25.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

שלושים ומשהו

בית חב”ד ביקנעם עילית חוגג 30 שנות פעילות. בראיון חגיגי עם הרב נועם דקל ורעייתו שלומית, מספרים השניים לזליג אהרונוביץ על החיבור לתושבים, על הסיוע מראש העיר סימון אלפסי, מהמפעלים באזור התעשייה ומחוג הידידים, על הפעילויות השונות, על המהות והקונספט, על מה שהביא אותם עד הלום. “לא באנו להקים קהילה, אלא לפעול בקרב כל התושבים, וזה מה שאנחנו עושים במשך כל השנים”, הם אומרים

מאת: זליג אהרונוביץ , 23 ביוני 2017

הרב נועם דקל ורעייתו שלומית הגיעו ליקנעם עילית לפני 30 שנה. הם פתחו את בית חב”ד המקומי, שברבות השנים תפס מקום של כבוד בחיי הקהילה היקנעמית.
ייאמר מייד, הרב נועם הצליח תוך זמן קצר להתחבב על כל תושבי המקום והקים רשת של שיעורי תורה. כמו כן, הוא ייסד פעילות יהודית עניפה לכל סוגי האוכלוסיה.

צילום: ארכיון "כוכב"

ההיסטוריה מלמדת כי בשנת 1989 השפיע על סימון אלפסי להתחבר יותר למסורת ישראל, וביקש ברכה מהרבי מליובאוויטש להצלחתו במערכת הבחירות. ואכן, אלפסי נבחר לראש המועצה, כנגד כל ההערכות המוקדמות.
מאז ואילך, אלפסי נבחר ומכהן כראש העיר בכל הקדנציות. הוא תומך בבית חב”ד לאורך כל השנים ומעניק סיוע נרחב לפעולותיו של הרב דקל.
יצוין כי, בשנת תש”נ התקיים טכס במשרדי המועצה הדתית ביקנעם, בו חתמו פרנסי העיר על מגילה, בה הם מעניקים את מפתח העיר לרבי מליובאוויטש. כמה שבועות לאחר מכן, הרב נועם ורעייתו שלומית נסעו למרכז העולמי של חב”ד בניו יורק, שם הם מסרו באופן אישי לרבי את מפתח העיר.
חצי שנה לאחר מכן, סימון אלפסי נפגש בעצמו עם הרבי והודה לו. כמו כן, ביקש ברכה להמשך פיתוחה ושגשוגה של העיר. הרבי בירך שיקנעם תהיה “עיר ואם בישראל”, דבר שהפך עם השנים למציאות ויקנעם נמנית על הערים המתפתחות בארץ.
לאחר עשור שנים של פעילות מבורכת, הרב נועם מונה לרב שכונה בעיר, ופעילותו התרחבה לקהלים נוספים. כמו כן, פתח גני ילדים לבנים ולבנות המיועדים עבור כל תושבי העיר.
ראוי לציין כי, לפני כ-13 שנים הגיעו ליקנעם הרב שלום בער וגיטי הרצל, על מנת לחזק את פעילות בית חב"ד בעיר ובשכונת גבעת אלונים. הרב מנחם וברייני מרטון הצטרפו למערכת השליחות ביקנעם לפני כ-3 שנים ופועלים בשכונת שער הגיא. הקהילה החב"דית מונה כיום כ-60 משפחות ברחבי העיר.

שליחות לכל החיים

נועם דקל גדל בשכונת נווה שאנן בחיפה. הוא בנם של ר’ יעקב ומרת שולמית. בילדותו התקרבה משפחתו לחסידות חב”ד על ידי ר’ ראובן דונין’ ובצעירותו זכה ללמוד בישיבות תומכי תמימים.
את רעייתו שלומית הכיר בשידוך ולאחר נישואיהם הם התגוררו בשיכון חב”ד בלוד, שם דקל סיים את לימודי ההסמכה לרבנות ושלומית סיימה את תעודת ההוראה.
לזוג הצעיר (שעדיין לא נולדו לו ילדים) היה ברור שהם רוצים לצאת לשליחות. השניים נשלחו ע”י הרבי מליובאוויטש להקים את בית חב”ד ביקנעם, שהוקם במרכז המסחרי בשנת 1987, שם גם פעל בית הכנסת חב”ד, שלימים עבר למבנה החדש ברחוב האלונים בעיר.

