22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

שומרי היערות

המוקד של השריפה הגדולה שהשתוללה בשבוע שעבר היה על רכס הכרמל בחיפה, אבל גם אזור העמקים נפגע מהשריפות שפרצו, חלקם בזדון. הנפגעת העיקרית הייתה המועצה האזורית מגידו, שהתמודדה עם שריפה ענקית בג’וערה, סמוך לקיבוץ עין השופט. אגב, ביישובים מסביב התכוונו והתפללו שהרוחות העזות לא ישנו כיוון. וגם, תושבי העמק שעובדים ואלה שאושפזו בבית החולים כרמל בחיפה, עברו שעות קשות, עד שהתברר סופית כי האש לא תכלה את אחד מבתי החולים הגדולים באזור. מערכת “כוכב” מסכמת את האירועים

מאת: אדי גל , 2 בדצמבר 2016

הנפגעת העיקרית מהאש שהשתוללה בשבוע שעבר ברחבי הארץ, הייתה ללא ספק, המועצה האזורית מגידו. 500 דונם בתחומי המועצה עלו באש ולזמן קצר אפילו נשקלה האפשרות לפנות את קיבוץ עין השופט, בשל העשן הכבד שהתפשט בכל האזור. לבסוף, האירוע הסתיים עם נזקים כבדים לסביבה, אבל בלי נפגעים בנפש ובלי בתים שרופים.

צילום: רן פרץ

והיו גם תושבים מהעמק שחוו את השריפה במלוא העוצמה: אלה הם עובדים בית החולים כרמל בחיפה, לצד אלה שאושפזו בו בשבוע שעבר. במשך מספר שעות נשקפה סכנה ממשית לבית החולים, ואף נשקלה האפשרות לפנות את החולים. לבסוף האש נעצרה במרחק קצר משערי בית החולים.
ואילו ביתר הרשויות המקומיות והאזוריות התכוונו לכל תרחיש והתפללו שהרוח החזקה לא תשנה את כיוונה, ושהאש לא תגיע לבתי התושבים. ובמקרה הזה, התפילה עזרה. מערכת “כוכב” מסכמת את אירועי השבוע שחלף ממספר נקודות מבט.

המועצה האזורית מגידו:

עין השופט בעין הסערה

השריפה שהשתוללה בשבוע שעבר בשטחי המועצה האזורית מגידו, גרמה לנזקים כבדים, לכ-500 דונם של שטחי יער, אבל פעולות הכיבוי המוצלחות, כולל הפעלת מטוסי כיבוי, מנעו את הגעת הלהבות ליישובים עצמם. וזאת, למרות שבשלב מסוים, בשל העשן הכבד, הורה המשרד להגנה על הסביבה לפנות את קיבוץ עין השופט, אבל לבסוף הפינוי לא בוצע.

