22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

רוצה עוד קדנציה

לפני חמש שנים נבחרה אילנה פינטו לתפקיד יו”ר נעמת במרחב העמקים, מטעם סיעת “עוגנים”. בימים אלה, היא מתמודדת בפעם השנייה ברציפות, לצדו של יו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, כאשר ממול עומדת סיעה בראשותה של ח”כ שלי יחימוביץ, מה שגורם לבחירות להיות הרבה יותר מעניינות. פינטו, המתגוררת ביקנעם עילית, בטוחה כי תמשיך לכהן גם בשנים הבאות בתפקיד מזכירת נעמת במרחב, כי עדיין יש לה מלא תוכניות להגשים. “ההצלחה שלי היא לגעת באנשים, לקיים איתם קשר רציף, בשטח, בעשייה היום יומית. זה הסגנון שלי”, היא אומרת

מאת: אדי גל , 12 במאי 2017

כאשר נבחרה אילנה פינטו לפני חמש שנים לתפקיד יו”ר נעמת במרחב העמקים, היא ידעה פחות או יותר מה היא רוצה לקדם בתפקיד החדש, אבל ידעה קצת פחות על הארגון עצמו. כיום, פינטו מבקשת שוב את אמון הציבור, כשהיא רצה לבחירות שיתקיימו ביום שלישי 23.5.17 ברשימת “עוגנים”, בראשות אבי ניסנקורן. היא מאמינה כי הניסיון שצברה בשנים האחרונות בתפקיד, לצד רקורד העשייה שהיא מציגה לציבור, יספיקו לה מול המתמודדת החדשה לתפקיד, רחלי אבידוב, דוברת המועצה האזורית עמק יזרעאל.

צילום: ארכיון "כוכב"

זמן קצר לאחר שנבחרה לתפקיד, ערכתי עם פינטו ראיון נרחב בעיתון “כוכב”, בו היא הציגה את העשייה שלה עד אז, ומה היא מתכוונת לעשות ב-5 השנים הבאות. השבוע נפגשנו שוב, בבית קפה “שני” במתחם “מבנה” בנשר. פינטו פרסה בפני יריעה רחבה של עשייה ושל הישגים. כמו כן, אפס ספקות לגבי התוצאות הרצויות בבחירות הקרובות. קרי, צפוי לה ולסיעתה ניצחון מול הסיעה של יחמוביץ.

באים נטו למען העובדים

אני מסקר שנים רבות מערכות בחירות ודומה כי שוב ויכוח בתוך מפלגת העבודה מגיע להסתדרות. המאבק בין ניסנקורן ליחימוביץ, תחת המטריה הלא כל כך סימפטית של ח”כ איתן כבל, מזכירה קצת את הבחירות בהן חיים רמון השתלט על ההסתדרות וניצח את חיים הברפלד. “יש הבדל מהותי אחד לעומת הבחירות של אז”, אומרת פינטו.
למה את מתכוונת?
“רמון התמודד אז מול יו”ר שכיהן כמה וכמה קדנציות, הייתה הרגשה של מיצוי. לעומתו, ניסנקורן הוא יו”ר שמכהן שנים בודדות ומציג עשייה רבה והישגים אין ספור, בכל תחומי העשייה. כמו שאת רומא לא בנו ביום אחד, כך גם אבי נמצא רק בתחילת העשייה שלו בהסתדרות. זה לא מקרה של מועמד שמיצה את עצמו. לתפיסתי, ניסנקורן רק בתחילת הדרך. הוא גם מוקף באנשים שלא היו בזמנו של עופר עיני”.

צילום: ארכיון "כוכב"