שלומית והרב נועם דקל בצעירותם צילום: ארכיון "כוכב"

“הבעל שם טוב מייסד החסידות אומר, שנשמה יורדת לעולם הזה וחיה 70-80 שנה בשביל לעשות טובה ליהודי בגשמיות ובפרט ברוחניות. זה המוטו של בית חב”ד, לעזור לכל אחד מכל הלב”, אומר הרב נועם, בראיון שקיימתי איתו ועם רעייתו, לרגל 30 שנות פעילות ביקנעם.
איך הצלחתם לאחד את הקהילה סביבך?
“התפקיד שלנו הוא לא לבנות קהילה, אלא לפנות לכל תושבי המקום”.
פרטו, נמקו והסבירו.
“הרבי מליובאוויטש חינך אותנו, שלכל יהודי יש נשמה קדושה וצריך לעזור לו ולחבר אותו לשורשיו הרוחניים. לכן, לא באנו להקים קהילה, אלא לפעול בקרב כל התושבים, וזה מה שאנחנו עושים במשך כל השנים”.
ואיך זה בא לידי ביטוי?
“התחברו אלינו משפחות רבות שנמשכו לקונספט של חב”ד. הן משמשות ככח עזר לפעילות העניפה של חב”ד בעיר”.
ספרו קצת על הפעילות שלכם?
“יש פעילות שוטפת במהלך השנה ויש פעילות עונתית”.
מה כוללת הפעילות השוטפת?
“בית חב”ד מחלק אוכל חם על בסיס יומי למשפחות ובודדים ביקנעם. כמו כן, בסופי שבוע אנחנו מחלקים מארזים של מזון למשפחות נזקקות. בנוסף, בית חב”ד מפעיל את ארגון “שפרה ופועה” המסייע ליולדות בעיר, בהתאקלמות למצב החדש, הכוללת: אוכל חם, סעודות שבת, שמרטפות, ניקיון הבית, ואף מעניק שי לכל יולדת”.
אבל בזאת לא תם הסיוע לנשות העיר. הרב נועם ורעייתו שלומית מספרים כי פרויקט ‘תינוק מאושר’ תופס תאוצה. מתנדבות בית חב”ד מבקרות את היולדות הזקוקות לסיוע, ובמשך חצי שנה ממלאים את הבית בכל הדברים הנצרכים, כמו: ריהוט, מזון, טיטולים, צעצועים ואביזרים שונים. “מדובר הן על מוצרים חדשים והן על מוצרים שעוברים מאחד לשני כתרומה”, אומרים השנים.

צילום: ארכיון "כוכב"

יצוין כי, מדי יום מתקיימים במסגרת בית חב”ד שיעורי תורה וחסידות, בבתי הכנסת של חב”ד בעיר, ברחוב האלונים וברחוב חרמון. כמו כן, יש גם פעילות ענפה לנשים, באמצעות שיעור תורה קבוע, בביתה של הדס כגן, ברחוב האשל 14. בנוסף, מתקיימות מסיבות ראש חודש וערבי נשים עונתיים.
בית חב”ד מקיים גם חוג בר מצווה לילדים שלומדים כהכנה לקריאת התורה, הנחת תפילין וכל המשתמע מכך. כמו כן, מסייע למי שידו אינה משגת לרכוש את ערכת בר המצווה, הכוללת את התפילין והטלית. אגב, פעילי בית חב”ד מגיעים לביקורי בית, לבדיקת מזוזות ותפילין.
איזה פעילויות נוספות יש לילדים?
“ילדי בית הספר היסודי מגיעים אחת לשבוע למועדון ‘צבאות השם’ במתנ”ס יפה נוף בשכונה הוותיקה, שם הם משתתפים בחוגי העשרה תורניים, משחקים ועוד”.

