגיל 5 בעקבות המהפכה האסלאמית ונאלצה להתאקלם במציאות חדשה בישראל. (הוצאת “ספרי ניב”, 192 עמודים)

צילום: ארכיון "כוכב"

טריוויה לכל המשפחה

“הידעתם? טריוויה לכל המשפחה – ידע כללי” מאת סם סמית וסיימון טדהופ הוא ספר חידות נהדר, המלא עד גדותיו בשאלות על בעלי חיים, ממציאים, מוזיקה, ספורט, מדינות בעולם, דינוזאורים, החלל ועוד נושאים מרתקים ומגוונים. אתם מוזמנים להשחיז את מוחכם ולבחון את עצמכם ואת כל בני המשפחה. האנטיביוטיקה עוזרת לגוף להילחם בווירוסים. נכון או לא נכון; מהו מקצועו של הגיבור הקולנועי אינדיאנה ג’ונס? מה גדול יותר, חיידק או וירוס?, איזה יצור מנסים פו הדב וחזרזיר ללכוד בבור עמוק בעזרת צנצנת דבש? (סנארק, פחדרון או פילנפיל?); מהי הנוסחה הכימית של מים? מי הוביל את המשלחת הראשונה שיצאה להפליג מסביב לעולם, אבל מת במהלך המסע: פרדיננד מגלן או כריסטופר קולומבוס? הלויתן הכחול מסוגל להתיז מים לגובה של..? מהו הצד המנוגד לדרום-מזרח? האם העדשה בזכוכית מגדלת קמורה או קעורה? זכיתי בעונה הראשונה של “כוכב נולד”, אחרי שבגמר שרתי את “ים של דמעות”. מי אני? כמה קרדיות אבק בקרוב חיות על המיטה שלנו? (250, 2,500, 25,000?) בספר 51 חידונים, כשבכל אחד מהם עד כעשר שאלות. התשובות נמצאות בסוף הספר. (איורים: שרה הורן, מאנגלית: חגי ברקת, הוצאת דני ספרים, 112 עמודים. מנוקד)

צילום: ארכיון "כוכב"

גם אוטיסטים יכולים לראות את העולם

“אוטיסטה 2” מאת דניאל עמית הוא השני בסדרת הקומיקס המקסימה “אוטיסטה”, שגיבורו ויוצרו הוא נער אוטיסט. דניאל, בן 21, קומיקסאי, מוזיקאי ואוטיסט גאה, מראה באירוניה, ובהומור מתובל בעוקצנות קלה, באמצעות ציורי קומיקס, שגם אוטיסטים יכולים לראות את העולם במבט משועשע. במספר סצנות מחיי היומיום שלו ושל הסובבים אותו, הוא מתאר בספרו באופן הומוריסטי ואירוני על החיים שלו כאוטיסט. בספר נאלץ דניאל להתמודד עם שדים מעברו, התקפי חרדה, ואימא עקשנית שלא בוחלת בשום דבר כדי להביך אותו. הוא מתאר מגוון סיטואציות שונות בחייו: איך אוטיסטים מתמודדים עם אוכל גרוע במסעדה? איך אוטיסטים מתמודדים עם שחייה בקבוצה? ואיך זה שאוטיסט, גיי וטרנסג’נדר מתאמנים בחדר כושר בלי שזה נשמע כמו התחלה של בדיחה? בספר תקבלו את כל התשובות לשאלות אלה ונוספות ותכירו גם צד אחר של דניאל, שבו הוא לומד להשלים עם מי שהוא. הספר “אוטיסטה 1”, שיצא במקביל בהוצאה מחודשת, נכתב בתקופת הילדות והנערות של דניאל והספר “אוטיסטה 2”, נכתב בתקופה של התפכחות, של הבנה של דניאל את עצמו כשבסוף הספר הוא לאט לאט משלים את תהליך הקבלה של עצמו עם החולשות והיתרונות הרבים. (הוצאת מיקה, 81 עמודים, כריכה קשה)

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

לעשות שימוש מיטבי בכוח הדמיון

“נעמה אוהבת לדמיין” מאת דליה בר-אל הוא ספר שיתחבב על בני כל הגילים ויעודד אותם ללכת בעקבות דמיונם. הספר מתאר יום בחייה של הילדה נעמה, שמרגע שהיא מתעוררת ועד שהיא עולה על יצועה בלילה, היא משתמשת בכוח הדמיון שלה כדי להתמודד בצורה הטובה ביותר עם כל מה שקורה לאורכו. בר-אל משלבת בספרה סיטואציות רבות שאופייניות לילדים בגיל הגן ומסייעת להם  להעשיר את ארגז הכלים שלהם כשהיא מדגימה את השימוש הרבגוני בכוח הדמיון להתמודדות עמן. היא נעזרת במספר יודע כל שמציג לילדים את הסיפור ופונה אליהם באופן אישי בין הסיטואציות השונות כדי להציע להם להשתמש בכוח הדמיון שלהם כמו שעושה נעמה. הספר נפתח בסיטואציה המוכרת להורים רבים: חלומות שמלווים את הילדים כשהם מתעוררים. עולמה של הילדה נעמה בספר משקף לילדים את המוכר להם מחייהם שלהם ומתמקד בחוויה שלהם שאינה מנותקת מן המבוגרים סביבם שנמצאים שם כדי לכוון ולהדריך. הספר יכול לשמש בסיס לדיון עם הילדים על הדרך בה הם יכולים לעשות שימוש מיטבי בכוח הדמיון שלהם בסיטואציות שונות בחייהם. לגילאי 3-8. (איורים: יולן מצגר, הוצאת אוריון, 27 עמודים)