פרטי, נמקי והסבירי.
“העלאת שכר המינימום, קליטת עובדי קבלן לתעסוקה מלאה ועוד. יש לו עוד הרבה מה להשיג”.
אבל המנגנון הוא אותו מנגנון, לא?
“זה לא אותו מנגנון שאפשר לטעון שהוא שחוק ומכהן שנים. הוא בא נטו למען העובדים.
איזה סוג של קמפיין אתם מנהלים?
“אנחנו מנהלים קמפיין נקי, לא משמיצים אף אחד, רק מראים עשייה. אני גם לא מגיבה לכל מיני פוסטים שמנסים לפגוע, זה לא הסגנון”.
בראיון לפני 5 שנים, לאחר בחירתה של פינטו, אבל עוד לפני כניסתה לתפקיד, היא הציגה את האני מאמין שלה ואת הנושאים שאותם תקדם בקדנציה שלה כיו”ר נעמת במרחב. וכך היא אמרה אז לעיתון “כוכב”, על התוכניות שתקדם במהלך הקדנציה הראשונה שלה בתפקיד: “יזום ובנייה מערך מעונות ומסגרות חינוכיות התואמת לאישה העובדת. הכשרה, תמיכה וסיוע לנשים העובדות ושאינן עובדות, קורסים וסדנאות שונים. טיפול בנשים ערביות, הרחבת מעגל תמיכת נשים ללכידות ואחדות חברתית. הפקת ימי עיון, ייעוץ וליווי משפטי. אני מאמינה שבתוך ארבע שנים נשות המרחב יהוו סמל ודוגמא: איך נשים מנהלות חיים בין החיים המודרניים, בין עבודה לבית”.
מה למדת עם כניסתך לתפקיד?
“שהשמיים הם הגבול. שאפשר לקדם המון נושאים ושמדובר במרחב שיש בו צורך בעשייה רבה. הנושאים שהצלחנו לקדם בשנים האלה בתפקיד רבים ומגוונים. קידמנו את נושא מנהיגות הנשים. בבית שאן הקמנו פורום נשים מנהיגות שמצליח לקיים פעילות ענפה מאוד. יש שם ארבע קבוצות פעילות, הן זיהו צרכים ומוציאים לפועל תוכניות עבודה רבות. השקנו את הפעילות שם עם ‘יולי נשי’, חודש של חגיגות ופעילויות, טיולים והרצאות, ועוד. וזה רק אחד הנושאים שהצלחנו לקדם, ויש עוד הרבה”.

צילום: ארכיון "כוכב"

לא היו לך הפתעות והתנגדויות? הרי בכל ארגון כשבא מטאטא חדש, לא כולם מרוצים.
“הכינו אותנו מעולה לתפקיד, לפני שהתחלנו בעבודה עצמה. למדנו מה קורה במעונות, בחינוך, מה קורה בנושא הפיקוח. היו אז תשע יושבות ראש נעמת חדשות, והדריכו אותנו היטב. לכן לא היו לי הפתעות, גם לא היו התנגדויות, מהסיבה הפשוטה ששמונה שנים לפני כניסתי לתפקיד, לא הייתה יו”ר מרחב. ולכן, זה גם הקל עלי מאוד לקדם את הנושאים שרציתי”.

הצליחה לקדם תוכניות

פינטו מציגה שורה ארוכה של הישגים: החל מייעוץ משפטי צמוד קבוע, בתדירות גבוהה, דבר שלא היה קודם לכן. כמו כן, הקמת פורום של נשים יהודיות ערביות, שדרוג מעונות היום, הרחבת פעילות, ובעיקר פעילות למען קידום השוויון בין המגדרים. “נושא הייעוץ המשפטי היה קריטי. עד לכניסתי לתפקיד זה כמעט לא היה קיים. היום יש לשכה שמסייעת לנשים בכל היבט אפשרי, החל מסיוע בעריכת הסכמי גירושין למי שידה אינה משגת להשיג יעוץ מתאים. יש לנו רשימה של עורכות דין שמעניקות את השירות הזה בתשלום מופחת לאישה שאינה מסוגלת לממן יעוץ משפטי הולם”, אומרת פינטו.
במה זה בא לידי ביטוי?
“היו אין ספור מקרים בהם עזרנו לנשים במצוקה. לדוגמא: אישה שבעלה לקח לה את הילד באמצעות תרגיל. בו ביום הפעלנו את הייעוץ המשפטי, הוצאנו צו בית משפט והילד הוחזר. היו גם מקרים של אלימות שמיד סידרנו מעון וטיפול הולם. זה היה תחום שכלל לא טופל לפני כן”.
פינטו מציינת כי במהלך השנים פיתחה יחסי עבודה קרובים עם ראשי המוסדות השונים במרחב, כמו ביטוח לאומי למשל, וכך היא מסוגלת לקדם נושאים הנוגעים לרווחת הנשים במרחב.
מה הקושי העיקרי שהתמודדת עמו?
“יש שני נושאים שההתמודדות איתם קשה: הראשונה, להשיג מטפלות בעלות הסמכה מתאימה למעונות. אדגיש כי מאז שחוקק חוק של סייעת שנייה בגנים העירונים, רבות מהמטפלות במעונות של כל הארגונים העדיפו לעבור לרשויות המקומיות, ויש היום הסמכה למי שרוצה להיות מטפלת. ולכן, אני מגייסת מטפלות בכל דרך אפשרית, דרך לשכת התעסוקה, מודעות דרושים ואנו מנסים בכל המרחב לגייס, גם אם זה כרוך בנסיעה מיישוב ליישוב. אנחנו גם מסמיכים מטפלות בתוך המעונות שלנו, בפיקוח מפקחת כמובן. אבל, עדיין לא קל לגייס מטפלות. הנושא השני שקשה להתמודד מולו, הוא המקום המוגבל שיש במעונות. תמיד יש יותר נרשמים ממקומות, ואז צריך לעבור וועדת קבלה. יש לנו אפשרות של קבלה של אחוז מסוים במסגרת החלטה ארגונית, אבל זה תמיד קשה. ולכן נשאלת השאלה: איזו אימא צריכה יותר את המקום במעון עבור הילד שלה? מה סדר העדיפות הנכון? היה מקרה של אימא חד הורית שגם הגיע לתקשורת, לאחר שבגלל טעות מקומה לא נשמר. היה צריך לעשות המון מאמצים כדי למצוא לה מקום, אבל לבסוף הצלחתי להכניס את הילד למעון. מאז האימא לא מפסיקה להודות לנו”.
ומה ההישג הגדול ביותר שלך?
“יצירת פורום נשים בבית שאן ויצירת פורום הנשים היהודיות והערביות. וכמובן, קידום נושא השוויון המגדרי. הצלחתי לקדם בעיר יקנעם תוכנית פיילוט בבית הספר תדהר, ששמה לה למטרה את העמקת החינוך המגדרי. אני שמחה שמצאתי בעיר שלי אוזן קשבת במחלקת החינוך, אצל ד”ר סימה ניסלבאום, מנהלת אגף החינוך. התוכנית מתקיימת כבר שלוש שנים.
יש עוד הישגים משמעותיים שאת יכולה לציין?
“בהחלט, ואני שמחה שאתה גם שואל. יש המון פעילות חוגים, ציון יום האישה, פעילות לגמלאים, קורסי העצמה, הכשרות מקצועיות, עידוד נשים ללימודי תואר, ופעילות בקרב הגמלאים”.
ואילו בפן האישי, איך את מסבירה את ההצלחה שלך?
“בסופו של דבר, ההצלחה שלי היא לגעת באנשים, לקיים איתם קשר רציף, בשטח, בעשייה היום יומית. זה הסגנון שלי”.