צילום: רן פרץ

ביום חמישי שעבר, בשעות הצהריים, התפתחה השריפה במהירות גדולה ובהיקף רחב מאד בשטחים הפתוחים בין קיבוץ עין השופט למשמר העמק, ומאוחר יותר בגבעה 400 מדרום לעין השופט. נזק כבד מאד נגרם לשטחי יער בהיקף של 500 דונם. בשל תנאי מזג האוויר, השריפה התלקחה במהירות ובהיקף נרחב. תוך זמן קצר הוקם חפ”ק (חדר פיקוד קדמי) בפיקוד משטרת עפולה, שירותי הכבאות מתחנת עפולה, נציגי המועצה האזורית מגידו, אנשי פיקוד העורף, אנשי המשרד להגנה על הסביבה, ובהמשך גם קק”ל וחברת החשמל.
כוחות הכיבוי הסתייעו בפעולות שביצעו בארבעה מטוסים מטייסת הכיבוי, שפעלו בשטח מתחילת האירוע בצהרי יום חמישי, לזמן קצר, אך נאלצו להתפנות לטובת כיבוי השריפות בחיפה. עיקר הכיבוי בשטח רחב ההיקף בוצע על ידי צוותי כיבוי, באמצעות כבאיות ומתנדבים שפעלו באופן יוצא דופן, לאורך שעות ארוכות.
ראש המועצה, איציק חולבסקי, מנכ”ל המועצה ובעלי תפקידים מהמועצה, נכנסו באופן מיידי לנוהל חירום והיו שותפים למאמצי כוחות הביטחון, בסיוע ליישובים ולתושבים בכל הנדרש. כמו כן, בכל יישובי המועצה התגייסו צוותי החירום היישוביים לפעולה.
יצוין כי, בתי ספר היסודיים והתיכון פונו מיידית בסדר וארגון מופתי, בליווי גורמי המועצה. במקביל, נחסמו כבישים בהתאם להנחיות החפ”ק, בוטלו אירועים ופעילות בלתי פורמאלית. מוקד המועצה נתן מענה לפניות תושבים, מערכת מידע משותפת למועצה וליישובים העבירה הנחיות ועדכונים שוטפים לכל התושבים, שפורסמו גם באתר ובחשבון הפייסבוק של המועצה.
למעלה מ-100 מתנדבים מיישובי המועצה נרתמו לעזרה באמצעות כבאיות, דחפורים וסיורים בשטחים הפתוחים, לאיתור מוקדי שריפה ומציתים. מתנדבי “השומר החדש” סייעו בנוכחותם והיכרותם עם תאי השטח. הם עזרו מאד בהתגייסות כולה. תרומה משמעותית הגיעה באמצעות רחפן, שנתן תמונה אווירית מהשטח, הודות לתרומתו של גיל שלו, תושב יקנעם. במקביל, התבצעה היערכות לקליטת מפונים, בהתאם לצורך, בקיבוצי המועצה הרחוקים מאזור האש.

בסופו של דבר, מאמצי כוחות הכיבוי נשאו פרי והשריפה כובתה. בשורה התחתונה, למרות הנזק הסביבתי הכבד, לא נרשמו פגיעות באנשים וגם לא היה צורך בפינוי יישובים.
איציק חולבסקי, ראש המועצה: “התמודדנו עם אירוע קשה של שריפה שפגעה במרחב הנפלא של מועצה אזורית מגידו, והצלחנו בכוחות משותפים של צוות המועצה, מתנדבים מסורים ונפלאים מהישובים, כיבוי אש, משטרת ישראל וכוחות הביטחון, לשמור על הישובים שלנו ולבלום את השריפה”.

יקנעם עילית:

כוננות מסביב לשעון

בעיריית יקנעם לא לקחו שום סיכון. בזמן שהמדינה בערה במוקדים רבים, ראש העיר, סימון אלפסי, הנחה את כל הגורמים בעירייה להיכנס לכוננות מלאה מסביב לשעון. במסגרת הכוננות, נערכו מספר מפגשים בהשתתפות מנהלי העירייה וכל גורמי הביטחון, כולל נציגים של כיבוי אש, קק”ל והשיטור המקומי.
במפגשים אלו הוחלט שהעירייה וקק”ל יפעלו להפרדה בין היערות לבתי התושבים, וקק”ל תכרות בטיילת היער לפחות את שורת העצים הראשונה הסמוכה לבתים. כמו כן, הוחלט שהמוקד העירוני יפעל ברצף לפחות עד 24:00 בלילה, כאשר השעות יוארכו בהתאם לצורך. בנוסף לכך, וכחלק מפעילות המנע של הרשות, נוקו כל שבילי האש ברחבי העיר, ורכב כוננות הועמד בעירייה.
בניהולו של קב”ט העיר, חיים ביטון, השיטור העירוני והפיקוח, גויסו מתנדבים לסיורים בכל הגזרות של העיר, בדגש על הרחובות והשבילים שגובלים ביערות. רכבי הטנדר של העירייה ומנהליה גויסו אף הם לסיורים.
כפועל יוצא של האירועים, הנחה ראש העיר את קב”ט העיר ומנהל התפעול, להכין תכנית מיוחדת להקמת יחידת כיבוי יישובית בחירום. אלפסי ציין, שלאור העובדה שיקנעם שוכנת באזור יערני, וכחלק מפעילות הרשות למוכנות ומניעה, העירייה תפעל להפעלת צוות חירום שיורכב מעובדי הרשות ומתושבים מתנדבים. כמו כן, היא תדאג ביחד עם כיבוי אש להכשרתו ולהעמיד לו את הציוד הנדרש. בנוסף, תרכוש הרשות שני רחפנים שיופעלו באירועים השונים בחירום ובשגרה.
במהלך ימי השריפות, ראש העיר עידכן את התושבים במתרחש באמצעות חשבון הפייסבוק שלו, והשיב לעשרות פניות אליו. עדכונים נוספים ניתנו בחשבון הפייסבוק של העירייה ובאפליקציית החירום שלה 106.
דובר העירייה, רועי אדוט, מסר כי במהלך ימי האש הורידו עוד כ- 150 תושבים את האפליקציה החכמה, ובעירייה קוראים לעוד תושבים להוריד את האפליקציה שחשיבותה רבה, במיוחד בימים אלו.

