25.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

תמירה לא מחוללת נסים אבל היא עושה נפלאות

“הנופש השבועי הקטן”, כהגדרתה, שעורכת בביתה תמירה שונקרט מקיבוץ הסוללים לנשים הלוקות במחלת הסרטן מאפשר לה להעמיק בחקירתה את נפש האדם והקשר בין המחלה אל הרגשות של האנשים, שהם, לדבריה – נשמות גבוהות, יישויות של אור. בראיון לרשת “הכוכב “ תמירה מספרת שהיא עושה זאת בהתנדבות. השכר שלה הוא שמחת החיים של הנשים למשך שעות אחדות מנותקות ממחלתן

מאת: ניר אהרוני , 21 ביוני 2018

קצת קשה לדייק את הגדרת עיסוקה של תמירה שונקרט מקיבוץ הסוללים. היא ציירת העוסקת בהנחיית ציור אינטואיטיבי, מטפלת בנשימה מעגלית מודעת, בשיטת המסע, בהילינג ומשלבת שיטות טיפוליות שונות באנשים חולי סרטן, ובאנשים הסובלים ממצוקות שונות- פחדים, חרדות ועוד.
מזה חודשיים היא מפעילה בביתה, אחת לשבוע' מיזם המכונה “קבוצת שלובות”.  נשים, הלוקות וסובלות מסוגי סרטן שונים, מתכנסות בביתה וחוות שם חוויה של רוגע והנאה. מדי שבוע הן מאזינות להרצאות של מומחים  ”משהו לנשמה”-  כהגדרתה. הן אוכלות (כל אחת מהן מכינה ומביאה משהו), מדברות, צוחקות. סמויה, כמו סיב אופטי, נוכחת, שקטה, מחלתן, אבל בשלוש שעות המפגש הן אינן מדברות על מחלתן. המפגש נועד לגיוס כוחות הנפש הבריאים. היא עושה זאת בהתנדבות. “זה מעין נופש שבועי קטן” היא אומרת, ולשונה היא לשון צמצום והמעטה. ניתן להחיל על עשייתה את המלה שליחות.
הקבוצה היא קבוצת תמיכה ומעגל הקשבה. יש פעילויות שונות כגון יוגה צחוק, מנדלות, פסיכודרמה. זה מפגש של נשים עם מעוף חייהן שהואט בעיצומו. במפגשים הן מחזקות זו את זו, צוברות כוחות, שואלות עצמן בלבן מתי אבריא, מתי אמריא. כל אחת ולשון תפילתה.
“אנשים”, היא אומרת, "סובלים מכאבים שונים, שלא ניתן למצוא סיבה והסבר למקורם. אני נזהרת להגיד זאת, כי יש גם הרכב של גנים שעלול לעורר מחלה, אבל מקורם של חלק מהסרטנים הוא עניינים נפשיים לא פתורים".

צילום: ארכיון "כוכב"

יש לה ידע רב, שאותו היא ממשיכה לרכוש בקורסים ובהשתלמויות, “אנשים עוברים סדרה של טיפולים משני חיים. הטיפול מבריא ומעצים כל אחד בדרכו“, היא אומרת, למודת ניסיונה.
באמצעות הציור ובמהלכו מוציאים אנשים את הכאבים, החששות, הפחדים  והחרדות. ההקשבה וההדרכה שלה מאפשרות להם לנקות את עצמם ולהגיע ולגעת במקום השקט, השמח והאופטימי שקיים בהם מעצם היותם בני אדם. ”ציור זה משהו שמחבר כל אדם אל המנגנון הפנימי שלו דרך התת מודע, אל מקורות האנרגיה הטמונים בו. אדם משחרר את הרגשות, הכאבים, הכעסים בציור ומתמיר אותם באנרגיה חיובית של אהבה, שלווה, עוצמה”, היא אומרת.
 בהכירך את חלקם, מה מייחד את מי שלוקים  בסרטן?
“אדם שואל את עצמו למה זה מגיע לי? למה זה קרה דווקא לי? המחלה לוקחת המון כוחות פיזיים ונפשיים. היא סוחטת. כל המשפחה מגויסת ולא רק האדם, אשר כל חייו סובבים סביב מחלתו”. בסטודיו שלה היא עוסקת במגוון טיפולים אלטרנטיביים, פרטניים ומשפחתיים, לסובלים ממחלות, מחרדית, פחדים, דפוסי התנהגות, להעצמה והתקדמות, סדנאות ציור אינטואיטיבי. “כולנו מראות האחד של השני, כל מה שבתוכי קיים גם באחר. המקום שצריך ריפוי בתוך האחד נמצא גם אצל אחרים. כאשר האחד מרפא  מקום כואב בנפשו, יחד אתו הוא מרפא את כל הסובבים אותו כיוון שכולנו מחוברים, כולנו שייכים לאותה רשת של אנושות קוסמית, האלוהים המחבר את כולם הוא אחד”.
מה את לומדת מהתהליך?
“מטפל הוא מטופל. כולנו מטופלים. כשאני עוזרת לאנשים להתגבר על חולשה או על חוסר הערכה, גם אני מבריאה תוך כדי התהליך. בכל תהליך בו האחר חווה ריפויי יש תחושה של שמחה  וסיפוק. זו חוויה מעצימה. אני הצינור המעביר דברים אל המטופל, אבל הוא זה שעושה את העבודה הפנימית".
היא אומרת שהרגש הוא השורש. הצורה בה אנו חווים את העולם סביבנו היא אינדיבידואלית, כל אחד בהתאם לסיפור החיים שלו ולטראומות שהוא חווה. בטיפולים שלה היא נוגעת בנפש, אם באמצעות ציור, אם באמצעות הילינג ואם בשילוב שיטות אלה ואחרות. היות שאחדות משיטות הטיפול שלה עלולות להיראות להדיוט כמוני תת- סוגה של מדע בדיוני, שאלתי אותה על אודותיהן.

