17.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

רוטציה במחשבה תחילה

הפועל חיפה שנחשבת לקבוצת ההגנה הטובה בליגה, לא יכלה להתקפה הטובה בליגה, מבית היוצר של בית”ר ירושלים. מה היה חלקו של המאמן ניר קלינגר בהפסד? ואיך מרימים את הראש לקראת משחק הצמרת ב”טרנר”, מול האלופה הפועל באר שבע. קבלו רמז: ריענון ההרכב

מאת: אלי לונטל , 10 בינואר 2018

אלי לונטל צילום: ארכיון "כוכב"

הפועל חיפה הגיעה למשחק מול בית”ר ירושלים כשוות כוחות, וידענו שכל תוצאה אפשרית במשחק זה. המצ’אפ במשחק זה היה אמור להיות במרכז המגרש, שבדרך כלל נחשב לחלק החזק של הקבוצה, עם רסמוס סוייסטד מאחור, רוסלן ברסקי כ-50/50 וראדו גינסארי שלאחרונה הפגין יכולת גבוהה מאוד, אך דווקא במקום הזה כשלה הקבוצה במגרשה הביתי, באצטדיון סמי עופר.
עד כה החוליה הזו עשתה עבודה קלה לחלק האחורי של האדומים. למעשה, לא היתה להם עבודה רבה וכל כדור שהגיע אליהם היה מפתח לניהול התקפה מחודשת ויציאה קדימה להתקפות מעבר ומתפרצות. אבל, נגד בית”ר ירושלים זה לא בא לידי ביטוי כלל.

