17.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

נשר

ראש העיר המיתולוגי דוד עמר ז”ל הלך לעולמו בגיל 76

עיריית נשר הרכינה השבוע ראש עם פטירתו של ראש העיר לשעבר, דוד עמר ז”ל

מאת: ניר אהרוני , 16 באוגוסט 2018

דוד עמר היה מבוניה ומייסדיה של נשר, עמר שימש שנים רבות כחבר מועצת העיר ונבחר לראשונה לכהן כראש המועצה בשנת 1989 מטעם “הליכוד”, באמצע שנות ה-90 הוביל את הפיכתה של נשר לעיר ועמד בראשה עד לשנת 2013. במערכת הבחירות האחרונה הפסיד דוד עמר לאבי בינמו, ובשנה שעברה הודיע לו על הפסקת כהונתו כחבר מועצה, עקב מצבו הבריאותי. זמן קצר לאחר מכן עבר להתגורר במושב רשפון, כדי להיות קרוב לילדיו. בן 76 היה במותו. הוא הניח אחריו אישה ו-5 ילדים. הלוויתו התקיימה ביום שלישי בבית העלמין ברישפון.
ראש העיר נשר, אבי בינמו, סגניו, חברי מועצת העיר הנהלת העירייה ועובדיה הביעו השבוע את השתתפותם בצערה העמוק של המשפחה ובאבלה של העיר נשר כולה.

צילום: ארכיון "כוכב"

ראש העיר נשר, אבי בינמו, ספד השבוע לעמר ואמר: “ברוך דיין אמת. ליבה של העיר נשר כואב עם היוודע על פטירתו של דוד עמר, ראש העיר נשר לשעבר שכיהן 40 שנה כחבר מועצת העיר נשר ומתוכן 25 שנים כראש העיר. דוד עמר הינו מבוני הארץ, ממייסדי והעיר נשר, יוצק את יסודות והתפתחות מערכת החינוך  המצוינת בנשר. תנחומיי למשפחתו, ולעיר נשר כולה”.
משיח עמר: “אני יושב שבעה על אחי מנהיג וחבר. למשפחתי לחברי ולתושבי נשר אני מבקש לשתף אתכם מרגע ההודעה על פטירתו של אחי הבכור, דוד עמר ז”ל. בשעה 4.48 לפנות בוקר צלצל הטלפון עוד לפני שעניתי הרגשתי שזו הודעה על הסתלקותו של אחי ז”ל. מיד שיתפתי את בני משפחתי וכמובן כולם הביעו צער עמוק על אובדן גדול של המשפחה. משעה  לשעה התגלה לי כמה האובדן כל כך גדול גם לתושבי נשר שמהם שמעתי בנימה כואבת ועמוקה את צערם תוך כדי הבעת אהבה והערכה גדולה על פועלו של ראש העיר נשר במשך 25 שנה ופעיל למען הקהילה למעלה מ-40 שנה. דוד עמר ז”ל עבר מספר אירועים שפגעו בבריאותו במשך השנים. אך לצערנו את האירוע האחרון לפי כחודש הוא לא הצליח לשרוד על אף כל המאמצים של טובי הרופאים להצילו ובכך הוא מצטרף להסתלקותו של חברו הטוב מסעוד אלימלך ז”ל. כולנו חשים ומרגישים את חסרונם של שני מנהיגים שהובילו תנועה גדולה במשך ארבעה עשורים. שמעתי הרבה מאד סיפורים על פעילותו של דוד למען הכלל. זה לא הזמן להרחיב אבל עוד ניתן לזה ביטוי במועד אחר. על דוד אפשר לומר פיו וליבו שווים, וכן “טוב שם משמן טוב”.

צילום: ארכיון "כוכב"

במעשיו הוכיח את נאמנותו לעיר ולתושביה וראה את פועלו כשליחות ולא כשררה. אני אישית ליוויתי אותו שנים מול שרים במשרדי הממשלה במשך כל תקופת כהונתו כראש עיר וראיתי כיצד הוא נאבק על מנת להשיג כל דבר שיכול להביא תועלת לעיר נשר ולתושביה. אין זה סוד שגולת הכותרת של דוד הייתה בעיקר חינוך ילדי נשר כי רק באמצעות החינוך ניתן לצמצם פערים ולבנות עיר ואם בישראל. בשמי ובשם בני משפחתי חברי ותושבי נשר אנו מביעים צער וכאב עמוק על אובדן אדם יקר ואהוב על כולנו. בשעה זו אני מבקש לומר תודה בהערכה גדולה על אהבתו הגדולה של כלל תושבי נשר ובטוחני כי יחד נמצא את הזמן והמקום על מנת להנציח את זכרו באופן הראוי ביותר.יהי זכרו ברוך.
יחיאל אדרי סגן ומ”מ ראש העיר, יו”ר ועדת החינוך והמועמד לראשות העיר: “דוד עמר היה מראשי העיר הטובים בישראל, היה לי הכבוד להיות סגנו משך 8 שנים ולהרים ביחד פרוייקטים גדולים שהפכו את נשר מעיירה לעיר.
עם היוודע דבר פטירתו של דוד עמר ז”ל אמר יחיאל אדרי כי אבד אחד מראשי הערים הטובים שידעה ישראל, איש דעתן ועיקש, בעל עוצמה ומסור לעירו, איש חרוץ שהיה מוכן לנסוע עד קצה העולם כדי להביא תקציבים ליישוב או עזרה שהיה זקוק לה. מדובר בדור של מנהיגים מייסדים שהיישוב זרם בדמם והיה כל עולמם.
הכרתי את דוד עמר בשנת 1989 כשהייתי יו”ר הנהלת המתנ”ס ומאז דרכינו הצטלבו רבות. פעלנו יחדיו לשדרוג מערכת החינוך, לבניית היכל התרבות והסיפרייה בנשר, האיצטדיון ושכונת רמות יצחק שתכנונה החל עוד בימי שמואל רייניש ז”ל והמשכנו אותה לבנייה של ממש.
כסגנו של עמר ז”ל ומחזיק תיק החינוך הצלחנו להוציא שורה של פרוייקטים לפועל : בניית גנים ברמות יצחק, בניית חטיבות הביניים ובית הספר רבין. בניית הקאנטרי “ספייס”, ופרוייקטים נוספים. יחד נלחמנו ללא ליאות והגענו עד בג”צ כדי לסגור את המחצבה בנשר, ואשרינו שהצלחנו במאמצים רבים.
למדתי מדוד עמר ז”ל מה היא חריצות ודבקות במטרה, ובעיקר את הנחיצות של ראש עיר להגיע פעמיים בשבוע לירושלים, להסתובב בין חברי הממשלה, להגיע מוכן עם תוכניות מדוייקות לביצוע ולצאת עם ברכת הדרך ותקציב.
חלומו של עמר ז”ל היה להפוך את נשר מעיירה לעיר של ממש והוא הצליח לעשות זאת. משך שנים עמל על איתנותה הפיננסית של המועצה ואז בא לראש הממשלה דאז יצחק רבין ז”ל ושר הפנים דאז אהוד ברק ואלה אישרו את הפכתינו לעיר. לצערי הפיכתה של נשר לעיר הייתה האירוע הממלכתי האחרון בו השתתף יצחק רבין ז”ל שנרצח חודש לאחר מכן.

