29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

רק בריאות כל השאר זה בונוס

מה גורם לסמנכ”לית שיווק ומכירות בחברה שכבר ביססה את עצמה, לעזוב הכל כדי לקדם רעיון חדש בחברה חדשה? תשאלו את היקנעמית אורלי בר, המנכ”לית של חברתSalute, שפיתחה בשנים האחרונות מוצר חדש, שאמור לתת מענה לאנשים שיכולת התנועה שלהם נפגעה, בשל מחלה או אירוע מוחי. אדי גל פגש אותה השבוע וניסה להבין את סודו של הסטארט-אפ. “יש לעבור הרבה רגולציה בדרך למימוש הרעיון המקורי”, היא אומרת

מאת: אדי גל , 12 בדצמבר 2016

אורלי בר שימשה עד לפני כמה שנים כסמנכ”לית שיווק ומכירות של חברת “נוירוניקס” מיקנעם, שמפתחת מכשיר לטיפול במחלת האלצהיימר. היא הייתה שם משלב ההקמה יחד עם עוד שני אנשים, היזם והמנכ”ל. היא עבדה בחברה שבע שנים, עד לשלב שהיא כבר “המריאה” והעסיקה 15 עובדים והייתה לשם דבר בארץ ובעולם.

יום בהיר אחד, אורלי קיבלה פניה מיזם אחר, אסף מנור, שהיה לו רעיון לפתח מכשיר שיכול לסייע לאנשים שיכולת התנועה שלהם נפגעה ממחלה, או אירוע מוחי. ואילו בר, שהוקסמה מהרעיון ומהפוטנציאל שלו, החליטה לעזוב את אזור הנוחות שלה במקום העבודה, ויחד עם מנור, הקימה את חברת “Salute”, שכבר הציגה את המוצר החדש שלה בתערוכה בין לאומית בגרמניה, והיא בדרך הבטוחה להצלחה.
נשאלת השאלה: מה גורם לאישה שכבר הגיעה לתפקיד ומעמד בחברה שכבר התבססה לעזוב הכל וללכת אחרי רעיון שאיש לא ידע באותו שלב מתי ימריא, אם בכלל? לבר יש תושבה חד משמעית: “חיפשתי את האתגר הבא. בניגוד לעבר, סטארט-אפ כבר לא מבהיל. אמנם זה עולם שונה ממה שהיה פעם ולא תמיד יודעים מה יקרה מחר בבוקר, אבל יש ריגוש ויש רצון להצליח, וגם יש חשש שלא יהיה מחר, מבחינת החברה. ולעצם העניין, הרעיון שהביא אסף מנור, שהחל בכלל כמכשיר לכושר ורק לאחר פציעה שלו הפך למכשיר שיקומי, קסם לי ואני ממש לא מצטערת”.

רצתה לגעת באנשים

אורלי נולדה בקרית ביאליק, שם גדלה והתחנכה. מאז שהיא זוכרת את עצמה, הייתה ילדה פעילה ש-24 שעות ביממה לא ממש הספיקו לה. לימודים, צופים, ספורט (בעיקר שחייה), תזמורת ומה לא בעצם. היא הבת הבכורה במשפחה שלה עוד שני אחים צעירים, רואי חשבון במקצועם. אימא שלה הייתה מורה לחינוך גופני ואבא היה איש קבע, שלאחר השחרור עבד במקצועו, מהנדס בניין.

