23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

אין לו מושג

מאמן מכבי חיפה, גיא לוזון, ספג השבוע מהלומה תקשורתית מכל עבר. הקהל הטוב במדינה הביע את מחאתו הן על המגרש וגם ברשתות החברתיות, מה שהוביל למסיבת עיתונאים בה התנצל על כך שקילל. למרות ניסיונותיו של המאמן הכושל להסביר ולשכנע שהאווירה סביב הקבוצה יצאה מפרופורציות, זה לא יעזור לו אם חניכיו לא יפגינו כדורגל איכותי מול בית”ר ירושלים. איבוד נקודות נוסף והנשיא יעקב שחר יראה לו את הדרך החוצה? ימים יגידו

מאת: איציק אהרונוביץ , 18 באוקטובר 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

מאמן מכבי חיפה, גיא לוזון, הוא כישלון קולוסאלי. אין לו מושג והקבוצה שלו נראית רע מאוד, כי הוא לא מצליח להביא את עצמו לידי ביטוי מול חניכיו, שנראים אובדי עצות וחסרי אונים מול היריבות.

גיא לוזון צילום: ראובן כהן

אם ניקח לדוגמא את המשחק מול מכבי פתח תקווה, צריך לומר את האמת: במחצית הראשונה הירוקים היו אנמיים על סף הפתטיים, חסרי מעוף, ללא יכולת להניע את הכדור מרגל לרגל וכל המהלכים היו מקריים, למעט פעולה אחת טובה של סנטיהו סלליך וניקיטה רוקאביצה, שבדאבל פס שברו את קו ההגנה של המלאבסים, אך לרוע מזלו של סלליך, הכדור שבעט פגע ברגלו של השוער ויצא לקרן.
מנגד, ראינו קבוצה סימפטית, כזו שיודעת מה היא רוצה מעצמה, כשמעל כולם בלט ילד בן 18, הלא הוא מנור סולמון, שבישל ואף כבש שער שקבע 0:2 למקומיים.
ללוזון לא היו פתרונות, אפילו לא הייתה לו תוכנית מגירה. אבל מה כן, הוא הגיע טעון למפגש מול משפחתו והיה לו הרבה מה להראות להם, בעיקר בשפת הגוף שלו, אליה עוד נחזור בהמשך.
נקודת התורפה של מכבי חיפה היא חוליית הקישור. הקפטן גל אלברמן לא מספק את הסחורה, אינו מתפקד תחת הלחץ ואף אינו מאמן על המגרש, כפי שחשבתי שהוא יהיה כאשר חתם בכפר גלים.

לצדו, קאיו החלש ורועי קהת המשתפר, שלא מצליחים להעלות את רמתם לליגה של הגדולים, כדי לסחוף את חבריהם להצלחות. ולכן, הוויתור של לוזון על שחקן כמו גילי ורמוט, מצביע על כך שהמאמן לא מבין עניין. ראינו מיד כשורמוט נכנס לשדה המשחק איך הוא שינה כליל את משחק המעבר של מכבי חיפה, מה שבסופו של דבר הביא גם לבישול שער השוויון, שבעקבותיו התפרץ המאמן החיפאי בזעם, וסינן קללה לעבר הקהל.

ואני שואל: האם ההודעה שהוציאה מכבי חיפה כי לוזון קילל שני אוהדים פתח תקוואים ולא את אוהדי מכבי חיפה, זה לא לעג לרש? לא היה עדיף לשקר בצורה דיפלומטית יותר? נשגב מבינתי איך דובר המועדון, דודו בזק, נפל למלכודת הזו. כנראה שקליקה משולשת בה אחד מכסה על השני מובילה אנשים לעשות טעויות, שבדיעבד הם עוד יצטערו עליהן בעתיד.
לצערי, זו מכבי חיפה של עונת 2017/18 שמעדיפה לדבר ישירות אל הקהל שלה, באמצעות הרשתות החברתיות במדיה הדיגיטלית, תוך כדי יחסי עבודה עכורים מול התקשורת, אליה היא מתלקקת בזמן האחרון.
אמממה, בסופו של דבר הכל חזר אליה כבומרנג. אותם אוהדים הביעו בחמת זעם את מה שהם חושבים על המערכת והעומד על הקווים, קוצ’ גיא לוזון, שספג את מרבית האש. אם הוא היה גבר, היה מתפטר ובא לציון גואל.