צילום: ארכיון "כוכב"

ראש העיר, סימון אלפסי: “ריבוי השריפות מוכיח מעל לכל ספק, שהייתה פה יד מציתה. אין לי ספק שההיערכות המוקדמת שלנו, הערנות והכוננות עליה הכרזנו, מנעו שריפות בעיר ובאזור התעשייה. כעיר שגובלת ביערות, אסור לנו לסמוך על אף אחד. ולכן, נפעל להקמת יחידת כיבוי אש יישובית בחירום, ונדאג ביחד עם כיבוי אש להכשרת המתנדבים ולכל הציוד”.

קרית טבעון:

שבילי האש הוכיחו עצמם

בזמנו, כשהחליטה המועצה המקומית קרית טבעון לבצע דילול עצים וליצור שבילי אש, התעורר ויכוח לא קטן בקרב הציבור בישוב הפסטוראלי. והשבוע, לאחר שהיישוב לא נפגע מהשריפה שהשתוללה בכל האזור, הזכיר מ”מ ראש המועצה, אייל פרדיס, מי תמך ומי התנגד לאותם שבילי אש. “דווקא היום, בצל הלהבות ובעוד אנו במצב חירום כלל ארצי, חזרתי לדיון בקווי החיץ שנערך במליאת המועצה ביום 1.3.15, ולמרות שלפוסט קודם שלי הגיבו פוליטיקאים מקומיים, כאילו תמיד תמכו בקווי חיץ והם אינם מבינים על מה אני מדבר, מצאתי שאכן בדיון, נציגים מהאופוזיציה טענו שההסתברות לשריפות נמוכה והביאו לראייה את 75 השנים האחרונות בטבעון”, כתב אייל פרדיס, שהוסיף עוד כי: “היה אפילו נציג אופוזיציה שהציע לערוך ‘משאל תושבים’ אם לקיים קווי חיץ סביב הישוב. מזל שלא נדרשנו לקבל את ההחלטה בהצבעה ב- SMS. אני חייב לציין שהיו בין חברי האופוזיציה גם חברים אחראים, כמו נאוה סבר, ששאלה שאלות מקצועיות והציעה פתרונות, שמוליק שמחון שמייד בתום הדיון ביקש לפתוח תב”ר לנושא ולממן את תכנון קווי החיץ, למרות ביקורת שהיתה לו. אני ממליץ לקרוא את הפרוטוקול, דווקא עכשיו, להיות מעורבים, כי למי מצביעים צריכים לחשוב ארבע שנים ולא רק לפי הפלקטים, חודש לפני הבחירות”.

