17.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

2 מטר מהפלייאוף

כשגיא לוזון קיבל את מכבי חיפה הוא כנראה לא הבין לאיזה מיטה חולה הוא נכנס. אבל במקום לקבל רצפט מהרופא, הוא החל לבדוק מה לא עובד ולמה חניכיו כל כך אנמיים בכל משחק. למעשה, המאמן הכריזמטי קלט שאגרסיביות, נחישות וטקטיקה קבוצתית תשנה את המצב, וזה למעשה מה שהביא לו ולחניכיו 3 נקודות בטדי. השחקנים היו קרובים אחד לשני וגילי ורמוט השאיר את הקבוצה בחיים עד למשחק מול הפועל רעננה, הירוקים יצליחו לנצח באצטדיון “סמי עופר” אחרי ארבעה חודשים?

מאת: איציק אהרונוביץ , 8 במרץ 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

מאמן מכבי חיפה, גיא לוזון, התחיל להבין את הנפשות הפועלות במכבי חיפה. עוד לפני המשחק מול בית”ר ירושלים, במסיבת העיתונאים, הוא העביר ביקורת על קודמו בתפקיד, רנה מולנסטיין.

נכנס לעניינים. גיא לוזון צילום: ראובן כהן

למעשה, הוא אמר שאין לו קבוצה, אבל כבודדים יש לו שחקנים טובים. כמובן שהוא רצה להרים את המורל לסגל שלו, מכיוון שהוא יודע שגם כבודדים, לאותם שחקנים שהוא מתכוון, יש עליות וירידות בצורה דרסטית במשחק שלהם, לדוגמא: אלירן עטר וגילי ורמוט. אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר? ולכן, מאמן מכבי חיפה הצעיר והכריזמטי, הבין מהר מאוד שבלי טקטיקה הגנתית-קבוצתית, אין לו מה למכור עם מכבי חיפה.
התמונה שראינו מהאימון בכפר גלים, בה לוח הטקטיקה מוצב על כר הדשא עצמו, כשלוזון מסביר להם אונליין מה הוא רוצה מהם, מסבירה את הכל. ולכן, אני בטוח, שכל האסיפות בשבוע האחרון היו על טקטיקה הגנתית-קבוצתית-אישית.
אם בטור הקודם שלי ציינתי שלמכבי חיפה חסר 2 מטר במגרש, בכל פרמטר של המשחק, אז הגיע המשחק מול הבית”רים בטדי, ולפתע פתאום, ראינו שינוי דרסטי. ולמה זה? רק כתוצאה מהאימונים והתרגולים על כר הדשא. לתפיסתי, השחקנים התחילו להבין מה נדרש מהם, ככה זה כשמתרגלים ומבצעים את ההוראות גם באופן אישי וגם באופן קבוצתי, על הצד הטוב ביותר.

שער ניצחון. גילי ורמוט צילום: ראובן כהן

ומה קיבלנו? מכבי חיפה שפתאום לא מופקרת, כל שחקן נמצא בעמדה שלו, השחקנים היו קרובים בין החוליות, לדוגמא: כשהירוקים לחצו את הצהובים שחורים עמוק בשטח שלהם, בתוך רחבת ה-16, שחקני אמצע המגרש דחפו פנימה והבלמים יצאו קדימה לעבר מרכז המגרש. כך מבצעים לחץ. נקודה. וכשהירוקים לא יכלו להמשיך בלחץ הזה גבוה מאוד בשטח היריב, אז הם חזרו למרכז המגרש, כאשר המרחק בין החלוצים לבלמים לא עלה על 20 מטר. כמו כן, המרחקים בין חוליה לחוליה לא עלו על 5 מטר. בנוסף, הקרבה בין ירוק לירוק לא עלתה על 2 מטר. ולכן, בית”ר שנמצאת כרגע בשיאה, לא הצליחה לתפקד בשום חוליה שלה, לדוגמא: הקשר דוד קלנטיס שאמור היה לארגן את המשחק, להניע את הכדור ולהקרין על המהלך הבא, חוסל. לאור יכולתו החלשה הוא גם הוחלף בצדק. אבל הנפגע העיקרי היה הקשר דן אינבינדר, שלא קיבל את הכדור כמו שהוא אוהב, חוסל מספר 2. ואם ניקח בחשבון שהירוקים לא נתפסו אפילו פעם אחת במתפרצת, זה רק בגלל העמידה הטקטית הנכונה שגיא לוזון עומד מאחוריה. ועל זה מגיע לו כל המחמאות.
האמת היא, שלבית”ר ירושלים לא היה את 2 המטר עליהם אני מדבר, למעט פעם אחת, בה חן עזרא הצליח לברוח ימינה ולבעוט תוך כדי סיבוב לקורת שערו של עומרי גלזר.
לעומת זאת, מה שלא קרה בהרבה משחקים העונה לירוקים, הם הצליחו מפעם לפעם לצאת להתקפות מסודרות, הניעו את הכדור בצורה חופשית ואף הביכו את הגנת הירושלמים.
די אם נציין את המהלך של הבקעת שער הניצחון 0:1 של גילי ורמוט, שהגיע לאחר שהמגן גרי קגלמאכר הגיע בחופשיות לאגף ימין, בחלק הקדמי. הוא הספיק לעצור את הכדור בחופשיות, לראות שורמוט לא מכוסה, ולמסור לו כדור מדויק לרגל ומשם היישר לרשת, לאחר שגילי היה חופשי ובעט בנגיעה אחת פנימה.
שחקני מכבי חיפה חייבים להבין דבר אחד: ברגע שאתה משחק קרוב ליריב, באגרסביות, בנחישות ואתה לא מופקר, ליריב יהיה קשה מאוד להגיע למצבים מולך. כבר כתבתי ואמרתי בעבר, שמכבי חיפה שווה שער אחד לפחות בכל משחק. יתרון מספרי בהגנה ויתרון מספרי בהתקפה, יעשה את ההבדל בין קבוצה מנצחת לקבוצה מפסידה.