צילום: ארכיון "כוכב"

האביר שמציל מ”מפלצת העבודה”

“לשחרר את אבא” מאת דורון ארז מוקדש לכל ההורים שעובדים הרבה שעות ולא רוצים להפסיד את הקשר עם הילדים שלהם. אבא של איתי חוזר מהעבודה לאחר שבנו כבר נרדם. איתי יודע שאבא אוהב אותו מאוד, והוא מחליט שיש מפלצת שלא נותנת לו לחזור בזמן ויוצא לשחרר את אביו. למעשה ההצלה הוא רותם גם את אימו שיוצאת להגנת האב על כך שהוא עובד קשה לפרנס אותם ואין לו זמן להיות בבית. יחד הם עולים על דרקון ומגיעים לעבודה של אבא. הילד שמתחפש לאביר, משתמש בחרב ועושה מעשה חשוב – מנתק את כבל המחשב! דבר קטן לכאורה, אך צעד גדול. איתי, שעולמו מורכב מאבירים ודרקונים מגיב לסיטואציה מהחיים דרך סיפורי אגדות שהוא מכיר: אם אביר יכול להציל נסיכה ממפלצת איומה, למה שהוא לא יהיה האביר שיציל את אביו מידי מפלצת העבודה. זהו סיפור נפלא בעל מוסר השכל חשוב שכל הורה רצוי שיפנים. מצד אחד הוא יגלה הזדהות עם האב שעובד קשה לפרנסתו, אך גם ייחשף לזווית ראייה חדשה, לנקודת מבטם של הילדים שלא צריכים לגלות הבנה להיעדר האב מחייהם היומיומיים בגלל עבודה. (איורים: דני קרמן. הוצאת ספרית דורון עפרון, מנוקד)

צילום: ארכיון "כוכב"

כך הפכנו למשפחה

“כך הפכנו למשפחה” מאת הילה מידן נותן מענה לתהייה איך באים ילדים לעולם ומאפשר להורים, שרוצים לספר לילדיהם על סוגים שונים של משפחות, לעשות זאת בעזרת סיפורה של ילדה שנולדה מתרומת זרע. מחברת הספר, אם חד-הורית שבחרה להביא לעולם ילדה מתרומת זרע, מתארת את תהליך יצירת התא המשפחתי שלה ושל בתה. בבוקר יום הולדתה השלישי של גלי, היא יושבת להתבונן ביחד עם אמה באלבום התמונות שלה. היא מבחינה שדמות אחת חסרה בתמונות ושואלת: “איפה אבא שלי? למה הוא לא בתמונה?”. הקוראים הצעירים ילמדו להכיר את הסיפור המשפחתי שלהן בעזרת דיאלוג נפלא שהן מנהלות, בו לומדת גלי איך באה לעולם במושגים שמתאימים לגילה ולעולמה. האמא רצתה תינוק משלה שתוכל לחבק ולאהוב: “רציתי אותך, ילדה שלי יפה”, היא אומרת ומספרת שהגעתה לעולם מזכירה קצת אפיית עוגה. השתיים אופות יחד עוגת שוקולד חמה שגלי אוהבת במיוחד והאם מסבירה לה כי בדיוק כמו שהן מערבבות ביחד את החומרים, גם בבטנה התערבבו יחד דברים נפלאים שיוצרים ילדים. האמא מדברת עם בתה על משפחות שונות שהן מכירות ומדגישה שמה שהופך אנשים למשפחה זו האהבה. (איורים: מיכל זינגר. הוצאת אוריון, 20 עמודים)

צילום: ארכיון "כוכב"

לחבק את הרגש

“העצב שרצה אהבה” מאת אלה ויינטראוב הוא ספר קסום ונפלא שמלמד על חשיבות כל הרגשות בחיינו. על רקע איורים צבעוניים וחמים נפרש הטקסט שמתאר את סיפור העלילה ומכניס את הקוראים הצעירים לתוך עולמה של משפחת רגשות. דמויות הרגשות השונים מומחשות לצד הטקסט בצבעים ייחודיים שמתחברים למהותן. הקוראים לומדים כי בני משפחת רגשות נמצאים בכל מקום. בסוף היום אחרי שביקרו את כולם הם חוזרים לביתם וחולקים זה עם זה את החוויות שלהם, כמו שהילדים עושים בחייהם. באחד הימים אחרי שהרגשות חולקים את חוויותיהם, מתרחשת סיטואציה שילדים רבים מכירים מחייהם בעקבות אירוע או אירועים לא נעימים שחוו: העצב מגיע לבית המשפחה, אך מסרב לחלוק את יומו עם הרגשות האחרים ונכנס לחדרו. כשבני המשפחה ניגשים אליו לברר מה קרה, הוא מספר להם שאינו אוהב להיות עצמו והוא מבקש להיות רגש אחר. בתשובה לשאלותיהם הוא מסביר שהוא מרגיש פחות נאהב מבעבר כשהוא שוהה אצל אחרים. הספר כתוב בחרוזים ומתאים לקריאה משותפת עם ילדים בגילאי הגן. הוא יכול לשמש בסיס לשיחה עם הילדים על הרגשות השונים כדי להתמודד עמם באופן שמפנה מקום לכל חוויה שלהם. (איורים נפלאים: אורית קשת. הוצאת אדמונית, 25 עמודים)

צילום: ארכיון "כוכב"

לכל הכתבות בקטגוריית ספרות >>>