צילום: ארכיון "כוכב"

אבל לדברי פרדיס, קווי החיץ אינם הבעיה העיקרית ביישוב. “כפי שכתבתי, שריפות גזם של תושבים עצלנים הם מסוכנות לא פחות מפיגוע שריפה. אם לא נפתור את בעיית הציר המרכזי היחיד החוצה את טבעון, בשעת חירום טבעון תהפוך למלכודת מוות. אני חושב שכבר עכשיו צריך לקדם רעיונות בנושא, לשתף את שומרי הטבע והיערות, תושבי טבעון, שיצטרכו להבין את המצב המסוים שבו אנו נמצאים. כולנו נצטרך להיות יצירתיים ולהתגמש. זה לטעמי חשוב יותר מקווי החיץ”.
יצוין כי, בימי השריפה התארגנו בקרית טבעון תושבים, שיחד ערכו סיורים ביערות סביב היישוב, על מנת למנוע שריפות והצתות. מעל 300 מתנדבים ועשרות בני נוער מהקריה התנדבו במהלך הימים האחרונים לסיורים בשטח, לאורך הוואדיות ובתוך החורש. כמו כן, אוישו 8 נקודות תצפית ברחבי הקריה. המתנדבים, בהם גם יחידת הג’יפאים ויחידת הכיבוי, ביצעו משמרות סביב השעון ופעלו משעות הערב ועד לשעה 6 בבוקר למחרת, כולל בסוף השבוע.
בשל הרוחות העזות, מזג האוויר היבש, החשש המוגבר להצתות ובמטרה למנוע שריפות חורש ויער, הוחלט בישיבת מטה החירום במועצה, בשיתוף כבאות והצלה ומשטרת ישראל, להמשיך ולקיים את הסיורים בשטח.
יצוין כי, במועצת קרית טבעון הערכות החלה כבר ביום חמישי שעבר. המתנדבים הרבים הצטרפו למנהלי המועצה והעובדים במחלקות השונות שעבדו סביב השעון, במטרה להתמודד עם החשש להצתות ביערות סביב הקריה. היכולת לתצפת על כל היישוב מאפשרת להבחין גם באירוע הקטן ביותר, כי כל התלקחות קלה עלולה להפוך לשריפת ענק. גם עגלת הכיבוי וצוות המתנדבים של כיבוי אש היו בכוננות.
לדברי ישראל גירון, מפקד תחנת הכיבוי בקרית טבעון, המתנדבים של כב”א, שלאחרונה עברו קורס ייעודי בהתמודדות עם שריפות, סייעו רבות לכיבוי השריפות, הן בזיכרון יעקב והן בחיפה. גירון: “לוחמי האש עבדו בכוננות למקרה חירום. כמו כן, יחידת הג’יפאים ואנשי נקודת המשטרה ביישוב תודרכו ונערכו להתמודדות עם שריפה. כמות האירועים ברחבי הארץ היתה בלתי נתפסת, ואני מצדיע ללוחמי האש ומודה לכל המתנדבים שעשו ועושים עבודה נפלאה. תודה מיוחדת גם ללוחמי האש מקפריסין ומיון, שסייעו לנו רבות בהתמודדות עם הלהבות”.
ראש המועצה דוד אריאלי ביקר בחמ”ל, ואמר: “מרגש אותי לראות את כמות המתנדבים העצומה. כל כך הרבה תושבים שאכפת להם הגיעו ועשו משמרות ביום ובלילה. שיתוף פעולה באמת מרשים ומקור לגאווה. תודה גדולה גם לעובדי המועצה, שעבדו ללא הפוגה 24 שעות ביממה, תודה רבה לכולם”.

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

קב”ט המועצה, אלי זיו: “אנו שבים ומבקשים את תושבי הקריה לשמור על ניקיון החצר והסביבה הקרובה, להימנע מהשלכת פסולת וגזם. כמו כן, לוודא שיש צינור מים סמוך, במיוחד בבתים הגובלים עם חורשות אורנים, אלונים וואדיות וכד’. כמובן שלא לשרוף גזם או כול דבר אחר בחצר הבית, ויש להימנע מהדלקת מדורות ואו מנגלים ביערות או בוואדיות ביישוב.
דוברת המועצה, עדנה פרידמן, מסרה כי: “מידע נוסף, סרטון הדרכה, שאלות ותשובות ועוד ניתן למצוא באתר המועצה ktv.org.il”.

