21.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

27 המוזות

תערוכת צילומי נשים בגודל טבעי בגלריית רחוב ע”ש אופיר חן ז”ל בחוף חפר פרויקט המרכז הקהילתי של נשים על נשים – סיפור על השראה נשית | אוצרת וצלמת התערוכה: עדי אדר | הפקה בפועל: טל בן סירא | יזמות והפקה: נעמי ויפתח חן

מאת: ניר אהרוני , 7 במרץ 2018

החל מיום האשה הבינלאומי המצוין ב-8.3 תוצג תערוכה ייחודית בכפר ויתקין (בגלריית רחוב) בה 27 נשים מישובי “חוף חפר” הצטלמו בדמות אשה אשר מהווה עבורן השראה. התמונות מוצגות בגודל של כ 2 מ”ר כל אחת ומעבירות תחושה של “אשה גדולה מהחיים”.

אופיר חן ז"ל צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

תמונות של נשות ההשראה שימשו כמודל והנשים הצטלמו בדמותן, מנסות לחקות עד כמה שניתן, בלבוש, בתנועה ובסגנון הצילום. התמונות המוצגות מלוות בטקסטים אישיים של משתתפות התערוכה על הבחירה שעשתה ועל עצמה. בין הדמויות אשר היוו השראה גולדה מאיר, דורותי מהקוסם בארץ עוץ, אופרה ווינפרי,רונית אלקבץ ועוד. התערוכה תוצג במשך 3 חודשים. כתובת “גלריית רחוב” בכפר ויתקין, רח משעול הגנים 2. פתוח 24/7.

ליקא אייל
בהשראת גולדה מאיר

ליקא אייל, תושבת כפר ויתקין. בת כרמלה ז”ל וחיים שגיא יבדל לחיים ארוכים. נשואה לגיא. אימא לנועה, כרמל, תמר, רם ומיכל. דולה, מטפלת הוליסטית. יוזמת, מובילה ומנהיגה פרויקטים חברתיים וקהילתיים, מתנדבת במכינת “אחד משלנו”, מאמצת חיילים בודדים, פועלת לקידום מעמד האישה, אוהבת אדם.

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

“בימים אלה, כאשר אנו בעיצומה של מהפכה שאיחרה את זמנה, אני מתגעגעת לגולדה. לעוצמה ולמחאה, לתעוזה ולרכות בעיניים. לעקשנות, לנחישות ולאמונה בצדקת הדרך מבלי לתת לקולות מסביב להפריע להגשמת החלום. גולדה היא ה”אני אנווט” בגרסה הנשית. הייתי שמחה ביותר לפגוש אותה”.

איילת סלע הררי
בהשראת אופרה וונפרי

איילת סלע ההרי, תושבת כפר ויתקין. מורה בכירה ליוגה נשית. מאמינה שלכל אישה יש מסע משלה וסיפור חיים. “מטרתי להיות כלי וצינור לריפוי השבט הנשי הקולקטיבי, לחבר בין המהות הנשית לעידן המודרני ולייצר שיח נשי תומך, מכבד ואוהב, מתוך ההבנה שכל אישה יכולה להיות מרפאה של עצמה ושל סביבתה אם תבחר לעשות זאת”.

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

“מבחינתי אופרה ווינפרי היא אישה שלא מפחדת לשבור מוסכמות וללכת אחר רצונותיה ותשוקותיה. היא תעשה בדרכה שלה את כל מה שחשוב לה ללא היסוס ומתוך כוונה אמיתית להיטיב עם עצמה עם נשות העולם. היא אישה עוצמתית ומובילת דרך עבורי ועבור הרבה נשים בעולם”.

