29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

חינוך

רעש וצלצולים

הפגנה רבת משתתפים של הורים מבית חינוך “בית יצחק” בעמק חפר, התקיימה השבוע במאבק ראשון מסוגו כנגד ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן. לדברי ההורים המפגינים: “על אוזלת היד והידרדרות מתמשכת בהנהלת ביה”ס הגדול בעמק”. נציגי המאבק טוענים כי למנהלת החדשה, הדר טימור, אין את הניסיון הדרוש להתמודד עם התפקיד. מנגד, יש גם הורים שחושבים אחרת, והם שלחו מכתב תמיכה. המועצה בתגובה: “בחירת מנהלת או מנהל לבתי ספר יסודיים, היא בסמכות משרד החינוך, ומי שחתומה על ההחלטה היא מנכ”לית משרד החינוך”. ממחוז מרכז של משרד החינוך, נמסר בתגובה: “נבחרה פה אחד במכרז המועמדת המתאימה ביותר”

מאת: זליג אהרונוביץ , 20 ביולי 2016

סערה ביישובי עמק חפר: מאות מתושבי הישובים הפסטורליים החליטו לצאת להפגנה גדולה, לאחר שלדבריהם כפו, לכאורה, על ההורים את הדר טימור, מנהלת בית ספר שנבחרה באופן שנראה תמוה ולא ראוי, לכאורה. סיסמת הקמפיין של המאבק אומרת הכל: אידן, החינוך בעמק חפר הוא קריטי, לא פוליטי.
ממטה המאבק נמסר לעיתון “כוכב” כי: “להוציא מאות תושבים מישובים כפריים להפגנה, צריכה להיות כנראה סיבה מאוד טובה. ההפגנה כוונה כנגד ראש המועצה, רני אידן, שבעבר כבר נאלץ להתמודד עם החלטה כושלת של מינוי מנהל ולהחליפו”. יצוין כי, ההורים הזועמים הגיעו עם שלטים וטרקטורים, וקראו כנגד הבינוניות של החינוך אותה מקבע לטענתם ראש המועצה.

צילום: ארכיון "כוכב"

הסערה בישובים החלה כאשר עמד לבחירה מנהל לבית החינוך בית יצחק, ביה”ס יסודי בו לומדים כ- 600 תלמידים. ההורים קיוו למנהל בעל שיעור קומה וניסיון מוכח, שיוציא את המערכת מבעיות רבות אליה נקלעה, כולל אלימות קשה שטויחה ולא טופלה, הישגים שפחתו, נטישה של מורים טובים ובעיות נוספות. ההורים נדהמו כאשר המועצה נתנה יד לבחירת מנהלת, המקורבת למערכת, ללא כל ניסיון ניהולי, תוך העדפה לא ברורה על פני מועמדים בעלי שיעור קומה, חזון וניסיון רב, שביקשו את האתגר. כאן החליטו ההורים והתושבים לומר לראש המועצה ולנציגת החינוך במועצה, חינה קורן, את דברם.
התושבים הקימו דף פייסבוק שהפך מייד לפעיל מאוד, תשתית למאגר דיוור ישיר לכל ההורים. כמו כן, הם החלו לקיים מפגשים, רתמו את ועדי המושבים ואף הקימו תשתית לגיוס כספים לצורך המאבק.
ביום שלישי השבוע, הגיעו כ- 250 הורים עם תושבים רבים זועמים מכל רחבי עמק חפר להפגנה. הם דרשו מראש המועצה להפעיל את השפעתו על משרד החינוך, על מנת לשנות את ההחלטה. לתדהמתם, ראש המועצה לא ירד אליהם ובחר להתעלם. וזאת, לאחר שבערב ההפגנה נשלחו פקחים מטעם המועצה בכל רחבי העמק, להוריד את שלטי החוצות שנתלו ע”י ההורים, גם בחצרות בתים פרטיים.
אורית מבית הלוי, אמרה: “בית החינוך סובל מהידרדרות ארוכה והגיע לשוקת שבורה. אין לו מרווח נשימה ולו הקטן ביותר, לקבל מנהל שאינו בר ניסיון עשיר ‘עם קבלות’. נמאס לנו מאלימות יום-יומית בבית הספר. הבן שלי בכתה א’ עבר תחלופה של ארבעה מחנכים בשנה אחת, ראש המועצה צריך לקחת אחריות ולהוביל שינוי”.
בנוסף, בית החינוך בית יצחק זקוק להבראה מידית טענו ההורים הנחושים להמשיך במאבק, כולל אי פתיחת שנת הלימודים. הם נערכים מעכשיו להקמת תשתית אלטרנטיבית לילדים, עד למציאת מנהל ראוי בעל ניסיון מוכח, ואג’נדה סדורה שיוכל להצעיד את בית החינוך קדימה.
ראוי לציין גם כי יש קבוצת הורים שחושבים אחרת. השבוע הם שלחו מכתב תמיכה למועצה, בו נכתב בין היתר: “בשבועות האחרונים אנו עדים לתהליך, אשר מטרתו לבטל את מינויה של הגב’ הדר טימור, למנהלת בית החינוך בית יצחק. תהליך זה הגיע לשיאו בימים האחרונים, עם פרסום תוצאותיו של משאל, אשר נערך בקרב הורי בית החינוך ואשר תוצאותיו העלו כי מרבית ההורים המצביעים, תומכים במאבק לביטול המינוי של הגב’ טימור ומינוי מנהל אחר תחתיה”.

