18.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

שבוע גדול לירוקים

מכבי חיפה היתה זקוקה העונה נואשות לניצחון חוץ, כדי להסיר מעליה משקל כבד. העפלה בגביע והניצחון בליגה על הפועל רעננה, עשויים לשנות את המומנטום השלילי בו הקבוצה היתה שרויה העונה. ואיך זה ישפיע לקראת המשחק ביום שני נגד מכבי תל אביב? רב הנסתר על הגלוי

מאת: איציק אהרונוביץ , 11 בינואר 2018

צילום: ארכיון "כוכב"

למרות שמכבי חיפה ניצחה את הפועל תל אביב במסגרת גביע המדינה ביכולת חלשה, לאחר דו קרב בעיטות עונשין מ-11 מטרים, לדעתי צריך להסתכל על חצי הכוס המלאה ולאו דווקא על חצי הכוס הריקה, כי בגביע אתה צריך לעבור שלב, ומהבחינה הזו הירוקים סיפקו את הסחורה, כי המטרה מקדשת את האמצעים.
ואם עסקינן בפן המקצועי, ברור לגמרי שזו לא מכבי חיפה שאנחנו רוצים לראות. שוב חוזרים על אותן טעויות בשיטת המשחק, שאני חוזר ואומר בפעם המאה שהיא לא מתאימה לסגל השחקנים הקיים בקבוצה.