צילום: ארכיון "כוכב"

עמר פעל אסטרטגית להפרדה בין החלק התחתון של נשר והפיכתו למסחר ותעשייה זעירה ובנייה איכותית למגורים בחלק העליון , כך לא נסמך רק על ארנונת מגורים ויכל לפתח את היישוב.
אני מודה לעמר על תרומתו האדירה לעיר, על שהניח את היסודות שיש  להמשיך במסירות ובאחריות , ומנחם מכל ליבי את משפחתו על האובדן הגדול.

צילום: ארכיון "כוכב"

רועי לוי, חבר המועצה והמועמד לראשות העיר: "זכינו. זכינו כעיר שדוד יוביל אותנו, ושינהיג אותנו מישוב קטן בצמוד לחיפה, לעיר מפותחת מלאה באנשים טובים ומערכת חינוך מובילה ופורצת דרך. כשאני עוצם את עיניי אני רואה את דוד מטייל ברחובות, מדבר עם האנשים, מנהיג את העיר. גם היום ידו ורוחו מורגשים בכל פינה.
הייתה לי הזכות לקבל מדוד את ברכת הדרך להמשיך את פועלו בעיר ואני מבטיח  שנשר תמשיך להתקדם, בהתאם לחזונו להיות עיר שמובילה בחינוך ומושכת משפחות צעירות שימשיכו לבנות את העיר. אני מלא בצער על לכתו. נוח על משכבתך בשלום דוד, העיר נשר לא תשכח אותך”.
ניסים בן לולו חבר מועצת העיר: “דוד יקר, בילדותי בבית אמך, דודה חנה בשבילי,   גדלתי על עשייתך הפוליטית והחברתית. עם חלוף השנים, ישבתי מהצד וצפיתי בגדולת מעשייך, למדתי צניעות וענווה מהי. בבגרותי, סחפת אותי בדרכך. לימדת אותי את העשייה הציבורית, את העשייה האישית, את המתן בסתר, את ההקשבה לחלש והסיוע לו להשתלב בחברה.
העשייה שלך למען התושב, החזק והחלש כאחד, ההצעדה שלך קדימה והעצמתה של נשר הקטנה והפיכתה לעיר לתפארת תעמוד לנצח כנר לעיניי בצורך לצעוד לעתיד חדש ולעיר פורחת, משגשגת שצועדת על החינוך להצלחה, לשגשוג ולפריחה. נח בשלום על משכבך, דוד יקר”.

צילום: ארכיון "כוכב"

אבי אזולאי יו”ר הנהלת סניף  הליכוד בנשר: משפחת הליכוד וסניף הליכוד בנשר, מרכינים ראש  ונפרדים בצער רב, מראש העיר לשעבר  דוד עמר ז”ל, ראש עיר אשר ייזכר בליבנו כמנהיג דגול וערכי, שבנה ופיתח את העיר נשר, במשך 25 שנים והביא את העיר נשר בכלל ואת מערכת החינוך בנשר בפרט להישגים מרשימים ביותר.
דוד עמר ז”ל  ייזכר כראש עיר שחרט על דגלו  את נושא הקידום וההשקעה בחינוך , הוא האמין שהדרך להשגת שוויון חברתי זו ההשקעה בחינוך וכך בנה את תקציב העירייה  סביב מערכת החינוך, בהנהגתו זכתה העיר נשר בפרסי חינוך רבים  ובשבחים רבים, על כך גם יעידו רבים  מבוגרי  קריית החינוך בנשר ששרתו בצה”ל ביחידות קרביות ובתפקידי פיקוד וקצונה והמשיכו באקדמיה בהצלחה רבה.
אנו משתתפים באבלם הכבד, של הרעיה סימה  ושל כול בני המשפחה, זהו  אובדן  גדול  של המשפחה הקרובה בפרט ושל  כלל תושבי נשר, המוקירים את פועלו  ואת תרומתו  הרבה, לעיר נשר.
יהי זכרו הברוך

עוד כתבות בתחום נשר

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>