צילום: פוטו טלי דיגיטלי

“הייתי צריכה לייצר עוד כמה שעות ביממה כדי להספיק הכל”, נזכרה השבוע אורלי בילדותה, שהיא מתארת אותה כיפה ומספקת. “כבר בגיל צעיר היה ברור לי שאני אעסוק במשהו שקשור לאנשים, לפן הטיפולי. אולי רפואה, אולי עורכת דין, אולי עובדת סוציאלית, בכל מקרה משהו שקשור לאנשים, עיסוק שעוטף אנשים. היה ברור לי שאני אעסוק בעבודה שיש בה נגיעה באנשים”, אומרת לי אורלי בראיון על כוס קפה ב”ממבו”, בצומת יקנעם, העיר בה היא מתגוררת.
בעת הגיוס היה ברור לאורלי, בת לאיש קבע, שערך השירות הוא במקום גבוה מאוד בסולם הערכים שקיבלה מילדותה. לא היה כלל ספק שהיא תשרת שירות משמעותי, ואכן, היא התגייסה לתפקיד מש”קית תע”ש, קצינת נפגעים. טיפול באנשים כבר אמרנו? שם היא קיבלה עוד חיזוק, כי סוג כזה של עיסוק, “נוגע”, לדבריה, “בנימי נפשה לחלוטין”.
אחרי השחרור היא הלכה ללמוד דווקא חינוך מיוחד, למרות שבסופו של דבר לא עבדה ולו יום אחד כמורה. היא החלה בסמינר הקיבוצים וסיימה באורנים, התחברה שוב לפן הטיפולי, לנגיעה באנשים. לימים הסתבר לה שהיא למדה עוד כמה תובנות שילוו אותה לאורך כל חייה. “דווקא העיסוק בילדים המיוחדים הראה לי שבעצם אין איש שהוא נורמטיבי לגמרי, בכל אחד מאיתנו יש לקות כזו או אחרת. הסיכוי שמישהו יהיה לגמרי לגמרי נורמטיבי, שואף לאפס. כמו כן, למדתי שצריכים להתקדם דרך הצלחה, ולא דרך כישלון”, אומרת לי רוקלי.
כשאני מנסה להקשות עליה ושואל למה את מתכוונת, היא עונה בנונשלנטיות: “לילד מיוחד אתה לא מעיר למה הוא עשה משהו רע, כי מזה הוא לא ילמד אף פעם. אתה מחמיא לו על משהו טוב שעשה, אז הסיכוי הוא שלמחרת בבוקר הוא יעשה שוב את המעשה הטוב. כך הם לומדים, ובעצם הגישה הזו מלווה אותי לאורך כל החיים. לחזור על המעשה הטוב שעשית שוב ושוב, וזה יצליח שוב ושוב. כך לומדים מהצלחות ולא מכישלונות, וכך מתקדמים בעצם. זו התובנה העיקרית שמלווה אותי מאז המפגש שלי עם ילדים מיוחדים”.

שבויה של העיר יקנעם

אחרי שסיימה את הלימודים, אורלי לא פנתה למערכת החינוך הפורמאלית, אלא דווקא לזו הלא פורמאלית. היא החלה לנהל את הנהגת הצפון בתנועת הצופים, ובמשך שנתיים עבדה מסביב לשעון, עם נסיעות לכל יישוב ויישוב בצפון, בו היו שבטים של הצופים, תוך קידום עבודה קהילתית ומעורבות קהילתית אמיתית.
אמנם היא מאוד מאמינה בקהילה, בעבודה קהילתית, בהתארגנות קהילתית. אבל, העבודה מסביב לשעון גבתה ממנה מחיר, וכשנולדו ילדיה: הבת שי (16), הבן דור (13.5) והבת ליבי (9.5), היא הבינה שקשה לבלות 100 ערבים בשנה מחוץ לבית. ולכן, חיפשה עבודה אחרת ומצאה תחום עיסוק חדש: משאבי אנוש. היא החלה בגיוס עובדים והשמת עובדים.
לפני 17 שנה היא הגיעה ליקנעם עילית ועד היום חושבת שזו הייתה אחת ההחלטות הטובות ביותר שעשתה. היא מאוד אוהבת את העיר שמכמה בחינות מזכירה לה את עיר הולדתה, קרית ביאליק, של לפני כך וכך שנים. “עיר שאנשים מכירים אחת את השני, עיר עם אנשים בעלי רקע סוציו-אקונומי די דומה, עיר ירוקה מאוד עם פארקים רחבים, עיר קהילתית שיודעת לחגוג ביחד חגים ומועדים. עיר שמזכירה לי את ילדותי, ילדות שהייתה מאוד מאושרת. אני בלי ספק תושבת שבויה של העיר הזו”, היא אומרת לי בחיוך.
השלב הבא בקריירה של אורלי היה ניהול מרפאת שיניים בכרמל, של ד”ר דהן, שעסק ברפואת חניכיים. זו הייתה הפעם הראשונה שהיא גם עסקה בתחום הנושק לרפואה. פעם ראשונה ובהחלט לא אחרונה. ואז, הגיעה ההצעה מנוירוניקס, חברה שפיתחה מכשיר להתמודדות עם מחלת האלצהיימר, שבאותה עת כללה שלושה אנשים: יזם, מנכ”ל ואורלי, שמונתה לתפקיד סמנכ”לית שיווק ומכירות.