המצטיין במשחק. סנטיהו סלליך צילום: יוסף הירש

מכבי חייבת לשחק בשיטת משחק של 4-4-1-1 שלתפיסתי מתאימה כמו כפפה ליד של הסגל, שבלשון המעטה אינו מצליח להתרומם לרמה הנדרשת. די אם אזכיר איך נכבש השער הראשון מרגלי ניקיטה רוקאביצה, שהחליף מקומות עם מוחמד עוואד וקיבל מהאחרון מסירה נהדרת בין שתיים, משם הדרך אל הרשת היתה קצרה מאוד.
לדעתי, המאמן רוב מאס ועוזרו איתי מרדכי אינם מבינים את השיטה. ולכן, אין להם את היכולת להטמיע אותה בחניכים שלהם. למעשה, מה שאנו רואים עד עכשיו זה את הפליימייקר החדש של הקבוצה, הלא הוא הקפטן רמי גרשון, שבכל פעם שהוא מקבל את הכדור יש לו טח והוא יוצא גבוה, אבל אין לו למי למסור כי כולם מתבאים ומפחדים לקבל את הכדור. יוצא מכך שהוא נאלץ לשחק על כדורים ארוכים, מה שמקל על הגנת היריבה לסכל את ההתקפות של חיפה. גרשון גם לוקה במסירה לרוחב ואי הדיוק שלו מצביע על כך שמדובר בשחקן חסר ביטחון.
גם שני המגינים הצעירים, רז מאיר (ימין) ויונתן לוי (שמאל) גילו יכולת חלשה והוכיחו כי הם לא בנויים לאייש עמדה זו לאורך זמן. כמו כן, אליסון דוס סנטוס שעדיין לא חזר להפגין את יכולתו הטובה מתחילת העונה. אי אפשר להתעלם מהיכולת הטובה שהציג השוער עומרי גלזר, שהציל את הירוקים לפחות מספיגה של שני שערים בזינוקים וירטואוזים. כולי תקווה שהוא ייקח משחק זה צעד אחד קדימה ושזה יוסיף לו המון לביטחון האישי, על מנת שזה גם ישליך על כל חבריו לחולייה האחורית. בסיום המשחק ראינו חבורה ירוקה שנכנסה לאקסטזה ופרצה במפגן שמחת ניצחון שלא זכורה לי מזה זמן רב. לראות את השחקנים חוגגים כך היה נראה די הזוי, כאילו מה, הרגע זכיתם בגביע? ניתן להבין את התסכול שלהם לאור שרשרת ההפסדים לאחרונה וחוסר היכולת לנצח במשחקי חוץ, אבל חכו רק רגע, מדובר במשחק מול קבוצה מהליגה הלאומית. אז מה זה אומר לגביכם, שאתם קבוצת תחתית שמועמדת לירידת ליגה אם לא תתאפסו על עצמכם במשחקים שנותרו עד לסיום העונה.
ובמעבר חד למשחק מול הפועל רעננה, שהתקיים ביום רביעי השבוע, בו הביסה חיפה את הקבוצה מהשרון בתוצאה 0:3 וחזרה לחגוג כיאה לקבוצה נורמטיבית.
20 דקות נוראיות של מכבי חיפה במחצית הראשונה הזכירו למה הקבוצה ממוקמת בתחתית הטבלה, ומועמדת אפילו לרדת ליגה. חולשתם של רמי גרשון ויונתן לוי זעקה לשמיים. אם אצל גרשון אנחנו רגילים לכדורים הארוכים והסתמיים שלו, אצל לוי זה היה פשוט חוסר ביטחון משווע שקשה להסביר אותו. יש לציין שהפועל רעננה היא קבוצה שמועמדת חזק לרדת ליגה. למרות זאת, היא שיחקה בצורה עדינה ולא היתה אגרסיבית, לא התלהבה והיתה רכה מאוד, מה ששיחק לרגלי הירוקים.
ככל שהשעון התקדם לכיוון שריקת הסיום של המחצית הראשונה, מכבי חיפה החלה לגלות ניצנים של יכולת וזה בא מיד לידי ביטוי בחטיפה וביציאה קדימה של קאיו, עם יתרון מספרי שלוש על אחד, מה שלא נראה במחוזות הירוקים כבר המון זמן. קאיו שהיה מצוין בישל כמו גדול לסלליך שכבש בקלות. במחצית השניה מכבי חיפה היתה נהדרת וחכמה. היא לא התלהמה, שיחקה בסבלנות, גרשון השתפר ללא היכר ושיחק על בטוח, והפוך מהמחצית הראשונה, הוא כמעט ולא שיחק על כדורים ארוכים. ולמה? בזכות גל אלברמן הנהדר, שלקח פיקוד והיה זמין לקבל את הכדור מהבלמים והפעיל את מערכי הקבוצה. גם יונתן לוי הגיע משום מקום בגדול למחצית השניה. הוא עשה שלוש פעולות נהדרות שהיו שוות גולים, תוך כדי שיתוף פעולה עם ניקיטה רוקאביצה. ולפתע פתאום, למכבי חיפה היה קו ימין וקו שמאל, וראינו קבוצה מאוזנת. אם נוסיף לכך שהירוקים קיבלו בונוס בדמות הרחה של שחקן רעננה, מכבי חיפה השתלטה על המשחק לגמרי ועשתה ככל העולה על רוחה. לתפיסתי, 3:0 זו תוצאה שאינה משקפת את מה שקרה המגרש וזה היה צריך להסתיים בהפרש שערים גבוה יותר.
אי אפשר לסיים את המאמר בלי לציין את קאיו, שהפעם שיחק בתפקיד שהוא קרוב לשער ולא היה צריך לרוץ אחרי המגינים. הוא לא שיחק רחוק מהשער, אלא היה כל הזמן בקרבת הרחבה לסיכון שער היריבה. לכן, נתוני הסטטיסטיקה מצביעים על כך שבכל פרמטר של כדורגל, כמעט בכולם, הוא היה מספר 1.
אני מחכה כבר ליום שני, למשחק הבית מול מכבי תל אביב. כבר ציינתי בעבר שבכדורגל רב הנסתר על הגלוי. יום אחד מדברים על מכבי חיפה שמועמדת לירידה, ואם הירוקים ישכילו לנצח את הצהובים מתל אביב, שזה לא בשמים, אז יתחילו לדבר על כך שמכבי חיפה יכולה להגיע לפלייאוף העליון.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>