26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

רובוטריקים תוצרת כחול לבן

איך מנהלים סטארט-אפ של בני 15-18 ומהם הסודות וההישגים מאחורי מועדון הרובוטיקה FRC 2630 בעמק חפר? וגם, על ההישג המדהים: זכיית הקבוצה במקום החמישי בגמר אליפות העולם לרובוטיקה שהתקיימה ביוסטון טקסס. וכל זה, ללא ספונסרים עולמיים שעמדו אחרי נבחרות מארצות שונות, ללא מנטורים בינלאומיים, אך עם המון מוטיבציה ורצון עז להוכיח, כי יש לנו מה למכור בזירה הבינלאומית, במיוחד בתוכניות FIRST שהובאו לישראל ביוזמת האלוף במיל’, אביהו בן נון, מפקד חיל האוויר לשעבר. כבוד

מאת: מערכת "כוכב" , 15 במאי 2017

דמיינו לעצמכם את תמונת הפתיחה הבאה, הלקוחה מסיטואציה אמיתית, שהתרחשה בגמר אליפות העולם ברובוטיקה, שהתקיימה בשבוע שעבר ביוסטון, טקסס. חבורת נערים ונערות מוכשרים, בגילאים 15-18, חברי מועדון הרובוטיקה בעמק חפר, התכנסו ושברו את הראש, באיזו אסטרטגיית משחק עליהם לבחור על מנת להפתיע ולנצח את קבוצות הרובוטיקה המובילות בעולם, הנתמכות על ידי תאגידי ענק, דוגמת: Google Boeing ו-NASA.

צילום: ארכיון "כוכב"

מה זה FIRST?

כדי להבין את גודל המעמד בו נטלו חלק בשבוע שעבר 19 קבוצות ישראליות, מתוך כ-400 קבוצות מרחבי העולם: ארה”ב בעיקר, קנדה, אוסטרליה, סין, צ’ילה, מקסיקו, טורקיה וגרמניה, צריך להתחבר לרגע לחזון התחרות של ארגון FIRST, שהוקם ביוזמתו של Dean Kamen, אחד ממציאי הסגווי, החתום אישית על עשרות פטנטים טכנולוגיים.
קיימן וחבריו הקימו ארגון ללא כוונת רווח בשם FIRST, ראשי תיבות של For Inspiration and Recognition of Science and Technology, אשר משתמש בתחרויות רובוטיקה לנוער ככלי, להפוך את העיסוק בטכנולוגיה ובמדע לאטרקטיביים ומהנים עבור ילדים ונוער.
יצוין כי, תוכניות FIRST הובאו לישראל ביוזמת האלוף במיל’, אביהו בן נון, מפקד חיל האוויר לשעבר. הן כוללות כיום מאות קבוצות של ילדים ובני נוער, השוקדים על הכנת רובוטים לפי הנחיות, רוח וחזון של ארגון FIRST. הם מתחרים ביניהם באירועים רבי משמעות ומשתתפים, המתקיימים בכל שנה ברחבי העולם, ושיאם: אירועי אליפות העולם המתקיימים בארה”ב, בסיינט לואיס וביוסטון.

כללי המשחק על רגל אחת

תכנית הדגל של FIRST המכונה FRC מיועדת לתלמידים בגילאים 14-18. בתכנית זו, המשימה, שהינה בעלת רוח ספורטיבית תחרותית באופייה, מתקבלת בכל שנה בשבוע השני של חודש ינואר. מאותו רגע, לכל הקבוצות המשתתפות יש שישה וחצי שבועות (בלבד) לתכנן, לשרטט, להכין ולייצר רובוט מקצועי.
יצוין כי, הרובוטים נפגשים בתחרויות ומתחרים ב”בריתות”, כאשר בכל ברית שותפים שלושה רובוטים, שנבנו על ידי קבוצות שונות. בתחרות מתקיימים תחילה משחקי דירוג, בהם חברי הבריתות נבחרים עפ”י הגרלה. בהמשך, הקבוצות המובילות משחקות משחקי פלייאוף בבריתות שנבחרות משיקולים אסטרטגיים.
לעונת 2017 המשימה נבנתה סביב עולם דמיוני, שבו הטכנולוגיה מבוססת קיטור והיתה מורכבת במיוחד. בין היתר, רובוט התחרות היה צריך להיות מסוגל לאסוף כמות גדולה של “דלק” (כדורי משחק מחוררים בקוטר כ-10 ס”מ), ירי מספר רב של כדורים לעבר חבית איסוף מוגבהת (לצורך השגת נקודת דירוג נדרש לירות בין 40 ל-120 כדורים, בקצב גבוה), איסוף גלגלי שיניים (רוטורים) מפינת המגרש והבאתם ל”ספינת אויר” המוצבת במרכז המגרש. כמו כן, ביצוע פעולות הגנה, אשר ימנעו הישגים מרובוטי הברית היריבה.