צילום: ארכיון "כוכב"

מה המסר שלך לנשים במרחב העמקים?
“אני רוצה שנעמת תשמש בית חם לכל הנשים במרחב, לקיים שיתופי פעולה עם כל הרשויות במרחב, כדי לקדם נושאים כמו: שוויון חברתי-מקצועי-כלכלי לנשים, כחלק מקידום זכויות חברתיות לטובת החברה בכללותה”.
לא מפריע לך ששר האוצר תומך בסיעה שלכם? זה כאילו המעסיקים ונציגי העובדים הם יד אחת.
“לא מפריע. אנחנו צריכים לשתף פעולה, כדי להשפיע וכדי לקדם נושאים. זה כמו לומר תשב כל הזמן באופוזיציה ותהיה נגד. החוכמה היא לקדם נושאים ולרוב על מנת לקדם נושאים יש פשרות. אי אפשר לאכול את כל העוגה ולפעמים אנשים לא מבינים את זה”.

סיימה לימודי תואר שני

במהלך הקדנציה הזו הספיקה אילנה פינטו לסיים לימודי תואר שני באוניברסיטת חיפה. לקראת הבחירות היא מציגה רשימה ארוכה של נושאים שהיא עוד רוצה לקדם: הרחבת רשת המעונות, קידום שוויון חברתי, הרחבת תכנית החינוך המגדרי, הרחבת קבוצות העצמה לנשים, הרחבת הסיוע המשפטי ועוד ועוד. “נושא השוויון המגדרי יעמוד בראש סדר העדיפויות גם בקדנציה הבאה. אני גם רוצה לקדם הקמת פורום נשים יהודיות ערביות ברמה הארצית, כיוון שפעילות כזו מקדמת דו קיום. לומדים האחת את השנייה ומחסומים נסדקים, זה נושא מאוד מאוד חשוב”.
רגע לפני שאנחנו מסיימים את הראיון, אני שואל את פינטו אם היא באמת מאמינה כי בסופו של דבר היא וסיעת “עוגנים” ינצחו בבחירות? כך שהיא תבחר לקדנציה נוספת כיו”ר נעמת במרחב. “אנחנו נלחמים על הבית שלנו, כי יש עוד הרבה לעשות ויש לנו עוד הרבה לתרום למען תושבי המרחב”, מסכמת פינטו, בחיוך לבבי האופייני לה כל כך.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>