צילום: ארכיון "כוכב"

 מה זה ציור אינטואיטיבי?
“כשם שלא צריך לדעת לאהוב בכדי לאהוב, כך גם לא צריך לדעת לצייר בשביל לצייר, היכולת טמונה בתוכנו מרגע הולדנו ובתהליך התגברות על האמונה שאנחנו לא יכולים ולא יודעים, נגיע לציור האותנטי הטמון בנו. ניתן ביטוי ל’ילד הקטן’ שבנו, נעצים את היכולות שלנו. עבודה עם הציור בטיפולים מעלה על פני השטח דרך אנרגיות הצבע, דברים החבויים במעמקי הנשמה”.
מה היא נשימה מעגלית מודעת?
“בכל פעם שאנחנו מפחדים, אנחנו עוצרים את נשימתנו, בכל פעם שאנו חווים לחץ אנו נושמים מהר יותר, בכל פעם שאנו חווים טראומה אנו מפסיקים לנשום, כולנו חווים טראומות במהלך החיים ודרך הנשימה הן נחקקות בזיכרון הגופי שלנו. על ידי הנשימה אנו יכולים להגיע לזיכרונות הנמצאים בתת מודע שלנו, לנקות ולשחרר דפוסי התנהגות, קיבעונות, התמכרויות, טראומות, להבריא מערכות יחסים עם הקרובים לנו, את האמונות שלנו לגבי עצמנו, להבריא את הנפשי והפיזי ולהיפתח להגשמה בכל תחום בחיינו עבודה עם סשנים של נשימה מעגלית, רגרסיה (גלגולים קודמים), דמיון מודרך, תרגילים שונים מתחום הפסיכו קראטיבי ועוד”.
הזכרת גם הילינג מהו הילינג?
“זה ריפוי מעמיק. אנרגיה קוונטית מהירה ועוצמתית. עובר דרך פוטוני אור ואלקטרונים המרפא ברמת האיבר, התא והד.נ.א. ריפוי זה פותח את הדחיסות שנוצרה בגוף עקב מתחים, לחץ נפשי, צער וכאב, בנוסף לזיהום סביבה ומזון, תורשה והרגלים קודמים. בעבודה הריפויי אני נעזרת דרך התקשור בישויות אור גבוהות, ומלאכים. הריפוי הוא ברמה פיזית, נפשית, רגשית, ומנטלית. ניתן לרפא גם ממרחקים”.
ספרי קצת על עצמך.
“את דרכי הרוחנית התחלתי לפני כ-18 שנים, למדתי תרפיה בצבע בשיטה האנתרופוסופית ומבוא לאנתרופוסופיה, התמחיתי בנשימה מעגלית מודעת, ותוך כדי המשכתי לציור האינטואיטיבי ומגוון שיטות טיפוליות נוספות".
כששאלתי אותה על כישלונות היא בחרה לא להשתמש במילה כישלון, “אין כישלון יש שיעורי חיים, כולנו בדרך החיים לפעמים למטה ולפעמים למעלה וכל מכשול שמגיע הוא הזדמנות לשיעור וצמיחה, ישנם שעושים דרך טיפולית התפתחותית רוחנית מדהימה וישנם לנמצאים במקום אחר המתאים להם לאותה נקודת זמן בחיים וגם זה בסדר”.
מה המסר שלך?
“אנחנו כולנו נשמות גבוהות, יישויות של אור, הגענו אל החיים האלה מתוך בחירה לעשות דרך וללמוד שיעור. לרפא את עצמנו פיזית ונפשית. ולצמוח נשמתית”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>