פעילות עונתית חווייתית

הרב נועם דקל מוזמן בקביעות לאירועים השונים בעיר. נוכחותו הפכה לחלק בלתי נפרד, ותושבי העיר מכבדים אותו מאוד. כמו כן, בית חב”ד לוקח חלק באירועים השונים ברחבי העיר, בין אם מדובר בשמחה ובין אם מדובר באבל”.
ספר על משהו יוצא דופן בו נתקלת.
“לפני כמה שבועות נכנס לבית הכנסת יהודי שחשתי כי הוא מרגיש לא טוב. כששאלתי לפשר הדבר, הוא סיפר לי כי יש לו כאבי שיניים ואין לו את היכולת הכספית לממן את הטיפול. הפננו אותו לרופא שיניים ובית חב"ד מימן את עלות הטיפול לשמחתו הגדולה”.
כאמור, בית חב”ד מבצע פעילות עונתית, לדוגמא: לפני כל חג, הפעילים מגיעים לגני הילדים ובית הספר, על מנת להעשיר את ידיעותיהם של הילדים, באמצעות פעילות חווייתית מסורתית. לפני פסח, מפעיל בית חב”ד מאפיית מצות באולם המתנ”ס, בו משתתפים אלפי ילדים החווים את התהליך ואופים בעצמם את המצות, לצד הצגה בנושא החג ושולחן סדר לדוגמא.
“התגובות של הצוות החינוכי חמות ונלהבות, מה שמסביר את ההצלחה רבת השנים של פעילות זו”, אומרת שלומית. “יחד עם זאת, בית חב”ד מקיים ליל סדר ציבורי כהלכתו במקבץ דיור ברחוב השיטה בעיר, אליו מגיעים עשרות אנשים”, אומר הרב נועם.
ואילו בחגים האחרים, מתנהלים בבתי הספר והגנים סדנאות של הכנת שמן זית (חנוכה), הכנת שופר (ראש השנה). כמו כן, בחנוכה נערכת הדלקת נרות מרכזית בחנוכיה הגדולה המוצבת דרך קבע בפארק חופז, מול מרכז ביג, בהשתתפות תושבי העיר. בנוסף, פעילי חב”ד מסיירים בכל ערב במרכזי הקניות ובבתי העסקים ברחבי העיר, מדליקים נרות ומחלקים סופגניות. גם בסיסי הצבא שבאזור זוכים לביקור פעילי חב”ד ביקנעם, בחנוכה ובפורים.
אבל בזאת לא תמה הפעילות. אחרי הדלקת הנרות, יוצאת שיירה של מכוניות רבות לסיבוב ברחבי העיר, כשעל גגות הרכבים מוצבת חנוכיה מוארת, המאירה את כל שכונות העיר.
ואילו בל”ג בעומר, בית חב”ד מקיים תהלוכה לכל ילדי העיר, תחת הסיסמא- “יחד כל ילדי ישראל”. השנה למשל, ביקר בית חב”ד בכל בתי הספר והפעיל את הילדים בפעילות מרתקת בנושא.

ערכי מסורת וחוויה

בית חב”ד מפעיל שני גני ילדים ומעון, בהם מתחנכים כ-100 ילדים מכל גווני האוכלוסייה בעיר. הילדים מקבלים חינוך ייחודי עם הרבה אהבה ושמחה, לצד מסורת ישראל.

הרבי מליובאוויטש מקבל את מפתח העיר יקנעם מידי הרב נועם דקל צילום: ארכיון "כוכב"

“הצוות החינוכי רואה בעבודתו את שליחות חייו ומעניק חום ואהבה לילדים, יחד עם ערכי מסורת וחוויה יהודית לכל ילד”, אומרת שלומית. אגב, הרישום לשנה הבאה בעיצומו. הורים המעוניינים שילדיהם יחוו את החוויה ע”פ מסורת חב”ד, מוזמנים לפנות ולקבל פרטים נוספים. “סיום השנה נחגג ביום פעילות שהתקיים בנחל קרת, בו הרגישו כל המשתתפים את השייכות לקהילת בית חב”ד”, אומר הרב נועם.
איך אתם נערכים לגידול האוכלוסייה בעיר?
“בימים הקרובים תגיע ליקנעם משפחה של שלוחים חדשים. ר’ שניאור ושרי וילהלם, על מנת לחזק את פעילות בית חב”ד בעיר. וזאת, לאור הביקוש הרב להשתתף באופן תדיר בפעילויות בית חב”ד בעיר”.
לאחרונה נכנס תחום הנגישות לתודעה הארצית, האם גם אתם תיקחו את זה צעד אחד קדימה?
“במסגרת בית חב”ד ובסיוע עיריית יקנעם, תוקם בקרוב ובע”ה משחקייה לילדים עם צרכים מיוחדים, לרווחתם של המשפחות”.
יש לכם תקציב ראוי לכל הפעילויות הללו?
“לצד הסיוע שבית חב”ד מקבל מעיריית יקנעם וממפעלים באזור התעשייה, עומד חוג ידידי בית חב”ד המונה כ-200 משפחות בעיר, התורמות באופן קבוע לפעילות השוטפת ומהוות את הבסיס הכלכלי של הפעילות. אנחנו לא אוספים כספים מחוץ לעיר, הכספים מגיעים מתושבי העיר, מכל גווני האוכלוסייה הרואים את הפעילות בשטח ומבקשים להיות שותפים לכך. בהזדמנות זו, אני רוצה להודות לכל קהילת חב”ד ולכל המשפחות התורמות במסגרת חוג ידידי חב”ד, על הסיוע הנפלא, שבאמצעותו הגענו עד הלום ועוד היד נטויה בע”ה יתברך”.
ואיפה אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים?
“אני מאמין באמונה שלמה, שהיום מגיע משיח צדקנו ובונה את בית המקדש השלישי בירושלים, ויקבל את כל עם ישראל מכל העולם כולו לארץ ישראל, כך שבעוד 10 שנים יהיה לנו עולם הרבה יותר טוב”.