יוחזר להרכב בדחיפות. מקסים פלקושצ'נקו צילום: ראובן כהן

הצהובים שחורים השתלטו על מרכז השדה בניצוחו של קלאודימיר, צמח וקונטה, שידעו לעשות להפועל חיפה את מה שהפועל חיפה עשתה העונה להרבה קבוצות. אפשר לומר שחניכיו של המאמן בני בן זקן השתמשו בנשק של המאמן ניר קלינגר וידם היתה על העליונה, מה שהוביל לכיבוש שני שערים וניצחון על האפס.
אבל צריך לומר את האמת: הירושלמים לא סיכנו את השער ב-35 הדקות הראשונות, למעט פעם אחת בתחילת המשחק ופעם נוספת בכיבוש שער היתרון. המשחק לא התעלה לרמה גבוהה, אך בהחלט היה שקול. השער שכבש אנטוני וראן הגיע משום מקום, וזה שיבש להפועל את כל מהלך המשחק.
קשה מאוד לקבוצת כדורגל להגיע למשחק כל כך קשה נגד קבוצה ברמה שלה, כאשר חלק משחקני ההרכב אינם מצליחים להתעלות לרמה הרגילה שלהם. די אם אזכיר את צמד המגינים, דור מלול (ימין) ושמואל שיימן (שמאל) שגילו יכולת חלשה. כמו כן, ניסו קפילוטו שהיה מפוזר ולא הצליח להניע את הכדור כפי שעשה במשחקים אחרים העונה. אותם הדברים אמורים גם לגבי רוסלן ברסקי, שלאחרונה מגלה יכולת חלשה ונמצא בירידה מתמדת. לדעתי, הוא קרוב יותר לספסל מאשר להרכב הראשון.
אם נוסיף אליהם את גינסארי וחנן ממן (הברומטר של הקבוצה) שלא הצליחו להביא את יכולותיהם ההתקפיות לידי ביטוי, אז קיבלנו קבוצה בינונית במשחק זה, ולכן אני לא מתפלא שהתוצאה בהתאם. במיוחד אמורים הדברים לגבי ממן, שאף הגיע לכמה הזדמנויות כיבוש אך לא הצליח בכך.
אני משבח העונה את קלינגר לאורך כל הדרך ובצדק. אבל כשצריך להעביר ביקורת, הוא אינו חסין. לדעתי, הוא עשה טעות שלא עשה שינוי מיד עם תחילת המשחק. ברסקי החוצה, פלקושצ’נקו פנימה, כדי לנסות לחזור למשחק כמה שיותר מהר. במיוחד לאחר שז’ורז’יניו החליף את צמח ובית”ר נעה יותר קדימה, דבר שיכול היה לשחק לטובם של האדומים עם תמהיל השחקנים הנכון ועם האנרגיות הטובות שיכלו להגיע מהספסל. כולם ראו את היכולות הטובות של מקסים, שלדעתי צריך לקבל יותר דקות.
אין ספק שנגד קבוצה כמו בית”ר ירושלים זה לא מספיק. חניכו של בב”ז הגיעו נחושים ומוכנים למשחק. הם לא התפתו לצאת קדימה בכל מחיר והצליחו כאמור לנצח במצ’אפ שהיה במרכז המגרש, משם יצאו הבית”רים להתקפות המסוכנות שלהם. די אם נזכיר שהצהובים שחורים מובילים את הליגה בהבקעת שערים, אז די ברור שאם אתה לא כובש נגדם, אתה סופג בוודאות ובתוך כך גם מפסיד את המשחק.
חשוב שצוות האימון של הקבוצה ייקח בחשבון שחקני ספסל שהוכיחו את עצמם העונה ויקבלו מקום בהרכב, במסגרת רוטציה שעל ניר קלינגר לבצע. הדברים אמורים לגבי מקסים פלקושצ’נקו, לירן סרדל וגל אראל, שבכל פעם שנקראו לשדה המשחק גילו יכולת טובה. כבר הזכרתי את ברסקי? הקבוצה זקוקה לריענון.
במסיבת העיתונאים שלאחר המשחק נשאל קלינגר לגבי חיזוק בינואר. נאמר שב-48 הקרובות יגיע חלוץ נוסף לקבוצה ויואב כץ אף אישר זאת. לי זה ברור כבר זמן רב שהקבוצה חייבת תוספת כח משמעותית בחלק הקדמי. די אם אזכיר את פציעותיהם של ממן ובן בסט, שהשביתו אותם לכמה משחקים ומאז מתקשים לחזור לכושרם הטוב. שחקנים טריים ורעננים, שישתלבו טוב במרקם החברתי והמקצועי, ישפרו מצד אחד את הקבוצה בפן המקצועי, ומצד שני יקנו שקט למערכת כדי שהשחקנים הפצועים יחזרו אט אט למקומם הטבעי, ללא לחצים מיותרים.
ובמבט לקראת משחק עונה נוסף, הפעם בטרנר מול הפועל באר שבע, אני חושב שהאדומים יוכלו לעשות תוצאה טובה, למרות ההפסד בבית לבית”ר ירושלים, שלדעתי היה משחק הרבה יותר קשה ממה שצפוי מול האלופה, שלא הפסידה בביתה כבר 42 משחקים.
צריך לקחת בחשבון שבאר שבע זו לא אותה קבוצה מאיימת ודורסנית. זה ישחק לטובת האדומים, שיוכלו לנצל את נקודות התורפה שלהם בהנעת כדור מסודרת ומהירה, תוך כדי יציאה להתקפות מתפרצות. ביום טוב של החלק הקדמי, הכדור יהיה ברשת ויש סיכוי לחזור עם 3 נקודות יקרות, למרות שהמשימה תהיה קשה אך אפשרית.

ציונים זה הכל:

ארנסטס שטקוס 6 אינו אשם בגולים
דור מלול 4 חלש הגנתית והתקפית
ניסו קפילוטו 5 מאוד מפוזר במשחקו
גבריאל תמאש 6 שומר על יציבות
שמואל שיימן 4 משחק שירצה לשכוח
רסמוס סוייסטד 5 משחק סביר שלו
רוסלן ברסקי 4 להוריד אותו לספסל
ראדו גינסארי 5 לא סיכן מספיק
חנן ממן 4 החולשה שלו משפיעה לרעה
עדן בן בסט 5 הרבה רצון ללא יכולת
אלון תורג’מן 5 לא קיבל מספיק כדורים
———–על ספסל המחליפים——–
מקסי פלקושצ’נקו 6 הפיח רוח חיים
לירן סרדל 6 נכנס טוב מאוד למשחק
———————————
מאמן: ניר קלינגר 4 חילופים מאוחרים

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>