רמת ישי:

היערכות ואירוח משפחות מפונות

במועצת רמת ישי קיימו בשבוע שעבר ישיבת היערכות מיוחדת לנוכח גל השריפות שפקד את המדינה, בדגש על צפון הארץ. ראש המועצה, עופר בן אליעזר, הנחה את קב”ט המועצה מיכה שטיין ומנהל התפעול ניסים יחזקאל, לנקוט במספר פעולות, ובהן: סיור בישוב לאיתור מפגעים וצמחיה פולשת, בדיקת ציוד החירום ובכלל זה עגלת החילוץ והנגררים השונים.
בישיבת ההיערכות עלו מספר נושאים, ובהם: חלוקת תחומי אחריות, קשר עם שירותי כיבוי אש, שיתוף פעולה בין המחלקות השונות ובהן מחלקת החינוך והמחלקה לשירותים חברתיים.
יצוין כי, כ-20 משפחות מחיפה נקלטו בשבוע האחרון ברמת ישי, בעקבות יוזמה של המועצה לסיוע בקליטת משפחות אשר פונו מבתיהן. לטובת העניין נפתחה קטגוריה מיוחד באפליקציית רמת ישי, המזמינה את תושבי רמת ישי לפתוח קריאה בקטגוריית אירוח, תוך ציון הפרטים, כאשר המועצה הפנתה משפחות מפונות למשפחות מארחות, בהתאם לצורך.ראש מועצת רמת ישי, עופר בן אליעזר: “רמת ישי מחזקת את ידי תושבי העיר חיפה בשעתם הקשה ומאחלת להם שיבה מהירה לשגרה. אני מודה למשפחות המארחות ברמת ישי, שפתחו את לבם וביתם, לקליטת משפחות המפונים. נמשיך להיות עם אצבע על הדופק ולהיות ערוכים בצורה מיטבית לכל תרחיש שלא יהיה, בכלל זה תרחיש של שריפה והצתות”.

בית החולים “כרמל”:

תפקוד מלא למרות השריפה

השריפה הגדולה שהשתוללה בשבוע שעבר בעיר חיפה, איימה להתפשט גם אל תוך בית החולים כרמל, שהמשיך לתפקד כרגיל ואף טיפל בחלק מנפגעי העשן בשריפה.

לאור המצב, ביה”ח נערך במהירות לאירוע רב נפגעים, קלט וטיפל ב- 53 נפגעים. כמו כן, צוות שע”ח של ביה”ח, בניהולו של ד”ר רוני דיוקמן, פעל במהירות ותיפקד במקצועיות, תוך שליטה ותגובות מיידיות לכל האירועים.
בסביבות השעה 11:00 בבוקר, כשהחלו להצטבר יותר ויותר דיווחים על גודל ופריסת השריפות באזור, הופעל נוהל אר”ן. כפועל יוצא מכך, צוותי החירום החלו לזרום לחדר המיון. מנהל המלר”ד, ד”ר סלים חלבי, החל בארגון מיידי של צוות המיון. כמו כן, רופאים ואחיות רבים הגיעו מיוזמתם ועם רצון אמיתי לעזור. ההתארגנות כללה הכנה ועיבוי יחידת הפלסטיקה לטיפול בכוויות, הכנת טיפול נמרץ נשימתי, טיפול במיטות מונשמים, עצירת ניתוחים לא דחופים והכנות לקליטת עשרות נפגעים.