צילום: ארכיון "כוכב"

איך מניהול מרפאת שיניים ועיסוק במשאבי אנוש הגעת לתחום השיווק והמכירות? הזה לא דומה בכלל.
“על פניו זה לא דומה, אבל אם תחשוב לעומק, תראה שגם תחום משאבי אנוש הוא תחום של שיווק. למרות שאולי זה לא נשמע טוב, אתה משווק אנשים, את הכישורים שלהם לארגונים שונים, תוך התאמה בין הכישורים לצרכי הארגון. זה בלי ספק סוג של שיווק. אתה מנסה למצוא עבור כל עובד כזה מקום שבו כישוריו יבואו לידי ביטוי, תוך הלימה עם צורכי החברה. ובמרפאה, למדתי על תחום הרפואה, על תחום המכשירים הרפואיים, שאגב מאוד לא זולים”.
פרטי, נמקי והסבירי.
“אני לא מאמינה שאדם נולד עם כישורים ניהוליים, או שיש או שאין. ברור שאתה משכלל אותם לאורך השנים, אבל שוב, זה או שיש או שאין. לכן, העבודה בתחום השיווק בנוירוניקס לא נראתה לי תחום שונה לגמרי. אז למדתי מה זה לעבוד בסטארט-אפ והאנשים בחברה סמכו על היכולות שלי, גם בשיווק וגם בניהול”.
מה זה בעצם סטארט-אפ?
“סטארט-אפ מתחיל עם רעיון שמוביל לפטנט, לאב טיפוס, לשלב של אישור בארץ ובחו”ל, שלב של גיוס כספים, משקיעים ואנשים. יש לעבור הרבה רגולציה בדרך למימוש הרעיון המקורי. כשהתחלתי בנוירוניקס, היינו שלושה אנשים בחברה, כשעזבתי היו כבר 15, כולל מהנדסים ואנשי שיווק, ופעילות בארה”ב ובאירופה. זו כבר הייתה חברה אמיתית, ולא סטארט-אפ”.
אחרי שבע וחצי שנים בחברה, אורלי חיפשה את האתגר הבא ומצאה אותו ב-“Salute”, שם היא מכהנת כמנכ”ל החברה. מאז החיבור עם היזם אסף מנור, החברה עברה המון שלבים והמוצר שלה כבר אושר בארה”ב ובאירופה, הוצג בתערוכה גדולה שעוסקת במכשירים רפואיים, והיא בדרך לשלב גיוס הכספים והאנשים.
המכשיר שמשווקת החברה נולד כמכשיר כושר בו השתמש היזם, אסף מנור. המכשיר מאפשר תנועה רציפה עם התנגדות שווה לאורך כל הדרך, שמחייב את הגוף לבצע תנועה נכונה. כשאסף נפגע, הוא השתמש במכשיר ככלי לשיקום, וזה הצליח. וכך נולד הסטארט-אפ החדש בו אורלי מעורבת. “המיוחד במכשיר שהוא מתאים הן לעבודת שיקום בבתי חולים, הן אצל פיזיותרפיסטים שעובדים במכונים והן לעבודה פרטנית בבית, אצל כל מטופל ומטופל. לא מדובר במכשיר יקר, עלותו תהיה בארץ סביב 1500 שקל ובארה”ב כ-500 דולר. זה לא סכום בשמיים, אבל התוצאות מעולות. ניסינו אותו בקרב 300 אנשים ויש תוצאות מדהימות. המכשיר אושר ברשות התרופות והמזון האמריקנית (FDA) למכירה בארה”ב. כמו כן, יש לו אישור של התקן האירופי (CE). נכון לעכשיו, החברה עומדת בפתחו של שלב הייצור ההמוני וההפצה בחו”ל, ובעיצומו של סבב גיוס הכספים השני שלה”.
למי בעצם המכשיר הזה מתאים?
“הוא מתאים ונוח לשימוש לכל אחד שיכולות התנועה שלו נפגעו. החל מנפגעי שיתוק מוחין, אנשים שסובלים מהפרעות נוירולוגיות, מטרשת נפוצה, מבעיות של שיווי משקל, מבעיות זקנה. הוא קל לשימוש, התוצאות מהירות והוא מאוד נוח לשימוש”.
ואיך זה עובד בפועל?
“מדובר במכשיר שלובשים אותו על המתניים. מצד אחד, זה לא משהו היי-טקי שמבוגרים יחששו ממנו. מצד שני, אנחנו כן רוצים להתקין בו חיישן שיאפשר בקרה מרחוק, בידי הפיזיותרפיסט, על העבודה שמבצעים עם המכשיר, ההתקדמות שעושה המטופל וכו’. המכשיר יוצר זיכרון מוטורי, ולכן הוא כה יעיל כי הגוף זוכר את התנועות שאתה מבצע עם המכשיר. זה לא מכשיר ללכת איתו כל הזמן, זה מכשיר טיפולי”.
החברה שלך גם מייצרת את המכשיר?
“נכון לעכשיו מייצרים את המכשיר קבלני משנה, בין השאר במפעל בכרמיאל, כאשר בסופו של דבר הכוונה היא להקים חברה שתעסוק בכל שלבי העשייה”.
אני מניח שעשיתם בדיקת שוק, מה הצפי שלכם?
“פוטנציאל המשתמשים כמעט אין סופי. בארה”ב ישנם כ-800 אלף אנשים שהיכולת המוטורית שלהם נפגעה, כתוצאה מהפרעות נוירולוגיות. מדי שנה מתווספים למספר הזה עוד 100 אלף אנשים. ואלה רק המספרים מסוג אחד של מחלה שהמכשיר של “Salute” אמור לתת פתרון”.
ראוי לציין כי, בימים אלה מתכוונת אורלי לקראת פרזנטציה גדולה בארה”ב, לאחר שכבר הציגה את המכשיר בחמישה מרכזים רפואיים גדולים בסין. והתגובות על מכשיר? לדבריה של אורלי, הוא משך תשומת לב רבה בתערוכה למכשירי רפואה בדיסלדורף, שם הוצב בביתן הישראלי.
איפה עומדת החברה היום?
“אנחנו משקיעים בתהליכי שיווק ומכירות, ונערכים לייצור המוני. ברור שאנחנו גם ממשיכים את תהליך הפיתוח, כדי שהמכשיר יהיה כמה שיותר פשוט לשימוש. נכון לעכשיו, אנחנו ארבעה אנשים בחברה, אבל אין ספק שאנחנו נגדל”.
ואיפה את רואה את החברה בעוד עשר שנים?
“עוד עשר שנים נהיה חברה מבוססת. ניתן פתרון לכל האנשים שנזקקים למכשיר כזה, בארץ ובעולם. אני רוצה שנגיע למצב כזה: כמו שאדם שכואב לו הראש יודע שהוא צריך לקחת אקמול או אדוויל, כך אדם שסובל מבעיות מוטוריות ידע שהוא צריך להשתמש במכשיר שלנו”.
ואיפה את תהי, מה תעשי כשתהי גדולה?
“אני מקווה שאוכל לשבת במקום נוח, שם אוכל לסמן V על כל הדברים שרציתי להגשים והגשמתי. וכמובן, שאהיה בן אדם מחייך ובריא”.