אנשים | על בית חב"ד

סימון אלפסי, ראש העיר יקנעם:

“הקשר שלי עם חב”ד הוא מיוחד במינו. את הרב נועם דקל הכרתי טרם שנבחרתי לראשות היישוב, והערצתי את פעילותו המאחדת והמיוחדת. שהחלטתי להתמודד הרב נועם ביקש שנשלח מכתב לרבי מליובאוויטש זצוק”ל להצלחה, וכך היה. ב-91 נסעתי לאירוע בארה”ב ונפגשתי עם הרבי והודיתי לו על ברכתו, וראיתי את השכינה ואת האור בפניו. כשחזרתי ארצה גייסנו כספים להקמת בית הכנסת וקראנו לו “אור מנחם”. שם שמבטא את פניו המאירות של הרבי. הרב נועם הוא דוגמא ומופת. אני מעריך ומוקיר אותו מאוד. הרב עושה רבות למען קהילת יקנעם ומשקיע את מיטב זמנו בקירוב לבבות, אהבת חינם, עזרה לזולת, ועזרה לנזקקים. אני מאחל לו, למשפחתו ולכל משפחת חב”ד, עוד שנים רבות של בריאות וקירוב לבבות”.

צילום: ארכיון "כוכב"

בני חדד, ענק המזגנים:
“הבית השני שלי. הרב נועם דקל הוא לא רק רב, הוא גם חבר, איש סוד ואח גדול. כשרע לי אני מתקשר אליו, כשטוב לי אני מתקשר אליו, הוא שותף שלי מבחינה רוחנית בכל מה שאני עושה היום”.

ברוך קונורטי, ווגה פיננסים:
“הרב נועם מלווה אותי קרוב ל-15 שנה, בשמחות שלי, באבל שלי. בכל הזדמנות שאני צריך אותו הוא תמיד עומד לצדי. הצניעות של הרב והיופי הפנימי שלו, מקרינים על כל הסובבים אותו”.

עו”ד ורו”ח, גדי שילדן:
“הבית של יקנעם, נתינה עצומה, אכפתיות רבה ועזרה לזולת. הרב נועם מנהל את העמותה בכישרון רב, בתבונה ובנעם הליכות. ראוי לתת כתף לפעולות של בית חב”ד, כך שתרומה קטנה הן בכסף או בהקדשת זמן, יתנו צרכים בסיסיים לנזקקים”.

ד”ר יבגני טרגנסקי:
"הרב נועם איש נקי, טהור. דוגמא לחובשי כיפות במדינת ישראל. אדם מאוד רגיש לזולת ולצרכים של אנשים נזקקים במיוחד. גרם לעליה שהגיעה מרוסיה לחזור לשורשים בזכות בית חב"ד. אני שמח כבר 20 שנה לפעול במחיצתו כחבר פעיל, ואמשיך לעשות זאת גם בעתיד”.

אבנר אסלין, מנכ”ל פייברנט:
"הרב נועם איש גדול. עוזר, תומך ומקרב את האוכלוסייה למסורת היהודית. הוא מגיע אלינו כל חג וזה מחמם לנו את הלב. דרכו אנחנו תורמים לקהילת יקנעם ונשמח להמשיך לעשות זאת גם בעתיד. והכל בדרכי נועם, כשמו כן הוא”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>