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

בעוד נפגעי השריפה זורמים כל הזמן מכל השכונות לתוך ביה”ח, ובעוד הצוות מגויס ועסוק כולו בטיפול בנפגעים, החלה האש הגדולה, שעד לאותו רגע נראתה רחוקה, להתקרב במהירות הבזק לשערי בית החולים. “פתאום ראיתי גל ענק של להבות עולה מכיוון מגרש החניה של ביה”ח”, מספרת סיגל זומר, המנהלת האדמניסטרטיבית של כרמל, שהוסיפה עוד כי: ”האש נגעה ממש במכוניות ואיימה בכל רגע להדליק את בית החולים עצמו”.
ראוי לציין כי, באותן דקות גורליות, שכבו בביה”ח כרמל כ- 450 חולים וסביבם עוד מאות עובדים, כשכולם נתונים בסכנת שריפה מוחשית ואמיתית. זומר: “אחד הפחדים הכי גדולים שלי היה ממיכלי החמצן והגזים הממוקמים בחצר ביה”ח. חששתי כי אם האש תגיע לאחד המיכלים האלו, הפיצוץ וההרס שהם עלולים לגרום יהיו קשים מכדי שנוכל לתאר”.
בתוך שניות, עובדי האחזקה והלוגיסטיקה של ביה”ח יצאו החוצה ומתחו קווי מים וציוד כיבוי. הם החלו לעצור בגופם את האש שאיימה להבעיר את בית החולים. “מכבי האש עדיין לא הגיעו לביה”ח והרגשתי שאני ממש נלחם להגן על הבית שלי”, סיפר ירון, עובד מחלקת הלוגיסטיקה בכרמל.
כשהאש החלה מלככת את סביבות ביה”ח והסכנה למאות החולים עמדה בפתח, החלו בהוראת משרד הבריאות להיערך בכרמל לתרחיש הגרוע והנורא, של פינוי ביה”ח. “מדובר באחד מתרחישי האימה של כל בי”ח בישראל”, אמר מנהל כרמל, ד”ר אבי גולדברג, שהוסיף עוד כי: “מעולם לא פונה בי”ח כללי במדינת ישראל, בשום מלחמה ובשום מצב. ההתארגנות למצב כזה היא מורכבת מאוד, שלא לדבר על הביצוע. הפעם התקרבנו לזה והתחלנו כבר במיפוי מקומות פינוי, בספירת פגים וחולים מונשמים, כשההיערכות הנדרשת היא מורכבת ביותר וחסרת תקדים. לשמחתנו, אחרי שעות של חרדה, הושגה שליטה במצב והוחלט שאין צורך להתארגן לפינוי”.
יודגש כי, השריפה הגדולה גבתה מחיר כבד גם מעובדי ביה”ח: לא מעט עובדים מצוות ביה”ח איבדו את ביתם ורכושם שנשרף כליל. צוות משאבי אנוש בניהולו של אהוד פקלר, הוציא מייד הודעה, בה התבקשו עובדים שביתם נפגע, או הנמצאים במצוקה נפשית, ליצור קשר במהירות עם המחלקה. “זו היתה שעה קשה לבית החולים, אבל התיפקוד המצוין וההתגייסות המרשימה של כל העובדים, לסייע לעמיתיהם ולקהילה, מעודדים מאוד ואנחנו שואבים מהם המון כוח להמשך”, סיכם את האירוע מנהל ביה”ח ד”ר אבי גולדברג.

צילום: ארכיון "כוכב"

נעצרו חשודים בהצתה – צעירים מבוסמת טבעון

שוטרי מחוז חוף עצרו בסוף השבוע שלושה צעירים מבוסמת טבעון, בחשד כי ניסו להצית יער באזור. השלושה נעצרו תחילה בחשד להחזקת רכב גנוב, אך לאחר מכן הם נחקרו בחשד כי היו מעורבים בשריפת חורש שהתפתחה בסוף השבוע באזור בוסמת טבעון. השלושה נחקרו ובסופו של דבר הובאו לבית משפט השלום, להארכת מעצרם. בית המשפט נענה לבקשת המשטרה וציווה להאריך את מעצר החשודים בשלושה ימים נוספים. חקירת המקרה נמשכת.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>