צילום: ארכיון "כוכב"

המשחק אורך שתיים וחצי דקות ובמהלך 30 השניות האחרונות נדרשים שלושת הרובוטים, המהווים “ברית” (יש ברית אדומה וברית כחולה) לטפס על על “ספינת האויר”, הניצבת במרכז מגרש התחרויות. משימת הטיפוס מסוכנת במיוחד לרובוטים, מאחר שטעות אנוש או עייפות החומר, למשל של חבל טיפוס שחוק, עלולות לגרום לנפילת הרובוט, ממנה, לרוב, אין מחילה ואין חזרה”.
אז איך מנצחים את הקבוצות שלNASA , BOEING ו-GOOGLE? ניתוח קר שביצע צוות האסטרטגיה וצוות המגרש של Thunderbolts 2630, יחד עם השותפים לברית, קבוצה 5654 (פניקס) מערד, וקבוצה 2415 (WiredCats) מאטלנטה, ג’ורג’יה, העלה שהרובוטים המתחרים, כולם של קבוצות עם היסטוריה מפוארת ועטורי פרסים, עולים על הרובוטים של הברית שלנו, בעיקר ביכולת הירי המרשימה שלהם. שהרי, את הרובוט של עמק חפר, שזכה לשם Chaos, הם בנו במיטב האמצעים שעמדו לרשותם, אך אלו לא כללו תקציבי ענק, תמיכה רחבה של מנטורים וסיוע של מהנדסים עתירי ניסיון בתחומם”.

1,2,3…What a CHAOS

אחד מחברי צוות המגרש הציע פתרון יצירתי לסוגיית היתרון התחרותי: בתוך ה’ברית’ שלנו אנחנו מזהים שאת משימת איסוף הרוטורים מהמגרש אנחנו מסיימים מהר יחסית, והיא יתרון יחסי שלנו. בנוסף, שותף הברית שלנו, קבוצת FRC 2415 מג’ורג’יה, הצליחה לייצר רובוט עשוי מעץ, חתוך בלייזר וקל משקל, שמסוגל לטפס לראש המגדל בשלוש שניות בלבד. מאחר ש-Chaos של 2630 זקוק לכ-6 שניות, ננצל 20 מתוך 30 השניות האחרונות, המוקצות לחלק של הטיפוס (ומקנות 50 נקודות לכל רובוט שמטפס) לצורך חסימת הרובוט האיטי ביותר בטיפוס של הברית היריבה, כך שבתום החסימה עדיין יוותרו 10 שניות לרובוטים של 2630 (עמק חפר) ו-5654 (ערד) לטפס ועוד 6 שניות, שיספיקו לבעלי הברית האמריקאיים להשלים את המשימה. באופן זה, ייווצר יתרון גדול של 50 נקודות לברית הישראלית, יתרון שיצור פער גדול, עד כדי כך שגם ירי מדויק ומהיר לא יוכל לסגור.
וכך היה. החבורה הנועזת התייצבה תחילה למשחקים מול הרובוטים של קבוצה 1538 The Holly Cows (ספונסר QUALCOMM) וניצחה אותה וגם קבוצות רבות נוספות, בתוצאות מרשימות, בדרך לגמר אליפות בית “Galileo”, בתחרות שנערכה במרכז הקונגרסים ביוסטון.
עם אותה אסטרטגיה המשיכה הברית הזו וניצחה את הברית של FRC 118-Robonauts (הנתמכת ע”י מהנדסי NASA) ושל קבוצה 1678Citrus Circuts (ספונסר NVidia) והצליחה להשיג הישג היסטורי כביר: זכייה במקום חמישי בגמר אליפות העולם לרובוטיקה.
אבל לא רק אסטרטגיה מנצחת, אלא גם עמידות יוצאת דופן נדרשה על מנת להגיע לניצחון המתוק. במהלך העונה שיחק הרובוט כ-80 משחקים, במהלכם ביצע תמרונים מורכבים, ספג התנגשויות וגם מספר נפילות כואבות, אולם התכנון המחושב והרובוסטי, והטיפול המסור של צוות ה-pit העמידו אותו על הגלגלים, ובמצב מיטבי שוב ושוב. כמו הרובוט, גם הנוער שהפעיל אותו נדרש להיות חד ודרוך במשך שעות רבות של תחרות, שבמהלכן שנייה של חוסר ריכוז עלולה לעלות בהפסד.
אסיים בציטוט חשוב שחרוט בכניסה לסדנה של Thunderbolts ומדגים את רוח הקבוצה ואת הישגיה, כפי שבאו לידי ביטוי במיוחד בעונת 2017: “We Build People. Not Robots”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>