23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מוא"ז עמק חפר

תעלומה: למה הוקטנה החניה החינמית בחוף מכמורת ומי הזיז את הסלעים?

פעילי “ים חופשי” העלו לפייסבוק תמונות, בהן ניתן לראות את ההבדלים בגודל השטח החינמי, לרעת הציבור. המועצה האזורית עמק חפר: “פעולות המועצה נעשות על פי חוק”

מאת: זליג אהרונוביץ , 17 במאי 2017

בשבועות האחרונים תושבי עמק חפר ופעילי “ים חופשי” מנסים להבין מדוע המועצה האזורית עמק חפר הקטינה את החניה החינמית בחוף מכמורת. כזכור, בשנה שעברה, לאחר מחאה ארוכה של קבוצת ים חופשי ובסיוע כספי של למעלה מ-350 אלף שקלים ממשרד הפנים, נפתחה לטובת כלל הציבור חניה חינמית, שחלקה חופף לחוף המוכרז המוכר כ”בננה ביץ’”, ורובה הינו בחוף הלא מוכרז בו אין שירותי הצלה.

צילום: ארכיון "כוכב"

לעיתון “כוכב” נודע, כי ביום פתיחת העונה, כאשר החלו בגביית חניה בחוף המוכרז 24 שעות ביממה, גילו התושבים כי המועצה הקטינה את החניה החינמית באופן משמעותי. “קו החניה החופשית, המסומן על ידי סלעים, היה עד לשלט הירוק ולמדרגות לחוף המוכרז, וגילינו שהחניה הוקטנה בשטח של קרוב ל-80 רכבים לטובת הזכיין שגובה תשלום”, אמרה השבוע הדר פרנקו גלאור, פעילה מרכזית ב”ים חופשי”.
כמו כן, פעילה בשם מירב זית, ממושב גן יאשיה, העלתה קמפיין וקראה לתושבים להתקשר למועצה ולברר את הסוגיה. בנוסף, שגיא גלאור מכפר ויתקין קיבל הודעת טקסט תמוהה מהמוקד, ולטענת נציג המועצה: “החניון לא הוקטן ע”י המועצה ומצב זה נבדק ואושר ע”י משרד הפנים”.
ראוי לציין כי, פעילי ים חופשי לא אמרו נואש והם העלו לפייסבוק תמונות, בהן ניתן לראות את ההבדלים בגודל השטח החינמי, לרעת הציבור. ועל כן, נציגי ים חופשי שאלו מספר שאלות: מי הזיז את הסלעים? והאם בארץ הקודש סלעים החלו לנדוד לבדם? האם גילינו תופעה מדעית חדשה של נדידת סלעים ספונטנית?
אבל פעילי ים חופשי לא הסתפקו בכך והמשיכו בפניות שלהם לראש המועצה, רני אידן, תושב מכמורת, בבקשה לאפשר לתושבי עמק חפר זכאות חינמית לכל החניונים בחופי המועצה: בית ינאי, נעורים ומכמורת, בדיוק כפי שעושים כל ראשי המועצות האזוריות והרשויות המקומיות ברחבי הארץ.
לדבריהם, באופן מצער מאד עמק חפר היא הרשות היחידה בארץ בה דורשים מהתושבים לשלם בחופי הים, תשלום של עשרות שקלים לכניסה חד פעמית, או מנוי בסך מאות שקלים לכל חוף.

צילום: ארכיון "כוכב"

לדוגמא, במועצת חוף כרמל נכנסים התושבים לכל החופים, כולל אלו שמתפעלת רשות הטבע והגנים, בחינם. כך גם בגן רווה ובכל רחבי הארץ. “בדקנו וגילינו שבעמק חפר התושבים משלמים מיסים גבוהים יותר מכל המועצות האזוריות שבתחומן חופי ים”, אמרו נציגי ים חופשי לעיתון “כוכב”.
בהתייחס למחאת ים חופשי בחופים, שמנהלת רשות הטבע והגנים, כגון חוף בית ינאי, עדיין לא נפתרה המחלוקת בין משרד הפנים שהורה לרשות להפסיק כל גביה בחניה, לבין רשות הטבע והגנים המסרבת. הנושא עדיין נידון אצל היועץ המשפטי לממשלה ובמעורבות גבוהה של שרים וחברי כנסת, התומכים בעמדת ים חופשי ודורשים להפסיק את הגביה. “אנחנו כבר משלמים לים במיסים שלנו והמימון לתפעולם צריך להינתן ממשרד האוצר, ולא להטיל מס נוסף על הציבור”, ציינה הדר פרנקו גלאור.
מהמועצה האזורית עמק חפר נמסר בתגובה כי: “כל פעולותיה של המועצה נעשות על פי חוק. למועצה רצועת חוף של כתשעה ק”מ ובה שלושה חופים מוכרזים, שניים מועצתיים, המופעלים על ידי זכיינים ואחר המופעל על ידי רשות הטבע והגנים במסגרת גן לאומי נחל אלכסנדר והוא באחריותם וסמכותם. חובת הטיפול בחופים מוטלת על הרשות המקומית, ומכאן על הקופה הציבורית של המועצה, שכן המדינה כמעט ואינה מתקצבת כיום את אחזקת החופים”.
דובר המועצה, חיים אלטמן, הוסיף ואמר עוד כי: “בעיקר נכון הדבר במועצות אזוריות, שם בצמוד לחופי רחצה אין נכסים מניבים כמו לערי החוף, כדוגמת מלונות ומסעדות. לכן, הדרך היחידה לתת למתרחצים שירות סביר מבלי להטביע את הרשות בגירעונות, היא ע”י הכנסת מפעיל פרטי, אשר בתמורה למתן שירותי הצלה, עזרה ראשונה וניקיון, מותר לו לגבות דמי חניה. יחד עם זאת, מעמידה המועצה לטובת הציבור חניונים חינמיים בחופי מכמורת ונעורים, והם ממשיכים לשרת ללא תשלום את באי חופים אלה. השרות החינמי הזה מביא אתו גם לא מעט אתגרים כמו ‘התנחלויות’ של קרוואנים, זוהמה וסכנות בטיחותיות”.
מהמועצה האזורית עמק חפר נמסר עוד כי: “בהמשך להמלצות הועדה הציבורית שהקים ראש המועצה, נקבעו מחירי מקסימום למוצרים, כגון: מים מינרלים, שלגון, ארטיק, פחית משקה ועוד, מחיר להשכרת כסאות נוח ושמשיות, וכן מתן מחיר מסובסד למנויים תושבי עמק חפר. כל ההמלצות האלו יושמו”.

עוד כתבות בתחום מוא"ז עמק חפר

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>