אבל האמת שקשה לי להאמין שזה יקרה כל כך מהר. מי יוותר על משכורת עתק ותנאים כמו באירופה? בטח לא גיא לוזון, שבשנים האחרונות נכשל בכל מקום. אם יאבד את משרתו אצל הבוס ינקל’ה שחר, ייקח לו הרבה זמן לחזור לאמן קבוצה גדולה. ולכן, עד ששחר לא ייפרד ממנו בצורה יפה, הוא יישאר בתפקידו למרות שכל אוהדי מכבי חיפה לא רוצים לראות אותו.
ובחזרה למשחק עצמו: לפני שריקת הפתיחה אמרתי שכוכבי המשחק שלי יהיו צמד הבלמים, אליסון דוסנטוס ורמי גרשון. האמנתי שהירוקים לא ייתפסו במתפרצות כי שניהם מהירים וחסונים, אך הם הוכיחו לכולם וגם לי, שיש להם מה לשפר במשחק ההגנה, במיוחד בסגירות במרכז ההגנה. אני לא מאשים אותם בשני השערים שמכבי חיפה ספגה, אך יש להם חלק לא מבוטל בכך.
המגינים ששיחקו לצדם היו ביום לא טוב. אני מחזיק מרז מאיר וחושב שהוא ראוי לקבל קרדיט בהרכב, אבל הוא בעצמו הוכיח שמגן שמאלי זה ממש לא בשבילו. מאיר חלש מאוד הגנתית, כמו כן לא תרם מאום בהתקפה. ומי ניצל את זה עד תום? המאמן שרון מימר, שהוכיח שאחרי שלושה משחקים בלבד כמאמן מכבי פתח תקווה, הוא ידע מהי נקודת התורפה של הירוקים ולשם הוא כיוון את שחקניו, טדה וסולומון, שהביך את הירוקים בכל פעם שהכדור הגיע אליו.
וכאן אני חוזר לגיא לוזון, כדי לומר לו שאין לו מושג בכדורגל. למה? כי לא יכול להיות מצב כזה שבמשך כל כך הרבה חודשים בהם הוא מאמן את הקבוצה, היא תראה כך. משמע: אין שיטה, אין סגנון, אין דרך, אין התלהבות, אין כלום ושום דבר.
אבל יש משהו אחר, סטארט-אפ. לוזון המציא שיטה חדשה להרחקת שחקני יריב. “אנחנו לוחצים על היריב ולכן הוא מבצע עלינו עברות וכתוצאה מכך מורחקים שחקנים”, אמר המאמן כשנשאל על כך. ואני אומר לך גיא לוזון שאתה שקרן וגונב דעת. טדה הורחק לאחר שספג צהוב שני בעימותים מול דוסנטוס, ברדע (אשדוד) הורחק לאחר שנפצע ונפל על הכדור ונגע בו בידו, מה שהוביל לצהוב שני.
במקום לאמן את הקבוצה ולתרגל אותה במיוחד במשחק ההתקפה, המאמן הכושל מספר לנו סיפורים. אחרי שחניכיו משווים ל-2:2 מול עשרה שחקנים הוא אומר להם שזו התקדמות, שהוא מרוצה מהנקודה. בטח, יש לו כבר 8 נקודות בקופה, היכולת הטובה תגיע אחר כך, כנראה שעם מאמן אחר.

ציונים זה הכל:

עומרי גלזר 5 מנע שערים נוספים
ארנסט מאבוקה 5 אשם בשער הראשון
אליסון דוסנטוס 5 משחק פחות טוב
רמי גרשון 5 חסרה לו החדות
רז מאיר 4 לא מתאים לאגף שמאל
גל אלברמן 2 לא מספק את הסחורה
רועי קהת 5 רק בגלל הגול היפה
קאיו אלבס 3 לא דובים ולא זבובים
אופיר מזרחי נפצע והוחלף
סנטיהו סלליך 6 שומר על יציבות
סטפנוס אתנאסיאדיס 2 כלום ושום דבר
—-על ספסל המחליפים—-
ניקיטה רוקאביצה 6 ממשיך ביכולת טובה
גילי ורמוט 6 חייב לקבל את המפתחות
—————————-
מאמן: גיא לוזון 1 רחם על האוהדים ותתפטר

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>