יכולת לא מפתיעה. עמרי גלזר צילום: ראובן כהן

אי אפשר שלא לציין את הסגנון שגיא לוזון הקנה לירוקים במשחק זה. לחץ משולב בשלושת השלישים של המגרש, לפי מצב כזה או אחר כשהכדור אצל היריבה. השחקנים שלו ביצעו את זה ללא דופי. אני באופן אישי אוהב שחקנים ממושמעים מבחינה טקטית, זה היה בין הפעמים הבודדות בעונה זו שזה קרה. ולכן, אני לא מתפלא שהם ניצחו. צריך לומר את האמת: זה לא היה משחק גדול של מכבי חיפה, אבל עם תוצאה אי אפשר להתווכח.
למרות שלמכבי חיפה יש את הקהל הטוב ביותר בארץ, אני מזהה לאחרונה יש סחף שלילי במיוחד בהתבטאויות ברשתות החברתיות. לדעתי, הקהל של מכבי חיפה חייב להיות סבלני ולהבין שלירוקים אין שחקנים איכותיים, לא ברמה של הפועל באר שבע, לא ברמה של מכבי תל אביב ואפילו לא ברמה של מכבי פתח תקווה.
יחד עם זאת, אמרתי וכתבתי תחת כל עץ רענן, שטקטיקה מצמצמת פערי איכות. אבל עם כל הכבוד, אני מצפה מגיא לוזון שינחיל לקבוצה גם טקטיקה התקפית, וזה מתחיל מיום שבת הקרוב מול הפועל רעננה במאבק ישיר על כרטיס לפלייאוף העליון, למרות שמכבי חיפה לא תלויה רק בעצמה, כי גם קרית שמונה ובני סכנין בתמונה.
מהיכרות עם מאמן הפועל רעננה, חיים סילבס, הוא יגיע למשחק במערך של 3 בלמים, 2 מגינים, 2 קשרים אחוריים, וגם החלק הקדמי שלו ייתן עזרה להגנה.
במצב כזה, אני רוצה לראות איך מכבי חיפה חושבת התקפה, יוזמת ומפצחת את הקבוצה מהשרון. ברור שיש פתרונות טקטיים לשיטה הזו, לפחות שניים. ולכן, זה בדיוק המקום בו גיא לוזון צריך להטביע את חותמו. זה לא יהיה קל, צריך לתרגל את זה באימונים, איך מפרקים צפיפות סוף כל סוף ואיך מצליחים לנצח באצטדיון “סמי עופר” אחרי ארבעה חודשים.
בל נשכח שחיים סילבס אלוף בלהוציא את הקבוצה שלו להתקפות מתפרצות, למעשה הוא חי ובנה את הקריירה שלו על השיטה הזו.

ציונים זה הכל:

עומרי גלזר 7 לא הפתיע אותי בכלל
גרי קגלמאכר 6 סוף כל סוף בישול
הולמר אוילפסון 5.5 מניח את הדעת
דקל קינן 5.5 הניסיון שלו מעל הכל
שי בן דוד 7 אהבתי אותו מאוד
נטע לביא 5 רחוק מיכולתו בעבר
אניס אלושי 5 תפקוד חדש ומוזר
קאמיל ואצק 4 לא בשר ולא חלב
גילי ורמוט 7 חביב א’לבי עיוני
אלירן עטר 3 איפה הכוכב נעלם
ניקיטה רוקאביצה 4 כלום שמום
————מחליפים———–
איסמעיל ריאן 4 הפרה הדלי והחלב
יניב בריק 6 מאוד ממושמע טקטית
עמית זנטי 6 אפשר לסמוך עליו
מאמן: גיא לוזון 7 מתחיל להבין עניין

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>