דפנה ספרים

בהשראת דורותי מהקוסם מארץ עוץ

דפנה ספרים, תושבת כפר ויתקין / גבעת שפירא. אמא לשלושה ילדים ביולוגיים + ילד שעיר וחתיך במיוחד העונה לשם בוביק. סבתא לחמישה נכדים.
“דורותי וטוטו בחרו בי לייצג אותם ועל ידי כך להנציח את הקשר ההדוק, החם והאוהב שיש לנו עם כלבינו הנאמנים – אהבה ללא תנאי, טהורה וזכה. בוביק מלווה אותי לאורך מסע חיינו בדיוק כמו טוטו המלווה את דורותי בשביל הלבנים הצהובות אל ארץ עוץ.”

אילנית דרור בהשראת
רונית אלקבץ ז”ל

“רונית אלקבץ גילמה דמויות נשים שטרם נראו או נכתבו במרחב התרבות הישראלית. היא נגעה בחוויות החיים הקשות של נשים בכלל, ושל נשים מזרחיות בפרט. אלקבץ השמיעה את קולן ברגישות ומתוך תחושת שליחות”. אילנית דרור – תושבת בת-חן.
מאמינה כי חינוך הוא הדרך לשנות את העולם. פועלת בשדה החינוך תוך מחויבות לצמצום פערים וליצירת שוויון הזדמנויות בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל. מתמקדת בטיפוח ההיבטים הרגשיים של מורים ותלמידים במרחב הבית ספרי, ומקדמת תהליכי פיתוח תודעה ביקורתית בסוגיות של צדק ושל אי-שוויון.

רונית דור – בהשראת ליימה
גבואי זוכת פרס נובל לשלום

רונית דור, תושבת כפר ויתקין. אימא לשי, נועם ומתן, נשואה ליובל. “חונכתי על ערכי אהבת אדם, אחריות חברתית, התמדה ובחירה בחיים, אותם ספגתי מהורי ומהסבים והסבתות משני הצדדים שחיו בכפר. ערכים אלה מובילים אותי להתפתחות וצמיחה המשלבים עשייה אישית וחברתית. “פעילותה של ליימה גבואי, הנהגתה וקריאתה לנשים בכל אזורי הקונפליקט בעולם לקום ולפעול, מעוררים בי השתאות לנוכח החכמה והעוצמה שבחיבור הפנימי הבסיסי והבלתי תלוי של נשים בחיים”.
“גלריית הרחוב”, מיזם משותף בין המרכז הקהילתי חוף חפר והקרן לזכרה של אופיר חן הוקמה בהשראתה של אופיר חן ז”ל ולזכרה. אופיר נהרגה בתאונת ג’יפ במדבריות המלח בבוליביה במהלך מסע חייה לדרום אמריקה בגיל 22 בפסח לפני 7 שנים. אהבתה לאמנות הובילה אותה לדרך בה הביאה לידי ביטוי את יכולותיה וכישרונותיה הרבים. כל חייה עסקה אופיר באמנויות המחול והכוריאוגרפיה, באמנות פלסטית, בכתיבה, בספרות וגם בספורט. היא נגעה בכל אחת ואחד שהכירה עם נתינה אינסופית וניסתה להשפיע כדי ליצור עולם יפה וטוב יותר. הוריה, נעמי ויפתח, הפכו את מפעל חייה לקרן ולמיזם לטיפוח יוצרים ואמנים ועידוד היצירה האמנותית בקהילה, עפ”י רצונה של אופיר והנתינה שלה לחברה. “אני מפיצה את האור של אופיר בעשייה, ביצירה, ובנתינה. בהשראתה של אופיר, אני מובילה בשנים האחרונות פרויקטים באמצעות אמנות הנעשים בתפיסה חברתית ומעוררים התחדשות אישית וקולקטיבית, מתוך רצון להביא את ריקוד החיים של אופיר ואת האור שלה לעולם, עם כל האהבה, היופי והנתינה שהיו בה. בשבילי המשך דרכה, עידוד היצירה והנתינה לחברה זה כמו תרומת איברים של אופיר. תרומה של הרוח וההשראה שלה”. נעמי גורדון-חן.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>