25.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

דעות

שנה לכהונת טראמפ: איזה מנהיג באמת חסר לעולם?

מאת: הרב ד”ר מיכאל לייטמן , 8 בפברואר 2018

צילום: מערכת "כוכב"

גזען, שוביניסט ואפילו נאצי. אלה רק חלק מהביטויים שהעולם הטיח בנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ במהלך שנת כהונתו הראשונה בשלטון. רגע לפני שהאמריקאים רצים להדיח את טראמפ מהבית הלבן ולהחליפו, חשוב לי להאיר את הייחודיות שהעולם מפספס בו.

צילום: Created by Freepik

אינני חסיד של טראמפ, כמובן, וגם אני כמו רבים אחרים מוצא בו לא מעט פגמים. אולם העובדה שרוב הפרשנים הפוליטיים ומובילי דעת הקהל העולמי אינם מסכימים עם עמדתו, מעידה על כך שיש משהו באיש עם הבלורית הצהובה ובמסר שהוא מנסה להעביר, בין אם הוא מודע לו ובין אם לא. מדובר על מסר שהציבור, הממשל והתקשורת אינם מצליחים לעכל. טראמפ מהווה נקודת מפנה משמעותית בתהליך השינוי הכולל בניהול העולם, שלאחריה האנושות לא תהיה דומה למודל שאנו מכירים כיום.
מבט מהיר אל העבר: פעם הסדר החברתי במדינה היה ברור, השלטון המלוכני היה עובר בירושה. המלך היה שולט בהמון, מנהל את המדינה ביד רמה ודואג לכל פרט בממלכה שלו. לעם לא היה חופש ביטוי, אבל יחד עם זאת, המלכים דאגו להוביל את ממלכתם לשגשוג, לביטחון ולהצלחה.
את המלך הקיפו פמליות גדולות של פקידים ממלכתיים אשר עסקו בניהול ובתחזוקה שוטפת של צרכיו. לאט ובהדרגה הבינו אנשי החצר שיש בידם כוח למשול בעצמם, וכך נולדו העסקנים. אותם העסקנים בימינו כבר מכונים פוליטיקאים.
כמובן שאינני ממליץ לחזור לשלטון המלוכה של פעם, אבל גם מצבנו הנוכחי הוא בלתי נסבל והגיע לשיאו. השיטה שמאפשרת לפוליטיקאים לשמר את מעמדם נקראת “דמוקרטיה”, ועיסוקם העיקרי הוא שמירה על הכיסא שלהם בקדנציה הנוכחית והבאה. האם לא הגיע השעה שנחליף את העומדים בראש? האם לא מגיע לעולם לחזור למשטר יציב?
כמובן שאינני קורא להוריד מהשלטון דמות כזו או אחרת, אלא קריאת השעה שלי היא החלפת השיטה. בעולם בו שולט האגו, בעולם שמתכווץ בצירי לידה, בעל כורחו, לקראת התגבשות של מודל חדש לניהול החברה, נדרש להאיץ את השינוי, אחרת המצב עלול להידרדר במהרה לכאוס פוליטי, חברתי וכלכלי, עד כדי מלחמת עולם שלישית.
טראמפ, החלק החסר בפאזל, איש עסקים תכליתי שאינו מבית היוצר של שאר הפוליטיקאים התככנים. הוא מהווה סמל לשינוי המהפכני שאנו עומדים בפניו, סנונית ראשונה מהעולם החדש. לכן צודקים אלה ששופטים את טראמפ לפי אמות המידה שמנהיגים הפוליטיקאים מהעולם הישן. טראמפ לא מדבר ב”פוליטיקלי קורקט”, הוא אינו מצנזר או מעדן את דבריו במילים יפות, אלא פשוט מתייחס באופן חד וענייני לכל מקרה. אחרי הכול, טראמפ הוא איש עסקים, ולכן לעולם ייתפס כעוף מוזר בקרב הפוליטיקאים.
העולם שבע ומיואש ממילים חלולות של פוליטיקאים, וכבר אינו יכול להתנהל לפי אידאולוגיית אווריריות, ערכים שקריים וסיסמאות ריקות מתוכן שמשמשים ככלי נשק בידי ההנהגה על מנת לשלוט בהמון. לכן אנו צריכים לשים לב בעיקר למעלה המעשית ועתירת הניסיון שטראמפ מביא עימו.
בימינו העולם זקוק למנהיגים מעשיים, יזמים שפועמת בהם דרישה לבנות, לפתח ולהצליח, ורוחם אינה שוקטת לרגע. בדומה למלך של העולם הישן, אנשי העסקים-המנהיגים של העולם החדש מוכרחים להרגיש שהצלחת המדינה היא הצלחת העסק הפרטי שלהם. הם לא עושים קופה על חשבון הציבור, אלא קופת הציבור היא הקופה שלהם.
____________________________
ד”ר מיכאל לייטמן (PhD) מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66. לפרטים על מסלולי הלימוד של מכללת “קבלה לעם” התקשרו לטלפון 1-700-509-209.

עוד כתבות בתחום דעות

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>