18.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

שירת המקהלה

מאמן הפועל חיפה, ניר קלינגר, מנצח העונה על תזמורת שמנגנת כל הדרך אל פסגת ליגת העל. עם 20 נקודות בקופה, יחס שערים חיובי, כדורגל שובה עין ושחקנים מחויבים, האדומים יכולים להאמין בעצמם שהעונה זה אפשרי. כבר עכשיו ברור, שהאדומים חייבים להשתלב בפלייאוף העליון. ואיך זה יקרה? עם דבקות במטרה ושמירה על צביון של קבוצה. וגם, אם הקהל האדום יצביע ברגלים ויחזור ליציעים

מאת: זליג אהרונוביץ , 25 באוקטובר 2017

הפועל חיפה ממשיכה להוביל את טבלת ליגת העל, הפתעה גדולה עד כה. אבל מה שאותי מפתיע במיוחד, זה שבשלושת המשחקים האחרונים הקבוצה לא ספגה שער, וזה אולי מלמד יותר מכל כמה הקבוצה של המאמן ניר קלינגר מחויבת וחזקה.

הקהל האדום חוזר למגרשים צילום: ראובן כהן

למעשה, השינוי המשמעותי ביותר במועדון העונה, זה שבשנתיים האחרונות האדומים ספגו את כמות השערים הגדולה בליגה. העונה, עד כה, הפועל חיפה ספגה את מספר השערים הנמוך ביותר בליגה, נתון כמעט בלתי נתפס לאור מה שקרה בשנים האחרונות.
השחקנים מצליחים למנוע כמעט כל התקפת מעבר, מאחר והקבוצה מתגוננת עם הרבה מאוד שחקנים כשהיא מותקפת ותמיד היריבה צריכה להתמודד עם 8 או 9 שחקנים אדומים שנמצאים אחרי הכדור ומתגוננים היטב. כמו כן, הקבוצה לא נתפסת במתפרצות, וכשהכדור מגיע לאזורים המסוכנים, החוליה האחורית יודעת לנטרל את התקפות היריב וגם השוער מגלה יכולת גבוהה.
אי אפשר להתעלם מכך שהעונה הקבוצה רצה. השחקנים משקיעים ונותנים את הנשמה על המגרש, אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד. לצד זה, התקפת הקבוצה נחשבת עד כה ובצדק לאימת ההגנות בליגה, כאשר מי שמוביל אותה הוא חנן ממן, אלון תורג’מן ועדן בן בסט, שהוכיח איזה לב גדול יש לו, כאשר עלה לשחק כמה דקות פצוע וכבש את שער הניצחון מול בני סכנין.
האדומים הרוויחו את המקום הראשון ביושר ובימים בהם קבוצות הצמרת אינן מתעלות לרמה גבוהה, יש לנשיא יואב כץ סיבות טובות לפנטז העונה על מקומות 1-6 ואפילו על השתלבות במפעל אירופי כלשהו.
ונעבור למשחק עצמו: בני סכנין הקשתה מאוד על הנעת הכדור של הפועל חיפה. המאמן פליקס נעים הגיע מוכן למשחק וידע לנטרל את נקודות החוזקה של החיפאים. לא היה קשה להבחין שרוסלן ברסקי ומקסים פלקושצ’נקו התקשו בהנעת הכדור, ועל כך מגיע מילה טובה למקומיים.

שחקני הפועל חיפה חוגגים עם עדן בן בסט צילום: ראובן כהן

למעשה ראינו משחק די שקול אך עם מעט מאוד מצבים של שתי הקבוצות, וצריך לומר את האמת: זה היה משחק פחות טוב של הפועל חיפה, אבל עדיין ראינו שהאדומים לא מאבדים את הראש. חניכיו של קלינגר דבקים בשיטת המשחק, בסבלנות ובנחישות האופיינית להם העונה, גם אם פחות הולך להם והדברים לא מסתדרים להם כפי שהם רוצים. הקבוצה מסודרת ומאורגנת, ההרכב הוא אותו הרכב עם שינוי מינורי, ועל כך מגיע להם את כל המחמאות.
אני לא יכול להתעלם מראסמוס סטלאן השבדי, שנחשב לשחקן מאוד בינוני. אין לי ספק שאם הוא היה מוצע לקבוצות אחרות בליגת העל הם היו חושבים פעמיים אם לצרף אותו אליהן. אמממה, לפעמים דווקא שחקן כל כך בינוני ולא מוערך, הוא זה שעושה את ההבדל. היכולת שלו להשתלב במערך ללא כל מאניירות וגינוני כוכבות, מדביקה את כל הקבוצה לפאזל מושלם. הוא זה שיוצא לסגירות וחיפוי על המגינים כשאחד מהם עולה להתקפה, הוא זה מכבה שריפות מאחור, הוא זה שבעת הצורך יורד לשחק כבלם שלישי ומעבה את מרכז ההגנה. אפשר להגדיר אותו כשחקן הבינוני הכי טוב בארץ, כי היכול שלו היא של ציון 4 או 5 אבל בכל משחק הוא מגיע לציון 6 מינימום. לתפיסתי, זה לא כל כך פשוט לשחקן בינוני להתעלות מדי משחק מעל היכולות שלו, ואת הקרדיט לכך אני נותן למאמן שלו, ניר קלינגר, שיודע להפיק ממנו את המקסימום ולהוציא מים מן הסלע.
חובה לציין את הקהל האדום שחוזר אט אט למגרשים. כ-2500 איש הגיעו לעודד ולתמוך בקבוצה במשחק החוץ שנערך בעכו, ועל כך מגיע להם מילה טובה.
שיהיה ברור, זו לא חוכמה להגיע במספרים גדולים בלבד, אלא צריך להגיע למצב שאותם אוהדים גם יעודדו בפועל את השחקנים לאורך כל דקות המשחק, מה שעשוי לתת רוח גבית לשחקנים להתעלות על עצמם. אני כל כך שמח שזה מה שקורה להפועל חיפה, כי אני לא רואה את זה קורה במועדונים האחרים.
ועכשיו, כדאי לשמור על המומנטום, להביא קהלים חדשים, להמשיך ולחלק כרטיסים לילדים בבתי ספר ולגדל דור חדש של אוהדים. כך בונים מסורת וכולי תקווה שהפועל תחזור לימים בהם אני שיחקתי בקבוצה, כש-15000 צופים ליוו אותנו למשחקים. אמנם זה יקרה אט אט, אבל גם 7000 צופים זו התקדמות לקראת המהפך הספורטיבי בעיר.

ציונים זה הכל:

סטקוס ארנסטאס 6 משרה ביטחון בהגנה
דור מלול 5 פחות טוב מרמתו העונה
ניסו קפילוטו 6 מניה בטוחה בהגנה
גבריאל תמאש 7 משחק שקט ומעולה
שמואל שיימן 6 שרף את המגרש
ראסמוס סטלאן 6 השתלב היטב בפאזל
מקסים פלקושצ’נקו 5 מסוגל הרבה יותר
רוסלן ברסקי 6 נא ללא ליאות ורץ המון
חנן ממן 5 אחד המשחקים שירצה לשכוח
ראדו גינסארי 7 מאוד משמעותי במשחק
אלון תורג’מן 5 משקיע אך לא מספיק מדויק
——על ספסל המחליפים——
עדן בן בסט 7 נתן מקסימום במינימום זמן
———————————
מאמן: ניר קלינגר 7 משחקים בשבילו

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>