צילום: ארכיון "כוכב"

ההורים שמתנגדים למאבק שמתנהל, כתבו עוד כי: “הגם שאנו מבינים שההכרעה נפלה בצורה דמוקרטית, לא נוכל לכבד ולתמוך במאבק, שכן אנו חושבים שבבסיסו, מאבק זה הינו שגוי ובלתי ראוי. אנו מאמינים שההחלטה אשר התקבלה במכרז משרד החינוך, הינה ראויה ויש לכבדה”.
ההורים לא אהבו בלשון המעטה את ניסיון טרפוד המינוי וכתבו עוד כי: “על אף שרוב ההורים המצביעים החליט שחוסר ניסיונה של הגב’ טימור בניהול בית ספר פוסל אותה מלכהן כמנהלת כעת, אין אנו רואים כך את פני הדברים. ראשית, כהורים וכבני אדם, אנו מאמינים שפסילה מראש של אדם ללא טיעון קונקרטי וענייני מלבד ‘חוסר ניסיון’, הינה פסילה לא ראויה, העושה עוול עם האדם. שנית, ניסיון, על אף היותו חשוב, אינו חזות הכל. החשובים הם כישוריו, אישיותו, דרכו החינוכית והכשרתו של המועמד. אנו בטוחים כי כל אלה נבחנו לעומק, ומשנפלה ההכרעה במכרז, אנו סומכים את ידנו עליה”. ההורים המשיכו וכתבו עוד: “אנו דוחים את הניסיון לשפוט מראש ולחומרה את הגב’ טימור, מבלי שניתנה לה ולו שעת חסד אחת בתפקידה, ומבלי שניתנה לה הזדמנות אמיתית לבנות מחדש את בית החינוך, ככזה שכולנו נהיה גאים להיות חלק ממנו.
ההורים הגדילו לעשות ואף פנו בנימה אישית להדר, וכתבו לה: “ימים אלה ודאי ימים קשים וסוערים. אנו מבקשים לחזק את ידייך במאמצייך להכין את בית החינוך לשנת הלימודים לילדנו, על אף הרוחות הסוערות מבחוץ. ברור לנו, שלכולנו מטרה משותפת, הצלחת הילדים ורווחתם. נצליח להשיגה אם ננהג בפתיחות ושילוב ידיים ולא במלחמה. אנו יודעים שאלה שעושים רעש נשמעים יותר, אבל הרוב השקט הוא לא פחות משמעותי ונוכח, ומבקש להעניק לך גב רחב ותומך ויד מושטת ולשיתוף פעולה”.
מהמועצה המקומית נמסר בתגובה כי: “בחירת מנהלת או מנהל לבתי ספר יסודיים היא בסמכות משרד החינוך, ומי שחתומה על ההחלטה היא מנכ”לית משרד החינוך. בחירתה של המנהלת החדשה לבית הספר נעשתה במכרז פתוח על ידי וועדה המורכבת מאנשי מקצוע, ביניהם שני נציגים בכירים ממשרד החינוך, נציגת המועצה, נציג הסתדרות המורים ומפקחת בית הספר ששימשה בתור משקיפה. זאת, לאחר שהוכיחה כי בידיה היכולות והכישורים הנדרשים לבצע בהצלחה את התפקיד”.

צילום: ארכיון "כוכב"

דובר המועצה, חיים אלטמן, מסר כי ראש המועצה נפגש עם שני מועמדים שהוצעו על ידי קבוצת הורים, ולאחר שנבחנו הכישורים וההמלצות של כל אחד מהם, הסתבר שהמועמדת שנבחרה היא המתאימה מכולם.
“ראש המועצה קשוב לדאגתם של ההורים ונפגש עימם מספר פעמים, בהם הובא לפניו מסמך ובו רעיונות ועקרונות חינוכיים, לאורם היו רוצים ההורים שבית הספר יפעל והוא הזדהה עם כולם”, נמסר מהמועצה, שלדעתה אין ספק שהמנהלת החדשה היא בעלת תפיסה חינוכית, התואמת את ציפיות ההורים והיא תדע בשיתוף עם צוות בית הספר וההורים, לצקת תכנים ברוח המסמך שגיבשו ההורים, וליצור חזון חינוכי משותף שיוביל את בית הספר לכיוון חדש, עם למידה ערכית מחד ושמירה על סדרי בית הסדר מאידך.
“המועצה מבקשת מההורים להירתם לעבודה משותפת עם המנהלת החדשה, צוות המורים ונציגי המועצה, כדי להתכונן בדרך המיטבית לשנת הלימודים, ובדרך זאת להביא ליציבות הנדרשת כל כך לטובת ילדי בית הספר”, נמסר מהמועצה.

רני אידן צילום: ארכיון "כוכב"

באשר לנוכחותו של ראש המועצה, נמסר כי: “לראש המועצה נקבעה זה מכבר פגישה חשובה בנושא מט”ש יד חנה ברשות המים והביוב הארצית להיום בבוקר. ברגע שנודע על מועד ההפגנה, הודיע ראש המועצה להורים כי הוא לא יהיה במועצה וביקש מהם לדחותה ליום המחרת, אבל הם לא נענו לבקשה. ראש המועצה ביקש מסגנו, אלדד שלם, שייצא אל המפגינים וכך אכן היה. האמירה כאילו ראש המועצה היה במועצה ולא ירד אליהם היא שקר וכזב”.
ממחוז מרכז שבמשרד החינוך נמסר בתגובה כי: “לניהול בית החינוך בית יצחק נבחרה פה אחד במכרז המועמדת המתאימה ביותר. הליך בחירתה נעשה על ידי ועדה המורכבת מאנשי מקצוע, ביניהם נציגי משרד החינוך, נציג הסתדרות המורים ונציג מטעם המועצה, במכרז פתוח העומד בכל הנחיות חוזר מנכ”ל”.

עוד כתבות בתחום חינוך

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>