Salute – מכשיר שמתאים לכל כיס

חברת Salute פיתחה מוצר שיקומי חדשני ויעיל לשיקום ותרגול יכולת הליכה בקרב אנשים, שההליכה שלהם נפגעה בשל מחלה, אירוע בריאותי, זקנה, או לקות מלידה. המכשיר הינו כלי טיפולי המעודד תהליכי למידה מוטורית אינטואיטיבים, פיתרון יעיל וחסכוני לתרגול ההליכה בסביבות שונות. ניתן לשימוש במסגרת הטיפולים עם אנשי המקצוע. כמו כן, כטיפול בייתי. באופן זה ניתן להגדיל משמעותית את תדירות התרגול ובכך לאפשר למידה מוטורית וביצועים טובים יותר על ידי המטופל.
הטכנולוגיה של Salute (מוגנת פטנט) עוצבה במיוחד בעבור המשתמש הביתי. הטכנולוגיה אינטואיטיבית וידידותית, ומותאמת לאותם סובלים מהפרעות נוירולוגית, כמו גם האוכלוסיה המבוגרת הסובלת מהפרעות דומות. המכשיר של Salute נותן מענה אפקטיבי ונוח בתחום שיקום ההליכה, עבור ילדים ומתבגרים שהליכתם פגועה מלידה, או אנשים שהליכתם נפגעה בשל אירוע או מחלה. יתרון בולט בשימוש במכשיר, הינו פרק הזמן הקצר בו המוצר מביא את הלקוחות לשיפור ביכולות ההליכה שלהם. המכשיר אותו פיתחה Salute מאפשר רצף והמשכיות בהליך השיקומי של המטופלים. הטיפול מתחיל בבית החולים, ממשיך במרכז השיקום, ובמקרה זה, לראשונה, ניתן להביא את הטכנולוגיה אל ביתו של המטופל. המכשיר מתאים לכל מטופל ותומך בשיקום הגפיים העליונות והתחתונות כאחד.
המכשיר, ספורטיבי במראהו, לביש, נוח להרכבה, פירוק, שימוש ואחסון, בעל יתרונות משמעותיים עבור המשתמש ביחס לאביזרי השיקום הקיימים. הוא מציע פתרון מהפכני שבא לידי ביטוי בגודלו, בנוחות השימוש בו, במחירו וביעילותו. עד כה טופלו במכשיר של Salute למעלה מ-300 מטופלים בישראל ומחוצה לה. התוצאות מראות שיפור משמעותי וניכר לעין ביכולות של המטופלים, והמטופלים מעידים על תחושה של שיפור בהליכה.

 

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>